Torockói-hegység — Az ötödik szék titkai
Hazajáró műsorok

Torockói-hegység — Az ötödik szék titkai

3. rész
„Alig van bérczes kis honunkban helység, mely természetrajzi, történelmi, de főleg népéleti tekintetben annyi érdekeltséget tudna költeni, mint Toroczkó; alig van hely, mely az észleletre hálásabb tért nyujtana, mint a havasoknak ezen rejtett városkája.”
Orbán Balázs: Aranyosszék (1868)

A Haza­já­ró fel­ke­re­ke­dett, hogy gya­lo­go­san, lovas­ko­csi­val, drót­sza­má­ron és leve­gő­ben utá­na­jár­jon, vajon ma is érvényesek‑e a leg­na­gyobb szé­kely, Orbán Balázs évszá­za­dos, mar­káns meg­ál­la­pí­tá­sai. Azt tud­tuk, hogy az Erdé­lyi-szi­get­hegy­ség kele­ti ékes­sé­ge, a Toroc­kói- hava­sok ter­mé­sze­ti érté­kei: jel­leg­ze­tes mész­kő­szik­lái és szo­ro­sai, ámu­lat­ba fog­nak ejte­ni. De arra is kíván­csi­ak vol­tunk, hogy a kör­nyék „nép­éle­ti tekin­tet­ben” megmaradt‑e annyi­ra érde­kes­nek és magyar­nak, mint ahogy Erdély nagy leíró­ja annak ide­jén ára­do­zott róla.

Látnivalók / Erdély / Torda-Aranyos

Toroc­kó úgy elbújt a hatal­mas mész­kő­szir­tek közé, hogy még az idő sem vet­te ész­re, így messze elke­rül­te. Így tör­tén­he­tett meg, hogy itt nem épül­tek rózsa­szín koc­ka­há­zak, szoc­re­ál lapos­te­tős bor­za­dá­lyok és a piac­so­ron most is leg­alább olyan szé­pen sora­koz­nak az erdé­lyi magyar népi épí­té­szet reme­kei, mint újko­ruk­ban. A har­mo­ni­kus képet egyéb­ként — akár­mi­lyen fur­csa is — egy 1870-es tűz­vész­nek köszön­he­ti a köz­ség, ami után egy­sé­ges stí­lus­ban, kőből épí­tet­ték újjá a köz­pon­ti háza­kat. Akár egy sza­bad­té­ri múze­um, még­is, milyen más a ma is lakott műem­lé­kek között sétál­gat­ni, mint egy üres, mes­ter­sé­ges skan­zen­ben, hisz ide nem a múl­tat temet­ni jön a turis­ta, hanem a virág­zó nagy­be­tűs éle­tet ünne­pel­ni.

A Szé­kely­kő és az Ordas­kő közé beéke­lő­dött Toroc­kón a főté­ren kezd­jük kibo­goz­ni a múlt szá­la­it és meg­fej­te­ni az erdé­lyi magyar népi épí­té­sze­té­ről mél­tán világ­hí­res tele­pü­lés tit­ka­it. Az egyik titok, amit az ide­ér­ke­ző turis­tá­nak illik tud­ni, hogy a köz­ség fölé tor­nyo­su­ló három­ta­ra­jú Szé­kely­kő for­má­já­nak köszön­he­tő­en itt nyá­ron két­szer kel fel a Nap. A vajor kőme­den­cé­je a Temp­lom-téren a Tilal­mas­ról lefo­lyó patak vizét fog­ja fel. Az évszá­za­dos hagyo­mány sze­rint a lép­cső­ze­te­sen elte­rü­lő meden­cék leg­fel­ső­jé­nél isz­nak az embe­rek, a közép­ső­nél az álla­tok, alul pedig az asszo­nyok mos­nak. Innen indul­ha­tunk a Fel­ső piac­sor­ra, ami oly szép képet mutat, hogy miat­ta a köz­ség nem­ré­gi­ben Euro­pa Nost­ra díjat is kapott. Itt van mind­járt a Kis Szent Teréz­ről neve­zett gyer­mek­ott­hon, mely­nek kapu­ja nyit­va áll min­den nehéz sor­sú erdé­lyi gyer­mek előtt. Érde­mes ide betér­ni és ado­mánnyal is segí­te­ni Böj­te Csa­ba feren­ces szer­ze­tes ala­pí­tot­ta Szent Ferenc Ala­pít­vány ott­ho­ná­nak lakó­it. A Fel­ső piac­sor végén áll az impo­záns Duna Ház, mely 2014-ben újult meg.

