Csomád-hegység — Tündérkert utolsó vulkánja
Hazajáró műsorok

Csomád-hegység — Tündérkert utolsó vulkánja

76. rész
"A Csomad nyugati lejtőjén buzognak fel a tusnádi ásványvíz-források. A regényes vidék, a friss, egészséges hegyilevegő, a források bősége mintegy fölhívják az emberek vállalkozó kedvét gyógyhely létesítésére, s annak felvirágoztatására."
Hankó Vilmos: Székelyföld (1896)

A Kár­pát-meden­ce tes­tet és lel­ket fel­sza­ba­dí­tó gyógy­ere­je talán Szé­kely­föl­dön tapint­ha­tó ki a leg­éle­seb­ben. Tün­dér­ker­ten belül is van egy apró zug, aho­vá a gond­vi­se­lő ter­mé­szet mint­ha össze­sű­rí­tet­te vol­na az anya­föld áldá­sa­it. A Kár­pá­tok bel­ső, a Bör­zsöny­től a Har­gi­tá­ig húzó­dó vul­ká­ni koszo­rú­já­nak a leg­utol­só és egy­ben leg­fi­a­ta­labb tag­ja, a Cso­mád-Büdös hegy­cso­port nem vélet­le­nül Szé­kely­föld egyik leg­nép­sze­rűbb vidé­ke. Nyúl­vá­nyát a rakon­cát­lan Olt folyó a tus­ná­di szo­ros­ban áttör­ve válasz­tot­ta le a Har­gi­ta déli vonu­la­tá­ról. Észa­kon az Alcsí­ki-meden­ce, kele­ten a Bál­vá­nyos-patak hatá­rol­ja, míg délen a Bük­szá­di-meden­ce választ­ja el a Bodo­ki-hava­sok­tól. Az egy­ko­ri vul­ká­ni műkö­dés örök­sé­ge­ként máig meg­őriz­te bizarr hegy­for­má­it, mere­dek kúp­ja­it, kal­de­rá­it, épen meg­ma­radt külön­le­ges krá­ter­ta­va­it, a hegy gyom­rá­ból fel­tö­rő vál­to­za­tos gyógy­for­rá­sa­it, bűzös gáz­ki­öm­lé­se­it, melyek köré neve­ze­tes für­dő­he­lyek épül­tek, no és per­sze legen­dák szö­vőd­tek. A Cso­mád vadon­ja­i­ban a szé­kely mon­da­vi­lág alak­jai lakoz­nak: tál­to­sok, boszor­ká­nyok, tün­dé­rek és óri­á­sok lesik lép­te­in­ket, miköz­ben a hegy kin­csei után kuta­ko­dunk.

Látnivalók / Székelyföld / Csíkszék

„Ott, hol az Olt folyó táton­gó rést ütött a Har­gi­ta szik­la­vá­rán, a regé­nyes tus­ná­di szo­ros­ban, feny­ve­sek­től benőtt hegyek által védett helyen fek­szik Erdély gyön­gye: a szép Tus­nád für­dő. A Cso­mag nyu­ga­ti lej­tő­jén buzog­nak fel a tus­ná­di ásvány­víz-for­rá­sok. A regé­nyes vidék, a friss, egész­sé­ges hegyi­le­ve­gő, a for­rá­sok bősé­ge mint­egy föl­hív­ják az embe­rek vál­lal­ko­zó ked­vét gyógy­hely léte­sí­té­sé­re, s annak fel­vi­rá­goz­ta­tá­sá­ra.” (Han­kó Vil­mos: Szé­kely­föld)

A mon­da sze­rint 1842-ben, Tus­nád falu alvé­gi, lápos, bozó­tos részén egy mezít­láb legel­te­tő pász­tor­fiú azt vet­te ész­re, hogy az ásvány­vi­zes iszap­ba mélyen beme­rü­lő lába­i­ról addig gyó­gyít­ha­tat­lan­nak hitt kiüté­sei rövid idő alatt eltűn­tek. Ezt per­sze elme­sél­te Tus­ná­don is, minek hatá­sá­ra egy­re több kör­nyék­be­li keres­te fel a Beszéd-mező for­rá­sa­it, gyó­gyu­lást remél­ve. A nagy érdek­lő­dést lát­va 1845-ben a tus­ná­di Élt­hes Lajos kibé­rel­te a terü­le­tet, és meg­kezd­te a ma ismert Tus­nád­für­dő kiépí­té­sét. Pár év alatt igen meg­nö­ve­ke­dett a rész­vé­nye­sek szá­ma, befek­te­té­sük ered­mé­nye­kép­pen a tele­pen szá­mos vil­la és foga­dó­ház épült a für­dő­ven­dé­gek foga­dá­sá­ra. A fej­lesz­tés­hez hoz­zá­já­rult Erdély akko­ri püs­pö­ke, a tus­ná­di szü­le­té­sű Kovács Mik­lós is, aki a sze­gény sor­sú bete­gek szá­má­ra foga­dó­há­zat (Püs­pök­ház) épít­te­tett a für­dő­te­le­pen. 1849-ben Gál Sán­dor itt vív­ta utol­só nagy csa­tá­ját a musz­ka ellen, amely során a für­dő is tönk­re­ment. A káro­kat fokoz­ta a helyi­ek bosszú­ja, akik sérel­mez­ték hogy elvet­ték tőlük az ingye­nes für­dő- és bor­víz hasz­ná­la­tát, ezért fel­gyúj­tot­ták a für­dőt. 1852-ben Ferenc József járt itt, és elren­del­te a für­dő újjá­épí­té­sét. Báró Szent­ke­resz­ti Zsig­mond és gróf Mikes Bene­dek kez­de­mé­nye­zé­sé­re a rész­vé­nye­sek még abban az évben elkezd­ték a für­dő újjá­épí­té­sét. Sváj­ci stí­lu­sú vil­lá­kat épí­tet­tek az Alvé­gi-szik­la alatt talál­ha­tó terü­le­ten, melyet azután “Svájc­nak” hív­tak a hely­be­li­ek. 1868-ban vegyé­szek ele­mez­ték ki a for­rá­so­kat, innen­től szá­mít­ha­tó a gyógy­ha­tá­sú bor­vi­zek ipa­ri mére­tű hasz­no­sí­tá­sa. A for­rá­sok (Apor, Mikes, Rudi, Ilo­na, Anna) több­sé­gét ma is hasz­nál­ják. 1890-ben épült meg a Ste­fá­nia gyógy­in­té­zet, amely 1975-ig volt a für­dő keze­lő­köz­pont­ja. Az egy­kor fedett fel­ső sétány régi vil­lái a nagy múl­tú für­dő­vá­ros­ka mil­len­ni­u­mi han­gu­la­tát idé­zik, és itt talál­juk a hábo­rús emlék­mű­vet őrző turul­ma­da­rat is. Az Olt egyik holt­ágá­ból 1900-ban ala­kí­tot­ták ki a Csu­kás-tavat, mely 1928 óta a város strand­für­dő­je. Mára Tus­nád­für­dő legen­dás für­dő­hellyé avan­zsá­ló­dott, ahol ter­mál­für­dő, raft­ing, kaland­park, sik­ló­er­nyős tan­dem­re­pü­lés, télen pedig sípá­lya vár­ja a turis­tá­kat. Nem mel­lé­ke­sen pedig 1997 óta házi­gaz­dá­ja a Bál­vá­nyo­si Nyá­ri Sza­bad­egye­tem­nek, nagy­ko­rú nevén Tus­vá­nyos­nak, ame­lyet min­den év júli­u­sá­ban ren­dez­nek.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Csu­kás-tó part­ja.
Magas­ság: 632 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a főúton álló Szent Anna kato­li­kus temp­lom­tól 320 m.

