Imreg és Zemplén

Uticélok / Felvidék / Zemplén
Nehézségi szint:
2/10

Az Imreg fölöt­ti domb­ol­da­lon a 18. szá­zad­ban tele­ped­tek meg a mino­ri­ták, és Assi­si Szent Ferenc tisz­te­le­té­re mind­járt kolos­tort és temp­lo­mot épí­tet­tek. Egy­re töb­ben jöt­tek a zarán­do­kok, Imreg neve­ze­tes búcsú­já­ró­hely lett, míg­nem 1950-ben meg­ér­kez­tek a bol­se­vi­kok is és szám­űz­ték innen a szer­ze­te­se­ket. 1999-ig kel­lett vár­ni, hogy vissza­köl­töz­zön a rend a vas­kos falak közé. Itt talál­ha­tó Sulyánsz­ky György sír­em­lé­ke. Eusz­ták páter­nek jutott az a szo­mo­rú sze­rep a tör­té­ne­lem­ben, hogy 1849. októ­ber 6‑án Ara­don a tizen­há­rom vér­ta­nút utol­só útjá­ra kísér­je. Fag­gat­ták is a hata­lom embe­rei a pátert, de ő sem az ara­di hősök gyó­ná­si tit­kát, sem a Szent Koro­na rej­tek­he­lyét nem árul­ta el. Ide mene­kült, nyolc esz­ten­de­ig élt itt szám­űz­ve, a világ­tól elzár­va, és tit­kát e sír­ba vit­te.

Ősi rej­tel­mek őrző­je és neve­ze­tes tör­té­nel­mi hely Imreg déli szom­széd­ja, Zemp­lén is. Ano­ny­mus sze­rint Árpád itt vívott csa­tát Zalán bol­gár feje­de­lem sere­gé­vel. Majd Szent Ist­ván király maga tet­te meg a vár­me­gye szék­he­lyé­vé, s így lett Zemp­lén a vár­me­gye név­adó tele­pü­lé­se. A Bod­rog part­ján ma is áll­nak 11. szá­za­di várá­nak sán­cai. A föld­vá­rat ma már 2 temp­lom tor­nya jelö­li.

A kró­ni­kák sze­rint 1258-ban IV. Béla király még ország­gyű­lést is össze­hí­vott Zemp­lén­be. A megye­gyű­lé­se­ket rend­re itt tar­tot­ták. 1668-ban meg­épült a vár­me­gye­há­za. Ha tud­ták vol­na épít­te­tői, hogy alig pár esz­ten­dő és 1685-ben a vár­me­gye szék­he­lye elköl­tö­zik Sátor­al­ja­új­hely­re.

Zemp­lén nem­csak tör­té­nel­mi, hanem föld­raj­zi szem­pont­ból is tün­dök­lő helye hazánk­nak. Mert bizony a Bod­rog szü­lő­föld­jét nem hegyi pata­kok for­rá­sá­nál kell keres­nünk, hanem itt, a Bod­rog­köz és a zemp­lé­ni hegyek közöt­ti síkon. A for­rás nél­kü­li Bod­rog itt szü­le­tik öt folyó egye­sü­lé­sé­ből. Az Ung, a Feke­te­víz, a Laborc, az Onda­va és a Lator­ca folyók vizei talál­nak itt egy­más­ra. Innen­től a folyó, már Bod­rog néven indul tovább, hogy 70 km-es kanyar­gós útja végén Tokaj­nál tor­koll­jon a Tiszá­ba.

Hazajáró epizódban szerepelt: