Gyetva

Gyetva

Uticélok / Felvidék / Zólyom
Nehézségi szint:
2/10

A Polyána déli lejtőit évszázadok óta pásztorkodással, famegmunkálással és földműveléssel foglalkozó hegyi népek szórványtelepülései tarkítják. Ez jól látszik a környék településföldrajzán is: a nagy kiterjedésű irtványvidéken kevés a falu, főként elszórt pásztorszállások alakultak ki, melyek mára hétvégi kis kertekké válva összeérnek egymással a Szalatna hosszú völgyében. Ezek központja az 1638-ban a véglesi Csáky uradalom területén keletkezett, majd később mezővárosi rangot kapott Gyetva. Az ide települt pásztornépek a környező szlovákokkal keveredve sajátos kultúrát hoztak létre. Ahogy a neves néprajzos, Divald Kornél Gyetva eredetével kapcsolatban megjegyezte: „A Szalatnya völgye népe ama bosnyák raj utódaiból került ki, amelyet a török szorított ki hazájából s Végles vára tövében Mátyás király telepített le. A Szalatnya-völgyi bosnyák ivadékok földmíveléssel és pásztorkodással foglalkoznak, s különösen híres juhászok. Egyetlen szórakozásuk a kora tavasztól késő őszig a hegyek közt bujdosó juhászoknak a muzsika s vasárnap esténkint a tánc.”

A néptánc és viselet hagyományát gondosan továbbörökítették a gyetvaiak, 1966 óta évente, július második hétvégéjén rendszeresen megrendezik a Polyána-hegyaljai Folklórfesztivált, amely a legautentikusabb szlovák hagyományőrző sereglet. Gyetvát ilyenkor zene, ének, ünnepi hangulat tölti be a városba érkező mintegy 1500 fellépőnek köszönhetően. A “Honfitársak vasárnapja” című műsorbetét keretében évről évre fellépnek a külföldön élő szlovákok népi együttesei.

Az élő néphagyomány mellett az 1994-ben megnyílt Polyána-hegyaljai Múzeumban lehet tovább ismerkedni a tájék néprajzi hagyatékával. Divald Kornéllal szólva: A „népművészet tekintetében a község az ethnographusra nézve valóságos kincsesbánya”. Az összegyűjtött tárgyi emlékek arról mesélnek, hogy is éldegélt egykor Polyána-hegyalja népe.

De nemcsak a múzeumba zárva maradtak még míves darabjai a népi kultúrának: a város fölötti temetőben és a Kálvária körül díszesen festett, faragott fakeresztek őrködnek az örök élet felett.

(A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a Kálvária.)

Hazajáró epizódban szerepelt: