Buffogó-tőzegláp

Buffogó-tőzegláp

A Büdös-hegy és a Köz­te­tő közöt­ti nye­reg­ben fek­vő ingó­láp Szé­kely­föld egyik neve­ze­tes utó­vul­ká­ni lát­ni­va­ló­ja. A süp­pe­dős tőzeg­mo­hás terü­let neve onnan ered, hogy a kis tavak­ból buf­fo­gó szén-dio­xid tör fel. A nyír­fa­er­dős lápon olyan relik­tum növé­nyek élnek, mint a tőzeg­roz­ma­ring, a kes­keny­le­ve­lű gyap­jú­sás, a tőzeg­roz­ma­ring, a mámor­ka, a szi­bé­ri­ai hamu­vi­rág és a kerek­le­ve­lű har­mat­fű. Utób­bi rova­rok­kal táp­lál­ko­zik: a leve­le­it borí­tó raga­dós anyag vonz­za őket; a levél­re ragadt rova­rok­ra mirigy­sző­rök haj­la­nak, a levél begör­bül, majd az emész­tő­en­zi­mek lebont­ják a rova­rok fehér­jé­it és a kép­ző­dött anya­gok fel­szí­vód­nak a levél­be.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a tőzeg­láp kis tava.
Magas­ság: 988 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: Sós­me­ző­ről a kék kör és piros három­szög jel­zé­sen, köz­ben érint­jük a Gyil­kos-bar­lan­got és a Madár­te­me­tőt is (2 km; 45 perc; 212 méter szint­emel­ke­dés)

Nagy-Mocsár

Egy pal­ló­sor, ami egy külö­nös mese­vi­lág­ba vezet. Ahol, ha meg nem is állt, de las­sab­ban bal­lag az idő. Ez a Kele­ti-Kár­pá­tok kül­ső olda­lán talál­ha­tó Nagy Mocsár rezer­vá­tum. Az érin­tet­len láp puha moha­sző­nye­ge Erdély leg­na­gyobb tőzeg tele­pét rej­ti, ahol más az idő­szá­mí­tás: az erdei fenyő­nek pél­dá­ul 100 év kell ahhoz, hogy elér­je a 10–20 cm-es átmé­rőt. A tudó­sok per­sze ezt is meg­ma­gya­ráz­zák: az erő­sen savas és oxi­gén­hi­á­nyos talaj és víz miatt tel­je­sen hiány­zik belő­le a bak­te­ri­á­lis fló­ra.

Mohos-tőzegláp

Mohos-tőzegláp

„Ez a halál orszá­ga való­ban. A mos­ta­ni neve „Mohos”, népi­es elne­ve­zés­sel „Kokoj­szás”. Az ember tes­te végig­bor­zad, mikor azt a tájt elő­ször meg­lát­ja. Sás­sal benőtt zsom­bi­kok, mint­ha ezer­nyi sír­ha­lom vol­na egy raká­son, köz­tük egy-egy nyo­mo­rék luc­fe­nyő, egy göcsör­tös árva­nyír­fa, bár­sony­nak lát­szó hal­mok, kövér mohá­ból. S azon az elijesz­tő pás­ton alul az isme­ret­len mély­ség. Ennek a halá­los vidék­nek még a tájá­ra sem merik haj­ta­ni a mar­há­i­kat a pász­to­rok. A mohos lapály száz meg száz göm­bö­lyű ten­ger­szem­mel van behint­ve, olya­nok azok, mint­ha abla­kai vol­ná­nak egy föld alat­ti világ­nak.” (Jókai Mór: Bál­vá­nyos­vár)

Az 1050 méte­res magas­ság­ban fek­vő Mohos-tőzeg­láp a Cso­mád-hegy­ség iker­krá­te­ré­nek észa­ki krá­te­rét töl­ti ki, a Szent Anna-tó nagyob­bik, idő­seb­bik test­vé­re. A népi nevén Kukuj­zás­nak neve­zett tőzeg­láp körül­be­lül négy­szer nagyobb kiter­je­dé­sű volt, mint kis­test­vé­re. A Mohos-krá­ter fel­töl­tő­dé­se a kele­ti olda­lán talál­ha­tó vul­ká­ni tör­me­lék gyors lepusz­tu­lá­sá­nak, vala­mint a krá­ter­ből ere­dő Veres-patak eró­zi­ós tevé­keny­sé­gé­nek együt­te­sen köszön­he­tő: a haj­da­ni krá­ter­tó foko­za­to­san ala­kult át magas­he­gyi fel­l­áp­pá. A tőzeg­láp több mint tíz méte­res, mint­egy 3 mil­lió köb­mé­tert kite­vő tőzeg­vas­tag­sá­gá­val és 80 hek­tár terü­le­té­vel egye­dül­ál­ló Euró­pá­ban, egy darab déli tund­ra. Leg­na­gyobb hossza 1000 m, szé­les­sé­ge 800 m. A láp víz­után­pót­lá­sát a csa­pa­dék biz­to­sít­ja, ezért ned­ves­sé­gi muta­tói nagy­ban függ­nek az évszak­tól és a csa­pa­dék­mennyi­ség­től. A Mohos­ban élő, jég­kor­sza­ki relik­tum­nö­vé­nyek, mint pél­dá­ul a kerek­le­ve­lű har­mat­fű szi­go­rú­an védet­tek. A láp sajá­tos növény­vi­lá­gát az idő­sza­kos legel­te­tés, a sza­bá­lyo­zat­lan turiz­mus és a ter­je­dő erdei gyü­mölcs­gyűj­tés vég­ve­szély­be sodor­ta, de a 2000-es évek ele­jén a ter­mé­szet­vé­de­lem pal­ló­sort épí­tett, ami meg­men­tet­te a pusz­tu­lás­tól. A Mohos ma is csak veze­tő­vel láto­gat­ha­tó.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a Mohos-tőzeg­láp kis tava.
Magas­ság: 1049 m
Nyit­va: a tőzeg­láp sze­zon­ban, május­tól októ­be­rig reg­gel 9‑től este 7‑ig, sze­zo­non kívül reg­gel 9‑től este 5‑ig láto­gat­ha­tó.
Meg­kö­ze­lí­tés: a par­ko­ló­tól a piros jel­zé­sen 460 méter.

Lucs-tőzegláp

A Dél-Har­gi­ta leg­na­gyobb krá­te­re a Lucs-krá­ter. Eltő­ze­ge­se­dett terü­let, mivel az Ormos patak lecsa­pol­ta a fel­szí­ni vize­ket. Rit­ka­ság­szám­ba megy az itt talál­ha­tó tör­pe nyír, amely a láp­ré­te­gek növé­nye. A lágy­szá­rú növé­nyek közül a tőzeg­áfo­nya és a tőzeg­roz­ma­ring kép­vi­sel­te­ti magát.