Sofronya

Sofronya

Miköz­ben Fran­cia­or­szág­ban épp a cső­cse­lék tom­bolt és rom­bolt, 1789-ben Sof­ro­nyán a Purgly csa­lád szép kis kas­télyt épít­te­tett. Aztán 1881. júni­us 10.-én meg­szü­le­tett Purgly János lánya, Mag­dol­na, aki 1900-ban egy mis­kol­ci far­san­gi bálon meg­is­mer­ke­dett egy ellen­áll­ha­tat­lan sor­ha­jó­ka­pi­tánnyal. Hor­thy Mik­lós­nak hív­ták a tisz­tet, aki aztán itt, a sof­ro­nyai kas­tély­ban el is jegyez­te ked­ve­sét.

Kovácsfalva

Ami­kor 1899-ben Kovács­fal­va mel­lett a geo­ló­gu­sok új szén­le­lő­he­lyek után kutat­tak, fúró­ik nyo­mán szén helyett várat­la­nul hévíz tört fel. A közel 49 fokos szén­sa­vas-kén­hid­ro­gé­nes ter­mál­víz sok­fé­le nya­va­lyá­ra nyújt gyógy­írt, de a kiépí­tett für­dő­he­lyet elő­sze­re­tet­tel hasz­nál­ják pihen­te­tő für­dő­zés­re is.

Szliácsfürdő

Az erdő­ben 33 °C‑os gyógy­for­rá­sok tör­nek fel, amit már ele­ink is ismer­tek. Mátyás király és Beat­rix király­né is ellá­to­ga­tott ide, és azóta is sok neve­ze­tes sze­mé­lyi­ség járt a gyógy­for­rá­sok cso­dá­já­ra.

A Szent Hil­de­gárd kápol­nát 1855-ben épít­tet­te Habs­burg Albrecht főher­ceg, hogy meg­örö­kít­se Hil­de­gard főher­ceg­nő itte­ni für­dő­zé­sét.

1819-ben komo­lyabb für­dő­ház is épült Szli­ács­für­dőn, ahol meg­for­dult töb­bek között Kos­suth Lajos is. Az ő itt­jár­tá­nak emlé­két őrző táb­lá­nak 1994-ben nyo­ma veszett.

2005-ben avat­ták fel Arany János és Madách Imre közös táb­lá­ját.

Feredőgyógy

Algyógy fölött héví­zes for­rá­sok tör­nek fel a föld gyom­rá­ból. A Nagy­ági-hegy­ség áldá­sát, a vasas-kénes, jó 30°C‑os vizét már a róma­i­ak is fel­fe­dez­ték. Az óko­ri Ger­mi­sa­ra für­dő­te­lep egy­ko­ri meden­cé­je máig meg­ma­radt. Az 1500-as évek­ben Iza­bel­la király­né újít­tat­ta fel a für­dőt, ahol később több erdé­lyi feje­de­lem mel­lett Apa­ffy Mihály őnagy­sá­ga is szí­ve­sen meg­pi­hent. A für­dő a Monar­chia bol­dog béke­idő­i­ben élte virág­ko­rát. A ter­mál for­rás táp­lál­ta víz­esés lát­tán annak ide­jén Kazin­czy Ferenc is elámult.

Rónaszék

Róna­szék ma is magyar több­sé­gű. A tele­pü­lés nagy múl­tú sómű­ve­lé­sé­ről híres. Róna­szák azon­ban egy szép kas­téllyal is büsz­kél­ked­het, amit ere­de­ti­leg sóbá­nya hiva­tal­nak épí­tet­tek, majd az Apa­fi csa­lád­hoz került. Tőlük vásá­rol­ta meg II. Rákó­czi Ferenc a kas­télyt, míg végül a magyar király tulaj­do­ná­ba került.

Egy­kor Rónaaszék für­dő­i­ről is híres volt, ám a szov­jet meg­szál­lás után – úgy, ahogy a sóbá­nyák is – bezár­ták kapu­i­kat.

Érde­mes meg­lá­to­gat­ni a tele­pü­lés 200 éves kato­li­kus temp­lo­mát is.

Savanyúkút

Sava­nyú­kút neve­ze­tes gyógy­üdü­lő­he­lye a bécsi, buda­pes­ti és sop­ro­ni pol­gá­rok­nak. Szén­sa­vas sava­nyú­vi­zét már a róma­i­ak is ismer­ték. 1800-ban Ester­há­zy Mik­lós her­ceg kezd­te kiépí­te­ni, majd Josef Fink bécs­új­he­lyi orvos vet­te haszon­bér­be, aki gyógy­in­té­ze­tet épí­tett. A für­dő s a körü­löt­te kiala­ku­ló falu 1901-ben Sava­nyú­kút néven önál­ló köz­ség lett.

Felsőzúgó

Felsőzúgó

Fel­ső­zú­gó, vagy­is Ruzs­bach­für­dő fek­vé­se ma is dicsé­ret­re mél­tó. A mag­urai erdők köze­pén fel­buk­ka­nó meleg vizű gyógy­for­rá­sa­it már a 16. szá­zad­ban ismer­ték. Ami­kor a zálog ide­jén a Lubo­mirsz­ki csa­lád gon­do­zá­sá­ba került, igen nép­sze­rű lett a len­gyel neme­sek köré­ben. Oly­annyi­ra, hogy ami­kor a zálog véget ért, még az elmúlt szá­zad­for­du­lón is egy Zamoy­szki nevű gró­fi csa­lád bir­to­kol­ta. Ők épí­tet­ték 1933-ban tra­vert­í­nó mész­kő­ből a Fehér-ház nevű főépü­le­tét is. A für­dő olyan nép­sze­rű volt, hogy a 30-as évek­ben annak is híre ment, hogy Alfonz spa­nyol király az eset­ben, ha a spa­nyol for­ra­da­lom őt meg­fosz­ta­ná trón­já­tól, Ruzs­bach-für­dőt sze­mel­te ki men­he­lyé­ül, ahol köze­li roko­ná­nak, Zamoyski len­gyel gróf­nak híres für­dő­je van. Erre per­sze nem került sor.

Itt gőzö­lög a mész­tu­fá­ban Felvi­dék leg­na­gyobb tra­vert­í­nó tava, a Krá­ter tavacs­ka.

Borszék

Gyó­gyí­tó ásvány­vi­zek­ben gaz­dag hegy­vi­dé­ki üdü­lő­vá­ros Bor­szék. A tele­pü­lés világ­hí­res bor­vi­ze­it a kör­nyék föld­ta­ni sajá­tos­sá­ga­i­nak köszön­he­ti. A Bor­szé­ki-meden­ce a kris­tá­lyos övhöz tar­to­zó Gyer­gyói- és Besz­ter­cei-hava­sok és a vul­ká­ni vonu­lat­ba illesz­ke­dő Kele­men-hava­sok közé éke­lő­dött. A víz­ben oldó­dó szén­di­oxid a Kele­men-hava­sok kihű­lő mag­ma­kam­rá­já­ból szár­ma­zik, és a törés­vo­na­lak men­tén éri el a meden­ce alap­kő­ze­te­it.

Gyógy­vi­zét már a 16. szá­zad­ban ismer­ték. Bátho­ry Zsig­mond Gyu­la­fe­hér­vá­ri udva­rá­ba is jutott belő­le. A 18. szá­zad­ban vizét bevizs­gál­ták és kitű­nő minő­sé­gű­nek talál­ták. Bor­szék nép­sze­rű­sí­té­sé­ben és kiépü­lé­sé­ben orosz­lán­ré­sze volt a bécsi Zim­me­tha­us­en Antal geo­ló­gus­nak, aki 1804-ben bér­be vet­te a für­dő­te­le­pet és neki­kez­dett ásvány­kin­csei kiak­ná­zá­sá­nak. Neki köszön­he­tő, hogy 1806-ban az üveg­gyár bein­du­lá­sá­val Euró­pá­ban Bor­szé­ken palac­koz­tak elő­ször gyá­ri­lag ásvány­vi­zet. A bor­vi­zek király­né­já­nak neve­zett gyógy­vi­zek híre messze föld­re elju­tott, sok nem­zet­kö­zi kiál­lí­tás­ról hozott díja­kat. A 19. szá­zad­ban a für­dő­te­lep még lát­vá­nyo­sabb fej­lő­dés­nek indult: sor­ra épül­tek a gyógy­für­dők, a für­dő­vil­lák, a sétá­nyok, Bor­szék a Monar­chia egyik világ­hí­rű gyöngy­sze­me lett. Aztán eljött a 20. szá­zad a maga gyöt­rel­me­i­vel, a világ­há­bo­rúk­kal, az impé­ri­um­vál­tás­sal, majd a kom­mu­niz­mus­sal, melyek meg­tör­ték a für­dő fej­lő­dé­sét. Több mint 30 bővi­zű bor­víz­for­rá­sá­ból csak a fele maradt meg. Bor­szék árnyé­ka lett önma­gá­nak, de a nap mint­ha újra lesüt­ne rá, kezd magá­hoz tér­ni. Hiszen vize még­is csak a régi maradt, ma is világ­szer­te isszák és 2004-ben a világ leg­fi­no­mabb ásvány­vi­ze címét is elnyer­te.

A bor­vi­zek mel­lett pazar ter­mé­sze­ti lát­vá­nyos­sá­gok vár­nak a tele­pü­lés­hez köze­li Kerek­szé­ken, amely Alsó­bor­szék fölé emel­ke­dő, közel 100 méter vas­tag pados mész­tu­fa domb­já­ról  neve­ze­tes. A meszes szén­sa­vas ásvány­víz­for­rá­sok­ból évez­re­dek alatt kicsa­pó­dott tra­ver­tin jól farag­ha­tó mész­kö­vét köz­épü­le­tek díszí­té­sé­re hasz­nál­ják. De ma már a bor­vi­zek védel­me miatt fel­hagy­tak bányá­sza­tá­val.

A lyu­ka­csos tra­ver­tin­ben kelet­ke­zett a jég­bar­lang is, ahol a beszi­vár­gó víz meg­fagy és csak késő tavasszal olvad el.

Jól jel­ké­pe­zi Bor­szék sor­sát első fel­fe­de­zett for­rá­sa, az Ős-for­rás. Vize a bányá­szat miatt még a ’80-as évek­ben eltűnt, de a szén­gáz tovább­ra is fel­tör, így ma már gáz­für­dő­ként, mofet­ta­ként hasz­nál­ják.