Toroc­kó, zárt elhe­lyez­ke­dé­sű ter­mé­sze­té­nek köszön­he­tő­en egyi­ke azon rit­ka tele­pü­lé­sek­nek, melyek a tör­té­ne­lem viha­ra­in keresz­tül is meg­őriz­ték évez­re­des hagyo­má­nya­i­kat, sajá­tos népi kul­tú­rá­ju­kat és nem utol­só­sor­ban uni­tá­ri­us val­lá­su­kat. Az áll­ha­ta­tos állan­dó­ság jel­ké­pe a köz­pon­tot ura­ló, erő­dí­tett uni­tá­ri­us temp­lom is. Mint ahogy Toroc­kó szü­löt­te, a nagy uni­tá­ri­us iro­da­lom­tör­té­nész, Bor­bély Ist­ván mond­ta: „A Sze­kely­kő magyar és uni­tá­ri­us népe az idők tom­bo­ló árjá­ban is szik­la­szi­lár­dan áll és él, s büsz­ke gyö­nyör­ü­ség­gel tekint őse­i­re vissza!” És, hogy mi is vissza­te­kint­hes­sünk Toroc­kó őse­i­re, beté­rünk a helyi Nép­raj­zi Múze­um­ba, ahol azt is meg­tud­hat­juk, hogy a kör­nyék gaz­dag­sá­gát a nagy­múl­tú helyi vas­érc­bá­nyá­szat ala­poz­ta meg.A vas­mű­ves­ség jól jöve­del­me­zett, és hoz­ta magá­val a töb­bi kis­ipar fej­lő­dé­sét is. Így ala­kul­ha­tott ki a rend­kí­vül míves toroc­kói nép­mű­vé­szet, a híres var­rot­ta­sok és az egye­dül­ál­ló nép­vi­se­let.

Mert, hogy is fogal­maz a nép­raj­zi kin­csek­ről és a toroc­kói lélek­ről Orbán Balázs? “Torocz­kó népe, mint nagyon con­ser­va­tiv ter­mé­sze­tü, egész köröm­sza­kad­tá­ig ragasz­ko­dik ösi szo­ká­sa­i­hoz, hagyo­má­nya­i­hoz s egy­ál­ta­lá­ban ují­tás az élet­mód és egye­bek­ben is bajo­san tud­ja köz­tük magát meg­fész­kel­ni. E szí­vós ragasz­ko­dás­nak, a kül­be­fo­lyá­sok elöli e zár­kó­zott­ság­nak tulaj­do­nít­hat­juk, hogy ezen alig 3000 lel­ket szám­lá­ló nép­ség más ele­mek köze­pet­te fen­tar­tá nem­ze­ti­sé­gét, öse­i­nek szebb tulaj­do­na­it, jó erköl­cse­it s fes­tő­i­leg szép nem­ze­ti öltö­ze­tét.”

A Szé­kely­kő felé indul­va a falu szé­lén útba ejt­he­tő még a régi vízi­ma­lom, amely az 1700-as évek­től vas­ve­rő­ként szol­gál­ta a fém­mű­ves­sé­get. Szebb idők­ben a hegy­ről lezú­du­ló pata­kok vize haj­tot­ta meg a kala­pá­cso­kat és a fúj­ta­to­kat. A hatal­mas malom­ke­rék ma már mun­ka nél­kül, csen­de­sen és meg­tör­ten pihen.

A Toroc­kói Nép­raj­zi Múze­um kedd­től vasár­na­pig tart nyit­va 9:00 és 17:00 óra között. A Szé­kely­kő meg­má­szá­sá­ért járó okle­ve­let a For­rás Boro­zó­ban (Toroc­kó, 20.) vehet­jük át, amely 17:00 és 22:00 óra közt vár­ja a ven­dé­ge­ket. A toroc­kói Duna Ház hon­lap­ján helyi kul­tu­rá­lis ren­dez­vé­nyek­ről is olvas­ha­tunk, töb­bek között a min­den év júni­u­sá­ban tar­tan­dó Duna Napok­ról. Meleg szív­vel ajánl­juk a Gond­űző ven­dég­lá­tó­ipa­ri egy­sé­get is.

Haza­já­ró pon­tok Toroc­kón:
Király Pan­zió
Mus­kát­li Pan­zió
Pano­rá­ma Pan­zió

Bővebben...

A szik­lák­kal tar­kí­tott gyep­ha­va­son bak­tat­va bal­kéz­re alat­tunk Ara­nyos­szé­ket lát­juk, de a távo­li párá­ban a Kár­pá­tok főge­rin­cé­nek vonu­la­tai is elő­tűn­nek. Ahogy las­san emel­ke­dünk, fel­vér­tez­zük magun­kat Orbán Balázs gon­do­la­tá­val és „leold­juk a min­den­na­pi­ság saru­it, midőn a Szé­kely­kő dísz­kő­ze­tek­kel ékes ormai felé hala­dunk”. A csúcs­kő nem­ze­ti szí­nek­ben pom­pá­zik, mint kísé­rőnk­től meg­tud­juk, azért ilyen vas­tag a fes­ték a kövön, mert a népek har­ca itt is dúl, így az épp aktu­á­lis szí­nek azt is meg­mu­tat­ják, melyik erdé­lyi nem­ze­ti­ség turis­tái jár­tak erre utol­já­ra.

De lás­suk Orbán Balázzsal „a gyö­nyö­rű völgy­nek rész­le­te­zett szép­sé­ge­it. Lenn köz­vet­le­nül a talap­za­tun­kúl szol­gá­ló Szé­kely­kő alján Torocz­kó váro­sá­nak madár­táv­la­ti képe tünik fel, mely ker­tek közé fogott sürű háza­i­val s négy­szög piac­zán kerek kas­tély­ba fogott temp­lo­má­val a leg­fes­tő­ibb képet mutat­ja”. Oda­át az Ordas­kő gerin­ce inte­get nekünk, dél­re Toroc­kó­szent­györgy bújik meg alat­ta.

De a Toroc­kó felett emel­ke­dő mész­kő­ge­rinc­re, nem csak a leg­ma­ga­sabb orom, az 1128 méte­res Szé­kely­kő ked­vé­ért érde­mes fel­jön­ni. Másik kiemel­ke­dő csú­csá­ra, a Vár­szik­lá­ra is Orbán Balázzsal túrá­zunk át: „Ván­do­rol­junk el oda szent ihlet­tel, hadd lás­suk, mi kép­vi­se­li ott a mul­tat, hadd tud­juk, mit tar­tott meg az idő kér­lel­he­tet­len­sé­ge azon nagy kor­szak­ból, midőn vihart e büsz­ke szik­la­or­mon nem a ter­mé­szet, hanem az ember köl­te; jóté­kony vihart, mely, miként a ter­mé­szet viha­ra a lég­kört, kitisz­ti­tá a hont az ártal­mas, egész­ség­te­len ele­mek­től.” A tatár­já­rás ide­jén a vité­zek több hóna­pon keresz­tül siker­rel ver­ték vissza a kutya­fe­jű­e­ket, sőt, még arra is jutott ere­jük­ből, hogy a vissza­vo­nu­ló tatár sere­gek fog­sá­gá­ból kisza­ba­dít­sa­nak hat­ezer keresz­tény fog­lyot. A dicső­sé­ges győ­ze­lem híré­re a király az egész kör­nyé­ket a szé­ke­lyek­nek ado­má­nyoz­ta, így jött lét­re a Szé­kely­föld­től külön álló ötö­dik szé­kely szék, „Ara­nyos­szék.” Az egy­ko­ri büsz­ke vár­nak ma már nyo­ma sincs, és a hős vité­zek helyett manap­ság sik­ló­er­nyő­sök veszik elő­sze­re­tet­tel bir­to­kuk­ba a csú­csot, hogy a leve­gő­ből is meg­cso­dál­has­sák a Toroc­kói-meden­cét.

Meg­kö­ze­lí­tés:
A Toroc­kó köz­pont­já­ból indu­ló kék kereszt jel­zés torony­irányt „támad­ja” a Szé­kely­kőt. Ez a Nagy-árok­nak neve­zett sza­kasz nehéz­sé­ge elle­né­re a leg­nép­sze­rűbb út a Szé­kely­kő­re, két óra alatt éri el a főge­rin­cet. Az itte­ni hosszú kőgör­ge­te­get egy köze­li for­rás kifa­ka­dá­sá­nak köszön­het­jük. Kor­tyol­va a gerinc alatt béké­sen foly­do­gá­ló cso­bo­gó­ból, nehéz elkép­zel­ni, hogy 2005-ben itt hatal­mas, szik­lá­kat repesz­tő robaj­jal tört fel a víz. A főge­rinc­re érve a nye­reg­ből bal­ra a Vár­szik­lá­ra, jobb­ra pedig a Szé­kely­kő csú­csá­ra jut­ha­tunk. Kényel­me­sebb útvo­nal a szin­tén Toroc­kó­ról indu­ló piros és a Toroc­kó­szent­györgy felől érke­ző kék kereszt jel­zés. Kele­ti oldal­ról szin­te rá sem ismer­ni a Szé­kely­kő­re, de innen is érke­zik jel­zés, még­pe­dig Vár­fal­vá­ról a piros. A Vár­fal­va-Szé­kely­kő távol­ság 15 km, de a jel­zés­be a maga­sab­ban fek­vő Cse­gez felől is be lehet csat­la­koz­ni. A Szé­kely­kő olda­lá­ban 850 m magas­ság­ban helyez­ke­dik el a Kőlyuk, mely­nek nyí­lá­sát egy szik­la­ív sze­li ket­té. A bar­lang 1704-ben és 1848-ban is védel­met nyúj­tott az ide mene­kü­lő helyi­ek­nek. A Toroc­kó­szent­györgy­ből indu­ló piros három­szög jel­zés vezet ide.

Fotó: Hám Péter

Bővebben...

Az uni­tá­ri­u­sok temp­lo­ma mel­let­ti ház falán koszo­rúk­kal öve­zett emlék­táb­la hir­de­ti, hogy itt szü­le­tett a XIX. szá­za­di Erdély leg­je­len­tő­sebb tudós poli­hisz­to­ra, Bras­sai Sámu­el. Hogy mit tett a nem­zet asz­ta­lá­ra? Még a fel­so­ro­lás­ba is bele­bor­zon­gunk: ő volt egy sze­mély­ben az Uni­tá­ri­us Kol­lé­gi­um igaz­ga­tó­ja, a leg­nép­sze­rűbb magyar tan­köny­vek szer­ző­je, az első magyar nyel­vű erdé­lyi lap szer­kesz­tő­je, a kolozs­vá­ri Kaszi­nó ala­pí­tó­ja, az első erdé­lyi múze­um igaz­ga­tó­ja és nem utol­só sor­ban a Magyar Tudo­má­nyos Aka­dé­mia ren­des tag­ja. Nagy böl­cses­sé­gét nem von­hat­juk két­ség­be, úgy­hogy szív­lel­jük meg ma is érvé­nyes gon­do­la­ta­it: „Ragasz­kodj ahhoz az igaz­ság­hoz, amely egye­sít, és tartsd távol maga­dat attól a szőr­szál­ha­so­ga­tó okos­ko­dás­tól, amely eltá­vo­lít. Bíz­zál Isten sze­re­te­té­ben, és támasz­kodj az ő egy­sé­gé­re, melyet a világ­min­den­ség­ben oly töké­le­te­sen való­sít meg. Legyen hited a te meg­győ­ző­dé­sed sze­rint, de sze­re­te­ted ölel­jen magá­hoz min­den­kit.”

Ha már itt vagyunk, vetünk egy pil­lan­tást a szent­györ­gyi kúri­á­ra is, ahol annak ide­jén Jókai Mór is járt és innen vett ihle­tet „Egy az Isten” című regé­nyé­hez.
„Szent-György leg­ér­de­ke­sebb része, dicső emlék­ko­ro­ná­ja­ként fel­tü­nő ódon vára, mely ott a büsz­ke szik­la­csú­cson pom­pál­ko­dik, oly épnek tetsz­ve a távol­ból, mint­ha lakói nem rég hagy­ták vol­na el. A szent­györ­gyi vár bizony­nyal egyi­ke hazánk leg­ér­de­ke­sebb, leg­nagy­sze­rűbb s a mel­lett leg­épeb­ben fen­ma­radt épi­té­sze­ti műem­lé­ke­i­nek, miért figyel­me­sebb vizs­gá­la­tun­kat mél­tán kiér­dem­li.”

Nincs vitat­koz­ni­va­lónk Orbán Balázzsal: bizony Toroc­kó­szent­györgy vára, úgy ahogy van, romo­san, elha­gyot­tan is a leg­szeb­bek közé tar­to­zik a Kár­pát-meden­cé­ben. A várat a Tho­rocz­kay-csa­lád épít­tet­te a XIII. szá­zad­ban a Szent­györgy felet­ti szik­la­bér­cen. Ma már csak fal­ma­rad­vá­nyok és a négy­szög ala­kú cson­ka Öreg­to­rony áll­ja a vár­tát. Az elmúlt ziva­ta­ros évszá­za­dok ren­de­sen meg­ro­gyasz­tot­ták az erő­dít­ményt. Előbb a kuruc kor­ban a csá­szá­ri erők, később oláh sza­bad­csa­pa­tok, végül a ’48-as sza­bad­ság­harc ide­jén Avram Ian­cu rab­ló­ban­dá­ja dúl­ta fel a Tho­rocz­kay csa­lád ősi sas­fész­két. A romok közül egész alak­já­ban áll előt­tünk a Szé­kely­kő, a másik irány­ban pedig az Ordas­kő tűnik fel.

A vár­ba a Szi­las-kanyon­ba tar­tó kék jel­zés­ről kiága­zó kék három­szö­gön jut­ha­tunk fel. Ez a falu­ból indul­va körül­be­lül fél órás utat jelent.
Haza­já­ró kár­tya­el­fo­ga­dó hely Toroc­kó­szent­györ­gyön: Szé­kely­kő Kúria Pan­zió

Fotó: Hám Péter

Bővebben...

A közel ezer méte­res magas­ság­ban hul­lám­zó karszt­fenn­sí­kon kőke­resz­tek sze­gé­lye­zik a túrá­zó útját. Már ez is külö­nös han­gu­la­tot köl­csö­nöz a havas­nak, ám a hely szel­le­mét a fenn­sík nyu­ga­ti szé­lé­nek karszt­je­len­sé­gei teszik tel­jes­sé. 1150 méte­res magas­ság­ban rej­tőz­kö­dik a Bedel­lői-csepp­kő­bar­lang, amely­nek bejá­ra­tá­nál a Sár­ká­nyok kapu­ja nevű szik­la-bolt­ív tárul elénk. A 185 m hosszú bar­lang­ba egy szűk és mere­dek bejá­ra­ton jutunk be.  A kitá­gu­ló üreg falát itt-ott csepp­kő­le­fo­lyá­sok és lát­vá­nyos szal­ma­csepp­kö­vek díszí­tik.

A bar­lang­hoz közel, a piros jel­zés men­tén a nem­rég léte­sí­tett bedel­lői kilá­tó ígér pano­rá­mát. Alat­tunk az Ara­nyos folyó kanyar­gó vízé­ben meg­csil­lan­nak a Nap suga­rai, miköz­ben a folyó utat tör magá­nak a Gya­lui-hava­sok és az Erdé­lyi-érc­hegy­ség között.

A Bedel­lői-karszt­fenn­sík­ra fel­jut­ha­tunk:
Toroc­kó­ról a piros jel­zés­sel.
Toroc­kó­szent­györgy­ről a kék jel­zés­sel a Szi­las-szur­do­kon át.
Bedellő­ről a piros kereszt jel­zés­sel a Pla­i­u­lui-szur­do­kon át.
Alsó­szolcs­vá­ról a sár­ga és a piros kereszt jel­zés­sel is.

Bővebben...

A Toroc­kói-hava­sok karszt­vi­dé­ké­nek jel­leg­ze­tes­sé­ge a három kilo­mé­ter hosszú Kőkö­zi-szik­la­szo­ros Toroc­kó­gyer­tyá­nos és Nyír­me­ző között. Lenyű­gö­ző lát­vány, ahogy az Enyed-patak jó 250 méter magas­sá­gú szik­la­fa­lak között tör át a Csi­tá­tye szik­la­or­ma tövé­ben. A szo­ros mind­két olda­lán kivá­ló kilá­tó­he­lyek­re kapasz­kod­ha­tunk fel, ahon­nan per­sze nem csak a Kőköz, hanem a Toroc­kói-hegy­ség észa­ki részé­nek lát­vá­nya is elénk tárul. S ha a szo­ros bar­lang­ja­i­ba is bekuk­kan­tunk, ne feled­jük, 1704-ben még a laban­cok elől buj­do­só nagy­enye­di­ek­nek nyúj­tot­tak mene­dé­ket.

Bővebben...

Mesé­lik, hogy 1981. május 13-án, a kör­nyék fér­fi­la­kos­sá­ga fel­vo­nult egy tele­ví­zi­ó­val az Ordas-kőre, hogy ott szur­kol­ja ki a Magyar­or­szág – Romá­nia lab­da­rú­gó világ­baj­no­ki selej­te­zőn a magyar győ­zel­met. Min­den bizonnyal Faze­kas Lász­ló is tud­ja, mennyi erdé­lyi magyar­nak oko­zott bol­dog­sá­got a 18. perc­ben szer­zett győz­tes gól­ja. Ez is eszünk­be jut a hófe­hér szik­lák tar­kí­tot­ta mész­kő­ge­rin­cen, amely­nek leg­ma­ga­sabb pont­ja 1250 méter­rel van a ten­ger szint­je felett. Ami a kilá­tást ille­ti, innen kivá­ló­an mutat­ja magát a szem­köz­ti Szé­kely­kő, de a túl­ol­da­li Vidaly­kő­re és a Kőkö­zi-szo­ros­ra is szép a kilá­tás.

Turis­ta­út nem vezet az Ordas­kő­re, de a Toroc­kó­szent­györgy felől érke­ző kék kereszt­ről több ösvény is levá­lik, amely a csúcs­ra megy.

Bővebben...

A Bedel­lő-karszt­fenn­sík­ról több víz­fo­lyás is indul az Enyed felé, szép szur­dok­völ­gyet kiala­kít­va. A Bedel­lő, a Sár­kány, a Ple­si, a Pla­i­u­lui és a Szi­las szur­do­kai közül az utób­bi a leg­lát­vá­nyo­sabb. A fenn­sí­kon, 1000 méter maga­san, karszt­for­rás­ból szü­le­tő Szi­las-patak a Raga­do­zó-tető és a Vár­kert szirt­jei közt fut le kelet felé. Útköz­ben a völgy­ben egy 8 méte­res víz­esés­sel is talál­koz­ha­tunk.

A szur­dok­ba a Toroc­kó­szent­györgy­ből indu­ló kék jel­zés vezet.

Képek: Hám Péter

Bővebben...

Torockói-hegység

Székelykő, Tordai-hasadék, Kőközi-szoros – az erdélyi úti- és képeskönyvek kihagyhatatlan szereplőiről a laikus utazó sokszor nem is tudja, hogy ugyanannak a hegységnek az ékkövei. Sőt, ha hozzátesszük, hogy a híres Remetei-sziklaszoros vagy a turista köztudatba egyre inkább bekerülő Túri-hasadék is ezt a vidéket gazdagítja, rögtön felmerül bennünk a kérdés, hogy vajon a Torockói-hegységről miért tudunk ilyen keveset?

A régebben Marosmenti-hegyeknek vagy Torockói-havasoknak is nevezett, 70 km hosszú, 20-25 km széles, északkelet-délnyugat irányú hegyvonulat az Erdélyi-szigethegység keleti peremén helyezkedik el. Északkeleti vége szinte belesimul a Mezőségbe, keleti irányba az Erdélyi-Hegyaljával ereszkedik le a Marosra, míg délen az Ompoly völgye jelzi határát. Északon a Gyalui-havasokhoz kapcsolódik, nyugaton az Erdélyi-érchegységhez. Utóbbival nincs éles földrajzi határa, inkább kőzettani, hisz bár a Torockói-hegységben is találunk vulkanikus kőzeteket, a táj arculatát a jura korú, korallzátony eredetű mészkő formálta. Ily módon a Torockói-hegység akár tükörképe is lehetne a Szigethegység ellentétes oldalán fekvő Bihar-hegységnek, ám amíg a Biharra inkább az endo, vagyis belső karsztjelenségek jellemzőek, addig a Torockói-hegységre az exo, vagyis külső karsztjelenségek. Ennek oka, hogy az itteni mészkőrétegek vékonyabbak, ez miatt nem tudnak nagyobb mennyiségű vizet magukba fogadni, ez által barlangok nehezebben alakulnak ki. Persze karsztvidék lévén akadnak kivételek: a Szolcsvai-búvópatak vize például a Vanatarile-mező víznyelőjében tűnik el a Bedellői-karsztfennsík déli végén, hogy aztán odalent előkerüljön, de a Remetei-szoros sziklaíve is hajdanán egy barlang része volt.
A Torockói-havasok fő jellegzetességét tehát így az exokarsztjelenségek adják, melyek közül a vadregényes szorosok szinte sorozatot alkotnak. Ezek a mélyen bevágódott vízfolyások merőlegesek a hegység hosszanti vonulatára, szinte felszabdalták azt. Neves geográfusunk, Cholnoky Jenő itt ismerte fel az úgynevezett epigenetikus (átöröklött) völgyek kialakulásának folyamatát; a nagyenyedi Kőközt az ő munkái tették közismertté. A hegységben található 25 szoros közül a Túri-hasadék, a Tordai-hasadék az egyszerűek közé sorolható, míg a Kőközi-szoros, a Remetei-szoros, a Havasgáldi-köz, a komplexek közé. A tájképi elemeket gazdagítják a karsztfennsíkok (Csumerna, Bedellő), a hegyközi medence Torockónál és a környezetük fölé magasodó magányos szirtek (Kecskekő, Bulz-kő, Csáklyakő) is.

A szorosokból kiszabaduló vizek mind a Marosba kerülnek, csak valamelyik közvetlenül, valamelyik az Ompoly vagy az Aranyos közvetítésével. A hegység legmagasabb térszínei sem érik el az 1400 métert így növényvilágára a tölgyesek, gyertyánosok, bükkösök jellemzőek, a legmagasabb hegyeken a havasi legelőket borókások, fenyvesek szakítják meg. Üde színfoltnak számít a Vidalykő oldalában virító lombhullató vörösfenyő, amely jégkorszaki reliktum. Külön érdekesség, hogy a havasi gyopár itt 600 méterig is leereszkedik, ami Erdélyben rekordnak számít. Májusban az illatos nárcisz is tömegesen virágzik, leginkább a Negrileasa nárciszmezőn.
A hegységet több részre szokás bontani. Északi végén találhatjuk a Peterd-Szind-gerincet, amely egy 15 km hosszú karrmezőkkel tarkított fennsík Borrév és Dobogó között, amelyet három helyen is hasadék tör át. Tőle délnyugatra emelkedik a Bedellői-havasok, mely meredeken szakad le az Aranyos völgyére. Tőle keletre van az Ordas-kő és a Székelykő közti Torockói-medence, amely a Borrévi-szorostól a Kőközi völgykapuig tart. Innen délre a Remetei-sziklaszoros vidéke, majd Intregáld és a Csáklyakő vidéke, míg legdélebbre az Ompoly felett Magyarigen vidéke a Kecskekővel és a Csumerna-platóval.
Érdemes tehát elmélyülni a Torockói-hegység természeti csodáinak megismerésében, amely valóban nem csak a Székelykőből, a Tordai-hasadékból és a Kőközi-szorosból áll. És akkor még nem is említettük a vidék jelentős kulturális és néprajzi értékeit, mert ne feledjük: a történelmi Aranyosszéken járunk.

