Bolhád-hegység — A barkók földjén
Hazajáró műsorok

Bolhád-hegység — A barkók földjén

239. rész
"Országunknak vannak olyan tájképi csemegékkel szolgáló részei, melyek kitörölhetetlen nyomokat hagynak lelkünkben. A magyar hon egyik teljesen különálló tája a Felföld alsó lépcsője a legérdekesebb földtani alakulásokat nyújtja, melyek rendkívül nagy változatosságot tüntetnek fel. A völgyekben lakó magyar nép, bár verejtékezve, de törhetetlen szorgalommal díszíti a hegyoldalak lejtőit és a völgyek fenekét. Valami lenyűgöző báj áramlik az egymást felváltó völgyek váltakozó tájképeiből, melyeken idegzsongító csend és nyugalom ömlik el."
 Csúry Jenő: Az "Apoka" földje (1939)

Mél­tat­ja vará­zsát, de pon­tos föld­raj­zi nevét nem köz­li Csúry Jenő. Hisz ennek a Nóg­rád és Gömör hatá­rán dom­bo­ru­ló, moza­i­kos táj­nak vala­hogy nem ala­kult ki egy álta­lá­no­san elfo­ga­dott elne­ve­zé­se. A Haza­já­ró elő­sze­re­tet­tel nyúl vissza Ano­ny­mu­sig és neve­zi újra Bol­hád­nak az évszá­za­do­kon át rej­tőz­kö­dő domb­vi­dé­ket, mely­nek vég­vi­dé­ki jel­le­gét csak fokoz­za, hogy a tri­a­no­ni határ ket­té­vág­ta, elsza­kít­va egy­más­tól a bar­kó magya­ro­kat. Ide­je újra vissza­he­lyez­ni a magyar­ság nép- és föld­raj­zi tér­ké­pé­re a vidék hit­ben és hagyo­mány­ban élen járó palóc jel­le­gű népét, és föld­jü­ket, a Bar­kó­sá­got.

Látnivalók / Felvidék / Gömörország

A helyi­ek addig fúr­ták a Csa­hó-hegyet, míg a szén­bá­nyák las­san besza­kad­tak, majd 1863-ban a hegy olda­la meg­in­dult, és foko­za­to­san lecsú­szott a hegy­ol­da­lon, hogy végül 1929-ben hatal­mas gát­ként eltor­la­szol­ja a Szu­hony patak vizét. Így lett a haj­da­ni rétek és kaszá­lók helyén az Arlói-tó.

Bővebben...

A falu népe komoly vér­ál­do­za­tot hozott a hon védel­mé­ben. Soká­ig Disz­nósd­nak hív­ták, aztán 1935-ben nevét a falu temp­lo­má­nak védő­szent­je után Bor­sod­szent­györgy­re vál­toz­tat­ták.

Érde­mes ellá­to­gat­ni a bar­kó táj­ház­ba, ahol a régi­ó­ra leg­jel­lem­zőbb nép­vi­se­le­ti motí­vu­mo­kat tekint­he­ti meg az erre­já­ró.

Bővebben...

A legen­da sze­rint az 1200-as évek­ben Havas Bol­dog­asszony nap­ján a siká­to­ri teme­tő­dom­bon kör ala­kú folt­ban hul­lott a hó. A cso­dás égi jel­re Örs­úr nem­zet­sé­ge a hófolt körül egy temp­lo­mot épí­tett. Így lett a Kápol­na-tetőn, Szent Mik­lós tisz­te­le­té­re a kicsi kör­temp­lom.

Aztán jött a török, fel­dúl­ta a vidé­ket, s rom­ba dön­töt­te a kápol­nát is. A pusz­tí­tó viha­rok elül­té­vel, az elnép­te­le­ne­dett vidék újra­élesz­tői, a régi rotun­da alap­ja­i­ra 1764-ben új temp­lo­mot épí­tet­tek. A kápol­na barokk beren­de­zést és fes­tett kazet­tás mennye­ze­tet is kapott. A 68 fes­tett táb­lá­ból álló famennye­zet egé­szen vál­to­za­tos képet mutat. Szin­te nincs két egy­for­ma táb­lá­ja.

Bővebben...