Korponai-erdő 2. — Végvárak a Felvidék határán
Hazajáró műsorok

Korponai-erdő 2. — Végvárak a Felvidék határán

165. rész
"Nekünk magyaroknak nagy és ősi hibánk hazánk vidékeit mentül kevésbbé ismerni. Mindenüvé eljárunk, mindenütt találhatók vagyunk, csak anyaföldünkön nem. Pedig ez is, habár hegységeinek magassága nem vetekedhetik a szomszéd alpesek hó- és jégborította óriásaival, elragadó, fenséges részleteivel meglepi a vándort."
Berczeli Harry (1900)

Dim­bes-dom­bos tájak; napos szán­tók-lege­lők; árnyas erdők; vado­nok mélyén meg­bú­jó pata­kok; völ­gyek­ben ücsör­gő apró fal­vak; magas temp­lo­mok; neme­si kúri­ák; ormo­kat ura­ló legen­dás várak: egy sokat szen­ve­dett, de hité­ben és hagyo­má­nya­i­ban kitar­tó nép élet­te­re: a Kor­pon­ai-erdő. A közép­kor­ban épp idá­ig, a Jávo­ros-hegy­ség és az Ipoly völ­gye hatá­rol­ta domb­vi­dé­kig ter­jedt a török hódolt­ság. Fel is érté­ke­lő­dött a vidék sze­re­pe és az észa­ki ter­jesz­ke­dés meg­aka­dá­lyo­zá­sá­ra vég­vá­rak sora épült bér­ce­i­re. A tör­té­ne­lem min­dig is átme­ne­ti határ­te­rü­le­ti sze­re­pet szánt e táj­nak: hegyek és völ­gyek, szlá­vok és magya­rok, Fel­vi­dék és Bel­ső-Magyar­or­szág talál­ko­zik ezen a Tri­a­non­ban halál­ra ítélt perem­vi­dé­ken, ám a sok ütkö­zet elle­né­re sem sike­rült még elűz­ni innen a magyar éle­tet.

Látnivalók / Felvidék / Hont

Mikor 1550-ben a török már a fel­ső-magyar­or­szá­gi vára­kat veszé­lyez­tet­te. A Sel­me­ci-hegy­ség és a Kor­pon­ai-domb­vi­dék között fek­vő Kor­pona határ­vi­dék lett. Sor­ra épül­nek is a figye­lő­pon­tok, hogy a vité­zek a török köze­led­tét idő­ben hírül adhas­sák. 1564-ben a Kor­pona felet­ti dom­bon meg­épül Tarisz­nya­vár őrtor­nya.

Bővebben...

Hazánk egyik leg­ré­geb­bi váro­sa a Hont-Páz­mány nem­zet­ség által ala­pí­tott Kor­pona. Már a 11. szá­zad­ban kivált­sá­go­kat kapott Szent Ist­ván kirá­lyunk­tól. Éltek is a jogok­kal az ide tele­pült erdé­lyi szász bányá­szok. S a tatár ugyan szin­te föld­del tet­te egyen­lő­vé, a város újjá­szü­le­tett és 1244-ben IV. Béla már sze­mé­lye­sen hoz­ta el az újabb kivált­ság­le­ve­let, amely Budá­val és Pozsonnyal tet­te egyen­ran­gú­vá a virág­zás­nak indult Kor­po­nát.

Több­ször is Kor­po­ná­ban dobo­gott az ország szí­ve. Pél­dá­ul a Bocs­kai fel­ke­lés ide­jén, ami­kor Bocs­kai Ist­ván feje­de­lem maga jelent meg a város­ban és ország­gyű­lést hir­de­tett, hogy elő­ké­szít­se a békét Auszt­ri­á­val. Az 1605-ös ország­gyű­lés a bécsi béke pont­ja­i­nak meg­ál­la­pí­tá­sa mel­lett a haj­dúk­nak ado­má­nyo­zott kivált­ság­le­vél miatt lett emlé­ke­ze­tes.

Kor­po­ná­nak a 17. szá­za­di török dúlá­sok idején is köz­pon­ti sze­re­pe volt, oly­annyi­ra, hogy a szá­zad végé­ig Hont vár­me­gye szék­he­lye volt. Aztán elmúl­tak a dali­ás idők, s ma már csen­des szlo­vák kis­vá­ros lett Kor­pona, cse­kély magyar­ság­gal.

Szűz Mária plé­bá­nia­temp­lo­ma már a 13. szá­zad­ban állt, akkor még román stí­lus­ban, később, a 17–18. szá­zad for­du­ló­ján barok­ki­zál­ták. Köz­ben a török és a huszi­ta táma­dá­sok miatt védő­fa­lak­kal is körül­vet­ték.

Bővebben...

Ezer éves tör­té­nel­münk tanú­ja a bozó­ki vár, ami az 1100-as évek ele­jén még kolos­tor­nak épült Szent Ist­ván tisz­te­le­té­re. 1530-ban Balas­sa Zsig­mond elfog­lal­ta, kiűz­te a szer­ze­te­se­ket. Ekkor épül­tek a kolos­tor négy sar­kán a bás­tyák. 1541-ben a török ost­ro­mol­ta meg a várat, de végül nem sike­rült beven­ni­ük. Jelen­leg üre­sen áll.

Bővebben...

Az ősi kirá­lyi bir­tok Szent Imre tisz­te­le­té­re szen­telt kato­li­kus temp­lo­ma 1768-ban épült.

 

A falu köze­pén egy húsz évvel koráb­ban épült kegy­ká­pol­na is áll, Rózsa­fü­zér Király­nő­je tisz­te­le­té­re.

