Erdélyi-érchegység — A mócok aranynégyszöge
Hazajáró műsorok

Erdélyi-érchegység — A mócok aranynégyszöge

217. rész
"Miért ne volna okunk hát Aranyországnak nevezni ezt a darabka földet, mely sajátságos szokásaival, fölfogásaival és életmódjával egy egészen külön világ határvonalait vonta meg maga körül?"
Szász Károly

Az Erdé­lyi-szi­get­hegy­ség déli részén, az Ara­nyos, a Maros és a Fehér-Körös között egy sokat látott, öreg vonu­lat, az Erdé­lyi-érc­hegy­ség gör­nye­de­zik. Vul­ká­ni múlt­já­ból faka­dó érc­tö­me­gei és gyöt­rel­mes tör­té­nel­me nyom­ja a vál­lát. Arany­or­szág ez, mely­nek hatá­ra­it, a híres „arany­négy­szög” jelö­li ki, csú­csa­in Veres­pa­tak, Ara­nyos­bá­nya, Nagy­ág és Zalat­na tele­pü­lé­sek­kel. Kőzet­ta­ni és dom­bor­za­ti vál­to­za­tos­sá­gá­ból adó­dó­an népes­sé­ge is sok­szí­nű volt. De csak volt, mert a hegyi román mócok több­ször is vér­für­dőt ren­dez­tek Fehér és Hunyad megye magyar­sá­ga köré­ben. De Horea és Avram Ian­cu ide, Cea­u­ces­cu és a Gold Cor­pora­ti­on oda, él még a ter­mé­szet, és él még a magyar az Arany­négy­szög­ben.

Látnivalók / Erdély / Torda-Aranyos

Az Erdé­lyi-érc­hegy­sé­get észak­ról kerü­lő Kis-Ara­nyos völ­gye szem­re­va­ló, békés tájék. Az Alsó­vid­ra köz­ség­hez tar­to­zó Neme­si falu hatá­rá­ban, egy meg­tö­rő pla­tó lép­cső­jén varázs­la­tos víz­esés zuhog le, mész­tu­fa gátat épít­ve. Szem­közt a víz­esés­sel egy másik neve­ze­tes ter­mé­sze­ti rit­ka­ság, az úgy­ne­ve­zett Csi­ga­hegy évmil­li­ók emlé­ke­it őrzi. Első pil­lan­tás­ra nem tűnik külön­le­ges­nek, de ha köze­lebb­ről meg­néz­zük, szik­lá­i­ba 35 féle puha­tes­tű kövült bele, ősi föld­tör­té­ne­ti korok lenyo­ma­ta­ként. Talán a kis Jan­ku is lejárt néha meg­már­tóz­ni a víz­esés­ben vagy meg­kö­ve­se­dett csi­gát gyűj­te­ni, mielőtt jogász­hall­ga­tó lett Buda­pes­ten. Mert itt, Vid­rán, ebbe a békés tájék­ba szü­le­tett bele a később nép­ir­tó paraszt­ve­zér­ként hír­hed­té vált Avram Ian­cu.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a víz­esés.
Magas­ság: 705 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Csi­ga­hegy felől (600 méter; 10 perc; 60 méter szint­emel­ke­dés).

 

Bővebben...