Bővebben...

„A telep­nek séta­út­jai fel­ve­zet­nek a hegy­ol­da­lon a feny­ve­sek közt a hegyek orma­i­ra. A leg­töb­ben azt az utat jár­ják, mely a für­dő fölött kiemel­ke­dő Apor-bás­tyá­ra vezet. Egy fes­tői for­má­jú magas szik­la-szál ez; a tete­jé­re épí­tett csi­nos szét­né­ző torony­ból szép kilá­tás nyí­lik a szem­ben fek­vő Sólyom­kő­re, a für­dő­re, az Olt völ­gyé­re és a szom­széd hegyek­re.” (Han­kó Vil­mos: Szé­kely­föld)

Tus­nád­für­dő első jel­zett turis­ta­út­ja az Apor-bás­tyá­hoz veze­tett, ahol 1883 óta vár­ja a turis­tá­kat a kilá­tó. 2017-ben fel­újí­tot­ták a bás­tyát, amely­nek föld­szint­jén egy kiál­lí­tó­hely­sé­get ala­kí­tot­tak ki, ahol a bás­tya és a város múlt­já­ról van­nak fény­ké­pek kiál­lít­va. A 701 méter maga­san fek­vő bás­tyá­hoz kb. 20–25 perc alatt érünk fel Tus­nád­für­dő­ről, a fel­ső sétá­nyon talál­ha­tó Apor-for­rás­tól. Innen egy kör­tú­ra kere­té­ben vissza­tér­he­tünk Tus­nád­für­dő­re, de akár meg­mász­hat­juk a Nagy-Cso­má­dot is.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a bás­tya.
Magas­ság: 701 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: az Apor-for­rás­tól a piros kör jel­zé­sen (1 km; 25 perc; 93 méter szint­emel­ke­dés).

 

Bővebben...

A Cso­mád-hegy­ség leg­ma­ga­sabb pont­ja pon­to­san az a hely, aho­va nem a kilá­tá­sért érde­mes fel­mász­ni, hanem, hogy elmond­has­suk magunk­ról, hogy jár­tunk a hegy­ség leg­ma­ga­sabb pont­ján. Az 1301 méter magas­ra nőtt ande­zit csúcs­ra több irány­ból is fel­ka­pasz­kod­ha­tunk. Leg­egy­sze­rűbb a Szent Anna-tó fel­ső par­ko­ló­já­tól a kék jel­zé­sen, vagy Tus­nád­für­dő­ről a piros kereszt, majd kék jel­zé­sen. Ezt a túrát lehet kom­bi­nál­ni egy Vár­te­tő láto­ga­tás­sal is, ez eset­ben a két Cso­mád és a Kom­lós-tető nyer­gé­ből észak­nak kell indul­nunk a kék jel­zés­sel.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a csúcs.
Magas­ság: 1301 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Szent Anna-tótól (2 km; 1 óra; 223 m szint­emel­ke­dés) és Tus­nád­für­dő­ről (4 km; 2 óra 15 perc; 564 m szint­emel­ke­dés).

 

Bővebben...

„A falom­bok nyí­lá­sa­in át egy­ko­ri tűz­oká­dó krá­te­re kezd előnk­be mélyed­ni. Az egy­ko­ri tűz­töl­csér helyén nem köd, mit meg­pil­lant a ván­dor: egy kris­tály-tisz­ta tó tük­re az, meré­szen emel­ke­dő hegyek kerí­tik, fenyők s bikk­fák lomb­ja­it tol­va ég felé. Belép­tünk­nél, part­ján kápol­na emel­ke­dik; szent jele a búcsú­já­rás­nak, mit a szé­ke­lyek éven­ként szent Anna nap­ján itt szok­tak tar­ta­ni. A víz tük­ré­re fenyő­fák haj­la­nak, mint­ha mon­da­nák: ember, közel állsz iste­ned­hez! Felébb sze­lí­debb fák lomb­jai, mint­ha susog­nák: légy jó ember, s a hava­sok is terem­nek gyö­nyö­rű­sé­get szá­mod­ra!” (Kőváry Lász­ló)