 

Szé­na­vár 1779-ben egy hatal­mas tűz­vész áldo­za­ta lett, de az élet nem állt meg, s a kicsi falu a mai napig a fel­vi­dé­ki csip­ke­ve­rés és hím­zés egyik virág­zó fel­leg­vá­ra.

 

Hatá­rá­ban két for­rás is ered. A Krá­lov­ka és a Belov­ka. Neve­ik egy régi legen­dá­ra emlé­kez­tet­nek. A máig élő hagyo­mány sze­rint IV. Béla király a tatá­rok elől mene­kül­vén, part­ju­kon pihent meg és vizük­ből oltot­ta szom­ját.

Bővebben...

Jól elbújt a főutak és lakott vidé­kek elől Csáb­rág vára is. Kiter­jedt­sé­ge, nagy­sá­ga gör­nye­de­ző falai elle­né­re is hatal­mas múlt­ról árul­kod­nak.

A gaz­dag bánya­vá­ro­sok­ba veze­tő út védel­mé­ben épült kirá­lyi vár bir­to­ko­sai, ahogy az már len­ni szo­kott, sűrűn vál­to­gat­ták egy­mást. A Pál­ffyak ide­jé­ben meg­erő­sí­tet­ték. Kel­let­tek is a vas­kos falak, mert a törö­kök gyak­ran por­tyáz­tak Csáb­rág felé, de csak nem tud­ták beven­ni.

Későb­bi tulaj­do­no­sai, a Kohá­ry gró­fok let­tek, akik mind­vé­gig hűek marad­tak a király­hoz. Így a fel­ke­lé­sek ide­jén Csáb­rá­gon rend­re ellen­ál­lás­ba ütköz­tek Bocs­kai, Beth­len, Thö­kö­ly és Rákó­czi csa­pa­tai is. Aztán a Kohá­ryak­nak ele­gük lett a vad­re­gé­nyes fek­vé­sű vár­ból és a XIX. szá­zad ele­jén a könnyeb­ben meg­kö­ze­lít­he­tő, kényel­me­sebb Szent­an­tal­ba tet­ték át hon­ti ura­dal­muk szék­he­lyét. Ez lett Csáb­rág várá­nak vesz­te, azóta pusz­tul, de van­nak, akik gond­ját vise­lik és erő­sí­tik fala­it, hogy az utó­kor is tanul­has­son tör­té­ne­té­ből.

Bővebben...

A Kor­pona és a Lita­va pata­kok össze­fo­lyá­sá­nál tele­pült Árpád-kori Palást évszá­za­do­kon át őrhe­lye volt a magyar­ság­nak. 1552-ben a keresz­tény sere­gek itt ütköz­tek meg az osz­mán hadak­kal.

A hagyo­mány sze­rint a falu ősi bir­to­ko­sa a Palás­thy csa­lád őse, Bors volt, aki II. End­re királlyal együtt har­colt a Szent­föl­dön és 1217-ben kirá­lyi ado­mány­ként kap­ta a bir­to­kot, ami később a hon­ti ura­da­lom része lett.

A Palás­thy-kas­tély­ban szebb idők­ben még vár­me­gye­gyű­lést is tar­tot­tak, de ma is mél­tó sze­re­pe van a magyar ügy szol­gá­la­tá­ban. Egy­há­zi isko­la műkö­dik ben­ne. Az isko­la név­adó­ja, Palás­thy Pál esz­ter­go­mi püs­pök épí­tet­te – a 13. szá­za­di ősi, de erő­sen meg­ron­gá­ló­dott temp­lom helyett – a sze­cesszió gyöngy­sze­mét, a Szent György plé­bá­nia­temp­lo­mot is, 1898-ban.

És Palás­thy püs­pök­nek köszön­he­ti a falu a temp­lom alat­ti régi nye­reg­te­tős isko­lát is, amely­ben nép­raj­zi és egy­ház­tör­té­ne­ti gyűj­te­ményt ren­dez­tek be. A köz­ség­nek ugyan­is rend­kí­vül gaz­dag nép­ha­gyo­má­nya van.

Az Iván­ka csa­lád 19. szá­za­di kúri­á­ja ma már a Szlo­vá­ki­ai Magyar Cser­kész­szö­vet­ség neve­lé­si köz­pont­já­nak ad ott­hont. Udva­rán a fake­reszt Hont vár­me­gye utol­só főis­pán­já­nak, Iván­ka Ist­ván­nak állít emlé­ket, aki­nek hazá­ért áldo­zott éle­te drá­ma­i­an zárult le itt. A tri­a­no­ni ország­vesz­tés elő­es­té­jén, 1919-ben a vörös ter­ro­ris­ták letar­tóz­tat­ták a haza­fit, de mielőtt elhur­col­hat­ták vol­na, öngyil­kos lett.

Bővebben...

A Kor­pon­ai-erdő déli nyúl­vá­nya­i­ban rej­tő­zik Ipoly­fö­dé­mes. De annyi­ra még­sem tudott elbúj­ni, hogy a török meg ne talál­ja és a palás­ti csa­ta után el ne pusz­tít­sa. A Kotyin­ka-völgy­ben már csak egy emlék­ke­reszt, a régi temp­lom fal­da­rab­ja és egy kis kápol­na emlé­kez­tet a régi Födé­mes­re.

Födé­mes népe sokat szen­ve­dett, de min­dig hű maradt ősi föld­jé­hez, és képes volt új éle­tet kez­de­ni, mert volt hite, ami­ből meg­tar­tó erőt merí­tett. Ezzel a hit­tel fel­vér­tez­ve küz­döt­tek a keresz­tény hazá­ra törő ellen­ség­gel.

Bővebben...