Topánfalva

Topánfalva

Az Erdé­lyi-érc­hegy­ség irtá­sa­it a juhá­szat­tal fog­lal­ko­zó mócok népe­sí­tet­ték be. Az Ara­nyos fel­ső völ­gyé­nek leg­na­gyobb kiter­je­dé­sű szór­vány­te­le­pü­lé­se Topán­fal­va volt, ahol az egy­más­tól távol élők éven­te egy­szer össze­gyűl­tek és leány­vá­sár kere­té­ben háza­sí­tot­ták ki lánya­i­kat. A 17. szá­zad­tól bánya­ura­dal­mi szék­hely lett, így a romá­nok már nem­csak a föl­dek fel­szí­nén, de azok mélyén, az érc­bá­nyák­ban is dol­goz­tak. De nem volt min­dig ínyük­re való ez az élet, s nem egy­szer a magya­ro­kon csat­tant a fel­dü­hí­tett mócok osto­ra. Estén­ként leült egy­más­sal beszél­get­ni a féle­lem, a tudat­lan­ság és az irigy­ség, és 1784 egyik esté­jén arra jutot­tak, hogy meg­bosszul­ják az évszá­za­dok óta gyű­lő sérel­me­ket. A város­ban ma is meg­van a pin­ce, ahol 1782-ben az első pofon elcsat­tant a mócok és az örmény ura­dal­mi bér­lők között, meg­ala­poz­va a 2 évvel későb­bi paraszt­fel­ke­lést, ami­kor Horea csa­pa­tai nagy pusz­tí­tást végez­tek Topán­fal­ván és kör­nyé­kén. De nem­csak Horea főha­di­szál­lá­sa volt Topán­fal­va, hanem Avram Ian­cué is, aki 1848-ban még nagyobb vér­vesz­te­sé­get oko­zott a hegy­al­jai magyar­ság fal­va­i­ban. Pedig egész jól indult min­den. Ele­in­te úgy tűnt, hogy népé­vel a magyar sza­bad­ság­harc mel­lé áll, ám végül Kos­suth­tal nem sike­rült meg­egyez­ni, mire az oszt­rá­kok fűt-fát ígér­ve elle­nünk for­dí­tot­ták a móco­kat, akik­nek könnyű pré­dát jelen­tet­tek a véd­te­len magyar tele­pü­lé­sek. Míg hon­vé­de­ink a fron­ton har­col­tak, a fel­fegy­ver­ke­zett romá­nok ártat­lan asszo­nyok, gyer­me­kek és idő­sek ezre­it mészá­rol­ták le. Mind­ezért a romá­nok azt kap­ták a Habs­bur­gok­tól aján­dék­ba, amit mi bün­te­tés­ből. Mikor Ferencz József 1852. júni­us 21-én Topán­fal­ván szállt meg, Ian­cu hiá­ba kért tőle auden­ci­át, a csá­szár nem fogad­ta őt. Ezen a nyá­ron Ian­cu lever­te a két­fe­jű sasos címert a kincs­tár épü­le­té­ről, rátá­madt a katasz­te­ri föld­mé­rők­re, míg­nem augusz­tus­ban letar­tóz­tat­ták. A zavart elmé­jű móc paraszt­ve­zér éle­te végé­ig gyak­ran tar­tóz­ko­dott Topán­fal­ván; itt jelen­tet­te ki 1859-ben, hogy „a szé­ke­lyek­kel az ember egész Euró­pát meg­hó­dít­hat­ja.”
Móc­vi­dék köz­pont­já­nak mai képe nem túl turis­ta­csa­lo­ga­tó: az Ara­nyos álta­lá­ban tele van pil­le­pa­lack­kal, a szo­ci­a­liz­mus után magá­ra hagyott tele­pü­lés házai romo­sak, vil­lany­ve­ze­ték­ből is két­szer annyi van, mint másutt Erdély­ben. A két tömeg­gyil­kos­nak, Hore­a­nak és Ian­cu­nak szob­ra és múze­u­ma is van Topán­fal­ván. Ennyi vész után nem cso­da, hogy a kato­li­kus magya­rok temp­lo­ma is las­san elgaz­dát­la­no­dik.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a kato­li­kus temp­lom.
Magas­ság: 560 m
Nincs nyit­va
Meg­kö­ze­lí­tés: a város­köz­pont­ból.

