Királyerdő-hegység — Kirándulás a karsztvidéken
Hazajáró műsorok

Királyerdő-hegység — Kirándulás a karsztvidéken

164. rész
„Vétket követünk el, ha hazánk földjét megismerni nem igyekezünk, s nem törekszünk arra, hogy ezen megismerésből származó hasznot a föld népe, a közjó javára fordítsuk.”
Veress István

Sebe­sen szár­nyal a kaland­vá­gyó turis­ta az Alföld­ről Erdély felé. Az első hegy, még a Par­ti­um­ban sze­rény domb­sor­nak tűnik, ami mel­lett rend­re elsu­han. Pedig csak annyit kéne ten­nie, hogy a Király­há­gón innen dél­re kanya­ro­dik, s már­is egy párat­lan hegy­vi­lág­ba csöp­pen­het. Ez az ala­csony, gyé­ren lakott, de karszt­je­len­sé­gek­ben gaz­dag, erdő borí­tot­ta közép­hegy­ség, a Király­er­dő. A pata­kok szab­dal­ta karszt­fenn­sík fő vonz­ere­jét a karszt­for­mák kár­pá­ti viszony­lat­ban is rend­kí­vü­li gaz­dag­sá­ga jelen­ti. Táj­ké­pét fenn­sí­kok, víz­nye­lők, szur­do­kok, karszt­for­rá­sok, búvó­pa­ta­kok, bar­lang­rend­sze­rek teszik vál­to­za­tos­sá, míg völ­gye­i­ben apró, de nagy múl­tú fal­va­kat, s ben­nük magyar éle­tet is talá­lunk.

Látnivalók / Partium / Biharország

A Körös­fő­nél ere­dő Sebes-Körös itt, Rév mel­lett tör át az úgy­ne­ve­zett Chol­no­ky-mész­kő­töm­bön. A Révi-szo­ros vala­mi­kor az egyik leg­fon­to­sabb kapu volt Erdély és az Alföld között. Ezen a völ­gyön kel­tek át a hon­fog­la­ló népek, és a közép­kor­tól a keres­ke­dők is itt bonyo­lí­tot­ták áru­for­gal­mu­kat. Tuta­jo­kon szál­lí­tot­ták az erdé­lyi árut, főleg sót és fát Bel­ső-Magyar­or­szág felé. A Révi-szo­ros­ban fon­tos vám­sze­dő­köz­pont műkö­dött. A tuta­jok a szik­la­fal­ba épült torony­nál, a Tün­dér­vár­nál kötöt­tek ki, míg az erőd mögöt­ti bar­lang a vám­ként elkob­zott áruk táro­lá­sá­ra szol­gált.

A vál­to­za­tos élő­vi­lá­gú szo­ros a Sebes-Körös és a fel­szín alat­ti vizek közös mun­ká­ja révén ala­kult ki. Míg a Körös felül­ről, a beszi­vár­gó, fel­szín alat­ti vizek belül­ről emész­tet­ték a mész­kö­vet, ami karsz­to­so­dás­hoz veze­tett. Jelleg­ze­tes­sé­gét bar­lang­jai és magas szik­la­fa­lai adják, ame­lyek a bar­lan­gá­szok mel­lett a szik­la­má­szó­kat is vonz­zák.

1940-ben, ami­kor a II. bécsi dön­tés­sel Észak-Erdély vissza­tért hazánk­hoz, Rév­re a Sze­ge­di Magyar Kirá­lyi 18. zász­ló­alj vonult be. Foga­dá­suk­ra hatal­mas ünnep­sé­get ren­dez­tek és a szo­ros­ban a „Lapos­kő” nevű szik­lá­ban kőbe is vés­ték a fel­sza­ba­du­lás emlé­két. A kom­mu­niz­mus­ban igye­kez­tek eltün­tet­ni a fel­ira­tot, ám nem sike­rült tel­je­sen, néhány betű ma is kive­he­tő és az emlé­kek­ből úgy­sem töröl­he­tők ki a haza­té­rés mámo­ros pil­la­na­tai.

A szo­ros régen csak gya­log vagy tutaj­jal volt jár­ha­tó. Kivé­te­les szép­sé­gét a Nagy­vá­rad és Kolozs­vár között 1870-ben meg­nyílt vas­út­vo­nal tár­ta fel a nagy­kö­zön­ség előtt.

A szo­ros köze­pe táján egy pazar víz­esés zuhan a Sebes-Körös­be.

Bővebben...

