Toporc

Toporc

Uticélok / Felvidék / Szepesség
Nehézségi szint:
2/10

A Gör­gey nem­zet­ség ősi fel­vi­dé­ki bir­tok­köz­pont­ja Toporc, amit ősük, Sze­pes vár­me­gye főis­pán­ja kapott ado­mány­ként, 1256-ban IV. Béla király­tól, a tatár­já­rás ide­jén tanú­sí­tott hősi­es cse­le­ke­de­té­ért. Jó 700 éven át jelen is vol­tak itt a Gör­geyek, de ahogy meg­rom­lott régi kas­té­lyuk mutat­ja, nin­csen már helyük itt. Pedig utol­já­ra 1907-ben az épü­le­tet tel­je­sen fel­újí­tot­ták és egé­szen 1943-ig, Gör­gey Albert halá­lá­ig jó álla­pot­ban volt, de jött az új kor, a tée­szek és pro­le­tá­rok vilá­ga, akik úgy elsö­pör­ték azt a régit, mint­ha sosem lett vol­na.

Pedig a Gör­geyek ide­jén még gim­ná­zi­u­ma is volt Toporc­nak, ahol görö­göt, latint és néme­tet is taní­tot­tak. A falu köze­pén az 1700-as évek végén a csa­lád egy újabb kas­télyt is épí­tett.

A 14. szá­za­di ódon góti­kus temp­lom oldal­be­já­ra­tá­nál egy vas­kos vak­ka­pu: hatal­mas feke­te már­vány­táb­la áll­ja az ember útját: ne akar­jon ide sen­ki belép­ni addig, míg meg nem tud­ja, hogy bizony haj­dan a Gör­geyek vol­tak itt az urak, és nagy dol­go­kat vit­tek vég­be Iste­nért, hazá­ért. Hívei vol­tak Thö­kö­ly­nek, csat­la­koz­tak a Rákó­czi sza­bad­ság­harc­hoz és Toporc szü­löt­te a 1848–49-es sza­bad­ság­harc had­ve­zé­re, Gör­gey Artúr is.

Hazajáró epizódban szerepelt: