Így vett búcsút a csíkországi Gyimesektől 1944 őszén vitéz Sebő Ödön főhadnagy, mielőtt az ezeréves határt védő katonáival kitörni kényszerült a szovjet ostromgyűrűből. A Keleti-Kárpátok őrei, a székelyek több mint ezer éven át védték hazánkat a Moldva felől betörő ellenségekkel szemben. Így volt ez a II. világháborúban is, amikor a szovjet hadsereg a román árulókkal karöltve a Gyimesi-szorosban ránk törtek. A 32-es határvadászok a végsőkig feltartóztatták a túlerőt, aztán sikeresen kitörtek a véres katlanból. Éppen 70 év telt el azóta, de a halálra ítélt zászlóalj emléke ma is él, hála az emléktúrának, amely Sebő Ödön harctéri naplója alapján, a kitörés útvonalán, a gyimesi Hidegségből a Csíki-havasok északi tömbjén, a Naskalaton kel át a Felcsíki-medencébe.
Naskalat — A halálraítélt zászlóalj nyomában
105. rész
A II. világháború idején Sebő hadnagynak állítottak keresztet a székely legények az Ugra-tetőn. Így történt, hogy 1943 húsvétján újra állt a kereszt az Ugra-tetőn. Aztán jött a magyar golgota és a hazával együtt megint elveszett. De a feszület nem a halál, hanem a feltámadás jelképe. Tudják ezt a Maglódi Sebő Ödön Túratársaság tagjai is, akik 2012-ben újraállították a keresztet.
Bővebben...A Kondra-keresztet annak idején egy meggyilkolt pásztor emlékére állították. Ma a 32-es határvadász emléktúra egyik csúcspontja. A gyephavason tovább haladva érjük el a Réz-tetejét, ahonnan megcsodálhatjuk a Naskalat jellegzetes patakok szabdalta táját.
Bővebben...
1725 óta önálló falu Csíkszenttamás, azelőtt Csíkszentdomokossal volt egy község. Közös templomuk romjai még ma is a hegytetőn állnak. Egykor várkastély is övezte, biztos menedéket nyújtva a falu lakóinak. A védfalat 1725-ben bontották le, ebből készült Szenttamás temploma.
A domb mellett fekszik a Feneketlen-tó. E szép tavacskából a Hőviznek nevezett patak folyik ki, amely olyan meleg, hogy télen sem fagy be.
Bővebben...