Alacsony-Beszkidek — Hantok a Sárosi-határhegységben
Hazajáró műsorok

Alacsony-Beszkidek — Hantok a Sárosi-határhegységben

100. rész
"Az éjszakkeleti Határ-Kárpátok alján terül el Sárosmegye. A megyének egész területe hegyes-völgyes; lapályoknak csak némely tágasabb völgyek nevezhetők, de hegyei nem oly magasak s ennek folytán nem is oly zordak, mint a szomszéd Szepesség vagy Liptó bérczei. Az Éjszakkeleti határhegyláncz a megye éjszaki részében a megyének körűlbelűl kétharmadrésznyi terűletét lepi el kisebb-nagyobb magasságú lánczolataival."
Berzeviczy Albert: Sárosmegye (1900)

Ami­kor Ber­ze­vi­czy Albert tör­té­net­író e soro­kat papír­ra vetet­te, még bol­dog béke­idők jár­tak Fel­ső-Magyar­or­szá­gon. Nem gon­dol­ta, hogy alig 15 esz­ten­dő és a szép­sé­ges Sáro­si-határ­hegy­ség egy vég­ze­tes hábo­rú véres csa­tá­i­nak szín­he­lye lesz. Nem gon­dol­ta, hogy az első nagy világ­égés min­dent fel­per­zsel, és évez­re­des ren­det borít fel a Kár­pá­tok meden­cé­jé­ben. Nem gon­dol­ta, hogy a magyar főurak, a szász hos­pe­sek és a hűsé­ges lem­kó ruszi­nok hazá­ja elvész. Nem gon­dol­ta, hogy Sáros vár­me­gye por­ba hull, hogy Bárt­fa cseh­szlo­vák város lesz, hogy Zbo­ró vára után a falu is rom­má válik és szin­te min­den köz­sé­gi teme­tő mel­lé kerül egy-egy kato­nai sír­kert is. Éppen 100 esz­ten­de­je pusz­tí­tott erre a nagy hábo­rú. Eljöt­tünk hát az Ala­csony-Besz­ki­dek­be, szám­ba ven­ni, mi maradt a lan­kás hegyek déli völ­gye­i­be épült örök­sé­günk­ből és meg­em­lé­kez­ni azok­ról a hős kato­nák­ról, akik meg­pró­bál­ták meg­vé­de­ni a király­sá­got az elpusz­tí­tá­sá­ra törő ellen­ség­gel szem­ben.

Látnivalók / Felvidék / Sáros

Bárd­dal egy nap alatt kivág­ha­tó erdő. Azaz Bárd­fa. Így nevez­ték el az egy­ko­ri Sáros vár­me­gye gyöngy­sze­mét, mely­nek fényét a szász hos­pe­sek tet­ték messzi ragyo­gó­vá. A Főte­ret ura­ló Szent Egyed szé­kes­egy­ház tor­nyá­ból cso­dá­la­tos kilá­tás nyí­lik a régi bel­vá­ros­ra. Bárt­fát a tatár­já­rás után fla­mand és német tele­pe­sek épí­tet­ték újjá. Nagy Lajos sza­bad kirá­lyi város­sá tet­te. A 15. szá­zad­ra kiépült a város véd­mű­rend­sze­re, és egy hatal­mas céh rend­szer is, körül­be­lül 30 céh­vel.

A Város­há­za a 16. szá­zad ele­jén épült.

Az új idők elle­né­re még meg­őr­zött vala­mit a város közép­ko­ri han­gu­la­tá­ból. A tég­la­lap ala­kú főtér köze­pén a Divald Kor­nél ala­pí­tot­ta Sáro­si múze­um­nak ott­hont adó város­há­za falán az óra már több mint 500 éve méri a vissza­for­dít­ha­tat­lan időt.

Fel­vi­dék egyik leg­na­gyobb harang­ja, a 4 ton­nás Orbán-harang 1584 óta – túl­él­ve ost­ro­mot és tűz­vészt — annyi­szor meg­kon­dult már, és most meg­fá­rad­va, hall­ga­ta­gon alussza örök álmát.

A míves pol­gár­há­zak közül szá­munk­ra külö­nö­sen érde­kes ez a 17. szá­za­di, mert 1820-ban itt szü­le­tett az Euró­pa szer­te ismert és elis­mert kom­po­nis­ta és kar­mes­ter, Kéler Béla.

Bővebben...

A kony­ha­sós, vasas és jód­tar­tal­mú gyógy­for­rá­so­kat már IV. Béla király ide­jén ismer­ték. Aztán meg­épült a gyógy­für­dő, ami köré a 18–19. szá­zad­ban sor­ra nőt­tek ki a ragyo­gó vil­lák. Az „egész­ség és pihe­nés oázi­sa” olyan euró­pai hír­név­re tett szert, hogy fel­ke­res­te I. Sán­dor orosz cár, és Erzsé­bet király­né is. Sis­si láto­ga­tá­sá­nak állít emlé­ket az 1903-ban lelep­le­zett bronz­szo­bor. Ere­de­ti fel­ira­tát per­sze azóta gon­dos-gon­dat­lan kezek lecse­rél­ték.

Ahogy hűlt helye van már a király­né poha­rát őri­ző obe­liszk­nek is.

Bárt­fa­für­dő sza­bad­té­ri nép­raj­zi múze­u­ma fogad­ta be Fel­ső-Sáros sajá­tos népi épí­té­sze­ti emlé­ke­it. A hegy­vi­dé­ki ruszi­nok egyik mar­káns etni­kai cso­port­ja, a lem­kók éltek és imád­ták Istent ezek­ben a faépü­le­tek­ben, amíg a II. világ­há­bo­rú után az új hon­fog­la­lók a „Visz­tu­la akció” kere­té­ben ki nem tele­pí­tet­ték őket a Besz­ki­dek vidé­ké­ről.

Néma kőem­lé­kek­be szo­rul­tak vissza a vidék egy­ko­ri urai, a Serédyek is.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...

A közép­ko­ri Magyar- és Len­gyel­or­szá­got össze­kö­tő főutat őriz­te a sár­ga jel­zé­sű ösvé­nyen elér­he­tő Zbo­ró vára, amely mára az enyé­sze­té lett. De nem­csak a vár, hanem oda­lent, Zbo­ró köz­ség­ben a Rákó­czi­ak kas­té­lya is. Pedig hogy fest­he­tett fény­ko­rá­ban, 1666-ban, ami­kor I. Rákó­czi Ferenc és Zrí­nyi Ilo­na fény­űző eskü­vő­jé­nek adott ott­hont. Elpusz­tult a mel­let­te álló temp­lom is, amit még Bát­ho­ri Zsó­fia épí­tett. És hol van­nak már a park hárs­fái, ame­lyek alatt Rákó­czi György feje­de­lem írta leve­le­it. Az első nagy hábo­rú­ban orosz ágyú­tűz söpört ki innen min­dent: fala­kat, fákat, embe­re­ket…

Bővebben...

Az első nagy hábo­rú­ban véres har­cok foly­tak a Fel­vi­dé­ken. Biha­ró teme­tő­jé­ben több tíz­ezer oszt­rák és magyar kato­na alussza örök álmát.

Ahogy a cso­dás domb­vi­dék vér­rel szen­telt föld­jén tovább megyünk, gon­dol­junk azok­ra, akik a négy­éves véres küz­de­lem­mé tere­bé­lye­se­dett Nagy Hábo­rú­ban adták éle­tü­ket eze­kért a föl­de­kért. Máig nem hever­tük ki a hábo­rú tra­gi­kus vég­ki­me­ne­te­lét, hazánk szét­hul­lá­sát. De sor­sunk nem a monar­chia kato­ná­in múlt, ők helyt­áll­tak és sok száz­ez­ren adták éle­tü­ket a hazá­ért. Hősi­es­sé­gük­re emlé­ke­zünk a követ­ke­ző teme­tő­ben, Alsó­pa­gony mel­lett, ahol az oszt­rák-magyar sere­gek meg­se­gí­té­sé­re érke­zett német csa­pa­tok hősi halot­tai nyug­sza­nak.

A hős haza­fi­ak­nak ren­ge­teg vér­ál­do­zat árán sike­rült az oro­szo­kat kiver­ni ősi föl­dünk­ről. Rájuk emlé­kez­zünk, már a galí­ci­ai olda­lon, Grab hősi teme­tő­jé­ben.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...

Az erdős Kár­pá­tok­ban, az Ala­csony-Besz­ki­dek­ben Sáro­si határ­hegy­ség­nek is neve­zik azt a terü­le­tet, ahol 1914 őszé­től 1915 máju­sá­ig véres har­cok foly­tak. A magyar hon­vé­dek­nek végül sike­rült meg­vé­de­ni a Magyar Király­sá­got, de közü­lük ren­ge­te­gen estek el az itt folyó har­cok­ban. Ők itt, a Duja­va-hegyi teme­tő­ben lel­tek vég­ső meg­nyug­vás­ra.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...