Magyarremete

Magyarremete

A fekete-körösi völgyfüzér gyöngyszeme, a Bihar-hegység lábánál, a Mézgedi-patak mentén megbújó Magyarremete. A kisközség büszkesége a 13. századi román stílusú, reformátussá lett templom. Egyedülálló a Kárpát-medencében, hogy falfreskóin együtt láthatjuk Árpád-házi szent királyainkat: Istvánt, Imrét és Lászlót. (A templomba való bejutáshoz hívjuk Bajnai Balázs lelkészt: 0040748771008)
Volt idő, amikor szentjeink együtt sem védhették meg magyar híveiket. A templomi áhítatba egy 1944-es tragédia emléke nyilall bele. 1944. szeptember 24-én a bevonuló román katonák megöltek 43 ártatlan magyar embert. Először végig járták a magyarlakta házakat és az ott talált férfiakat a község központjába vitték. Az ellenszegülőket megverték és helyben agyonlőtték. A község bíróját kérték a katonák, nézze meg, nincs-e köztük román. Ezután agyonlőtték az embereket, majd kifosztották a holttesteket, értéktárgyaikat elvették. Az áldozatok nevét ott olvashatjuk az 1944-es magyarirtás kopjafás emlékművén a református templom mellett. 2020-ban Szent László is szobrot kapott ugyanitt. Magyarremete büszkesége a falu keleti határában, a Mézged felé vezető út mentén álló 400 éves tölgy.

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a magyarirtás emlékműve.

Menyházi márványbánya

Menyházi márványbánya

“A Menyháza feletti hegyekben rejtőzik az Erdélyi-szigethegység egyik legjelentősebb, ma már nem működő “márványbányája”, amely vöröses színezetű köve rendkívül közkedvelt építő- és díszítőkő volt. A vöröses mészkő a földtörténeti jura időszak (kora-jura vagy más néven liász) mélyebb tengereiben rakódott le. Kőzettani értelemben nem is márvány (mert nem metamorf kőzet), hanem egy tömött szövetű és rendkívül dekoratív mészkő. A vas-oxidtól vöröses árnyalatú mészkő felcsiszolva kiválóan alkalmas volt különféle felületek burkolására, díszítésére. Az egykori bánya udvarán található hatalmas kőzethasábokon kiválóan látszanak a fehér színű kalcittal kitöltött húzásos eredetű repedések, amelyek generációi többféle szögben metszik egymást. Emellett a kőzet ősmaradványokat is tartalmaz, méghozzá a Belemnitesz elnevezésű belső vázas lábasfejű maradványait.” (Veres Zsolt: A kövek mesélnek)
A “márványbányát” 1887-ben alapították, s a Wenckheim-uradalom fontos létesítménye volt. A követ keskeny nyomközű vasúton szállították le Borossebes irányába, s még az aradi nagy építkezésekre is jutott belőlük. A kisvasút megszüntetése után (1961) a bánya is bezárta nem létező kapuit. Fénykorában kb. 40-50 ember állandó munkahelyét biztosította. A bányaudvarokat ma már felverte a gaz, de ettől függetlenül szabadon látogatható.

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a márványbánya. A Menyházáról induló piros kör jelzésen 1,8 kilométert kell megtennünk, hogy ide felérjünk, közben érintjük az egykori kohó romját is. Visszafelé kitérhetünk egy újonnan kiépített kilátóponthoz, ahonnan szép kilátás nyílik Menyházára.

Rupnica

Rupnica

A Papuk-hegységből északra folyó Djedovica-patak völgyében kivételes természeti képződményekre, az egykor itt működött vulkán megkövesedett lávájából keletkezett bazaltoszlopokra lelhet a kiránduló. Az egykori kőbánya területét 1948-ban nyilvánították védetté. A legrégibb kőzetek kora a 70 millió évet is elérheti.

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja az egykori bányaudvar.
Magasság: 269 m
Nyitva: 0-24
Megközelítés: Atyina felől.