Fogarasi-havasok — A fellegszerű hegyek nyugati gerincén
Hazajáró műsorok

Fogarasi-havasok — A fellegszerű hegyek nyugati gerincén

47. rész
"Miről nem zengett még a dal, mióta lant és duda szól;" hadd szóljon az írás a büszke Negojról, a mely úgy emelkedik a fogarasi havasok fölé, mint szent László hadseregében, — egy fejjel magasabbra. A fogarasi havasok alakulata sajátszerű. A hegység vízválasztó főgerinczétől, mely legtöbb helyen az országhatárt képezi Oláhország felé, hosszú hegyhátak és gerinczek ereszkednek le a síkság fölé. A hol a patakok az Oltba szakadnak, azzal szemben rendesen egy-egy falu épült. A havasok és az Olt-parti hegyhát között terül el a fogarasi síkság, mintegy a természet által élesen határolt külön kis ország. Gyönyörű látvány a hegyekről alátekinteni erre a síkságra, melyet az Olt ezüstös csíkja szegélyez. A hegység a síkságtól meredeken emelkedik fölfelé, szekérút csak a hegy lábáig vezet; onnan kezdve csak keskeny ösvények jelölik a helyet, a merre a fákat levontatni szokták. Erre járnak a havasi legelőn nyaraló juhnyájak, a csobánok — és a turisták."
Szádeczky Lajos: Kirándulás a Negojra (1890)

Erre a kes­keny ösvény­re lép vég­re a Haza­já­ró is. Mert annyi dalt zeng­tünk már szom­szé­da­i­ról, de a Kár­pá­tok leg­hosszabb, egy­ben leg­na­gyobb töme­gű alpe­si jel­le­gű kris­tá­lyos hegy­sé­gét még nem éne­kel­tük meg. Pedig a Déli-Kár­pá­tok sudár, mint­egy 70 km hosszú hegy­lán­ca hor­doz­za Erdély leg­ma­ga­sabb csú­csát. A Negoj óri­ás­pi­ra­mi­sá­ra készü­lünk, hogy a főge­rinc nyu­ga­ti vonu­la­tát bejár­va magunk­ba szip­pant­has­suk a foga­zott szik­la­élek, kúp ala­kú ormok és ragyo­gó ten­ger­sze­mek pom­pá­ját. A nyu­gat-kele­ti irá­nyú, hegy­sé­get délen ala­cso­nyabb hegy­töm­bök sze­gé­lye­zik, míg észa­kon mere­dek fal­ként maga­so­dik az Olt­nak meg­ágya­zó Foga­ra­si-meden­ce fölé. A hegy­al­ja vidé­két hon­fog­la­ló magya­rok, bese­nyő, majd szé­kely határ­őrök, később szász tele­pe­sek vet­tek bir­tok­ba. Aztán átkel­tek a hegyen az oltyá­nok, s úgy meg­sza­po­rod­tak, hogy ezer­éves király­sá­gunk­nak mára csak pusz­tu­ló épí­té­sze­ti emlé­kei marad­tak. De mielőtt elke­se­red­nénk, ráta­lá­lunk még egy remény­kel­tő dél-erdé­lyi magyar szór­vány­szi­get­re, amely az élni aka­rást hir­de­ti oda­lent, az Olt men­tén.

Látnivalók / Erdély / Királyföld

A tele­pü­lé­sen a 13. szá­za­di, román stí­lus­ban épült erőd­temp­lom őrzi a szász múlt emlé­két.

Bővebben...

Az Olt folyó mel­lé a Magyar Király­ság dél-erdé­lyi hatá­ra­i­nak védel­mé­re tele­pí­tett fal­vak egyik kép­vi­se­lő­je Olt­sza­ka­dát. A tele­pü­lés marok­nyi magyar­sá­ga kivé­te­les öntu­dat­tal és élet­erő­vel ren­del­ke­zik, ame­lyet szak­rá­lis köz­pont­juk­nak, a 13. szá­za­di ere­de­tű, később evan­gé­li­kus­sá lett temp­lom­nak is köszön­het­nek. Volt átvé­szel­ni való gyöt­re­lem itt bőven. Pél­dá­ul 1916-ban, ami­kor az Erdély­be betö­rő román had­se­reg a falu fér­fi­a­i­nak leg­ja­vát a Havas­al­föld­re hur­col­ta.

Bővebben...

A ker­ci cisz­ter­ci apát­sá­got az Olt bal part­ján Imre király ala­pí­tot­ta 1202-ben. Túl­él­te a tatár pusz­tí­tást, majd 1477-ben Mátyás király fel­osz­lat­ta. Ettől kezd­ve a kolos­tor és a temp­lom pusz­tu­lás­nak indult. Ma már csak rom­jai lát­ha­tók.

Bővebben...

A Bilea-tóhoz a Ceaucescu‑i idők­ben épült Transz­fo­ga­ra­son keresz­tül vezet az út.

Bővebben...

A leg­ősibb nevén Juhász­kő-csúcs első ismert meg­má­szó­ja 1837-ben Micha­el Ack­ner lel­kész volt. S itt kell meg­em­lé­kez­nünk a nagy­sze­be­ni magyar ter­mé­szet­já­rás meg­szer­ve­ző­jé­ről, az EKE helyi osz­tá­lyá­nak ügy­vi­vő­jé­ről, Sza­lay Bélá­ról is, aki nem­csak hava­si uta­kat tárt fel és tudo­má­nyos igé­nyű kala­u­zo­kat írt, de 1909-ben méré­se­i­vel ő álla­pí­tot­ta meg első­ként, hogy a Mol­do­ván-csúcs maga­sabb az addig leg­ma­ga­sabb­nak hitt Negoj­nál. Fel­is­me­ré­sét akkor még két­ke­dés­sel fogad­ták, oly­annyi­ra, hogy román szak­em­be­rek egé­szen 1958-ig a Negojt tar­tot­ták orszá­guk leg­ma­ga­sabb csú­csá­nak.

Bővebben...

Aki nyu­gat felől indul a Foga­ras gerin­cén, az első kat­lan­ban talál­ko­zik a nyá­ron is jég­hi­deg, kris­tály­tisz­ta Fele­ki-tóval. Innen mere­dek út vezet a Fele­ki-nye­reg­ka­pu­ba, ahol nyá­ron bir­ka­pász­to­rok­kal is talál­koz­hat a ván­dor. A gerinc­út innen már lapo­sabb hegy­há­ton hul­lám­zik tovább nyu­gat felé. A Budiszláv tete­jé­ről cso­dás kilá­tás nyí­lik régi hazánk ter­mé­sze­tes hatá­ra­i­ra, majd a Szu­ru-csúcs­ra vezet az út tovább.

 

Bővebben...