Ha van tó, amely­nek tük­ré­ben magyar ember­nek egy­szer az élet­ben szem­be kell néz­nie önma­gá­val, a Cso­mád vul­ká­ni krá­te­ré­ben ülő Szent Anna-tó az. A ter­mé­sze­ti külön­le­ges­sé­get már az ősi magyar hit­vi­lág­ban kul­tusz övez­te, majd a keresz­tény idők­ben búcsú­já­ró hellyé vált, mely­nek nyu­godt víz­tük­re ősi regék­ről mesél.
Az egyik rege sze­rint vala­mi­kor régen egy égig­érő bérc emel­ke­dett a tó helyén, vele szem­ben pedig egy másik kopár csúcs ost­ro­mol­ta a hegyet. Mind­két hegy tete­jén egy-egy vár állt, ame­lyet két gonosz test­vér, Sán­dor és Gás­pár épí­tett. Az egy­más­sal ver­sen­gő, civó­dó gró­fok állan­dó ret­te­gés­ben tar­tot­ták a kör­nyék­be­li lakos­sá­got. Egy alka­lom­mal egy gaz­dag uta­zó, aki gyö­nyö­rű négy­lo­vas hin­tón érke­zett Sán­dor úr várá­hoz, éjje­li szál­lást kért a vár urá­tól. A kap­zsi gróf, miu­tán nem tud­ta rábe­szél­ni ven­dé­gét az iri­gyelt fogat eladá­sá­ra, koc­ka­já­té­kon elnyer­te tőle. Eldi­cse­ked­vén szer­ze­mé­nyé­vel Gás­pár gróf­nak, az foga­dást aján­lott, misze­rint, ha ő egy nap lefor­gá­sa alatt sok­kal szebb és drá­gább foga­tot nem sze­rez, akkor vagyo­nát öccsé­nek adja. Gás­pár ördö­gi ter­vet eszelt ki: a kör­nyék fal­va­i­ból össze­sze­det­te a nyolc leg­szebb szü­zet és gyö­nyö­rű lószer­szám­mal ellát­va befog­ta őket a leg­szebb hin­tó­já­ba. A sze­ren­csét­len terem­té­sek azon­ban meg sem bír­ták moz­dí­ta­ni a kocsit. Erre Gás­pár gróf — ször­nyű harag­já­ban — osto­rá­val rává­gott a fogat élén levő leg­szebb lány­ra, akit Anná­nak hív­tak. Isten meg­hall­gat­va a fáj­da­lom­tól térd­re rogyott Anna könyör­gé­sét, ször­nyű íté­le­tet hozott: meg­moz­dult a föld, meg­nyíl­tak az ég csa­tor­nái, s az isten­te­len gró­fok várai a vár­he­gyek­kel együtt, nagy robaj­jal a mély­ség­be zuhan­tak. Helyü­kön más­nap­ra egy sötét vizű ten­ger­szem tük­röz­te vissza a fel­ke­lő nap suga­rát. Erre­fe­lé azt mond­ják: ha nem hiszed, járj utá­na!
A tavat a maar-tipu­sú vul­ka­niz­mus hoz­ta lét­re, azaz a mag­ma és a kür­tő­be beju­tó víz köl­csön­ha­tá­sa okoz­ta rob­ba­nás nyo­mán kelet­ke­zett. Fatör­zsek marad­vá­nya­i­ból Haran­gi Sza­bolcs és Kiss Balázs vizs­gá­la­ta meg­ál­la­pí­tot­ta, hogy az utol­só vul­kán­ki­tö­rés itt 32000 évvel ezelőtt volt, azóta gyű­lik a krá­ter­ben a csa­pa­dék­víz. A közel kör ala­kú tó fel­szí­ne 0,22 km², med­re, amely az egy­ko­ri vul­kán krá­te­re volt, töl­csér ala­kú. Lefo­lyá­sa nincs, a víz a föl­be szi­vá­rog el, hogy a vul­kán kül­ső palást­ján buk­kan­jon majd fel for­rá­sok­ból. A tó mély­sé­ge 1867-ben még 12 méter volt, jelen­leg már csak 7 méter, ami­nek oka a fel­töl­tő­dés és a növény­zet ter­je­dé­se. Ez a folya­mat néhány évti­zed alatt a szom­szé­dos Mohos-tőzeg­láp sor­sá­ra jut­tat­hat­ja a tavat. Ezt igyek­szik las­sí­ta­ni a terü­let gond­no­ka, a Pro Szent Anna Egye­sü­let. 2018 óta pél­dá­ul tilos für­de­ni a tóban, de az autók behaj­tá­sa is kor­lá­toz­va van. A gép­jár­mű­vel érke­ző­ket a tó felet­ti nye­reg­ben sorom­pó fogad­ja, itt kell meg­ven­ni a belé­pőt. Aki vala­me­lyik turis­ta­úton gya­lo­go­san érke­zik a tóhoz, annak nem kell fizet­nie. Ezt Tus­nád­für­dő, Bál­vá­nyos­für­dő, Láz­ár­fal­va és Sep­si­bük­szád felől is meg­te­het­jük. A tavat a piros jel­zé­sen lehet kör­be­sé­tál­ni, köz­ben ügyel­jünk a med­vék­re, aki­ket szin­tén igye­kez­nek kiszo­rí­ta­ni a terü­let­ről. Aki med­vét sze­ret­ne lát­ni, a tó szom­széd­sá­gá­ban, Máté Ben­ce ter­mé­szet­fo­tós med­ve­le­sét ajánl­juk. Itt ember és a med­ve szá­má­ra is biz­ton­sá­gos a szó­ra­ko­zás, test­kö­zel­ből lát­hat­ják az érdek­lő­dők a bar­na­med­vét saját, ter­mé­sze­tes kör­nye­ze­té­ben. A tó part­ján már hosszú évszá­za­dok óta áll a Szent Anna-kápol­na, melyet idő­ről idő­re bekö­vet­ke­zett pusz­tu­lá­sa után ere­de­ti helyén min­dig újjá­épí­tet­tek. A tóra nyújt kilá­tást a Szent Anna-kilá­tó a két par­ko­ló közt.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a tó mel­let­ti Szent Anna-kápol­na.
Magas­ság: 960 m
Nyit­va: a tó sze­zon­ban, május­tól októ­be­rig reg­gel 9‑től este 7‑ig, sze­zo­non kívül reg­gel 9‑től este 5‑ig láto­gat­ha­tó.
Meg­kö­ze­lí­tés: a par­ko­ló­tól a kék jel­zé­sen 670 méter.

Bővebben...

„Ez a halál orszá­ga való­ban. A mos­ta­ni neve „Mohos”, népi­es elne­ve­zés­sel „Kokoj­szás”. Az ember tes­te végig­bor­zad, mikor azt a tájt elő­ször meg­lát­ja. Sás­sal benőtt zsom­bi­kok, mint­ha ezer­nyi sír­ha­lom vol­na egy raká­son, köz­tük egy-egy nyo­mo­rék luc­fe­nyő, egy göcsör­tös árva­nyír­fa, bár­sony­nak lát­szó hal­mok, kövér mohá­ból. S azon az elijesz­tő pás­ton alul az isme­ret­len mély­ség. Ennek a halá­los vidék­nek még a tájá­ra sem merik haj­ta­ni a mar­há­i­kat a pász­to­rok. A mohos lapály száz meg száz göm­bö­lyű ten­ger­szem­mel van behint­ve, olya­nok azok, mint­ha abla­kai vol­ná­nak egy föld alat­ti világ­nak.” (Jókai Mór: Bál­vá­nyos­vár)

Az 1050 méte­res magas­ság­ban fek­vő Mohos-tőzeg­láp a Cso­mád-hegy­ség iker­krá­te­ré­nek észa­ki krá­te­rét töl­ti ki, a Szent Anna-tó nagyob­bik, idő­seb­bik test­vé­re. A népi nevén Kukuj­zás­nak neve­zett tőzeg­láp körül­be­lül négy­szer nagyobb kiter­je­dé­sű volt, mint kis­test­vé­re. A Mohos-krá­ter fel­töl­tő­dé­se a kele­ti olda­lán talál­ha­tó vul­ká­ni tör­me­lék gyors lepusz­tu­lá­sá­nak, vala­mint a krá­ter­ből ere­dő Veres-patak eró­zi­ós tevé­keny­sé­gé­nek együt­te­sen köszön­he­tő: a haj­da­ni krá­ter­tó foko­za­to­san ala­kult át magas­he­gyi fel­l­áp­pá. A tőzeg­láp több mint tíz méte­res, mint­egy 3 mil­lió köb­mé­tert kite­vő tőzeg­vas­tag­sá­gá­val és 80 hek­tár terü­le­té­vel egye­dül­ál­ló Euró­pá­ban, egy darab déli tund­ra. Leg­na­gyobb hossza 1000 m, szé­les­sé­ge 800 m. A láp víz­után­pót­lá­sát a csa­pa­dék biz­to­sít­ja, ezért ned­ves­sé­gi muta­tói nagy­ban függ­nek az évszak­tól és a csa­pa­dék­mennyi­ség­től. A Mohos­ban élő, jég­kor­sza­ki relik­tum­nö­vé­nyek, mint pél­dá­ul a kerek­le­ve­lű har­mat­fű szi­go­rú­an védet­tek. A láp sajá­tos növény­vi­lá­gát az idő­sza­kos legel­te­tés, a sza­bá­lyo­zat­lan turiz­mus és a ter­je­dő erdei gyü­mölcs­gyűj­tés vég­ve­szély­be sodor­ta, de a 2000-es évek ele­jén a ter­mé­szet­vé­de­lem pal­ló­sort épí­tett, ami meg­men­tet­te a pusz­tu­lás­tól. A Mohos ma is csak veze­tő­vel láto­gat­ha­tó.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Mohos-tőzeg­láp kis tava.
Magas­ság: 1049 m
Nyit­va: a tőzeg­láp sze­zon­ban, május­tól októ­be­rig reg­gel 9‑től este 7‑ig, sze­zo­non kívül reg­gel 9‑től este 5‑ig láto­gat­ha­tó.
Meg­kö­ze­lí­tés: a par­ko­ló­tól a piros jel­zé­sen 460 méter.

Bővebben...

„Büdös-für­dő telep­ről kes­keny bok­rok, fák és szik­lák­kal sze­gé­lye­zett hegyi út vezet a Büdös-bar­lang­hoz. Az út mel­lett itt-ott sír­kö­vek fehér­le­nek, a melyek alatt a bar­lang áldo­za­tai alusszák örök álmu­kat. E sze­ren­csét­le­nek közül töb­ben az igaz­ság, mások a zsar­nok­ság suj­tó keze elől, sokan a szé­gyen vagy az élet elvi­sel­he­tet­len ter­hé­nek nyo­má­sa alatt keres­tek és talál­tak itt mene­dé­ket. Köze­led­vén a bar­lang­hoz, meg­csap ben­nün­ket a kiáram­ló kén­hid­ro­gén sza­ga; még egy for­du­lat, s meg­nyí­lik előt­tünk a szik­la-hegy, a Büdös-bar­lang óri­á­si tor­ka ásít felénk. Dan­te ilyen­nek kép­zel­te magá­nak a pok­lot, sötét bor­zal­ma­i­val. Bemen­ve, vég­tag­ja­in­kat saját­sá­gos meleg­ség jár­ja át. Addig, míg szá­junk, orrunk az alsó réteg­ből kiér, bát­ran lélek­zel­he­tünk; az alsó gáz­ré­teg­ben azon­ban csak vissza­tar­tott lélek­zet mel­lett jár­ha­tunk, mert egy lélek­zet­nyi a gáz­ból már öl. A gáz­für­dő élet­ta­ni hatá­sá­nál fog­va már sok rhe­u­ma­ti­kus baj­nak volt gyó­gyí­tó­ja. (Han­kó Vil­mos)

A Büdös-hegy iga­zi vonz­ere­jét a törés­vo­na­lai men­tén fel­tö­rő vul­ká­ni gáz­öm­lé­sek­nek, és a szén­sa­vas ásvány­vi­zek­nek köszön­he­ti. A Sós­me­ző­ről a kék és piros pont jel­zés vezet a hegy­cso­port iko­ni­kus pont­já­hoz, egy ter­mé­sze­tes mofet­tá­hoz, a Büdös-bar­lang­hoz. Az üreg nem ter­mé­sze­tes módon jött lét­re, egy kén­bá­nya fel­ha­gyott tár­ná­ja volt. 1892-ben Apor Gábor falaz­tat­ta ki fara­gott kövek­kel a 14 méter hosszú üre­get, majd ajtót sze­rel­te­tett rá, melyet napon­ta csak bizo­nyos idő­re, állan­dó fel­ügye­let mel­lett nyi­tot­tak ki. Jelen­leg a bar­lang sza­ba­don láto­gat­ha­tó, az üreg két olda­lán pado­kat helye­zek el. Erről a bar­lang­ról írt Sán­ta Ferenc a Sokan vol­tunk című novel­lá­já­ban. A gáz­elegy­ben talál­ha­tó kén-hid­ro­gén­ből ter­més­kén csa­pó­dik ki a bar­lang falá­ra, ezt bizo­nyos magas­sá­gig sár­ga kén­ré­teg borít­ja. Ez egy­ben a gáz szint­jét is jel­zi, ez alá ne hajol­junk!!
Ha fel­jebb megyünk a Büdös-hegyen, még több kisebb-nagyobb, gáz­ki­öm­lé­ses kőfül­két és bar­lan­got talá­lunk. A Büdös-bar­lang mel­lett ott van mind­járt a Tim­sós-bar­lang, amely azon­ban más gáz­össze­té­te­lű és ki sincs épít­ve. Kis­sé fel­jebb van a Madár­te­me­tő, ami egy besza­kadt kén­bá­nya mélye­dé­se, amely­ben fel­hal­mo­zó­dott a szén­di­oxid. Az ala­cso­nyan repü­lő mada­rak, ha a gáz szint­je alá száll­nak, rög­tön elpusz­tul­nak. A pár négy­zet­mé­te­res süp­pe­dés­be lép­ve mi is érez­het­jük lábun­kon a for­ró­sá­got. Pár méter­re nyí­lik a Gyil­kos-bar­lang, amely tel­ve van szén­di­oxid­dal, ezért ebbe be se lép­jünk! Mind­ezek a hely­szí­nek egy tan­ös­vény­re van­nak fel­fűz­ve.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Büdös-bar­lang bejá­ra­ta.
Magas­ság: 1052 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Sós­me­ző­ről a kék és piros pont jel­zés (850 méter; 20 perc; 152 méter szint­emel­ke­dés).