Fotó: Hám Péter

Gigi szerint nem elég erős a feláramlás a völgy felől, így nehezen fogunk felszállni. Mi ragaszkodunk ahhoz, hogy legalább próbáljuk meg, ha már Kolozsvárról ideautóztak és a Székelykő tetejére felhozták a siklóernyős felszerelést. Felvesszük a beülőt, felkerül a bukósisak, rám erősítünk egy gopro kamerát, egy másikat egy rúdra teszünk, így legalább több kameraállásból is megvan, ahogyan egy pillanatra felemeli tandemünket a völgyi szél, majd visszaesünk a földre és nagyot bukfencezünk a hegyoldalon.

A Székelykő Torockó felett – ki ne ismerné az erdélyi útikönyvek gyakran visszatérő fotóját, amely mágnesként vonzza Aranyosszék nyugati szegletébe honfitársainkat. A többség csak a faluból csodálja meg, de van, aki fel is mászik az 1129 méter magas csúcsra, hogy lenézzen a makettszerűen alattunk terpeszkedő falura, amelyet még az odaerőszakolt hagymakupolák sem tudnak elcsúfítani. És ki ne ismerné a csúcskő történetét, amely gyakran változtatja színét: hol a magyar, hol a román trikolórt ölti magára. Ott jártunkkor éppen piros-fehér-zöldben pompázott, bár, ha jobban belegondolunk, nekünk eddig csak ehhez a színösszeállításhoz volt szerencsénk. Ebből ki is derül, hogy jártunk már itt ez előtt is, de akkor vajon ki gondolta volna, hogy egyszer majd kameraállvánnyal másszuk ki a hírhedt Nagy-Árkot, hogy a közmédia számára készítsünk filmet a Torockói-hegységről.

Itt mesélnénk el, hogy mi nem Duna tévések vagyunk, ahogyan azt sokan hiszik, hanem egy külsős beszállító cég, a Dextramedia Kft., amely már a Hazajáró előtt is gyártott műsorokat több országos közszolgálati és kereskedelmi csatornának. A céget Moys Zoltán, Schödl Dávid és Vándor Attila alapították 2004-ben. A cégalapítást megelőző években országos televízióknál és a média különböző területein szereztek szakmai tapasztalatot. Önálló útra lépve bátran álmodták meg és lépésről-lépésre építették fel a megfelelő színvonalú technikával és kapacitással bíró, elsősorban televíziós produkciókat és filmeket gyártó stúdiójukat, melynek palettáján a televíziós műsorszámok komplett gyártásán kívül többek között dokumentumfilmek, játékfilmek, reklámszpotok, videoklipek készítése is szerepelt. A „Dextra” fő profilja hamar a határon túli magyarság mindennapjainak bemutatása lett. Ők készítettek először filmet a Dévai Szent Ferenc Alapítvány munkásságáról „Csillagösvény” címen, amely sokakkal ismertette meg Böjte Csaba ferences szerzetes gyermekmentő misszióját. A Dextra műhelyéből került ki a „Bús düledékeiden” című film, amely Kárpátalja legendás várait mutatja be, és közreműködtek a balassagyarmati csehkiverést bemutató dokumentumfilm, „A Legbátrabb város” készítésében is. Szintén a céghez kapcsolódik a „Hősök aranygárdája” és a „Kárpátok bércei” című filmek, illetve a „Hagyaték” című magazinműsor, vagy a napjainkban is futó „Kárpát-medence” magazinműsor. A Hazajáró szinopszisa 2011-ben került a Duna Televízió asztalára, a többi pedig már történelem, no de ideje visszatérnünk Torockóra.

Kissé fáradtan érkeztünk meg az Ágota Vendégházba, hisz előtte a Retyezátban forgattunk egy filmet, ahol volt mit mászni az előző napokban. Az első torockói napunkon elkészültek a klasszikus faluképek, betértünk a Múzeumba és a Gyermekotthonba, majd a tordai EKE túravezetőjével, Pálfy Zoltán Miklóssal nekiveselkedtünk a Székelykőnek, ahol a fent említett kalandokba csöppentünk. Az este még beköszöntünk Torockószentgyörgyre is, majd a torockói Gondűző kocsmában zártuk a napot, ahol mélyebb barátságot kötöttünk a helyiekkel és a Magyarországról érkezett quad-os csapatokkal.

