Sepsiszék — Kúriák földjén
Hazajáró műsorok

Sepsiszék — Kúriák földjén

235. rész
„Itt állok véghatáraidnál szép és dicső Háromszék. Még felötlenek előttem szép bérceid, melyek mindenike ismerős nekem, még látom arany embereket és arany kalászokat termő szép tereidet, még búcsút intőleg tekint felém havassorod.”
Orbán Balázs: Háromszék (1868)

A Tus­ná­di-szo­ros és a Bar­ca­ság között húzó­dik a Kár­pát-kanyar öle­lé­sé­ben, a három szék egyi­ke: Sep­si­szék. Úgy három évszá­zad­dal azelőtt, hogy Kolom­busz beha­jó­zott vol­na Ame­ri­ká­ba, ezt a föl­det már „ter­ra Sic­ol­orum ter­re Seb­us” néven emle­get­te II. And­rás kirá­lyunk, ami­kor épp a szá­szok­nak adott kivált­sá­go­kat. Aztán 1562-ben egye­sült Kéz­di­szék­kel és Orba­i­szék­kel, s Három­szék része lett. Sok vér és verej­ték folyt le azóta az Olton és a Feke­te­ügyön, de a góti­kus temp­lo­mok és régi kúri­ák falai áll­nak még. Tart­ja magát a Kökö­si-híd is. Ahogy fel­tar­tóz­tat­ta a betö­rő sere­ge­ket, úgy pró­bál most meg­álljt paran­csol­ni a vihar­ka­pun beáram­ló ide­gen bal­ká­ni szel­lem­nek, és őrzi a legen­dák föld­jét: Szé­kely­föl­det.

Látnivalók / Székelyföld / Háromszék
Bővebben...
Bővebben...

A ma már uni­tá­ri­us hit­re tért híve­ket szol­gá­ló temp­lom fala­in kopott fres­kók őrzik egy letűnt kor­szak emlé­két. A pro­tes­tán­sok által leme­szelt közép­ko­ri fal­ké­pe­ket Husz­ka József tár­ta fel a 19. szá­zad végén. Hat évszá­zad táv­la­tá­ból ele­ve­ne­dik meg Szent Lász­ló-legen­dá­ja. A másik fal­sáv­ban Jézus éle­té­nek jele­ne­tei tűn­nek elő.

1977-ben egy föld­ren­gés súlyos káro­kat oko­zott a temp­lom­ban, de Isten meg­in­gat­ha­tat­lan házát a ’90-es évek­ben sike­rült hely­re­ál­lí­ta­ni.

Bővebben...

A hagyo­mány úgy tart­ja, Úz vezér­nek volt szál­lás­te­rü­le­te itt, a Feke­te­ügy jobb part­ján. Uzon sza­bad szé­kely népe és temp­lo­muk aztán sok viszon­tag­sá­gon men­tek keresz­tül.

A Bél­di­ek uzo­ni bir­to­kán Három­szék főka­pi­tá­nya, Bél­di Pál is mene­dé­ket nyert egy­kor, aki­től Mikes Kele­men három­szé­ki főka­pi­tány­ra szállt a bir­tok a 17. szá­zad­ban. A kas­tély utol­só tulaj­do­no­sa Mikes Kele­men­né Bél­di Emma volt. Aztán jöt­tek a kom­mu­nis­ták, hogy vég­képp eltö­röl­jék a múl­tat. De a csil­la­gok járá­sa vál­to­zó: a messzi­ről jött láto­ga­tót ma újra a régi bir­to­kos Mikes csa­lád sar­ja, Zsig­mond fogad­ja.

Az uzo­ni kúri­á­ban szín­vo­na­las kiál­lí­tás fogad­ja az erre járót, ami az Erdé­lyi Feje­de­lem­ség kor­sza­kát mutat­ja be.

Bővebben...

Lisz­nyó ősi szé­kely falu, ami­ről a refor­má­tus temp­lom torony­gomb­ján talál­ha­tó nap és fél­hold tanús­ko­dik. A temp­lom kőke­rí­té­se hábo­rús idők­ben fon­tos sze­re­pet ját­szott a nép védel­me­zé­sé­ben, ma viszont szel­le­mi fron­ton nyújt mene­dé­ket a dél­ke­le­ti vég­vi­dék szé­kely­sé­gé­nek.

Bővebben...

A Bodzai hegyek lábá­nál, Három­szék déli hatá­rát őrzi Bik­fal­va. A tele­pü­lés Nagy-Magyar­or­szág leg­dél­ke­le­tibb csücs­ké­ben fek­szik, első írá­sos emlí­té­se 1321-re tehe­tő. Évszá­za­do­kon át sza­bad szé­ke­lyek lak­ták, akik a határ­vé­dő szol­gá­la­ta­i­kért adó­men­tes­sé­get és önren­del­ke­zé­si jogot kap­tak a magyar király­tól. Az egy­ko­ri szé­kely lófők épí­tett hagya­té­kai a kőből épült tor­ná­cos kúri­ák.

Van­nak, ame­lyek érin­tet­le­nül pusz­tul­nak. Mások a szak­sze­rűt­len átala­kí­tá­sok áldo­za­ta­i­vá vál­nak, de akad­nak szép pél­dák a meg­úju­lás­ra is. Ilyen Kere­zsi János kúri­á­ja is. Ma már falu­kép-védel­mi prog­ram is segí­ti az érté­kes épü­le­tek meg­me­ne­kü­lé­sét.

Bővebben...

A Bodza­for­du­lói hegyek leg­ma­ga­sabb­ja a Pilis­ke-tető. A túra kiin­du­ló­pont­ja Dob­ol­ló. Innen Eny­hén emel­ke­dő úton kanyar­gunk fel­fe­lé a Pilis­ke erdő borí­tot­ta bér­ce felé.

A fára­dal­ma­kért fen­sé­ges kilá­tás kár­pó­tol: A Három­szé­ki-meden­cén túl fel­sej­lik a Feke­te­ha­lom fölé maga­so­dó Kot­la-hegy és a hori­zont­ba vesző Baró­ti-hegy­ség.

Dél­nyu­gat felé a Keresz­tény- és a Nagy­kő-havas, mögöt­tük pedig a Bucsecs őrkö­dik.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...