Horthy Miklós emléktúra az Ipoly mentén

Horthy Miklós emléktúra az Ipoly mentén

A dré­gely­pa­lán­ki vas­út­ál­lo­más­nál gyü­le­kez­tek május 4‑én kora reg­gel azok az elszánt túrá­zók, aki­ket az eső sem tán­to­rí­tott el attól, hogy részt vegye­nek a kilen­ce­dik alka­lom­mal meg­ren­de­zett Hor­thy Mik­lós emlék­tú­rán. Az online neve­zé­si rend­szer­nek hála gyors raj­to­lás után min­den­ki észak­nak vet­te az irányt, hogy átkel­ve a „hajóz­ha­tó“ tri­a­no­ni határ­fo­lyón meg­kezd­jék útju­kat, mely az 1938-ban vissza­csa­tolt fel­vi­dé­ki tájon vitt keresz­tül. Ipoly­híd­vé­get elhagy­va virág­zó rep­ce- és bor­só­táb­lák közt veze­tett útjuk a Berin­csek-patak csen­des völ­gyé­be, mely­nek vad­re­gé­nyes képét csak a Barát­ság kőolaj­ve­ze­ték nyi­la­dé­ka töri meg.

A domb­ol­da­lon fel­ka­pasz­kod­va fel­ha­gyott sző­lő­kön keresz­tül jut­hat­tak a csúcs­ra, ahon­nan vissza­fe­lé a Bör­zsöny cso­dá­la­tos lát­vá­nya fogad­ta őket. Innen már nem kel­lett messze men­ni, hogy az első ellen­őr­ző­pont­hoz érje­nek. Az ipoly­fö­dé­me­si kereszt tövé­ben Jakab Sanyi, a túra főszer­ve­ző­je, a Haza­já­ró tes­ma­gi sze­rep­lő­je vár­ta a túrá­zó­kat. A pecsé­te­lés és a roha­mo­san fogyó mákos­ré­tes és házi pálin­ka véte­le­zé­se után sza­la­gok­kal jelölt útvo­na­lon érték el a szom­szé­dos falucs­kát, Kele­nyét.

Az egyik haza­já­ró, Jakab Sán­dor vár­ja a túrá­zó­kat Ipoly­fö­dé­me­sen.

A máso­dik ellen­őr­ző­pont után a ´38-as határ men­tén halad­va érkez­tek Ipoly­fö­dé­mes­re, ahol a har­ma­dik ellen­őr­ző­pon­ton már évek óta a hely­bé­li Velebny Gábor csa­lád­já­val, falubé­li­ek­kel kar­ölt­ve fogad­ja szív­vel-lélek­kel, enni-inni­va­ló­val a túrá­zó­kat. A követ­ke­ző ellen­őr­ző­pont a cso­da­té­vő vizé­ről híres Med­ve-kút volt. Innen a Kopasz-hegy felé kanya­ro­dott az útvo­nal, mely­nek csú­csán ismét pazar pano­rá­ma és immá­ron nap­sü­tés fogad­ta a túrá­zó­kat. Egy rövid eresz­ke­dés után a nem­ze­ti szí­nű zász­ló az ötö­dik ellen­őr­ző­pon­tot jelez­te. A tes­ma­gi Gál csa­lád zöld prés­há­zá­ban a ven­dég­lá­tás pró­bá­ra tet­te a leg­el­szán­tabb túrá­zó­kat is. Az ízle­tes gulyás, az omlós pogá­csa és a finom vörös­bor után nehéz volt újból útnak indul­ni. Itt min­den­ki­nek lehe­tő­sé­ge nyílt vissza­gon­dol­ni és meg­em­lé­kez­ni idő­sebb Gál József­re, aki ennél a pin­cé­nél két évvel ezelőtt még saját készí­té­sű bora­i­val kínál­ta a gya­log­ló­kat, vagy épp a szebb idő­ket is meg­élt tes­ma­gi sző­lő­hegy­ről mesélt. Józsi bácsi 2017 szep­tem­be­ré­ben, éve­kig mél­tó­ság­gal viselt beteg­ség után, 71 éves korá­ban hunyt el. Egy iga­zi lokál­pat­ri­ó­ta, jó magyar ember és nem utol­só sor­ban a Hor­thy Mik­lós Emlék­tú­rák egyik leg­lel­ke­sebb házi­gaz­dá­ja hagyott itt min­ket. Ez a túra az ő emlé­ke előtt is fejet hajt.

A tes­ma­gi Gál csa­lád zöld prés­há­zá­ban.

A prés­há­zat elhagy­va a részt­ve­vők a Somos-hegy szik­la­gye­pes olda­lán a virág­zó virá­gos kőri­sek (Fra­xi­nus ornus) közt foly­tat­hat­ták útju­kat, mely a folya­ma­tos eresz­ke­dés után újból vissza­ve­ze­tett Ipoly­híd­vég­re. Itt az Ipoly fahíd­ja mel­lett volt a túra vég­pont­ja, ahol az emlék­lap és kitű­ző mel­lé kivá­ló han­gu­lat, vad­pör­költ és galus­ka is járt. A cél min­dig lehe­tő­ség a talál­ko­zás­ra is a régi-új isme­rő­sök között. A vissza­já­ró ven­dé­gek és az első bálo­zók között vol­tak szom­bat­he­lyi­ek, békés­csa­ba­i­ak, fel­vi­dé­ki­ek, de még Csík­ból is érkez­tek. És itt volt Szen­tes­ről a Szent Erzsé­bet Kato­li­kus Álta­lá­nos Isko­la 13 diák­ja is. Idén rekord lét­szám­ban, 147-en gya­lo­gol­ták végig a túra 34 km-es táv­ját. Sokan ezzel a túrá­val tel­je­sí­tet­ték a Haza­já­ró Kupa idei 3. túrá­ját, de olya­nok is akad­tak, akik ezen a túrán nevez­tek be a kupá­ra.

A túra útvo­na­la lehe­tő­sé­get nyúj­tott a részt­ve­vők szá­má­ra, hogy meg­is­mer­hes­sék az Ipoly-men­te elrej­tett szép­sé­gét, melyet túra­ös­vé­nyek hiá­nyá­ban a helyi­e­ken kívül keve­sen isme­rik. A domb­ol­da­lak­ban meg­bú­vó magyar fal­vak csend­je mint­ha áll­ha­ta­tos vára­ko­zás­sal len­ne tele, hogy jön­nek még újra bol­dog szép napok a fel­vi­dé­ki magyar­ság­ra. Mert az emlé­ke­zé­sen és a tel­je­sít­mé­nyen túl a túra savát-bor­sát a helyi magya­rok határ­ta­lan ven­dég­sze­re­te­te adja, akik szin­te a lel­kük egy darab­ját adják az ide­lá­to­ga­tók­nak és – mint az újjá­éle­dő sző­lő­ül­tet­vé­nyek — ennek a halál­ra szánt, elsza­kí­tott táj­nak az élni aka­rá­sát demonst­rál­ják.

Köszön­jük a beszá­mo­lót Dobay Ger­gely­nek és Jakab Sán­dor­nak.