Másnap reggel felvettük a híres torockói napfelkeltét, amely nyáron kétszer kel, hisz első megjelenése után bebújik a Székelykő mögé, majd újra megmutatja magát. Így október táján nekünk csak egyszer volt hozzá szerencsénk, így hamar tovább álltunk egy másik torockói unikumba, az állatvásárba. Itt egy gazdával megbeszéltük, hogy ha már Nagyenyed felé tart, a Kőközi-szorosban felvesszük a film záróképét, amely szerint bivalyok vezette szekerén hagyjuk el a vidéket. A szorosba érve a bivalyok nem igazán akartak engedelmeskedni, így kénytelenek voltunk beérni egy lovaskocsival, amelyet spontán stoppoltunk le. Ezzel pont annyi idő ment el, hogy a torockószentgyörgyi várba már csúszással érkezzünk. Az előző este megismert quad-os barátaink azonban itt segítségünkre siettek, és felvittek bennünket előbb az Ordas-kő alá, majd a Bedellői-karsztfennsíkra, ez által rögvest a film szereplőivé avanzsálódtak. Hozzá kell tennünk, hogy ha a Bedellői-karsztfennsík valahol odahaza az Északi-középhegységben terpeszkedne, minden bizonnyal fokozott természetvédelmi oltalom alatt állna, és aligha lehetne behajtani oda quaddal vagy terepmotorral. A Bedellői-cseppkőbarlang és az Aranyos völgyére néző kilátó után még adtunk egy esélyt a Szolcsvai búvópatak barlangjának, de sajnos mire odaértünk, besötétedett. Így nem maradt más hátra, mint a torockói Forrás-borozóban átvenni a Székelykő megmászásáért járó oklevelet, és hazaindulni. Ahogyan a forgatásba is vegyültek extrém kalandok, úgy a hazaút is hasonló volt: a zuhogó esőben Tordától Nagyváradig felváltva helyettesítettük az elromlott ablaktörlőt.

Másnap hajnalra értünk csak haza egy amúgy sikeres forgatásról, hisz sikerült bemutatni a Székelykőt, Torockót és a szentgyörgyi várat is. Ám a Torockói-hegység északi része nem csak ezekből a fantasztikus helyekből áll, igyekeztünk kicsit tágítani a kört a Bedellői-plató felé, tippet adva azoknak, akik több napot szeretnének eltölteni az „ötödik szék” vidékén. Közben már előre is tekintettünk, hisz csak egyet kellett aludni ahhoz, hogy október 9-én adásba kerüljön a Hazajáró első része a Duna Televízióban. Nagy nap volt ez a Dextramedia életében!

A forgatás időpontja: 2011. október 5-7.
Hazajárók: Kenyeres Oszkár, Pintér János
Szereplők: Ágota János, Gigi, Lassel Ágnes, Pálfi Zoltán Miklós, Polaris Quad Klub
Operatőr: Schödl Dávid
Hangmérnök: Tóth József
Szerkesztő: Kenyeres Oszkár
Technikus: Kiss Attila, Szabó András
Vágó: Vándor Attila
Narrátor: Tokaji Csaba
Főcímzene: Bükki Bence
Írta és rendezte: Moys Zoltán

Térkép: a népszerű telefonos applikációk és túratervező oldalak mellett a Dimap hagyományos papírtérképét szoktuk használni. A Torockói-hegységről hossza miatt két térkép készült, egy északi és egy déli részét bemutató. Az Erdély hegyei sorozatban 1999-ben kiadott, Jancsik Péter által írt Torockói-hegység túrakalauz is hasznos olvasmány ha a hegységbe indulunk.
Programajánló:
Júniusban két fontos esemény miatt is érdemes a térségbe látogatni: ekkor rendezik Magyarlapádon, Tompaházán és Nagyenyeden a Fehér Megyei Magyar Napokat illetve Torockón a Duna Napot.
Az Erdélyi Kárpát Egyesület kolozsvári osztálya minden év májusában rendezi a Jókai Mór teljesítménytúrákat, amelynek van 55, 30 és 10 kilométeres gyalogos távja is, de az utóbbi években a kerékpárosok és az ultramaratonisták is kipróbálhatják magukat a hegység északi részén, a Tordai-hasadék környékén. A Szent Jakab Zarándok Egyesület hagyományosan a Jókai másnapján rendezi Szolcsva és Torockó között 35 és 50 kilométeres résztávokkal a Torockó teljesítménytúrát.
A Torockót és környékét bemutató honlapon is sok érdekességet olvashatunk az ötödik székről.
Hazajáró pontok Torockón:
Király Panzió
Muskátli Panzió
Panoráma Panzió
Hazajáró kártyaelfogadóhely Torockószentgyörgyön: Székelykő Kúria Panzió
Hazajáró ispán Torda-Aranyosban: Albert Ferenc, a Tordai EKE tagja; telefonszáma 0040756514688.