Az Erdé­lyi-érc­hegy­ség irtá­sa­it a juhá­szat­tal fog­lal­ko­zó mócok népe­sí­tet­ték be. Az Ara­nyos fel­ső völ­gyé­nek leg­na­gyobb kiter­je­dé­sű szór­vány­te­le­pü­lé­se Topán­fal­va volt, ahol az egy­más­tól távol élők éven­te egy­szer össze­gyűl­tek és leány­vá­sár kere­té­ben háza­sí­tot­ták ki lánya­i­kat. A 17. szá­zad­tól bánya­ura­dal­mi szék­hely lett, így a romá­nok már nem­csak a föl­dek fel­szí­nén, de azok mélyén, az érc­bá­nyák­ban is dol­goz­tak. De nem volt min­dig ínyük­re való ez az élet, s nem egy­szer a magya­ro­kon csat­tant a fel­dü­hí­tett mócok osto­ra. Estén­ként leült egy­más­sal beszél­get­ni a féle­lem, a tudat­lan­ság és az irigy­ség, és 1784 egyik esté­jén arra jutot­tak, hogy meg­bosszul­ják az évszá­za­dok óta gyű­lő sérel­me­ket. A város­ban ma is meg­van a pin­ce, ahol 1782-ben az első pofon elcsat­tant a mócok és az örmény ura­dal­mi bér­lők között, meg­ala­poz­va a 2 évvel későb­bi paraszt­fel­ke­lést, ami­kor Horea csa­pa­tai nagy pusz­tí­tást végez­tek Topán­fal­ván és kör­nyé­kén. De nem­csak Horea főha­di­szál­lá­sa volt Topán­fal­va, hanem Avram Ian­cué is, aki 1848-ban még nagyobb vér­vesz­te­sé­get oko­zott a hegy­al­jai magyar­ság fal­va­i­ban. Pedig egész jól indult min­den. Ele­in­te úgy tűnt, hogy népé­vel a magyar sza­bad­ság­harc mel­lé áll, ám végül Kos­suth­tal nem sike­rült meg­egyez­ni, mire az oszt­rá­kok fűt-fát ígér­ve elle­nünk for­dí­tot­ták a móco­kat, akik­nek könnyű pré­dát jelen­tet­tek a véd­te­len magyar tele­pü­lé­sek. Míg hon­vé­de­ink a fron­ton har­col­tak, a fel­fegy­ver­ke­zett romá­nok ártat­lan asszo­nyok, gyer­me­kek és idő­sek ezre­it mészá­rol­ták le. Mind­ezért a romá­nok azt kap­ták a Habs­bur­gok­tól aján­dék­ba, amit mi bün­te­tés­ből. Mikor Ferencz József 1852. júni­us 21-én Topán­fal­ván szállt meg, Ian­cu hiá­ba kért tőle auden­ci­át, a csá­szár nem fogad­ta őt. Ezen a nyá­ron Ian­cu lever­te a két­fe­jű sasos címert a kincs­tár épü­le­té­ről, rátá­madt a katasz­te­ri föld­mé­rők­re, míg­nem augusz­tus­ban letar­tóz­tat­ták. A zavart elmé­jű móc paraszt­ve­zér éle­te végé­ig gyak­ran tar­tóz­ko­dott Topán­fal­ván; itt jelen­tet­te ki 1859-ben, hogy „a szé­ke­lyek­kel az ember egész Euró­pát meg­hó­dít­hat­ja.”
Móc­vi­dék köz­pont­já­nak mai képe nem túl turis­ta­csa­lo­ga­tó: az Ara­nyos álta­lá­ban tele van pil­le­pa­lack­kal, a szo­ci­a­liz­mus után magá­ra hagyott tele­pü­lés házai romo­sak, vil­lany­ve­ze­ték­ből is két­szer annyi van, mint másutt Erdély­ben. A két tömeg­gyil­kos­nak, Hore­a­nak és Ian­cu­nak szob­ra és múze­u­ma is van Topán­fal­ván. Ennyi vész után nem cso­da, hogy a kato­li­kus magya­rok temp­lo­ma is las­san elgaz­dát­la­no­dik.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a kato­li­kus temp­lom.
Magas­ság: 560 m
Nincs nyit­va
Meg­kö­ze­lí­tés: a város­köz­pont­ból.

Bővebben...

