Nagykő-havas — A hétfalusi csángók bércein
Hazajáró műsorok

Nagykő-havas — A hétfalusi csángók bércein

45. rész
"Megint a Barcza gyönyörű terén vagyunk. A tömösi szoroson felül a Nagy-Kőhavasnak térbe kifutó előhegyei, szép fenyves erdők közül büszkén fölemelkedő merész sziklagerinczei félkör idomban nyulnak el. A havasok alján mintegy szabályszerüleg csoportositott kúpidomú előhegyeknek tövénél egy hosszú falusor telepedett meg, mely sajátságosan vonzó képet mutat, Hétfalu. Ezen gyüjtőnév alatt 7 egymás végtiben épült határszéli falu értendő, melyek sokszor fenyegetett hazánk éberen figyelő őrszemei foglaltak helyet. E faluk közvetitők hazánk és kelet közt. Ha Brassó a Barcza koronáját, ugy a Hétfalu annak díszövét alkotja, s ugy gyönyörű fekvése, mint népének eredetisége által méltán vonzza magához az útast."
Orbán Balázs: Hétfalu (1868)

A Keresz­tény-havas­ból lete­kint­ve bizony ide­von­zot­ta a Haza­já­rót is a Bras­sói-hava­sok másik ékes­sé­ge, a Nagy­kő-havas. A Kár­pát­ka­nyar­ban fek­vő hegy­ség messzi­ről ugyan nem kelt fel­tű­nést; magas­sá­ga, turisz­ti­kai fej­lett­sé­ge nem veszi fel a ver­senyt fel­ka­pot­tabb szom­szé­da­i­val, de vadon­ja való­di cso­dá­kat rejt. Szur­do­ka­it éke­sí­tő víz­esé­sei, bámu­la­tos szik­la­alak­za­tai, ragyo­gó lát­ké­pet kíná­ló csú­csai révén mél­tán lop­ja be magát az ösvé­nye­it járó ván­dor szí­vé­be. Nem beszél­ve az észa­ki lábá­nál évszá­za­dok óta küz­dő magyar népé­ről, a hét­fa­lu­si csán­gók­ról, akik tör­té­nel­mi hazánk dél­ke­le­ti mezs­gyé­jét őriz­ve, ezer­nyi vér­ál­do­za­ton túl­es­ve, máig kitar­tó ragasz­ko­dás­sal áll­ják a vár­tát.

Látnivalók / Erdély / Barcaság

Ere­de­ti­leg Hét­fa­lu, a hét­fa­lu­si csán­gók lak­ják. A tele­pü­lés­rend­szer a 12–13. szá­zad­ban ala­kul­ha­tott ki, min­den való­szí­nű­ség sze­rint az ide­ren­delt bese­nyő határ­őrök leszár­ma­zot­tai. Ebből Négy­fa­lut, Bács­fa­lut, Tür­köst, Cser­nát­fa­lut és Hosszú­fa­lut 1950-ben Sze­cse­le­vá­ros néven egy­be­ol­vasz­tot­ták.

A hét­fa­lu­si csán­gók java része evan­gé­li­kus, így Tür­kö­sön az evan­gé­li­kus temp­lom kert­jé­ben talál­ha­tó a világ­há­bo­rús emlék­mű. Érde­kes­ség, hogy itt hímez­ték Kos­suth Lajos szem­fe­de­lét, és a temp­lom­kert rózsa­bok­ra­i­nak szir­ma került a halot­ti pár­ná­ba is. A temp­lom szom­széd­sá­gá­ban áll a kúria, ami a Nép­raj­zi Múze­um­nak ad ott­hont, és Hét­fa­lu­ra jel­lem­ző kapu­já­val hív­ja fel magá­ra a figyel­met.

Cser­nát­fa­lu­ban van Bras­són kívül az egyet­len magyar közép­is­ko­la a megyé­ben, de már van magyar óvo­da és nap­kö­zi is. A város szé­li teme­tő­ben talál­ha­tó az egy­kor a főte­ret éke­sí­tő, a ’48-as sza­bad­ság­harc hőse­i­nek emlé­ket állí­tó Csán­gó Szo­bor.

Bővebben...

A gyep­ha­va­son fek­szik Csűr­kös­me­ző, amely­nek köze­pén az Erdé­lyi Kár­pát Egye­sü­let újjá­épí­tett mene­dék­há­za vár­ja a meg­fá­radt ván­dort. A házat az Egye­sü­let Négy­fa­lu­si Osz­tá­lya tart­ja kar­ban.

A Nagy­kő-havas csú­csa Kár­pát-kanyar egyik leg­pom­pá­sabb kilá­tó­he­lye. A szél­ró­zsa min­den irá­nyá­ba varázs­la­tos a pano­rá­ma.

Bővebben...

A Bras­sói Turis­ta Egye­sü­let lel­kes tag­jai 1929-ben tár­ták fel a Sza­bo­nya-patak fel­ső folyá­sá­nak varázs­la­tos szik­la-völ­gyét, majd a követ­ke­ző évben ki is épí­tet­ték a Hét­lé­t­rát. A ter­mé­sze­ti cso­dát a sebe­sen alá­zú­du­ló patak­nak köszön­het­jük, ami sza­bá­lyo­san ket­té­vág­ta a gigan­ti­kus szik­la­töm­böt, kiala­kít­va a 160 méter hosszú, igen szűk és mere­dek mész­kő­szur­do­kot. A dübör­gő víz a hét egy­mást köve­tő lép­csőn össze­sen mint­egy 60 métert esik.

Bővebben...