Gyimes – A csángók patakországa
Hazajáró műsorok

Gyimes – A csángók patakországa

11. rész
"Ily tüneménynél, egy ily nagyszerű tájnál szebbet se Tyrol, se Svájcz nem tud felmutatni, s mi még sem ismerjük, még kevésbbé méltányoljuk e szép hazát. Kétségtelenül szép a Székelyföldnek lakott része is, de ki azt valódi nagyszerüségében akarja ismerni, annak be kell hatolni határhavasaink nagyszerü tömkelegébe, meg kell utazni azon gyönyörü hegyszorosokat, melyeket a teremtő mint e szép haza büv-utjait helyeze a határszélre, s csak akkor fogja azt egész nagyszerüségében, egész pompájában ismerni. "
Orbán Balázs: A Székelyföld leírása (1868)

Nem tudunk ellen­áll­ni Orbán Balázs invi­tá­lá­sá­nak. Ismét itt vagyunk a kele­ti vége­ken, a Szé­kely­föld perem­vi­dé­kén.  A Tar­kő-hegy­ség és a Csí­ki-hava­sok között a Tat­ros folyó egy 30 km hosszú, de alig néhány száz méter szé­les völ­gyet vájt ki magá­nak, amely­be mind­két hegy­ség­ből szám­ta­lan kes­keny mel­lék­pa­tak tor­kol­lik. Az erdők­kel, hava­si kaszá­lók­kal fes­tői hegy­ol­da­lak­kal és pata­kok­kal szab­dalt gyi­me­si táj völ­gye­i­be: ebbe a külön­le­ges ter­mé­sze­ti kör­nye­zet­be a tör­té­ne­lem Ura egy párat­lan hagyo­mány­vi­lág­gal ren­del­ke­ző vilá­got alko­tott. A gyi­me­si csán­gó magya­rok orszá­gát, ami a Kár­pá­tok víz­vá­lasz­tó­ján, a Gyi­me­si-hágó­nál kez­dő­dik és az ezer­éves hatá­ron, a Gyi­me­si-szo­ros­nál vég­ző­dik. Útra kel hát a Haza­já­ró, hogy „beha­tol­jon a Szé­kely­föld határ­ha­va­sá­nak nagy­sze­rű töm­ke­le­gé­be,” és a Gyi­mest öve­ző vad­re­gé­nyes hava­sok mel­lett meg­is­mer­ked­jen lent a pata­kok völ­gye­i­ben, a hegyek elszi­ge­telt­sé­gé­ben élő, de anya­nyel­vü­ket, nép­ha­gyo­má­nya­i­kat híven őrző és min­den körül­mény­ben magyar­nak meg­ma­ra­dó gyi­me­si csán­gók­kal.

Látnivalók / Székelyföld / Csíkszék

Csík­sze­re­dá­tól 30 km-re észak­ke­let­re a Tat­ros völ­gyé­ben fek­vő hosszan elnyú­ló szórványtelepülés.A Tat­ros völ­gye a 17. szá­zad köze­pén még lakat­lan volt. A bené­pe­sü­lés a szé­kely határ­őr­ség lét­re­ho­zá­sá­val kez­dő­dött, majd a gyi­me­si hágón át a nehéz élet­kö­rül­mé­nyek és a kato­nás­ko­dás elől ván­do­rol­tak ide főleg csí­ki szé­kely nép­tö­me­gek, több hul­lám­ban. Egy részük meg sem állt Mold­vá­ig, mások viszont itt marad­tak, és meg­ala­pí­tot­ták Gyi­mes­bük­köt majd Közép­lo­kot és Fel­ső­lo­kot. Részei: Réce­pa­ta­ka, Sán­ta­te­lek, Kom­ját vagy Kará­csony, Raj­kók vagy Far­ka­sok­pa­ta­ka, Bot­ha­vas­pa­ta­ka, Rána- vagy Cihe­rek­pa­ta­ka, Gör­be­pa­ta­ka, Ugra­pa­ta­ka, Sző­csök­pa­ta­ka, Gábo­rok­pa­ta­ka, Nyí­res­al­ja.

Bővebben...

A Csí­ki-hava­sok főge­rin­cé­nek leg­fon­to­sabb pont­ja a Gyi­mes-hágó, más néven Fügés-tető. Innen remek kilá­tás nyí­lik a Gyi­me­si-meden­cé­re, a Tat­ros völ­gyé­re és a Gyi­mes völ­gyé­re.

Bővebben...

A kápol­na már az 1767-ben készült kato­nai tér­ké­pe­ken is sze­re­pelt. A rom fel­tá­rá­sa 2010-ben kez­dő­dött. A helyi­ek a romok­nál emlék­mű­vet kíván­nak emel­ni Szent Lász­ló tisz­te­le­té­re, így őriz­ve Erdély védő­szent­jé­nek szel­le­mét.

Bővebben...

Őstör­té­ne­tünk­re oly jel­lem­ző, hogy a Pogány­nak neve­zett hava­son a gyu­la­fe­hér­vá­ri római kato­li­kus főegy­ház­me­gye 1000 éves ala­pí­tá­sá­nak emlé­ké­re áll fake­reszt, ami­nek fel­ira­ta a magyar­ság ősi Krisz­tus-hité­re emlé­kez­te­ti a ván­dort, aki innen meg­cso­dál­hat­ja a Nagy-Hagy­más mész­kő­szik­lá­it, vala­mint a Tar-kő havast és a gyi­me­si tájat is.

Bővebben...

A Szép-hava­son is egy kápol­na rom­jai talál­ha­tók, egy­ko­ri búcsú­já­ró hely, ahol a mold­vai csán­gók és az erdé­lyi magya­rok talál­koz­tak. Ma az erdé­lyi Szép-havas Egye­sü­let mun­kál­ko­dik azon, hogy a romok­nál emlék­hely épül­hes­sen.

Bővebben...

Koráb­ban Gyi­mes­kö­zép­lok része, a tri­a­no­ni béke­szer­ző­dés előtt Csík vár­me­gye Szép­ví­zi járá­sá­hoz tar­to­zott. Az ide­lá­to­ga­tó meg­cso­dál­hat­ja a klasszi­kus csán­gó háza­kat, vala­mint éle­tet.

Bővebben...

Az 1195 m magas Bili­bók csú­csán talál­ha­tó. A II. világ­há­bo­rú­ban véres ütkö­ze­tek szín­he­lye volt. A hősök dicső­sé­gé­re a tetőn emlék­mű­vet állí­tot­tak. Innen rálá­tás nyí­lik a Gyi­me­si-szo­ros vidé­ké­re.

Bővebben...

Ahol a Kár­en­ta-pata­ka bele­tor­kol­lik a Tat­ros­ba, ott húzó­dik az ezer­éves határ. Felet­te egy dom­bon a völgy első római kato­li­kus temp­lo­ma, a kon­tu­má­ci Nagy­bol­dog­asszony kápol­na áll. Mel­let­te köz­vet­le­nül világ­há­bo­rús kato­nai emlék­hely fogad. A szo­ros­ban a MÁV leg­ke­le­tibb őrhá­za talál­ha­tó, ahol Bili­bók Ágos­ton vas­út­tör­té­ne­ti gyűj­te­mé­nye tekint­he­tő meg. Az őrház fölött, a Kőorr-hegy­csúcs Anta­lok sor­ka nevű nyúl­vá­nyán áll a romos Rákó­czi vár, mely­nek sze­re­pe min­dig is a határ ellen­őr­zé­se volt.

 

Bővebben...