Atyina

Atyina

A Pozse­ga-hava­sa észa­ki domb­haj­la­tán, a közel ezer­éves Atyi­na viha­ros tör­té­nel­met tud­hat maga mögött. Közép­ko­ri vára már a 14. szá­zad ele­jén állt, az alat­ta álló közép­ko­ri Szent Mik­lós plé­bá­nia­temp­lo­mot pedig már 1334-ben emlí­tik a kró­ni­kák. A mai Szűz Mária tisz­te­le­té­re szen­telt plé­bá­nia­temp­lo­ma 1494-ben épült, de ekkor emel­ték az Újla­ki­ak a feren­ces és kla­rissza kolos­tort. Ezt a fej­lő­dést vág­ta ket­té a török, mikor 1543-ban elfog­lal­ta az atyi­nai várat és vele a tele­pü­lést. A török idők­ben a kolos­to­rok és a temp­lom is elpusz­tul­tak. 1686-ban sike­rült vissza­fog­lal­ni Atyi­nát, amely során a vár tel­je­sen elpusz­tult, mára csak néhány fal maradt belő­le. A temp­lo­mot a 18. szá­zad­ban épí­tet­ték újjá, sőt ami­óta a lourdes‑i szűz­anya szob­ra ide került, híres zarán­dok­hellyé vált. Mikor Atyi­na 1920-ban Hor­vát­or­szág­hoz került, a tele­pü­lés negye­de még magyar volt. A szer­bek és a hor­vá­tok között 1942-ben tört ki az első véreng­zés, mikor a hor­vát usz­ta­sák 200 szer­bet gyil­kol­tak meg itt. Ennek elle­né­re 1991-re Atyi­na 2/3‑a szerb volt, amit meg is szállt a jugo­szláv nép­had­se­reg. Mire a hor­vá­tok fel­sza­ba­dí­tot­ták 1991 decem­be­ré­ben a tele­pü­lést, a szer­bek már 45 hely­be­li hor­vá­tot gyil­kol­tak meg, és a házak több­sé­gét, illet­ve a temp­lo­mot is lerom­bol­ták. Cse­ré­be a hor­vá­tok is fel­gyúj­tot­ták a szer­bek pra­vo­szláv temp­lo­mát. Ha ehhez hoz­zá­vesszük, hogy a Jan­ko­vich-csa­lád egy­ko­ri kas­té­lyát a helyi parasz­tok nem­ze­ti és anti­fe­u­dá­lis hevü­le­tük­ben 1918-ban szin­tén fel­gyúj­tot­ták, akkor tény­leg azt lát­juk, hogy Atyi­na viha­ros tör­té­nel­met tud­hat maga mögött.
A XXI. szá­zad­ban egy­elő­re nem tör­tént sem­mi hadi tudó­sí­tá­sok­ba való ese­mény, Atyi­na éli a jól meg­ér­de­melt békés hét­köz­na­po­kat. A vár­rom, a pra­vo­szláv temp­lom és a góti­kus épü­let­ré­sze­ket rej­tő Sar­lós Bol­dog­asszony plé­bá­nia­temp­lom is vár­ja a kirán­du­ló­kat, és ezt teszi a Geo­ló­gi­ai Infor­má­ci­ós Köz­pont is. A 2021-ben átadott láto­ga­tó­köz­pont érde­kes kiál­lí­tá­sok­kal, három­di­men­zi­ós mozi­val segít meg­ér­te­ni, hogy miért a Papuk Hor­vát­or­szág geo­ló­gi­a­i­lag leg­vál­to­za­to­sabb hegy­sé­ge. Hon­lap­ján magyar nyel­vű menüt is talá­lunk.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 253 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Geo­ló­gi­ai Infor­má­ci­ós Köz­pont­tól 200 méter­re torony­iránt a hegy olda­lá­ban.

