Ladomérvágása

Ladomérvágása

Uticélok / Felvidék / Sáros
Nehézségi szint:
2/10

Hiá­ba dúl­ták már 1806-ban Kutu­zov orosz csa­pa­tai, majd a máso­dik világ­há­bo­rú szov­jet sere­gei, Ladom­ér­vá­gá­sa min­dig újjá­szü­le­tett pora­i­ból. A fel­tá­ma­dás mag­ját az 1742-ben, egyet­len vas­szög fel­hasz­ná­lá­sa nél­kül épült Szent Mihály ark­an­gyal fatemp­lom jelen­tet­te.

Az Onda­va egyik mel­lék­völ­gyé­ben bújik meg Vég­csar­nó. Itt is van egy szép kis zsin­dely­te­tős fatemp­lom. Nagy Szent Vas­zil tisz­te­le­té­re épült a 18. szá­zad­ban.

A kuruc hábo­rúk és a jár­vá­nyok miatt csak­nem elnép­te­le­ne­dett a mako­vi­cai vár­ura­da­lom ősi tele­pü­lé­se, Fel­ső­hun­kóc is, de csak meg­ma­radt, erről tanús­ko­dik a 18. szá­za­di fatemp­lo­ma is.

Talán nem gon­dol­ták az újra­kez­dés után a hun­kó­ci­ak, hogy jó 200 év múl­va újra a tör­té­ne­lem fősod­rá­nak útjá­ba kerül falu­juk. Több mint 3000, zömé­ben német sol­dat alussza örök álmát a hun­kó­ci teme­tő­ben. De a sír­kö­ve­ken itt-ott magyar hon­vé­dek neve­it is fel­fe­dez­het­jük. Azok nyug­sza­nak itt, akik váll­vet­ve har­col­tak a Kár­pá­to­kon ellen­áll­ha­tat­lan tömeg­gel beözön­lő szov­jet had­se­reg­gel és kitar­tá­suk­kal sike­rült – egy idő­re – meg­álljt paran­csol­ni a vörös vesze­de­lem­nek. A bol­se­viz­mus ide­jén elha­nya­golt, lerom­lott hadi teme­tőt végül egy német­or­szá­gi hadi­sír­gon­do­zó ala­pít­vány hoz­ta rend­be, 2005-ben.

Hazajáró epizódban szerepelt: