Bártfa

Bártfa

Uticélok / Felvidék / Sáros
Nehézségi szint:
3/10

Bárd­dal egy nap alatt kivág­ha­tó erdő. Azaz Bárd­fa. Így nevez­ték el az egy­ko­ri Sáros vár­me­gye gyöngy­sze­mét, mely­nek fényét a szász hos­pe­sek tet­ték messzi ragyo­gó­vá. A Főte­ret ura­ló Szent Egyed szé­kes­egy­ház tor­nyá­ból cso­dá­la­tos kilá­tás nyí­lik a régi bel­vá­ros­ra. Bárt­fát a tatár­já­rás után fla­mand és német tele­pe­sek épí­tet­ték újjá. Nagy Lajos sza­bad kirá­lyi város­sá tet­te. A 15. szá­zad­ra kiépült a város véd­mű­rend­sze­re, és egy hatal­mas céh rend­szer is, körül­be­lül 30 céh­vel.

A Város­há­za a 16. szá­zad ele­jén épült.

Az új idők elle­né­re még meg­őr­zött vala­mit a város közép­ko­ri han­gu­la­tá­ból. A tég­la­lap ala­kú főtér köze­pén a Divald Kor­nél ala­pí­tot­ta Sáro­si múze­um­nak ott­hont adó város­há­za falán az óra már több mint 500 éve méri a vissza­for­dít­ha­tat­lan időt.

Fel­vi­dék egyik leg­na­gyobb harang­ja, a 4 ton­nás Orbán-harang 1584 óta – túl­él­ve ost­ro­mot és tűz­vészt — annyi­szor meg­kon­dult már, és most meg­fá­rad­va, hall­ga­ta­gon alussza örök álmát.

A míves pol­gár­há­zak közül szá­munk­ra külö­nö­sen érde­kes ez a 17. szá­za­di, mert 1820-ban itt szü­le­tett az Euró­pa szer­te ismert és elis­mert kom­po­nis­ta és kar­mes­ter, Kéler Béla.

Hazajáró epizódban szerepelt: