Kővár (Kamengrad)

Kővár (Kamengrad)

A Papuk déli részén álló vár­rom tör­té­ne­te szin­te kopí­roz­za az összes szla­vó­ni­ai vár tör­té­ne­tét: a 14. szá­zad­ban épül, fény­ko­rát az 1400-as évek­ben éli; ekkor bir­to­kol­ják a Thal­ló­czy­ak és a Sza­po­lyi­ak is. A 15. szá­zad köze­pén elfog­lal­ja a török, emi­att a kör­nyék­be­li lakos­ság elme­ne­kül, akik helyé­re az osz­má­nok bosz­ni­ai ráco­kat hoz­nak. A vár a török elle­ni fel­sza­ba­dí­tó har­cok­ban elpusz­tul, az 1702-es leírá­sok sze­rint már rom. Mára benőt­te a növény­zet, de nem annyi­ra, hogy impo­záns rész­le­tei, a lőré­sek és tor­nyok ne repít­sék vissza az erre járót a múlt­ba.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 595 m
Nyit­va: 0–24
Megközelítés:a Papu­kon átke­lő D69-es út felől.

Dobrakutya vára

Dobrakutya vára

Elné­ze­get­ve Dob­ra­ku­tya várá­nak rom­ja­it, ki gon­dol­ná, hogy egy­kor micso­da élet zaj­lott falai között. 1335-ben emlí­tik elő­ször, ekkor a Papuk nyu­ga­ti részé­nek köz­pont­ja. Az erős­sé­get Nagy Lajos kirá­lyunk adja a Hor­vá­ti­ak­nak, később bir­to­kol­ják a Nel­ipi­c­hek, a pécsi püs­pök, a keven­di Szé­ke­lyek. A török 1542-ben fog­lal­ja el, utá­nuk pedig jön a már ilyen­kor szo­ká­sos pusz­tu­lás. A romo­kat egy kis bér­cen talál­juk Dob­ra­ku­tyá­tól kelet­re az erdő­ben.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 324 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Dob­ra­ku­tya mel­let­ti bányá­tól a piros jel­zé­sen (2,5 km; 55 perc; 135 méter szint­emel­ke­dés).

Szaplonca vára

Szaplonca vára

Szap­lon­ca várá­ból mára csak az öreg­to­rony, néhány fal­csonk és a déli fal maradt meg. Ami nem is cso­da, hisz a török 1688-as kiűzé­se után már nem szol­gált hadi célo­kat. Egy 1702-es leírás sze­rint már akkor rom volt. Pedig a 14. szá­zad­ban épült vár olyan tulaj­do­no­sok­kal büsz­kél­ked­he­tett, mint a Cil­le­i­ek és a Gara­i­ak. A török 1542-ben fog­lal­ta el, ráadá­sul olyan aga került az élé­re, aki addig zak­lat­ta a kör­nyék­be­li lakos­sá­got, amíg az el nem ván­do­rolt. Helyük­re ráco­kat hur­col­tak be Bosz­ni­á­ból, ám ma már se török, se rácok, csak a csend és a béke honol a Papuk erde­i­ben.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 393 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Sko­di­no­vac felől a piros jel­zé­sen (3 km; 1 óra 20 perc; 252 méter szint­emel­ke­dés).

Nekcse vára

Nekcse vára

Nek­cse várá­nak tör­té­ne­té­ben 1608 neve­ze­tes év volt. A Fran­jo Kolak­o­vic és Antun Sla­ve­tic vezet­te szla­vón fel­ke­lők ebben az évben ütöt­tek raj­ta Hussze­in pozse­gai pasa csa­pa­ta­in Nek­cse vára alatt. A fel­ke­lők török­nek öltöz­ve, les­ből támad­tak a törö­kök­re, akik közül 300-at le is vág­tak. Hussze­in pasa azt hit­te, hogy ellen­fe­le, a nek­csei aga kato­nái haj­tot­ták vég­re a táma­dást, ezért azt bepa­na­szol­ta a budai pasá­nál, aki tár­gya­lás nél­kül fel­akaszt­tat­ta az agát. A 14. szá­zad ele­jén, az Aba nem­be­li Nek­csei Sán­dor épít­tet­te vár egyéb­ként 1541-ben került török kéz­re. Mikor a kör­nyék­be­li várak sor­ra sza­ba­dul­tak fel, 1687-ben a török őrség elhagy­ta a várat. Igaz, 1690-ben már újra ost­ro­mol­ta, de a táma­dást a keresz­tény őrség vissza­ver­te. Mikor a török veszély elmúlt, jelen­tő­sé­ge meg­szűnt. A sor­sá­ra hagyott vár­ból mára csak egy torony maradt a Krin­di­ja-hegy­ség egyik bér­cén, mely Bedem­grad néven őrkö­dik a török hábo­rúk emlé­kei felett.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 402 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a D53-as úttól a szla­vó­ni­ai piros jel­zé­sen (1,6 km; 45 perc; 163 méter szint­emel­ke­dés).