Bővebben...

A három kisebb für­dő­te­lep (Büdös­für­dő, Transzil­vá­nia Für­dő, Csi­szár­für­dő) össze­ol­va­dá­sá­val lét­re­jött Bál­vá­nyos­für­dőn szin­te min­den kanyar­ban a vul­ká­ni múlt hagya­té­kai köszön­nek ránk. A hagyo­mány sze­rint neve onnan ered, hogy az Apo­rok őse a pogá­nyok legyő­zé­se után ide vonult vissza az ősi iste­ne­ket imád­ni, bál­vá­nyoz­ni. A kör­nyé­ket 900 éven át bir­tok­ló Apo­rok léte­sí­tet­ték az első gyógy­für­dőt. Róluk kap­ta a nevét az Euró­pá­ban is egye­dül­ál­ló, tim­sós für­dő. Tün­dér­me­sé­be illő a kénes for­rá­sok for­tyo­gó, buf­fo­gó hang­ja. Hív­hat­nánk a Büdös-hegyet szé­kely boszor­kány­kony­há­nak is, ha nem tud­nánk, hogy ezek a félel­me­tes­nek ható bugyo­gá­sok ron­tás helyett mennyi áldás­sal bír­nak. A kivé­te­les for­rá­so­kat a 19. szá­zad­ban kezd­ték szer­ve­zet­ten is kiak­náz­ni gyógy­tu­risz­ti­kai célok­ra. A növek­vő ven­dég­for­ga­lom kiszol­gá­lá­sá­ra ekkor tel­je­se­dett ki Bál­vá­nyos­für­dő. A szá­mos für­dő­me­den­cét szén­sa­vas, sós, savas bor­víz­for­rá­sok táp­lál­ják, az ide érke­ző turis­tát több pan­zió és ven­dég­fo­ga­dó, illet­ve kaland­park is vár­ja. A leg­hí­re­sebb hely itt az Apor lányok fere­dő­je, vagy­is a Tim­sós-für­dők, ahol apró for­rá­sok bugyog­nak fel. A fere­dőt 2015-ben a ter­mé­szet­vé­del­mi terü­let gond­no­ka, a Vin­ca Minor Egye­sü­let, meg­hí­vá­sá­ra a Szé­kely­föl­di Für­dő- és Közös­ség­épí­tő Kalá­ka moz­ga­lom kere­té­ben, a buda­pes­ti Ars Topia Ala­pít­vány irá­nyí­tá­sá­val, segít­sé­gé­vel újí­tot­ták fel. 1990-től 1996-ig a tele­pü­lé­sen tar­tot­ták a „Bál­vá­nyost”, a Bál­vá­nyo­si Nyá­ri Sza­bad­egye­te­met, amely kinőt­te a kis tele­pü­lést, és leköl­tö­zött Tus­nád­für­dő­re.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja az Apor lányok fere­dő­je.
Magas­ság: 925 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a főút­tól 100 méter­re.

 

Bővebben...

„Ezen for­rá­sok min­de­ni­ke egy-egy kin­cse az egész­ség­nek, egy-egy áldá­sos ado­má­nya a jóté­kony ter­mé­szet­nek, de azok isme­ret­le­nül s kevés­sé hasz­no­sít­va foly­nak itten el. Én azok­nál átutaz­va csak fel­em­lí­tem azért, hogy a szak­ér­tők figyel­mét és a jövő gon­dos­ko­dá­sát azok­ra föl­hív­jam, mert hin­nünk kell, hogy e szép haza nem lesz min­dig oly isme­ret­le­nül elha­gya­tott.” (Orbán Balázs: A Szé­kely­föld leírá­sa)

1895-ben, a Cso­ma-hegy lábá­nál for­rá­sok­kal és 7 kiépí­tett für­dő­me­den­cé­vel meg­ala­kult Csi­szár-für­dő, mely az ala­pí­tó, Csi­szár Dénes után kap­ta a nevét. Az egy­ko­ri szesz­gyá­ros egy vadá­szat után egy­ma­ga kutat­ta fel az itte­ni bor­víz­for­rá­so­kat, és végül tizen­hat gyógy­for­rást talált. A fage­ren­dá­val bélelt meden­cék mind­egyi­két más és más össze­té­te­lű bor­víz­for­rá­sok táp­lál­ják. Még a kom­mu­niz­mus alatt is virág­zó für­dő­köz­pont a ’90-es évek ele­jén szűnt meg. Szo­mo­rú lát­vány volt az egy­kor gyó­gyul­ni vágyók­kal és önfe­ledt für­dő­zők­kel teli, kor­ha­dó meden­cék lát­vá­nya, köz­tük a Cso­ko­lá­dé-für­dőé… Ám úgy tűnik a leszár­ma­zot­tak meg­hall­gat­ták Orbán Balázs inté­sét! A Tai­er­ling fivé­rek, Johann és Péter-Ferenc — bár nevük német, mind­ket­ten magyar érzel­mű­ek — nagy tisz­te­let­tel őrzik ükap­juk, Csi­szár Dénes, és ükany­juk, Csi­szár Dénes­né Török Róza emlé­két. A 2010-es évek­ben úgy dön­töt­tek, nem enge­dik tovább pusz­tul­ni a Csi­szár­für­dőt, azóta pedig kalá­ka­moz­ga­lom kere­té­ben újul­tak meg a meden­cék. A für­dő el van lát­va meleg vizes dézsák­kal, sza­u­nák­kal, ned­ves és szá­raz mofet­ták­kal, vil­lany­pász­tor­ral kör­be­vé­ve a ven­dé­gek biz­ton­sá­ga érde­ké­ben.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Cso­ko­lá­dé-für­dő.
Magas­ság: 900 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés Bál­vá­nyos­für­dő felől.

Bővebben...