Gotó (Kutjevo)

Gotó (Kutjevo)

A Papu­kot átsze­lő „Val­lis Hon­es­ta”, azaz a Tisz­te­let völ­gyé­nek déli kijá­ra­tát őrzi Szla­vó­nia leg­ki­sebb váro­sa, Kut­je­vó. A közép­kor­ban Gotó­nak hív­ták a tele­pü­lést, amit Ugrin kalo­csai érsek ala­pí­tott, ami­kor a 13. szá­zad­ban Zirc­ről tele­pí­tett ide cisz­ter­ci szer­ze­te­se­ket. Fel is virág­zott az apát­ság, de ezt a zugot sem kerül­te el a török, elűz­te a „fehér bará­to­kat,” az apát­ság elpusz­tult. 1698-ig kel­lett vár­ni, ami­kor meg­ér­kez­tek a jezsu­i­ták, hogy a közép­ko­ri romo­kon új hit­éle­tet kezd­je­nek. Az új temp­lo­muk mel­lé kas­télyt is épí­tet­tek, ami a rend fel­osz­la­tá­sá­ig nyá­ri rezi­den­ci­á­juk volt. A kas­tély körül ma szép, gon­do­zott park terül el farit­ka­sá­gok­kal.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a temp­lom előt­ti tér.
Magas­ság: 234 m
Nyit­va: 0–24

Nekcse

Nekcse

Az Árpá­dok korá­ig kell vissza­la­poz­nia annak, aki Nek­cse múlt­já­ban kuta­kod­na. II. And­rás kirá­lyunk már nevén nevez­te, 1403-ban váro­si rang­gal ren­del­ke­zett, s ekkor már állt „Castrum Nek­che­war” is. Aztán meg­ér­ke­zett a török, s jól befész­kel­te magát Nek­csé­re, egé­szen 1687-ig. A béké­sebb idők­ben her­ce­gek és tábor­na­gyok bír­ták, míg a 18. szá­zad már a befo­lyá­sos szla­vó­ni­ai gró­fi csa­lá­dot, Pejács­e­vi­c­he­ket talál­ta itt, akik úgy elnyom­ták a népet, hogy isko­lát nyi­tot­tak kas­té­lyuk­ban, s a kör­nye­ző föl­dek meg­mű­ve­lé­sé­re sok magyart tele­pí­tet­tek be főleg Zalá­ból és Bács­ká­ból. Aztán eljött a szép új vörös világ, és a gró­fok­nak nem volt mara­dá­suk, a köz­pont­ban két kas­té­lyuk emlé­kez­tet rájuk. Ma már nehéz elkép­zel­ni, de 100 éve még min­den tize­dik ember magyar volt Nek­csén. Viszont az Óvá­ros­ban, ha meg­sza­kí­tá­sok­kal is, de több mint 800 éve zúg­nak a feren­ces temp­lom harang­jai. A Szent Antal temp­lom és a kolos­tor kihe­ver­te már a török idő­ket, ami­kor jani­csár­lak­ta­nya­ként műkö­dött. És túl van már a dél­szláv hábo­rún is, ami­kor a szerb és hor­vát erők közöt­ti har­cok­ban a város több épü­le­té­vel együtt súlyo­san meg­sé­rült. Nek­cse 1991. szep­tem­ber 21.-én sza­ba­dult fel a szerb ura­lom alól, azóta ez a város ünnep­nap­ja. Ezután ala­kí­tot­ták meg a hor­vát had­se­reg 132. nek­csei dan­dár­ját, mely később jelen­tős sze­re­pet ját­szott Szla­vó­nia védel­mé­ben és a Papuk-hegy­ség fal­va­i­nak fel­sza­ba­dí­tá­sá­ban.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a kas­tély bejá­ra­ta.
Magas­ság: 150 m
A kas­tély nyit­va: hét­köz­nap 8:00–15:00, szom­bat 9:00–21:00