Abrud­bá­nya, a róma­i­ak Abru­tu­sa, Euró­pa egyik leg­ré­gibb arany­fel­dol­go­zó köz­pont­ja, az erdé­lyi arany­mű­ve­lés köz­pont­ja. A szász tele­pí­té­sű kivált­sá­gos bányász­vá­ros szé­pen fej­lő­dött, de az arany mel­lett a vér is meg­ha­tá­roz­ta tör­té­ne­tét. 1784. novem­ber 7‑én itt is pusz­tí­tot­tak Horea román mar­ta­ló­cai, Abrud­bá­nya magyar lakos­sá­gát nagy­részt legyil­kol­ták. 1849 tava­szán Kos­suth követ­ség­be küld­te Ioan Dra­gost, a magyar ország­gyű­lé­si román kép­vi­se­lő­jét, hogy tár­gyal­jon Avram Ian­cu­val. Utób­bi haj­lott a meg­egye­zés­re, de Hat­va­ni Imre május­ban egy magyar sza­bad­csa­pat­tal elfog­lal­ta a várost. A móc láza­dók ost­rom alá fog­ták Abrud­bá­nyát, ahon­nan sike­rült kitör­nie Hat­va­ni­ék­nak. A romá­nok a magyar sere­get meg­tá­mad­ták és a velük mene­kü­lő lako­sok­kal, vala­mint Ioan Dra­goș­sal együtt lemé­szá­rol­ták. A pusz­tí­tás a magyar egy­há­za­kat is súj­tot­ta. Ahogy Szász Károly fogal­ma­zott: „Ama veres napok­ban a főtér leg­szebb épü­le­tei föl­gyúj­tat­tak, a kato­li­kus és uni­tá­ri­us, vala­mint a refor­má­tus temp­lom a pusz­tu­lás­ból füs­tös rom­hal­ma­zok­ként kerül­tek ki. Kő kövön nem maradt.” Isten házai mel­lett áldo­za­tok let­tek Isten szol­gái, a kato­li­kus plé­bá­nos, az uni­tá­ri­us és a refor­má­tus lel­kész is. A 17. szá­zad­ban épült uni­tá­ri­us temp­lom­ba a leg­fá­jóbb belép­ni. Onnan már az utol­só lélek is kiköl­tö­zött, csak omla­do­zó, fedet­len csont­vá­za maradt, szebb idők néma memen­tó­ja­ként. Az Árpád-kori ere­de­tű Szent Mik­lós kato­li­kus plé­bá­nia­temp­lo­ma is sok gol­go­tás időt látott. A tatár­já­rás­tól az 1848-as vér­on­tá­sig sok­szor kel­lett fel­tá­mad­nia pora­i­ból. A refor­má­tus temp­lom ad még némi magyar élet­je­let, a hit­ből faka­dó remény üze­ne­tét hor­doz­za. A temp­lom mögöt­ti egy­ko­ri bányász­is­ko­la falá­ban kőtáb­la tanús­ko­dik arról, hogy „Ezer hat­száz het­ven ket­tő­ben ezen hely Apa­fi Mihály­tól lett Tanu­ló Műhely.”
Jókai Mór 10 évvel a véreng­zés után láto­gat­ta meg Abrud­bá­nyát: „Szo­mo­rú, elcsüg­gesz­tő lát­vány az uta­zó­nak Abrud­bá­nya képe, egy nagy nyit­va maradt sír az, melyet még nem volt idő behan­tol­ni; hanem azután a népe! Itt a rom­ba dűlt falak közt most is lel­kes nép lakik, ki hité­hez, nem­ze­té­hez, becsü­le­té­hez hű maradt, kiről pél­dát vehet­ne magá­nak sok nagy gaz­dag magyar város, mely­nek bol­dog népe a maga jólé­té­ben szá­ja szé­lé­ig úsz­ván, ott is hajol, ahol nem gör­bí­tik. Nem lak­nak itten nagy­urak, de olyan embe­rek, kik­ben gaz­dag a szív.”

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a refor­má­tus temp­lom.
Magas­ság: 598 m
Nyit­va: érdek­lőd­ni ezen a tele­fon­szá­mon lehet: 0040740051647
Meg­kö­ze­lí­tés: a város­köz­pont­ban; Piat­ra Ero­il­or 2.

Bővebben...
Bővebben...

Veres­pa­tak­tól kelet­re a Veres­völgy­ben már nem ara­nyat, hanem rezet rejt a föld. Itt ékte­len­ke­dik, mint egy hatal­mas ami­fi­te­át­rum a szás­za­vin­ci réz­bá­nya. 1977-ben nyi­tot­ták meg, azóta zabál­ják fel a hegyet a fent­ről apró boga­rak­nak tűnő hatal­mas mun­ka­gé­pek.

Kel­lett a hely a réz után maradt zagy­nak is. Cea­us­es­cu meg vala­mi­ért épp a hegyek közé szo­rult Szás­za­vinc völ­gyét néz­te ki zagy­tá­ro­ló­nak.