„Akár hiszi­tek, akár nem: tün­dé­rek épí­tet­ték Bál­vá­nyos várát. De az olyan régen volt, hogy akkor a kövek még meg sem vol­tak kemé­nyed­ve. A tün­dé­rek sem olyan kicsi­kék vol­tak ám, mint most a fehér­né­pek: ha sie­tős volt az útjok, egy­ben által­lép­tek egész megyé­ket, s ha jóked­vük kere­ke­dett, föl­szed­ték köté­nyük­be a szán­tó-vető embe­re­ket, s úgy ját­sza­doz­tak velük. No, jó magas­ra is épí­tet­ték a várat: Bál­vá­nyos-hegy tetős-tete­jé­be. Hát éppen ami­kor készen vol­tak, vág­tat föl a pata­kon egy vitéz, utá­na a kato­nái. Kér­dik a tün­dé­rek:
- Hová sza­ladsz, fiam? Talán bizony ker­get vala­ki?
Mond­ja a vitéz nagy búsan:
- Sen­ki sem ker­get, de még sincs mara­dá­sunk. Nem néz­he­tik vérünk­ből való vére­ink, hogy a nap, a hold s a csil­la­gok a mi iste­ne­ink. Erő­vel azt akar­ják, hogy mi is meg­ke­resz­tel­ked­jünk.
- Hát te ki vagy, fiam? — kér­dé a tün­dé­rek király­né­ja. Felel a vitéz:
- Apor az én nevem: Első vol­tam eddig az én népe­im közt, most utol­só vagyok. Volt fényes palo­tám, ara­nyam, ezüs­töm, mos­tan sem­mim sin­csen.
- Ne búsulj! — mon­dá a tün­dé­rek király­né­ja. — Látod‑e ezt a várat a hegy tete­jén? Ezt ma épí­tet­tük játék­ból. Ez jó lesz neked s az embe­re­id­nek. Itt imád­hat­já­tok a napot, hol­dat s a fényes csil­la­go­kat.” (Bene­dek Elek: Bál­vá­nyos­für­dő legen­dá­ja)

A hagyo­mány sze­rint már Szent Ist­ván ide­jé­ben állt Bál­vá­nyos vára. Lakói a 13. szá­zad­tól a fel­ső­há­rom­szé­ki Apor nem­zet­ség sar­jai vol­tak, akik maka­csul ragasz­kod­tak hon­fog­la­ló őse­ik­től örö­költ hitük­höz, dacol­va a térí­tő király paran­csa­i­val. Az Árpád-ház kiha­lá­sát köve­tő zűr­za­va­ros idők­ben Bajor Ottó magyar király a Szent Koro­ná­val Erdély­be uta­zott Kán Lász­ló­hoz. Az erdé­lyi vaj­da nem fogad­ta túl szí­vé­lye­sen, hanem elfo­gat­ta őt, és addig tar­tot­ta fog­va Bál­vá­nyos­vár­ban, amíg Ottó le nem mon­dott a magyar trón­ról. A vaj­da a koro­nát is elko­boz­ta, és átad­ta Károly Róbert­nek. A vár kró­ni­ká­já­hoz tar­to­zik, hogy a szé­ke­lyek két­szer is elűz­ték falai alól a kutya­fe­jű tatá­ro­kat. A 17. szá­zad­ban köl­töz­tek le lakói kényel­me­sebb tor­jai kas­té­lyuk­ba, de van olyan ver­zió is, misze­rint a királlyal össze­ve­sző Apo­rok rob­ban­tot­ták fel azt, majd Rudolf király harag­ja elől Len­gyel­or­szág­ba mene­kül­tek.

A vár­ról Jókai Mór is írt Bál­vá­nyos­vár című művé­ben.
„Úgy volt az épít­ve, hogy örök­ké tart­son. A „Magyar isten” szá­má­ra épí­tet­ték. A magas torony fala­it sem vil­lám­ve­rés, sem föld­ren­gés nem bír­ta ledön­te­ni. Ez a torony volt bizonnyal a bál­vá­nyok szen­té­lye; Itt ülök a kövön, ami onnan esett le az iste­nek tor­nyá­ról. S nézem a fala­kat; hall­ga­tom a vér­csék vij­jo­gá­sát: ihar­fák zúgá­sát… Héj, te öreg Isten! Magya­rok Iste­ne! Emlékezel‑e még arra, amit Opo­ur Kevend­től izen­tél a nap meze­jé­ről?! – Vagy te is azt mon­dod: „Régen volt az: talán nem is igaz!”
A Tűz-isten oltal­maz­zon,
Isten­nyi­la meg ne sújt­son,
Guta, cso­ma rád ne les­sen,
Dob­roc, mirigy meg ne lep­jen,
Kék kele­vény ne talál­jon,
Rossz bába ki ne cse­rél­jen,
Hop­ci­her rád ne dob­ban­jon,
Kol­dus­far­kas meg ne mar­jon,
Vahor, rossz szem meg ne ver­jen.
Min­den ízed nagyot nőj­jen,
Mint a vas, oly kemény legyen.
Nagyobb ember légy apád­nál,
Ne sírj ott­hon az anyád­nál.
Mint ez a tűz, oly igaz légy!”

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár öreg­tor­nya.
Magas­ság: 1040 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Bál­vá­nyos­für­dő­ről a piros kereszt jel­zé­sen (1,9 km; 1 óra; 250 méter szint­emel­ke­dés).

Bővebben...

Azt mesé­lik a fia­tal Ferencz József 1852-ben innen szem­lél­te meg a Tus­ná­di-szo­rost, és dön­töt­te el, hogy újjá­épít­te­ti a sza­bad­ság­harc ide­jén tönk­re­ment Tus­nád­für­dőt. A város felett emel­ke­dő vul­ka­ni­kus szik­la­ta­réj a Nagy-Pilis­ke egyik kele­ti mel­lék­ge­rin­cén talál­ha­tó. Az ande­zit szik­lá­kon 824 méte­res magas­ság­ban egy kereszt mel­lől tekint­he­tünk le az Olt völ­gyé­ben fek­vő Tus­nád­für­dő­re. Szem­ben a Vár-tető, a Kom­lós-tető, a Szur­dok-tető és a Nagy-Cso­mád feny­ve­sek­kel borí­tott csú­csai lát­ha­tók. Az Alsó-Sólyom­kő szik­lá­in egy­kor vár állott, amely­nek már csak rom­jai lát­ha­tók. A Sólyom­kő egyéb­ként védett terü­let, kiemel­ke­dő érté­ke a Tele­ki hölgy­mál (Hie­ra­ci­um tele­ki­anum) amely csak itt for­dul elő a vilá­gon. Figye­lem­re­mél­tó hely a túl­só völgy felett emel­ke­dő Torony­kö­vek és az Olt felett átíve­lő füg­gő­híd is.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a szik­lán álló kereszt.
Magas­ság: 824 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Tus­nád­für­dő­ről a piros három­szög jel­zé­sen (1,1 km; 45 perc; 212 méter szint­emel­ke­dés).

Bővebben...

