Naskalat — A halálraítélt zászlóalj nyomában
Hazajáró műsorok

Naskalat — A halálraítélt zászlóalj nyomában

105. rész
"Az a tény, hogy el kell hagyni az ezeréves határt, az erdőket, fenyőket, dombokat, hegyeket, valami mélységes szomorúsággal töltött el. Akár a haldoklónak élete eseményei, végigfutott az agyamon egész gyimesi életem, amelyet mikor idejöttem talán nem is értékeltem úgy, mint kellett volna. Az ember akkor döbben rá, hogy mit veszített, amikor már minden hiányzik, és semmi sincs többé a helyén. Végigvonult előttem egész Erdély: a Gyimes völgyének szépsége, hangulata, napfelkeltéi, naplementéi, zúgó fenyvesei, felszökkenő szabad vadjai. Eszembe jutnak a gyönyörű tájakon végzett barangolásaim, havas utakon sível, vagy száraz terepen gyalog vagy lóháton. Szerettem volna mindezt, a gyantaszagú erdőkkel, völgyekkel, gyimesi vadvirágokkal együtt, úgy ahogy van, magammal vinni. Emlékezetemben ma is elevenen élnek a Gyimesi-szoros Tatros felé igyekvő patakjai. Búcsúzom tőlük, és most élem át csak igazán a veszteséget…"
 Sebő Ödön: A halálraítélt zászlóalj

Így vett búcsút a csík­or­szá­gi Gyi­me­sek­től 1944 őszén vitéz Sebő Ödön főhad­nagy, mielőtt az ezer­éves határt védő kato­ná­i­val kitör­ni kény­sze­rült a szov­jet ost­rom­gyű­rű­ből. A Kele­ti-Kár­pá­tok őrei, a szé­ke­lyek több mint ezer éven át véd­ték hazán­kat a Mold­va felől betö­rő ellen­sé­gek­kel szem­ben. Így volt ez a II. világ­há­bo­rú­ban is, ami­kor a szov­jet had­se­reg a román áru­lók­kal kar­ölt­ve a Gyi­me­si-szo­ros­ban ránk tör­tek. A 32-es határ­va­dá­szok a vég­ső­kig fel­tar­tóz­tat­ták a túl­erőt, aztán sike­re­sen kitör­tek a véres kat­lan­ból. Éppen 70 év telt el azóta, de a halál­ra ítélt zász­ló­alj emlé­ke ma is él, hála az emlék­tú­rá­nak, amely Sebő Ödön harc­té­ri nap­ló­ja alap­ján, a kitö­rés útvo­na­lán, a gyi­me­si Hideg­ség­ből a Csí­ki-hava­sok észa­ki tömb­jén, a Naska­la­ton kel át a Felcsí­ki-meden­cé­be.

Látnivalók / Székelyföld / Csíkszék

A II. világ­há­bo­rú ide­jén Sebő had­nagy­nak állí­tot­tak keresz­tet a szé­kely legé­nyek az Ugra-tetőn. Így tör­tént, hogy 1943 hús­vét­ján újra állt a kereszt az Ugra-tetőn. Aztán jött a magyar gol­go­ta és a hazá­val együtt megint elve­szett. De a feszü­let nem a halál, hanem a fel­tá­ma­dás jel­ké­pe. Tud­ják ezt a Mag­ló­di Sebő Ödön Túra­tár­sa­ság tag­jai is, akik 2012-ben újra­ál­lí­tot­ták a keresz­tet.

Bővebben...

A Kond­ra-keresz­tet annak ide­jén egy meg­gyil­kolt pász­tor emlé­ké­re állí­tot­ták. Ma a 32-es határ­va­dász emlék­tú­ra egyik csúcs­pont­ja. A gyep­ha­va­son tovább halad­va érjük el a Réz-tete­jét, ahon­nan meg­cso­dál­hat­juk a Naska­lat jel­leg­ze­tes pata­kok szab­dal­ta táját.

 

Bővebben...

1725 óta önál­ló falu Csík­szent­ta­más, azelőtt Csík­szent­do­mo­kos­sal volt egy köz­ség. Közös temp­lo­muk rom­jai még ma is a hegy­te­tőn áll­nak. Egy­kor vár­kas­tély is övez­te, biz­tos mene­dé­ket nyújt­va a falu lakó­i­nak. A véd­fa­lat 1725-ben bon­tot­ták le, ebből készült Szent­ta­más temp­lo­ma.

A domb mel­lett fek­szik a Fene­ket­len-tó. E szép tavacs­ká­ból a Hőviz­nek neve­zett patak folyik ki, amely olyan meleg, hogy télen sem fagy be.

 

Bővebben...