Erdővidék 1. — Fehér karácsony Bardócszéken
Hazajáró műsorok

Erdővidék 1. — Fehér karácsony Bardócszéken

50. rész
"Erdővidék az én hazám, katonának szült az anyám, zöld erdő zúgásán, vadgalamb szólásán nevelt fel jó apám."
Kriza János: Erdővidék az én hazám

Szent Kará­csony ünne­pe köze­leg. A Fény jön közénk, hogy legyőz­ze a sötét­sé­get és sze­re­te­tet hoz­zon a szí­vek­be. Ezt a dia­dalt jöt­tünk most együtt ünne­pel­ni szé­kely test­vé­re­ink­kel Három­szék tün­dér­kert­jé­be: Erdő­vi­dék­re. Annak is észa­ki szeg­le­té­be, a rikai vadon­nal, a Har­gi­ta déli nyúl­vá­nyá­val és a Barót vizé­vel hatá­rolt, tör­té­nel­mi Bar­dóc­szék­re. Hami­sí­tat­lan fehér kará­csony vár ránk az erdő koszo­rúz­ta vidék hólep­te meden­cé­jé­ben, a legen­dák­kal átszőtt ren­ge­te­gek, vad­re­gé­nyes szur­do­kok és bor­víz­for­rá­sok vilá­gá­ban. Ahol a régi kele­ti hatá­ra­in­kat védő teleg­di szé­ke­lyek utó­dai élnek, dacol­va a modern­ség fer­tő­ző ártal­ma­i­val. Van itt vala­mi a leve­gő­ben a Var­gyas, a Kor­mos és a Barót pata­kok men­tén elte­rü­lő ősi szé­kely tele­pü­lé­sek között. Mert az évszá­za­dok alatt annyi épí­tett örök­ség, nép­ha­gyo­mány hal­mo­zó­dott fel, és annyi tör­té­nel­mi nagy­ság fogant meg e kis terü­le­tű fiú­szék ölé­ben, akik­re a világ bár­mely nagy biro­dal­ma büsz­ke lehet­ne.

Látnivalók / Székelyföld / Erdővidék
Bővebben...
Bővebben...

Ha Kis­ba­con, akkor Bene­dek Elek, aki­nek e táj­ból ihle­tő­dött, ősi mon­dá­kon ala­pu­ló cso­dá­la­tos mese­vi­lá­gán nem­ze­dé­kek nőt­tek fel. Büsz­ke is a falu nagy szü­löt­té­re, aki­nek 1896-ban épült klasszi­cis­ta udvar­há­za, a híres Mari-lak ma már való­sá­gos zarán­dok­hellyé vált. Az emlék­ház­ban ma is az író leszár­ma­zot­tai élnek.

Bővebben...

Az ásvány­vi­ze­i­ről híres Bibarc­fal­va tele­pü­lés kör­nyé­kén a mon­da sze­rint Bib­arc vár­ura, a Szent Anna-tó felet­ti tün­dér­vár­ból szár­ma­zó fele­sé­ge kíván­sá­gá­ra fakasz­tott gyógy­for­rá­so­kat. A közép­ko­ri refor­má­tus temp­lom­ban Erdő­vi­dé­ken egye­dül­ál­ló érték­kel talál­koz­ha­tunk. Észa­ki falán még Orbán Balázs fedez­te fel a 15. szá­za­di ere­de­tű Szent Lász­ló legen­dát ábrá­zo­ló fres­kó­kat.

Bővebben...
Bővebben...

Var­gyas 1820-ban épült uni­tá­ri­us temp­lo­má­ban a hagyo­má­nyos orna­men­ti­ká­val díszí­tett fes­tett kazet­ták, kar­zat­mell­vé­dek és padok jel­zik, hogy a nagy­köz­ség egy­ben a népi fara­gó­mes­te­rek és bútor­fes­tők biro­dal­ma is.

Nem­csak Var­gyas, de egész Erdély közép­ko­ri tör­té­nel­me elvá­laszt­ha­tat­lan a köz­sé­get évszá­za­do­kon át bir­tok­ló Dani­el csa­lád tör­té­ne­té­től. A külön­bö­ző stí­lus­je­gye­ket magán hor­do­zó kas­té­lyuk Erdő­vi­dék egyik leg­nagy­sze­rűbb épí­tett örök­sé­ge. A Dani­e­lek több mint 600 éven át lak­ták, ám a hábo­rú után elhagy­ni kény­sze­rül­tek régi örök­sé­gü­ket. A kom­mu­nis­ták meg, ahogy szok­ták, álla­mi gaz­da­ság­gá tet­ték a kas­télyt és juho­kat is tar­tot­tak az ősi falak között. Az épü­let ma az esz­ter­go­mi önkor­mány­zat tulaj­do­na­ként vár­ja sor­sa jobb­ra for­du­lá­sát.

A főut­cán emel­ke­dik Var­gyas egyik leg­újabb­ko­ri épí­tett büsz­ke­sé­ge, a Mako­vecz Imre által ter­ve­zett refor­má­tus temp­lom, ami az Árpád-kori temp­lom alap­ja­i­ra épült. Az épít­ke­zés során egy ősi, rovás­sal díszí­tett keresz­te­lő­me­den­ce került elő, ami ma a temp­lom­ban lát­ha­tó.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...