A csepp­kő­bar­lan­got 1903-ban Handl Károly vas­úti fel­ügye­lő fedez­te fel, majd Veress Ist­ván révi refor­má­tus lel­késszel, és a biha­ri turiz­mus apos­to­lá­val, Czá­rán Gyu­lá­val kezd­ték fel­tár­ni. 1905-ben már fel is avat­ták és a kör­nyék bir­to­ko­sá­ról, a turis­ta­moz­gal­mat támo­ga­tó Zichy Ödön gróf­ról nevez­ték el.

A bar­lang bejá­ra­tá­hoz közel Gróf Zichy Ödön az EKE buz­dí­tá­sá­ra eme­le­tes turis­ta­szál­lót épí­tett, de Tri­a­non után az új gaz­dák nem becsül­ték meg, s a dicső múl­tú épü­let ma is elha­gyot­tan düle­de­zik.

Bővebben...

A Király­er­dő észak­ke­le­ti pere­mén kiter­jedt karszt­fenn­sík, a Zichy-határ terül el, amit sokan téve­sen tíz­fa­lu­si-fenn­sík­nak neve­zik, pedig nem árt tud­ni, hogy a „Zichy határ” román neve az impé­ri­um vál­tás­kor lett „Zece hota­re”, amit aztán később, elfe­led­ve az ere­de­ti elne­ve­zést magyar­ra vissza­for­dít­va nevez­tek „Tíz­fa­lu­si-határ­nak.”

Bővebben...

Dámos azért érde­kes hely, mert a máso­dik bécsi dön­tés utá­ni magyar–román határ pont ket­té­vág­ta a tele­pü­lést. Észa­ki hatá­rá­ban van a Király­er­dő egyik leg­jel­lem­zőbb karszt­vi­dé­ke, a patak­völ­gyek által köz­re­zárt Dámo­si-fenn­sík. Az ördög­szán­tá­sok­kal és töb­rök­kel tagolt pla­tó szá­mos karszt­je­len­ség­gel büsz­kél­ked­het.

Bővebben...

A régi bányász­te­le­pü­lés­nél egy picit kiszé­le­se­dik a völgy, ám Son­ko­lyos alatt az éles kanya­ru­la­tá­nál, a Méh­sed folyó tor­ko­lat­vi­dé­kén újabb bar­lang tátong. Ez a híres Magyar-bar­lang, amely az egész karszt­vi­dék egyik leg­na­gyobb bejá­ra­tú bar­lang­ja, amely­nek a folyó­tól védett üre­gé­ben már az őskor­tól meg­hú­zó­dott az ember is.

A Vár­son­ko­lyo­si-szo­ros­ban van Közép-Euró­pa egyik leg­hosszabb, több mint 50 kilo­mé­te­res jára­ta is. A Sze­lek bar­lang­ját a lyuk­ból kiáram­ló erős szél miatt már ismer­ték a helyi juhá­szok, első ismert fel­fe­de­ző­je 1957-ben a kolozs­vá­ri bar­lan­gász, Baga­mé­ri Béla volt.

Bővebben...

A víz­nye­lő bar­lang­ba is a révi Handl Károly hatolt be elő­ször 1904-ben. Már akkor sej­tet­te, hogy a bar­lang össze­köt­te­tés­ben áll a révi Zichy-bar­lang­gal, fel­te­vé­sét 1912-ben víz­fes­tés­sel is iga­zol­ták. A bar­lang fent­ről egy kis pata­kot fogad be, ami aztán keresz­tül foly­va jára­ta­in, majd a föld alatt kanya­rog­va, a lég­vo­nal­ban 5 kilo­mé­ter­re nyí­ló révi Zichy-bar­lang­ban köt ki. A ket­tőt össze­kö­tő szűk jára­ton még sen­ki­nek sem sike­rült átjut­ni.

Bővebben...

Lan­kás tele­pü­lés fölött a Vida és a Top­li­ca pata­kok össze­fo­lyá­sá­nál egy varázs­la­tos kis tó, a Vida talál­ha­tó. Az 1967-ben kiala­kí­tott gyűj­tő­tó külön­le­ges­sé­ge a töl­csé­res túl­fo­lyó.

Bővebben...

Kelet felé tart­va Bihar­ró­sa felett, a Farok-hegyen a hegy­ség rit­ka turis­ta­szál­lá­sa­i­nak egyi­ke, a Moha és Páf­rány magyar kéz­ben lévő turis­ta­ház vár­ja a meg­fá­radt ván­dort. A ház remek kiin­du­ló­pont­ja a Király­er­dő dél­ke­le­ti nyúl­vá­nyá­ra, a Kis­be­lé­nye­si-hegy­cso­port­ra indu­ló túrá­nak. Az 1000 méter fölé nyú­ló Hold­rin­ga­tó-csúcs alatt egy kivé­te­les ter­mé­sze­ti kép­ződ­mény rej­tő­zik. A Nyers-kő szik­lá­ja alat­ti réten van a vidék leg­na­gyobb pol­je kép­ződ­mé­nye.

A hegyek­kel kör­be­zárt hatal­mas kiter­je­dé­sű mélye­dé­sen, mint egy óri­á­si kádon keresz­tül fut végig a patak, ami aztán a Nyers­kői-víz­nye­lő bar­lang­ban tűnik el.

Bővebben...

A Királyerdő-hegység

A Királyerdő gazdagságáról szinte alig tud valamit a csonkahonból érkező utazó, hisz, ahogy átlépi a határt Biharkeresztesnél, máris robog tovább Erdély irányába. Valljuk be, mi is számtalanszor suhantunk el úgy Élesdnél, hogy szinte lesajnáltuk az Alföldből szerényen kiemelkedő hegyhátakat, főként annak ismeretében, hogy a Királyhágón túl miféle hegységek várnak ránk. Pedig csak pár kilométernyi kitérőt kell tenni dél felé, és máris ott vagyunk az Erdélyi-szigethegység nyugati vonulatában.

A Királyerdőt északról a Sebes-Körös völgye választja el a Réz-hegységtől, nyugati előterében az Alföldre nyíló Királyerdőalja terül el, déli szomszédságában a Fekete-Körös öntözte Belényesi-medence húzódik, míg keletről a Jád völgye határolja el a kalotaszegi hegyektől. A patakok szabdalta mészkővidék fő vonzerejét a karsztformák kárpáti viszonylatban is rendkívüli gazdagsága jelenti. Tájképét fennsíkok, víznyelők, szurdokok, karsztforrások, búvópatakok, barlangrendszerek teszik változatossá, míg völgyeiben apró, de nagy múltú falvakat, s bennük magyar életet is találunk.

A Királyerdő is ugyanúgy működik, mint a legtöbb mészkőből felépülő hegység: a karsztfennsíkokon lehulló csapadék beszivárog a mélybe, barlangokat hoz létre, és a hegység lábánál felszínre tör. Ennek megfelelően az itteni fennsíkokon is víznyelők, töbrök százai sorakoznak, de vannak hatalmas poljék is, amelyekben néhány száz méter után eltűnnek a felszíni patakok. A legszebb vízesések közül feltétlen említsük meg az Esküllői- és az Ökrök-vízesést. A karsztfennsíkot nagyszerű szurdokvölgyek övezik, mint például a Révi-szoros, a Vida-kanyon, vagy a Biharrósa környéki hegyszorosok. Az utóbbi fél évszázadban a barlangkutatók Mekkájává vált a Királyerdő, hála az olyan látványos barlangoknak, mint a Mézgedi, a Zichy, a Magyar-barlang, vagy a Szelek-barlang, amely az Erdély leghosszabb barlangja címmel is büszkélkedhet.

A hegység legnagyobb kincse a nagyszámú látnivaló ellenére is a feltáratlansága, illetve az, hogy gyéren népesült be. A nehezen megközelíthető karsztfennsíkokon mintha megállt volna az élet, a helyi románság ma is pásztorkodásból éldegél a tanyabokrokon. Az, hogy a megdöglött tehenek tetemét a barlangokba dobják, az ma is természetes, bár a barlangászok ennek nem igazán örülnek. A civilizáció azért persze ide is kezd elérni; egyre-másra épülnek az utak a hegység belseje felé, ahogyan egyre-több barlang épül ki a turisták számára, sőt Biharrósánál, Révnél és Vársonkolyosnál vasalt utakat is építettek.

Megijedni azért még nem kell, jó pár évtizedbe fog telni, míg a Királyerdő a kommersz turizmus terepe lesz. De azért ne is maradjunk le csodáiról, amelyek itt várnak ránk karnyújtásnyira a trianoni határtól!

 

Az ég már narancsba öltözött. Ma már nincs más dolgunk, mint a Dámosi-karszt látképével körülvéve gyönyörködni a naplementében, miközben a drón fölöttünk köröz. Míg a stáb a faluból vesz bennünket, mi elindulunk Erdődámosról, hogy a töbrökkel, ördögszántásokkal karszt tetejére érjünk. A majd egy kilométeres séta közben a drón sem unatkozik, a legelesző birkanyájat pásztázza odafentről. Ám a karszt teteje már túl sok neki, mielőtt elérne bennünket, elveszti a jelet, és a lábaink előtt zuhan le. Egy gyors analízis, és kiderül, a drónnak nincs különösebb baja, a képek is megvannak, így még nagy kamerával is megvan, ahogy a „Nyugati-Kárpátokból” szemlélve a nyugati horizonton lebukik a napkorong.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó barátunk szinte már megismerkedésünk pillanatától igyekezett bennünket a Révi-szoros szépségei felé terelni. A Sebes-Körös és a Kolozsvár-Nagyvárad vasútvonal feletti mászófalakról küldött képei is igen meggyőzően hatottak, de igazán akkor döbbentünk rá, hogy micsoda értékek vannak a Királyerdőben, amikor jobban feltérképeztük azt. Vársonkolyos barlangjai, a Vida-kanyon, a fennsík poljéi mind itt vannak karnyújtásnyira az Erdély és Magyarország között futó tranzitúttól, mégis alig ismertek turista berkekben! Persze azt rögtön láttuk, hogy egy filmben túl nagy falat lenne ezt a hegységet bemutatni, ezért most a Sebes-Körösre, az azt elérő vízkeletekre, és az azokat tápláló víznyelő barlangokra összpontosítottunk, amelyeket a karsztplatókon találtunk meg.

Első napunkon Hasas János alpolgármesterrel jártuk be Révet, de leforgattuk a Révi-szoros és Vársonkolyos látnivalóit is. A Révi-szorosban barlangokkal, vízeséssel, magyar emlékekkel is találkozni, de Varga Csaba és Menyhárt Levente jóvoltából sziklamászás is gazdagította a filmet.

Közben Réven és Vársonkolyoson is találkoztunk anyaországi turistákkal, akik Erdély felé menet tartottak pihenőt a Királyerdő északi peremén.

Másnap Szolga Géczi Julianna segítségével a révi agyagozással ismerkedtünk, majd a fennsíkon kerestük a felszíni vizeket és az azokat eltüntető karsztformákat.

A Zichy-határon lévő Pokol-barlang után a Vida-tó látványos túlfolyóját vettük fel, ám a Vida-kanyonba csak fentről tekintettünk be. A nehezen megközelíthető királyerdei helyek tabelláján az Acra Polje is előkelő helyen végezne, ám ide a Biharrósa felett kulcsosházat üzemeltető Jankuly Imre személyében túravezetővel indultunk. A Moha és Páfrány turistaház természetesen Hazajáró Pontként is várja vendégeit. Maga az Acra Polje, alján a Nyerskői-víznyelő-barlang, felette a hegység legmagasabb csúcsa, a Holdringató talán a Királyerdő platójának legmisztikusabb helye.

Próbált is maradásra bírni bennünket, de várt még ránk a Dámosi-karszt. Ezt könnyen megtaláltuk, hisz átvisz rajta a Királyhágó és Belényes közti főút.
Innen, a román földrajzkönyvek szerinti Nyugati-Kárpátok egyik végpontjáról szemléltük a naplementét. Bukarest felől nézve ez tényleg nyugatra van, de akkor felteheti a kezét az innen 450 kilométerre még nyugatabbra fekvő Kis-Kárpátok, hogy akkor ő micsoda? Szerencsére ma már egyre több magyar veszi revízió alá a földrajzórán tanultakat, és használja a helyes földrajzi kifejezéseket a kárpáti hegyekre. De ha már visszanyúlunk az igazságért, érdemes azt Czárán Gyuláig megtenni, aki ennek a hegységnek is feltárója volt, és akinek kitaposott ösvényén járva eljuthatunk az Erdélyi-szigethegység megannyi csodájához.

A forgatás időpontja: 2016. május 5-6.
Hazajárók: Jakab Sándor, Kenyeres Oszkár
Szereplők: Hasas János, Jankuly Imre, Menyhárt Levente, Szolga Géczi Julianna, Varga Csaba
Operatőr: Schödl Dávid
Hangmérnök: Tóth József
Szerkesztő: Kenyeres Oszkár
Technikus: Kiss Attila
Vágó: Farkas Zoltán, Kiss Gyula
Narrátor: Tokaji Csaba
Főcímzene: Bükki Bence
Köszönet: Papp Csaba
Írta és rendezte: Moys Zoltán