A Kárpát-medence túraközösségeinek egyik zarándokhelyeként számontartott Borsafüreden gyűltünk össze ismét. XI. alkalommal került meghirdetésre a Hazajáró kupa sorozat egyik jelképének is számító programja, a Radnai-havasok túrahétvége.
Ismét bebizonyosodott, hogy a természetjárás nem csak egy szabadidős sport, hanem szoros köteléke, egyben összetartó ereje is a kárpát-medencei magyar túratársadalomnak. A résztvevők közel 100 fős csapata egyszerre képviselte a Felvidéket, a Délvidéket, Kárpátalját, Erdélyt, Parciumot és természetesen az Anyaországot is, hiszen a hívásra jöttek a felvidéki Nagykürtösről, a délvidéki Szabadkáról, az erdélyi Csíkpálfalva, Csíkszereda, Kézdivásárhely, Kászonújfalu, Lupény, Marosvásárhely, Szatmárnémeti, Szentegyháza, Szentkatolna, Tordaszentlászló, Tusnádfalu, Uton, Zabola képviseletében, Kárpátaljáról Beregszász, Nagybereg, Nagyszőlős, Nevetlenfalu és Tiszaújlak túrázói, és az anyaországi településekről, Békéscsaba, Békés, Budapest, Csongrád, Eszetergom, Keszthely, Kimle, Maglód, Szeged, Tata és Újhartyán elszánt túrázói.Pénteken folyamatosan érkeztek a túra résztvevői az előre lefoglalt szállásokra, ahol vacsora várt mindenkit. Az elmúlt minden tekintetben látványos fejlődésen ment keresztül a régió infrastruktúrája, így egyre könnyebben és gyorsabban tehettük meg a rövidnek nem mondható autóutat. Útközben ki-ki egyéni programokkal színesíthette a monoton utazást. Mi Zsibón álltunk meg, ahol a Wesselényi-kastélyt és a mellette 1968-ban létrehozott egyedülálló botanikus kertet és vadasparkot jártuk végig. Legtöbbekkel egyetemben estefelé érkeztünk Borsafüredre, ahol, bár más-más panzióban, de a házigazdáinknak, a Medve panzió tulajdonosainak, a Bak-Menyhárt házaspárnak köszönhetően mindenkit vacsora, és vetett ágy fogadott. Aneta és férje Sándor vállalták a szállás és étkezés, valamint a másnapi túrához a felvonó idő előtti elindításának megszervezését. Ők azok, akik az első évadtól szívvel teli, elhivatott, lelkes főszervezői és házigazdái az eseménynek.
Másnap, a reggeli után a Medve panzió előtt gyűlt össze a résztvevők színes sokasága, hogy csoportképen rögzítse a közös jelenlétünket. A túra előtt persze a megszokott útvonal ismertetésére is sorkerült, melyen a túra vezetője, a Hazajáró ispánja Kocziha Attila nem csak a túratervet, a várható nehézségeket és az alapszabályokat ismertette, de a további három túravezető társát, Boldizsár Beátát, Szombatfalvy Zsuzsannát és a Hazajáró kárpátaljai ispánját, Bíró Andrást is bemutatta, akikhez a túra során lehetett segítségért fordulni. Ezt követően indultunk gyalog a tavaly már kipróbált új, kabinos felvonóhoz, ahol csoportosan vettük meg a jegyeinket. A felvonóval a Buza Muntelui 1663 m magas csúcsa felé indultunk, mely a gyalogtúra kezdő pontja volt. Túránk ezúttal a hegység északi gerincét és annak több csúcsát, köztük a 2189 m magas Puzdra csúcsot (Vârful Puzdrelor) célozta meg.
A felvonó felső állomásától a kék kör jelzést követve indultunk útnak a főgerinc irányába. Erdei szakaszon haladva hamarosan a kopár, lekerekített platóháttal rendelkező 1771 m magas Păltinisu meredek szikla-oldalfalainak árnyékában oldalaztunk, majd ereszkedtünk lefelé, mígnem az erdőzónát elhagyva az 1540 m magasan megbújó Puzdrele menedékházhoz értünk, ahol egykor a téli sport kedvelőinek még sípálya is lehetőséget adott az önfeledt lecsúszásra. Itt tartottuk az első pihenőnket, hogy a teljes csapatot összevárhassuk.
Már innen is pazar látvánnyal mutatta meg magát a félkörben fölénk magasodó, 2048 m magas Galac, a még magasabb Nagy-Tejes és a fő célpontunk, a hófoltokkal tarkított Puzdra csúcsa. A pihenő után a kék kör jelzésen folytattuk az utat, de az korábban együtt haladt a kék háromszög jellel, keletről kerülve a Galacot. Nemrég módosították a nyomvonalat és újra festették a jelzést, de csak a Puzdra-katlanig, ami nem kis kihívás elé állított bennünket, hiszen ezen a nyomvonalon terveztük a főgerincre jutást a Galactól nyugatra, a Tejes-nyeregbe. Szerencsére a legújabb térképre és az online térképekre már felvezették az új nyomvonalat, így ezek segítségével indultunk felfelé. Így sem volt könnyű a felmenetel. A kitaposott ösvényeknek látszó nyomvonalak nem a térképek szerint haladtak, ráadásul idővel több ágra szakadva kesze-kusza hálózattá fejlődtek a még itt-ott virágjaitól pompázó rhododendronnal és áfonya bokrokkal borított meredek hegyoldalon. A terv szerint az 1920 m magas Tejes-nyeregben (Şaua Laptelui) szerettünk volna felérni a piros sáv jelzésű főgerincre, de engedve a könnyebb útvonal csábításának, a Nagy-Tejes alatt értük el a láthatóan szélesebbre taposott ösvényt. Innen a Puzdra csúcsra felvezető meredek emelkedő mellett még egy kihívás állt elénk. Egy óriási, vastag hófolt, mint álmos jegesmedve szétterülve feküdt keresztben a jelzett ösvényen. Tapasztalatból tudjuk, hogy a vízszintes ösvényt meredek, csúszós lejtővé átformáló hótakaró veszélyes akadályt jelent a túrázók számára, hiszen, ha valaki kicsúszik, akkor a nem túl hosszú, havas szakaszon felgyorsulva pillanatok alatt a sziklás, áfonyás hegyoldalban, összetörve találja magát. Ezért a csapat eleje lassan haladva, lépés nyomokat taposott a hóban, hogy a hátralevők is valamelyest könnyebben, baj nélkül juthassanak át a veszélyes szakaszon. Sajnos öt túratársunknak ez sem segített. Hiába minden óvatosság, odafigyelés, korábbi tapasztalat, egy óvatlan lépés és már robogott is lefelé az áldozat, ki a hátán, ki hason és csak a szerencse, vagy a gondviselés az, ami végül megmentette őket a végzetes sérülésektől.
A gerincről először nyugatra, majd a piros sáv jelzést elhagyva északra fordultunk, hogy további 200 m szintet leküzdve jussunk fel a 2189 m magas Puzdra csúcsra (Vârful Puzdrelor). A csapat a meredek emelkedőknek és a hóakadálynak köszönhetően hosszan szétnyúlva érkezett fel a célba. A csúcson hosszabban megpihenve elfogyasztottuk a magunkkal hozott elemózsiát és gyönyörködtünk az egyedülálló panorámában. Innen a Radnai-havasok teljes vonulata láthatóvá vált a Nagy-Pietrosz 2303 m‑es csúcsától a Rebra, Bukuly és Kormány-csúcson, a Repedő, Nyerges-tető, Nagy-Tejes, Galac csúcsokon, majd déli irányba fordulva a 2159 m magas Gargalón, az Ember-tetőn és a Csisán át kanyargó főgerinc vonala a 2279 m magas Ünőkőig, valamint az oldal és mellékgerincek, a Korongyos platójával, a Rebra és Paltin csúcsokkal. Északra tekintve a szomszédos Máramarosi-havasok legmagasabb csúcsaival ékesített vonulatait csodálhattuk meg. A csúcson a panorámán túl igazi közösségi élményben is részesültünk, hiszen a Székely- és Magyar himnusz után a Régi, vagy Ősi Székely himnuszként ismertté vált „Ó én édes jó Istenem, oltalmazóm, segedelmem…” kezdetű dalt is elénekeltük, amely legutóbb a Csíksomlyói búcsú nagymiséje záró dalaként fakasztott könnyeket a szemekben, és borzongtatott meg úgy, mint ahogy itt a Puzdra tetején is. A legvégén még a Kárpátaljai Hazajáró Egylet tagjai elmondták Wass Albert: A láthatatlan lobogó című versének ideillő utolsó hat sorát, mely egyben a hitvallásuk is. Visszafelé több alternatíva is lehetőséget adott az egyéni igények és teljesítőképességhez mért kalandokra. A csúcsról a Puzdra-nyergen át (Şaua Puzdrelor) a 2172 m magas Nagy-Tejes csúcsra (Vârful Laptelui Mare) lehetett felkapaszkodni, majd onnan a Tejes-nyeregbe leereszkedve a Puzdra katlanon át volt lehetséges visszatérni a felvonóhoz. A másik alternatíva szerint a Tejes-nyeregből a 2048 m magas Galac csúcsot (Vârful Galaţului) lehetett még meghódítani, ahonnan a Galac-nyergen (Şaua Galaţului) át, a gerincet elhagyva folytatódott az út a kék háromszög jelzés mentén szintén a Puzdra-katlanig, ahonnan végül a kék kör jelzésre visszatérve jutott le, aki ezt az utat választotta. Persze nem mindenki érte el a felvonót. Nekik a sípálya mentén kanyargó úton kellett a 777 m szintkülönbséget leküzdeni lefelé ahhoz, hogy végre a vacsorához hozzá lehessen jutni. A háromfogásos vacsora nagyon jól tud esni ilyenkor, arról nem is beszélve, hogy finom étellel vártak bennünket a szállásadóink.
A túranap programjai ezzel nem fejeződtek be. A vacsora után a Medve panzió várt mindenkit, ahol még meg lehetett beszélni a kalandokat, élményeket, és a túravezetőtől át lehetett venni a teljesítésért járó, névre szóló okleveleket és kitűzőket és persze a bélyegzések is bekerültek a Hazajáró kupa pecsételő füzeteibe. Idén is külön üdvözölhettünk egy tízszeres teljesítőt az egyik túravezető, a békéscsabai Boldizsár Beáta személyében. A túrahétvége utolsó napján hazautazás előtt két, egyénileg teljesíthető, alternatív programra nyílt lehetőség.
Az egyik egy túra volt a Fântâna patak völgye mentén elérhető Lovak-vízesése (Cascada Cailor) felé.A másik lehetőség szerint a környék nevezetes helyére a szomszédos Borsa-hágóra (Pasul Prislop 1416 m) autózhattunk, melyről keleti irányban a Máramarosi-havasok szélén vezető túraösvényt járhattuk be. Itt nem csak az 1717-es tatár betörésről lehet megemlékezni, de még ma is láthatóak a nevezetes II. világháborús Árpád-vonal 1940–44 között épült lövészárkai és bunker maradványai, melyekbe beleállva egy picit átérezhettük, hogy milyen érzés lehetett esőben, szélben, vagy éjszakai sötétségben a támadó orosz seregeket várni.
És mit is jelentett a HAZAJÁRÓ Radnai-havasok túra?
A közös anyanyelvet beszélő, azonos érdeklődésű, de egymástól távol élő, korábban még egymást sem ismerő, természet és hazaszerető emberek együvé tartozásának a megélését, egy olyan történelmi helyen, ahonnan feltöltött lélekkel lehet hazatérni és ahová egy év múlva zarándokként majd újra vissza lehet térni.
Túratáv: 16,5 km Szint + 1105 — 1105 m
A beszámolóért, és képekért külön köszönet Kocziha Attilának a túra állandó házigazdájának.