Vártető

Vártető

A Cso­mád-hegy­ség észa­ki részén fek­vő Vár­te­tő iga­zi ínyen­cek­nek való hely. Való­szí­nű, hogy a hegy­ség­ben túrá­zók csak elenyé­sző része jut el erre a vul­ká­ni cson­ka­kúp­ra, amely­nek leg­ma­ga­sabb pont­ja 1079 méter. Az ande­zit daga­dó­kúp mere­dek lej­tő­it hatal­mas kőten­ge­rek borít­ják.
“A dél­re néző romos kapun lépünk be a vár­ud­var­ba. A vár­ka­pu bal olda­lán még lát­ha­tók a kapu­bás­tya alap­jai. Jobb olda­lon egy hatal­mas kőbe vés­ve lát­ha­tó az őr helye. A közel egy méter vas­tag és két méter magas vár­fal bel­ső olda­lán mély árok fut kör­be. Való­szí­nű­leg innen ter­mel­ték ki a fal épí­té­sé­hez szük­sé­ges anya­got. A régé­szek sze­rint a mész­ha­barccsal rakott vár­fal kora közép­ko­ri lehet, de a vár köz­pont­já­ban vas­ko­ri tele­pü­lés nyo­mai is fel­szín­re kerül­tek. Az 1085 méter magas Vár­te­tőn igen bővi­zű for­rás talál­ha­tó, még az 1947-es szá­raz­ság ide­jén is ebből itat­ták az itt lege­lő álla­to­kat. De a kút­hoz más tör­té­net is kap­cso­ló­dik.
Mesé­lik, hogy az újtus­ná­di Tánczos Lázár és Kovács And­rás fel­jött a Vár­te­tő­re vadász­ni. Meg­es­te­led­tek, s a kút mel­lé tüzet tet­tek, sza­lon­nát sütöt­tek. Miköz­ben a nyár­sat for­gat­ták, a tűz mel­lé ült egy kecs­ke. A kecs­ke a nyárs­ra békát húzott, s azt sütö­get­te, s köz­ben a Tánczos és Kovács kenye­rét béka­zsír­ral lecse­peg­tet­te. A két fér­fi nézett össze, de nem mer­tek egy­más­hoz szó­la­ni. Egy­szer aztán Tánczos a pus­ká­ját elő­vet­te, és bal­kéz­zel a kecs­két meg­lőt­te. Úgy zúgott az erdő, úgy csat­tog­tak a fák, hogy csak… A kecs­ke egy­be eltűnt. Más­nap, ami­kor a vadá­szok jöt­tek haza, az erdő­szé­lén a kecs­két dögöl­ve talál­ták. Úgy tar­tot­ták, hogy szel­lem, talán a kút, vagy a víz szel­le­me ült a tűz mel­lett, s a nyárs­ra húzott békát ver­te hoz­za a vadá­szok sza­lon­ná­já­hoz. Még az is tar­tot­ták, hogy­ha a Vár­te­tőn jársz, akkor „a bocs­kort kösd a far­cso­kod­ra, mert ha nem, akkor a rézf… bag­lyok megr­esze­tel­nek”.
A Vár­te­tő nem­csak védel­mi célo­kat szol­gált, hanem kul­ti­kus hely is volt. Ezt iga­zol­ják a vár észak­nyu­ga­ti sar­ká­ban talál­ha­tó hatal­mas kőtöm­bök­be vés­ve fenn­ma­radt ősi írás­je­lek is, ame­lyek nagy része meg­ta­lál­ha­tó a szé­kely-magyar ábé­cé­ben is. Erről a ter­mé­sze­tes oltár­ról szép kilá­tás nyí­lik az Alcsí­ki-meden­cé­re. Ami­kor még óri­á­sok lak­ták a várat, innen néz­het­ték a tus­ná­di szán­tó­ve­tő embe­re­ket. Mert a tus­ná­di nép­ha­gyo­mány úgy tart­ja, hogy ami­kor az óri­ás meg­szom­ja­zott, akkor az egyik lábát a Vár­te­tő­re, a mási­kat meg Bük­len­tő­te­tő­re tet­te, s úgy ivott az Olt­ból.” (For­rás: tusnadfurdo.ro)

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a hegy­csúcs.
Magas­ság: 1079 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Tus­nád­für­dő­ről a kék jel­zé­sen, a Vár­te­tő alat­ti elága­zás­tól a kék kör jel­zé­sen (2,3 km; 1 óra 20 perc; 377 méter szint­emel­ke­dés).