A Cso­mád-hegy­ség észa­ki részén fek­vő Vár­te­tő iga­zi ínyen­cek­nek való hely. Való­szí­nű, hogy a hegy­ség­ben túrá­zók csak elenyé­sző része jut el erre a vul­ká­ni cson­ka­kúp­ra, amely­nek leg­ma­ga­sabb pont­ja 1079 méter. Az ande­zit daga­dó­kúp mere­dek lej­tő­it hatal­mas kőten­ge­rek borít­ják.
“A dél­re néző romos kapun lépünk be a vár­ud­var­ba. A vár­ka­pu bal olda­lán még lát­ha­tók a kapu­bás­tya alap­jai. Jobb olda­lon egy hatal­mas kőbe vés­ve lát­ha­tó az őr helye. A közel egy méter vas­tag és két méter magas vár­fal bel­ső olda­lán mély árok fut kör­be. Való­szí­nű­leg innen ter­mel­ték ki a fal épí­té­sé­hez szük­sé­ges anya­got. A régé­szek sze­rint a mész­ha­barccsal rakott vár­fal kora közép­ko­ri lehet, de a vár köz­pont­já­ban vas­ko­ri tele­pü­lés nyo­mai is fel­szín­re kerül­tek. Az 1085 méter magas Vár­te­tőn igen bővi­zű for­rás talál­ha­tó, még az 1947-es szá­raz­ság ide­jén is ebből itat­ták az itt lege­lő álla­to­kat. De a kút­hoz más tör­té­net is kap­cso­ló­dik.
Mesé­lik, hogy az újtus­ná­di Tánczos Lázár és Kovács And­rás fel­jött a Vár­te­tő­re vadász­ni. Meg­es­te­led­tek, s a kút mel­lé tüzet tet­tek, sza­lon­nát sütöt­tek. Miköz­ben a nyár­sat for­gat­ták, a tűz mel­lé ült egy kecs­ke. A kecs­ke a nyárs­ra békát húzott, s azt sütö­get­te, s köz­ben a Tánczos és Kovács kenye­rét béka­zsír­ral lecse­peg­tet­te. A két fér­fi nézett össze, de nem mer­tek egy­más­hoz szó­la­ni. Egy­szer aztán Tánczos a pus­ká­ját elő­vet­te, és bal­kéz­zel a kecs­két meg­lőt­te. Úgy zúgott az erdő, úgy csat­tog­tak a fák, hogy csak… A kecs­ke egy­be eltűnt. Más­nap, ami­kor a vadá­szok jöt­tek haza, az erdő­szé­lén a kecs­két dögöl­ve talál­ták. Úgy tar­tot­ták, hogy szel­lem, talán a kút, vagy a víz szel­le­me ült a tűz mel­lett, s a nyárs­ra húzott békát ver­te hoz­za a vadá­szok sza­lon­ná­já­hoz. Még az is tar­tot­ták, hogy­ha a Vár­te­tőn jársz, akkor „a bocs­kort kösd a far­cso­kod­ra, mert ha nem, akkor a rézf… bag­lyok megr­esze­tel­nek”.
A Vár­te­tő nem­csak védel­mi célo­kat szol­gált, hanem kul­ti­kus hely is volt. Ezt iga­zol­ják a vár észak­nyu­ga­ti sar­ká­ban talál­ha­tó hatal­mas kőtöm­bök­be vés­ve fenn­ma­radt ősi írás­je­lek is, ame­lyek nagy része meg­ta­lál­ha­tó a szé­kely-magyar ábé­cé­ben is. Erről a ter­mé­sze­tes oltár­ról szép kilá­tás nyí­lik az Alcsí­ki-meden­cé­re. Ami­kor még óri­á­sok lak­ták a várat, innen néz­het­ték a tus­ná­di szán­tó­ve­tő embe­re­ket. Mert a tus­ná­di nép­ha­gyo­mány úgy tart­ja, hogy ami­kor az óri­ás meg­szom­ja­zott, akkor az egyik lábát a Vár­te­tő­re, a mási­kat meg Bük­len­tő­te­tő­re tet­te, s úgy ivott az Olt­ból.” (For­rás: tusnadfurdo.ro)

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a hegy­csúcs.
Magas­ság: 1079 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Tus­nád­für­dő­ről a kék jel­zé­sen, a Vár­te­tő alat­ti elága­zás­tól a kék kör jel­zé­sen (2,3 km; 1 óra 20 perc; 377 méter szint­emel­ke­dés).

Bővebben...

A Büdös-hegy és a Köz­te­tő közöt­ti nye­reg­ben fek­vő ingó­láp Szé­kely­föld egyik neve­ze­tes utó­vul­ká­ni lát­ni­va­ló­ja. A süp­pe­dős tőzeg­mo­hás terü­let neve onnan ered, hogy a kis tavak­ból buf­fo­gó szén-dio­xid tör fel. A nyír­fa­er­dős lápon olyan relik­tum növé­nyek élnek, mint a tőzeg­roz­ma­ring, a kes­keny­le­ve­lű gyap­jú­sás, a tőzeg­roz­ma­ring, a mámor­ka, a szi­bé­ri­ai hamu­vi­rág és a kerek­le­ve­lű har­mat­fű. Utób­bi rova­rok­kal táp­lál­ko­zik: a leve­le­it borí­tó raga­dós anyag vonz­za őket; a levél­re ragadt rova­rok­ra mirigy­sző­rök haj­la­nak, a levél begör­bül, majd az emész­tő­en­zi­mek lebont­ják a rova­rok fehér­jé­it és a kép­ző­dött anya­gok fel­szí­vód­nak a levél­be.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a tőzeg­láp kis tava.
Magas­ság: 988 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Sós­me­ző­ről a kék kör és piros három­szög jel­zé­sen, köz­ben érint­jük a Gyil­kos-bar­lan­got és a Madár­te­me­tőt is (2 km; 45 perc; 212 méter szint­emel­ke­dés)

Bővebben...

A Csomád-Büdös-hegycsoport Székelyföld természeti ritkaságokban igen gazdag tájegységei között is kiemelkedő helyen áll. A Keleti-Kárpátok ezen vidéke olyan egyedülálló természettudományos és turisztikai értékeket foglal magában, mint a Szent Anna-tó, a Mohos-tőzegláp vagy a Torjai Büdös-barlang. A hegycsoport földtani és szerkezeti szempontból a Hargita-hegylánc részét képezi, mint annak legfiatalabb vulkáni térsége, bár az Olt árka a Tusnádi-szorosban elválasztja tőle. A Kárpátok legfiatalabb vulkánjának utolsó aktív ciklusa körülbelül 56 ezer évvel ezelőtt kezdődött, és 32 ezer évvel ezelőtt fejeződött be, ezt megelőzően legalább 40 ezer éven át inaktív volt.