Nem zavar­ta, hogy már fog­lalt a völgy. Így lett, hogy Szás­za­vinc több mint ezer lakó­já­nak 1986-ban egyik pil­la­nat­ról a másik­ra távoz­nia kel­lett. Talán vissza se néz­tek, hogy ne kell­jen lát­ni­uk, hogy borít­ja be háza­i­kat, temp­lo­mu­kat, isko­lá­ju­kat, teme­tő­jü­ket, addi­gi éle­tü­ket a vörös vesze­de­lem. Aki­nek tér­kép e táj, nem is gon­dol­ná, hogy a bánya­hor­da­lék egy falut rejt, ha nem lóg­na ki a zagy­ból memen­tó­ként a domb­ra épült közép­ko­ri temp­lom tor­nya.

Bővebben...

A vul­ka­ni­kus tevé­keny­ség­nek köszön­het­jük a híres Detu­ná­ták bazalt­szirt­je­it is.

A két szom­szé­dos kiemel­ke­dés, az Erdős és a Kopasz-Deto­ná­ta közül az utób­bi a lát­vá­nyo­sabb, mely­nek aljá­ba 1893-ban az Erdé­lyi Kár­pát Egye­sü­let alsó-fehér megyei osz­tá­lya épí­tett mene­dék­há­zat. A „Deto­ná­ta” elne­ve­zést ahhoz a vil­lám­hoz hason­ló zajhoz kötik, ami akkor kelet­ke­zik, ami­kor egy óri­á­si kőtömb kisza­kad a hegy­ből. A roba­jok­hoz a mócok sok legen­dát köl­töt­tek. A lávák osz­lo­pos elvá­lá­sát a tudó­sok azzal magya­ráz­zák, hogy a fel­szín­re kerü­lő láva hűlés köz­ben össze­hú­zó­dik; s az ebből ere­dő feszült­ség töri álta­lá­ban hat­szö­gű osz­lo­pok­ra.

Bővebben...

Az Erdélyi-érchegység az Erdélyi-szigethegység déli részén helyezkedik el. Keleten és délen a Maros völgye határolja, ily módon a Zalatnai- és Nagyági-hegység a déli nyúlványait képezik. Nyugati határa zegzugos hegyi utakon vezet a Maroskapronca és Alsóváca közti hegyi átjárón, a Zarándi-hegység keleti peremén. Északi határát már nehezebb követni, mert igen szabálytalanul húzódik a Fehér-Körös völgyétől az Aranyos völgyéig, amelyeken túl a Bihar-hegység, majd a Gyalui-havasok jelentik a szomszédságot. Keleten az Alsószolcsva és a Zalatna közti vonal jelenti a határt az Érchegység és a Torockói-hegység közt.
Az igen tagolt hegyvidéken nehéz bármiféle rendszerességet felfedezni, nehezen követhetők a völgyek és a gerincek. A kőzettani sokszínűség mozaikszerű tájat hozott létre, a főbb hegycsoportok a következők: nyugaton, a Maros és a Fehér-Körös között emelkedik a Malu (905 m). A Déva-Brád átjárótól keletre, Zalatna és az Aranyos közt találjuk a híres Aranynégyszöget, benne a Verespataki-hegyekkel, a Vulkán mészköves takaróroncsával és a Detonáták bazaltvilágával. Az Ompolytól délre emelkedik a Nagyági-hegység és a Zalatnai-hegység, melyek közt a Gyógy völgye képez határt. A hegycsoportok közt találjuk a mócok lakta medencéket (Brádi, Mócföldi, Zalatnai).

A hegység alapját erősen metamorfizálódott kőzetek alkotják, amelyre a középidőben üledékes kőzetek települtek. A későbbi kéregmozgások hozták létre a takaróredős szerkezetet, amelyet előbb andezit-, majd a legújabb földtörténeti korokban bazalt vulkánosság tört át. Ez a viharos földtani múlt, a vulkanizmussal járó ércesedés alakította ki a hegység altalajkincsekben kimeríthetetlen gazdagságát.

