Pumák a Bakonyban túrabeszámoló

Pumák a Bakonyban túrabeszámoló

Külön­le­ges túra­na­pot szer­ve­zett a HATESZ egye­sü­let a 2023 Euró­pa Kul­tu­rá­lis Fővá­ro­sa Veszp­rém prog­ram­so­ro­zat kere­té­ben 2023 már­ci­us 11.-én.

A Pumák a Bakony­ban c. hon­vé­del­mi emlék­tú­ra első alka­lom­mal került meg­ren­de­zés­re, mely­nek társ­szer­ve­ző­je a Haza­já­ró Hon­is­me­re­ti és Turis­ta Egy­let, a Veszp­rém-Bala­ton Régió Kul­tú­rá­já­ért Köz­ala­pít­vány, vala­mint a VERGA Zrt. erdő­gaz­da­ság volt.

A részt­ve­vők meg­is­mer­het­ték a Magyar Kirá­lyi Hon­véd Légi­erő leg­ki­emel­ke­dőbb kato­nai ala­ku­la­tá­nak, a veszp­ré­mi Puma vadász­re­pü­lő ezred­nek a hősi tör­té­ne­tét, fejet hajt­va a sok­szo­ros túl­erő­vel szem­ben a hazai lég­te­ret védő bátor piló­ták előtt.

Külön­le­ges hely­szín­ről indul­hat­tunk, a veszp­ré­mi Kos­suth lak­ta­nyá­ból, ame­lyet a MH Légi Műve­le­ti Veze­té­si és Irá­nyí­tá­si Köz­pont – a légi­erő egyik veze­tő ala­ku­la­ta, amely a „repü­lő rele­van­ci­á­jú” kez­de­mé­nye­zé­se­ket öröm­mel támo­gat­ja – parancs­no­ka biz­to­sí­tott részünk­re. Haza­já­ró túra eddig még nem indult lak­ta­nyá­ból, külön cere­mó­nia volt maga a belé­pés is. A részt­ve­vő­ket Piros György ny. minisz­te­ri taná­csos köszön­töt­te, aki rég­óta szer­vez kiál­lí­tá­so­kat hagyo­mány­őr­ző cél­lal.

A kb. 100 fős cso­port kato­ná­san, ren­de­zet­ten, menet­gya­kor­lat sebes­ség­gel vet­te az irányt a volt Jutas rep­tér irá­nyá­ba. A Pumák emlék­táb­lá­já­nál Pál­ffy Sán­dor régész ismer­tet­te a Pumák tör­té­ne­tét. A táb­la közös­sé­gi össze­fo­gás ered­mé­nye­ként lett fel­ál­lít­va a lőtér­re veze­tő út men­tén egy ját­szó­tér mel­lett, emlé­kez­ve és bemu­tat­va a tör­té­nel­mi kor­sza­kot idő­sek­nek és fia­ta­lok­nak, kato­nák­nak és civi­lek­nek egy­aránt. Innen­től nyílt terü­le­te­ken halad­tunk erős szél­vi­har­ban már a lőtér szé­lén az ejtő­er­nyős emlék­hely­hez. Ennek láto­ga­tá­sa enge­dély­hez kötött, mivel a lőtér­hez tar­to­zik. Köszön­jük a belé­pé­si enge­délyt a HM Vagyon­gaz­dál­ko­dá­si Igaz­ga­tó­ság veze­tő­sé­gé­nek és a Böször­mé­nyi Géza csa­pat gya­kor­ló­tér parancs­nok­ság­nak, hogy a terü­le­ten átha­lad­hat­tunk.

Egy hősi emlék­mű­höz érkez­tünk, amely Juta­spusz­tán, a volt rep­té­ren talál­ha­tó, ahol 1941. ápri­lis 12.-én súlyos légi kataszt­ró­fa tör­tént, amely során 23 ejtő­er­nyős kato­na vesz­tet­te éle­tét. Az ese­mé­nyek emlé­ké­re min­den évben ezen a napon (04. 12.-én) meg­em­lé­ke­zé­se­ket tar­ta­nak, amely­re idén is vár­ják az érdek­lő­dő­ket 16–18 óra között.
Papp Atti­la régész tar­tott ismer­te­tőt a rep­tér­ről, ahol a Puma vadász­re­pü­lők állo­má­soz­tak, és ismer­tet­te a még fel­lel­he­tő objek­tu­mo­kat. Ala­ku­ló­ban van egy szé­les össze­fo­gás, hogy az itt talál­ha­tó tör­té­nel­mi emlé­kek meg­őr­zés­re és kuta­tás­ra kerül­hes­se­nek, védett helyen legye­nek a lőté­ren.

Az érde­kes elő­adá­sok­ból meg­tud­hat­tuk, hogy a Veszp­rém körü­li dolo­mit fenn­sí­kot már az 1908-as évek­től kato­nai célok­ra hasz­nál­ta a Monar­chia had­se­re­ge. A M. kir. 101/I. honi vadász­re­pü­lő-osz­tály vitéz Hep­pes Ala­dár repü­lő őrnagy parancs­nok­sá­ga alatt ala­kult meg, és tele­pült Jutas­ra 1944. május 1. nap­ján. Súlyos bom­ba­tá­ma­dás érte a rep­te­ret 1944. júli­us 8.-án jelen­tős sze­mé­lyi vesz­te­sé­gek­kel. Veszp­ré­met a II. világ­há­bo­rú­ban 86 bom­ba­tá­ma­dás érte, jelen­tős pol­gá­ri áldo­za­tot köve­tel­ve. Az itt elhe­lye­zett emlék­táb­la ezen áldo­za­tok­ról is meg­em­lé­ke­zik. Az emlék­he­lyen koszo­rút helyez­tünk el a túra részt­ve­vő­i­vel közö­sen.

A menet a hadi­utat követ­ve Már­kó felé vet­te az irányt, hogy meg­hó­dít­suk a kör­nyék leg­ma­ga­sabb pont­ját, a Papod-hegy csú­csát, amely 644 m magas, egy­út­tal kivá­ló kilá­tó­pont a rep­tér­re is. Egy autó­bu­szos transz­fert is beik­tat­tunk Hárs­kú­tig, hogy ne kell­jen az ország­út mel­lett ban­du­kol­ni. A hegy­te­tőn talál­ha­tó kilá­tó Vitéz Ber­ta­lan Árpád­ról lett elne­vez­ve, aki az 1941-ben lezu­hant ejtő­er­nyő­sök parancs­no­ka volt. Fló­zink Ervin emlék­táb­lá­ja talál­ha­tó még a hegy­te­tőn, aki 1945 janu­ár­já­ban vadász­gé­pé­vel itt zuhant le, és hősi halált halt. A kilá­tó­ból jól átte­kint­he­tő volt a Pumák rep­te­re. Gyö­nyö­rű volt a kilá­tás a Bala­ton-fel­vi­dék tanú­he­gye­i­re, a Bala­ton­ra, az éles sze­mű­ek pedig a Sch­ne­e­berg havas csú­csa­it is meg­pil­lant­hat­ták.

Egy ilyen magas­lat meg­má­szá­sa, és a 18 km-es menet­gya­kor­lat után jól esett a finom ebéd a hárs­kú­ti Műve­lő­dé­si Ház­ban. Lát­vá­nyos­sá­got jelen­tet­tek a tele­pü­lé­sen meg­je­le­nő V‑BUSZ kor­sze­rű csuk­lós buszai, ame­lyek vissza­re­pí­tet­tek ben­nün­ket a lak­ta­nyá­ba, ahol a nép­sze­rű Haza­já­ró c. műsor sze­rep­lői, Kenye­res Osz­kár és Jakab Sán­dor tar­tot­tak közön­ség­ta­lál­ko­zót.

A prog­ram végén ünne­pé­lye­sen meg­ál­la­po­dást kötött a HATESZ és a Haza­já­ró veze­tő­sé­ge. „A Szö­vet­ség tag­jai a kár­pá­ti ter­mé­szet­já­rás hagyo­má­nya­it szem előtt tart­va együtt mun­kál­kod­nak a Kár­pát-meden­cei magyar­ság össze­tar­to­zá­sá­nak erő­sí­té­sén, első­sor­ban a hon­is­me­ret és a turiz­mus esz­kö­ze­i­vel.”

A túra tel­je­sí­tői büsz­kén emle­get­he­tik a Pumák jel­mon­da­tát, amely követ­te utun­kat: Vezé­rünk a bátor­ság! — Kísé­rőnk a sze­ren­cse!

HA TESZ – Jobb lesz! Bács­kai Péter szer­ve­ző
Part­ne­re­ink: Haza­já­ró Hon­is­me­re­ti és Turis­ta Egy­let, Veszp­rém-Bala­ton Régió Kul­tú­rá­já­ért Köz­ala­pít­vány, MH Légi Műve­le­ti Veze­té­si és Irá­nyí­tá­si Köz­pont, HM Vagyon­gaz­dál­ko­dá­si Igaz­ga­tó­ság, MH Böször­mé­nyi Géza csa­pat gya­kor­ló­tér parancs­nok­ság, VERGA Zrt., Veszp­rém Megyei Hon­is­me­re­ti Egye­sü­let, Lacz­kó Dezső Múze­um, Hárs­kút Műve­lő­dé­si Ház, V‑BUSZ, Régész kuta­tók