Határait északon az Alcsíki-medence, nyugaton az Olt folyó jelenti. Keleten a Torjai-patak választja el a Torjai-hegységtől, míg délen a Bodoki-havasokhoz a Bükszádi-kismedence kapcsolja. A Csomád neve a Csoma székely családnévből származik. Legmagasabb pontja az 1301 méteres Nagy-Csomád, a körülötte levő kisebb vulkáni dagadókúpok, mint a Komlós (1269 m), a Szurdok (1267 m) és a Kis-Csomád (1218 m) már nem érik el ezt a magasságot.

A Csomád és környéke évszázadok óta a gyógyturizmus középpontjában áll, erről mesélnek Bálványosfürdő és Csiszárfürdő mofettái, Tusnádfürdő gyógyforrásai. A legrégebbi jelzett turistaösvény ezen a vidéken a csíki Lázárfalváról a Szent Anna-tóhoz vezető zarándokút volt (ma piros kör), amelyet anno fenyőfákba vágott keresztekkel jelöltek. Ma már gazdag turistaút hálózat szövi át a hegységet, amelynek ékkövéhez, a Szent Anna-tóhoz Tusnádfürdő, Bálványosfürdő, Lázárfalva és Sepsibükszád felől is feljuthatunk gyalogosan. Aki ily módon érkezik a magasabb régióba, annak nem kell belépőt fizetnie, szemben az autósokkal. A területet kezelő Pro Szent Anna Egyesület ma már azon dolgozik, hogy a tömegturizmus helyett a természetvédelem szempontjai érvényesüljenek a Csomádban; 2024-ben már Látogatóközpont várja odafent a túrázókat. Tusnádfürdő és a Szent Anna-tó környéke a kukázó, elemózsiát kéregető medvékről is híres, ezt a problémát is igyekeznek orvosolni a helyiek.

 

Ül az olasz, a pastu és az amerikai... ez nem egy vicc kezdete, hanem a kép, amely fogad bennünket a Torjai Büdös-barlang bejáratánál. Persze az olasz nem olasz, hanem Barthalis Szabolcs barátunk Olasztelekről, aki Gino Bartalihoz méltóan, országúti kerékpárral és bicajos szettben jött fel a Csomádba. A pastu sem pakisztáni, hanem Varga Csaba hegymászó cimboránk, aki pár héttel ezelőtt még a 8051 méter magas Broad Peak csúcsán állt a Nagyvárad zászlóval, majd azzal a lendülettel pastu ruhát is vásárolt magának a Himalájában. És nyilván az amerikai sem amerikai, hanem Vörös Laci barátunk a bácskai Kispiacról, akit leginkább a US Army gyakorlójában lehet látni. (Laci 1999-ben is ebben a felszerelésben múlatta az időt a kispiaci kocsmában, miközben a NATO Szerbiát bombázta. A betérő szerb tisztek számon is kérték őt, hogy nem szégyelli-e magát, hogy a konfliktus idején az ellenség egyenruhájában van, miközben azok „bombáznak minket”?! A válasz rövid és tömör volt: „minket nem, csak titeket”). Hogy miről csevegett a Hazajáró három jóbarátja, az nem derült ki, ugyanis ki kellett menniük a képből, hogy felvegyük az érkezést a kénhidrogénről híres barlanghoz.

De vissza az elejére: a hajnali óbudai indulást követően Vörös Lacit és jó barátját, Arnold Lászlót Röszkén, Varga Csabit Aradon vettük fel, majd betértünk Csaba testvérhez Dévára. Már így is késésbe kerültünk, majd a Bogáti-erdőn összeszedett defektnek köszönhetően jó későn érkeztünk bálványosi szállásunkra, ahol ennek ellenére türelmesen megvártak bennünket csíki és háromszéki barátaink. Hát igen, 2 év alatt jó nagyra nőtt a Hazajáró család, amelyben most képviseltette magát a Felvidék, a Délvidék, a Partium és a házigazda, Székelyföld is.

A remek, egymásra találós esték mellett persze nem felejtettük el, hogy azért jöttünk Csík és Háromszék határhegységébe, hogy meghallgassuk a Csomád meséit és legendáit, hisz a hegység vadonjaiban a székely mondavilág alakjai lakoznak: táltosok, boszorkányok, tündérek és óriások lesték lépteinket, miközben a hegy kincsei után kutakodtunk. Mindezt annak a Zsigmond Enikő néninek a tolmácsolásában hallhattuk, aki több könyvet is írt a hegységről. Vele jártuk be Tusnádfürdőt, Bálványost, a Torjai Büdös-barlangot és a Mohos-tőzeglápot is, míg a Szent Anna-tó legendáját már Csűrös Ágnes mesélte el nekünk.

Közben – bár tudtuk, hogy kilátásban nem lesz részünk – de kötelező udvariassági látogatást tettünk a hegység legmagasabb pontján, a Nagy-Csomádon is. A forgatás és a film végére maradt Bálványosvár bevétele, ahol délvidéki barátunk, Vörös Laci mondta el a végszót, és a bácskai rónák üzenetét.

 

Mesék nélkül igen huzatos, rideg hely lenne ez a világ, úgyhogy a Csomádból egy másik legendákkal jócskán megáldott hegység, a Csukás felé vettük az irányt!

A forgatás időpontja: 2013. szeptember 21-23.
Hazajárók: Jakab Sándor, Kenyeres Oszkár
Szereplők: Arnold László, Csűrös Ágnes, Vörös László, Zsigmond Enikő
Operatőr: Schödl Dávid
Hangmérnök: Tóth József
Szerkesztő: Kenyeres Oszkár
Technikus: Kiss Attila
Vágó: Farkas Zoltán
Narrátor: Tokaji Csaba
Főcímzene: Bükki Bence
Köszönet: Fodor Andrea, Gál Tibor
Írta és rendezte: Moys Zoltán

Hazajáró pontok Tusnádfürdőn:
Forest Resort
Violin Panzió
A Hazajáró Egylet ispánja a térségben a Tusnádfürdőn élő Böjte Csaba. Telefonszáma: 0040740286996
A Csomádról és a Szent Anna-tó környékéről Zsigmond Enikő túrakalauzát ajánljuk, amely elérhető a könyvesboltokban.
A Szent Anna-tó és a Mohos-tőzegláp környékének gondozója a Pro Szent Anna Egyesület, amelynek honlapján megtaláljuk a legfrissebb információkat a természetvédelmi területtel kapcsolatban.