Úgy tartják, az Érchegység szemnek tetszetős hegyvonulat, de a természetjárásnak a bányászat, a nehéz megközelíthetőség, a móc zárkózottság miatt nincsenek évszázados hagyományai. Mára a mócok már megszokták az embereket, így a jelentősebb látnivalókhoz jól jelzett turistajelzések vezetnek, ilyen például a Vulkán festői mészkőröge vagy a Detonáták bazaltoszlopai. A legmagasabb csúcsra, az 1437 méter magas Pojenicára jelzetlen ösvényeken juthatunk fel, de ezek viszonylag jól ki vannak taposva. A bányászat pusztításának nyomaival sok helyen találkozhatunk, de a móc tanyavilág szalmakupolás házai és a varázslatos táj valódi vonzerővel bírnak. Ezt az érintetlenséget fedezték fel az ortodox szerzetesek is, akik egyre-másra építik kolostoraikat a civilizációtól távoli völgyfőkben. És ez az érintetlenség vár az Erdély egyik legeldugottabb szegletébe induló honfitársainkra is!

Lóri bevallja, ettől a ponttól még ő sem járt beljebb a völgyben. Nem ellenkezünk vele, megpróbáljuk innen felvenni a szászavinci zagytározót, ám sem a kamera, sem a drón nem látja a lényeget, a mementóként itt maradt szászavinci középkori templom bányahordalékból kinövő tornyát. Nincs mit tenni, be kell hatolni az elvileg lezárt területre, és lám, fél óra zötykölődés után máris ott állunk a zagytározó partján, szemben velünk pedig ott van a hajdan a falu fölé magasodó templomtorony.

2018 májusában jutottunk el végre valahára az Erdélyi-érchegység sokat látott vonulatai közé. 52 lélek. Ennyi magyar lakik ma Abrudbányán. De van magyar református lelkipásztoruk, Ladányi Péter Sándor személyében és egyesületük, Kopenecz Lóránd vezetésével. Ők voltak kalauzaink az Alsóvidrai-vízeséstől a Detunátákig, az Aranyos völgyétől az Ompoly völgyéig az Erdélyi-érchegység keleti oldalát bemutató filmünkben.

Velünk tartott Hevér Gábor Budapestről, illetve Suhajda János és Szabó Zsolt Kecelről is. Gábor a Káposztafalvi-karszton, míg János és Zsolt a szomszédos Torockói-hegységben volt már előzőleg az útitársunk. Szürreális jelenetekben itt sem volt hiány, és be kell vallanunk, tejautomatát sem láttunk még soha Abrudbánya előtt.

Ám amilyen szép az Erdélyi-érchegység, annyira nyomasztó a táj múltja. Az Aranynégyszög magyarsága megszenvedte mind az 1784-es, mind az 1848/49-es mócjárást (= magyarirtást). A legnagyobb kihívás tehát nem a bazalt kőtengeren való feljutás volt a Kopasz-Detunátára, hanem elvonatkoztatni az itt történtektől. A környezetpusztítás nyomai, a hátborzongató történetek és a hegyvidék léleksimogató békéje közti kontraszt végigkísérte forgatásunkat, de persze megtaláltuk azokat a helyeket, ahol nem kísértett sem a rég- sem a közelmúlt.

A Nemes határában lévő mésztufa vízesés, Verespatak hangulata, a Pojenica gyephavas világa, a Detunáták valószínűtlen bazaltformái, a negrileasai nárciszmező, a Fenesi-szoros, a Bulbuci-kő a film azon helyszínei, ahol igazán magunk lehettünk és amely helyszíneket bátran ajánlunk az ide induló honfitársainknak. Ahol pedig leginkább magunk lehettünk, az az abrudbányai református parókia, ahol újdonsült barátainkkal számos anekdotákat osztottunk meg egymással a májusi mócföldi estéken.

A forgatás időpontja: 2018. május 8-10.
Hazajárók: Jakab Sándor, Kenyeres Oszkár
Szereplők: Dorin Rus, Hevér Gábor, Kopenetz Lóránd, Ladányi Sándor, Suhajda János, Szabó Zsolt
Operatőr: Schödl Dávid
Hangmérnök: Tóth József
Grafika: Dorner Dániel
Szerkesztő: Kenyeres Oszkár
Technikus: Vajda Béla
Vágó: Farkas Zoltán
Narrátor: Tokaji Csaba
Főcímzene: Bükki Bence
Írta és rendezte: Moys Zoltán