Dél-Hargita — Zarándoktúra Alcsíkba
Hazajáró műsorok

Dél-Hargita — Zarándoktúra Alcsíkba

67. rész
"Annyi öröm és annyi bánat, Így nőtt hegye a Hargitának. Nem sziklabérc, mely egyre pusztul, De minden csapástól megújul. És úgy nő, egyre magasabbra, Remény-csillag szikrázik rajta."
Kozma László: Hargitai alkonyat

Ha pün­kösd, akkor Csík­som­lyó. Sok száz­ez­ren vála­szol­nak a som­lyói Szűz­anya hívá­sá­ra, magya­rok, ami­kor a világ min­den irá­nyá­ból neki­in­dul­nak, hogy elza­rán­do­kol­ja­nak a nem­zet szik­rá­zó remény­csil­la­gá­hoz… és egy­más­hoz. A tavaly terem­tett hagyo­mányt követ­ve, a Haza­já­ró ezút­tal is egy szé­kely hegyet és önma­gát leküzd­ve érke­zik a pün­kös­di búcsú­ba. És lehet‑e alkal­ma­sabb tere a zarán­dok­lat­nak, mint a szé­ke­lyek szent hegye, a Har­gi­ta. A Kele­ti-Kár­pá­tok bel­ső vul­ká­ni vonu­la­tá­nak leg­hosszabb és leg­fi­a­ta­labb hegy­sé­ge – Udvar­hely­szék és Csík­szék hatá­rán húzód­va – egy­más­hoz lán­col­ja az Erdé­lyi- és a Csí­ki-meden­cé­ben élő szé­ke­lye­ket. Köz­pon­ti részé­nek bejá­rá­sa után most a Tol­va­jos-tető­től a Hatod-hágó­ig eső, ala­cso­nyabb, déli részé­re indu­lunk. Az egy­kor Her­má­nyi-hegy­ség­nek neve­zett Dél-Har­gi­ta – vul­ká­ni kúpok és lapo­sabb tetők soro­za­tá­ból álló – gerinc­osz­lo­pán kiter­jedt erdő­fol­tok vál­ta­koz­nak szé­les hava­si pusz­ták­kal. Nin­cse­nek lát­vá­nyos szik­la­or­mai, de vadon­já­ban cso­dás ter­mé­sze­ti érté­kek búj­nak meg. A máig tar­tó utó­vul­ká­ni műkö­dé­sek zama­tos bor­víz­for­rá­sok­kal és gyó­gyí­tó gáz­fel­tö­ré­sek­kel aján­dé­koz­ták meg a szé­ke­lye­ket, akik az Olt men­ti Alcsík fal­va­i­ban, ősi föld­jük­höz ragasz­kod­va őrzik gaz­dag ter­mé­sze­ti, épí­tett és szel­le­mi örök­sé­gü­ket.

Látnivalók / Székelyföld / Csíkszék

A Dél-Har­gi­ta leg­na­gyobb krá­te­re a Lucs-krá­ter. Eltő­ze­ge­se­dett terü­let, mivel az Ormos patak lecsa­pol­ta a fel­szí­ni vize­ket. Rit­ka­ság­szám­ba megy az itt talál­ha­tó tör­pe nyír, amely a láp­ré­te­gek növé­nye. A lágy­szá­rú növé­nyek közül a tőzeg­áfo­nya és a tőzeg­roz­ma­ring kép­vi­sel­te­ti magát.

Bővebben...

Csík­szent­im­re hatá­rán magá­nyo­san áll a közép­ko­ri Mar­git-kápol­na. Alszeg­ről az Olton átkel­vén a góti­kus ere­de­tű, később barokk stí­lus­ban átépí­tett Szent Imre her­ceg­nek szen­telt temp­lo­mot talál­juk, aki­nek a köz­ség köz­pont­já­ban már szob­ra is áll. A Hen­ter bárók barokk-rene­szánsz udvar­há­za, amely Csík szin­te vala­mennyi tör­té­nel­mi sors­for­du­ló­já­ban sze­re­pet ját­szott, most mél­tat­lan álla­pot­ban vár­ja fel­újí­tá­sát.

 

Bővebben...

A Büdös-hegy bor­víz-for­rá­sa­it és az egész Har­gi­ta leg­erő­sebb gáz­öm­lé­se­it a két világ­há­bo­rú között kezd­ték hasz­no­sí­ta­ni. Az akkor virág­zó üdü­lő vil­lá­it a máso­dik világ­há­bo­rú után álla­mo­sí­tot­ták. Ma már sokat vesz­tett régi fényé­ből, de azért újabb nya­ra­lók is épül­tek és egy-két mofet­ta is vár­ja a gyó­gyul­ni vágyó­kat.

Bővebben...

Csík­szent­im­re szom­széd­já­ban jutott a szé­ke­lyek­nek egy másik szent­ről, Imre her­ceg édes­ap­já­ról neve­zett tele­pü­lés is. Csík­szent­ki­rály Szent Ist­ván király azon ren­de­le­té­nek köszön­he­ti lét­re­jöt­tét, amely­nek alap­ján min­den tíz falu köte­les volt temp­lo­mot épít­tet­ni, úgy, hogy az ne legyen messzebb egy napi járó­föld­nél. Így épült fel a köz­ség azóta sok átala­kí­tá­son átesett temp­lo­ma.

A rég­múl­tat hűen őrzőn tize­sek­re tago­ló­dott köz­sé­get, ahogy Alcsík leg­több falu­ját nem kímél­ték a hábo­rúk, dúlá­sok és jár­vá­nyok. A szent­ki­rá­lyi szé­kely hon­vé­dek min­dig élen jár­tak a haza sza­bad­sá­gá­ért vagy ősi sza­bad­ság­jo­ga­ik vissza­szer­zé­sé­ért vívott csa­ták­ban. Innen szár­maz­nak a később Fel­vi­dék­re átte­le­pült And­rássy gró­fok is.

És hogy ne csak a tör­té­ne­lem­ről beszél­jünk, Szent­ki­rály a bor­vi­zek eldo­rá­dó­ja is. Terü­le­tén több mint 100 bejegy­zett ásvány­víz­for­rás talál­ha­tó.

Bővebben...

A Dél-Har­gi­ta leg­ma­ga­sabb pont­ja a Kakukk-hegy vul­ká­ni marad­vá­nya. Tete­jé­ről kör­be­te­kint­ve a Har­gi­ta köze­li s távo­li vonu­la­tai bűvöl­nek. Távo­labb észak­ra a Köz­pon­ti-Har­gi­ta ragyog. Dél­ke­let­nek a Cso­mád-hegy­cso­port tag­jai, előt­tünk kelet­nek a Csí­ki-hava­sok.

A Kakukk-hegy­ről hosszan eresz­ke­dünk az erdő ren­ge­te­gé­ben, míg vég­re elér­jük a Mit­ács-hegy alat­ti szé­les pusz­tát. A Mitá­cson nem­csak a hatal­mas óri­á­si bükk­fa matu­zsá­le­mek, de a hely tör­té­nel­mi leve­gő­je is magá­val raga­dó. 1849-ben, a véres Nyer­ges-tetői csa­ta után sze­gény Tuzson János főpa­rancs­nok is itt, a Mitá­cson keresz­tül mene­kült a hon­ta­lan­ság­ba.

Innen aztán jól lát­ha­tó a Tus­ná­di-szo­ros­tól Fel­csík felé emel­ke­dő Csí­ki-meden­ce.

Bővebben...