Elvették, bizony, s mindjárt ketté is szabták a Tokaj-Eperjes-hegylánc középső tagját, a Szalánci-hegységet, a Nagy-Milic hegycsoportot pedig hozzá toldották a Zempléni-hegységhez. Mert mindig ez történik, amikor a történelem beleavatkozik a földrajzba. De a vulkanikus eredetű Szalánci-hegység mit sem törődve a ráaggatott jelzőkkel maradt önmaga. Kár, hogy amit a hegy megtehet, azt a völgyeiben élők nem, így a 100 éve még többséget alkotó magyarok – az elűzetés és beolvasztás nehéz évtizedei után – már csak szerény szórványban élnek errefelé. Manapság natúrpark igyekszik erősíteni a Szalánci-hegység ökológiai, kulturális és történelmi egységét, ami talán kovásza lehet a két oldalt élő magyarok egymásra találásának is.
Szalánci-hegység — Vártúra a derűs Füzértől a borús Szaláncig
113. rész
Valószinűleg az Aba nemzetség építette Füzér várát a 13. század elején. Az Árpád-korban végig kincstári tulajdon. Az Anjou-korban első tulajdonosa a francia származású Drugeth Fülöp, ő Károly Róberttől kapta honorbirtokként. 1389-ben Zsigmond király a Perényi családnak adományozta, az ő nevükhöz köthető a vár virágkora. Érdekesség, hogy 1526 novemberétől 1527 októberéig itt őrizték a Szent Koronát.
Bővebben...A Nagy-Milic Natúrpark célja, hogy a természeti értékekben gazdag hegycsoportban és települései környezetében serkentsék a fenntartható tájhasználatot és az ökoturizmust, hogy megőrződjön a vidék sajátos tájképi arculata.
Volt idő, amikor a hegycsúcson országzászló és fakilátó is állt. 2006-ban határátlépési pontot létesítettek itt, így zavartalanul kelhetünk át a hegy felvidéki oldalára.
Bővebben...A Milic északi oldalának ékessége az Izra-tó. A 4 hektáros, átlagosan 8 méter mély tavat több kis forrás is táplálja, vizét az Izra patak vezeti le a Ronyvába. Különleges rovarok, hüllők és halak is élnek benne.
Bővebben...Sok harc dúlt birtoklásáért és sok nevezetes ura volt az Aba nemzetségbeli Szalánciak sasfészkének. A Drugethekhez például királyi adományként került, miután Drugeth Miklós Visegrádon megvédte Károly Róbertet a rátörő Zách Felícián kardjától. De itt élt „Szalánc galambja”, Losonczy Anna is, akit Balassi Bálint hiába ostromolt oly sokáig, ő végül Forgách grófot választotta. Aztán, végül, ahogy lenni szokott, a kuruc háborúk idején, 1678-ban a császári csapatok elpusztították. Ennyi: egy torony és egy fal maradt a rettegett erődből.
Bővebben...Fájdalmas képet fest Petőszinye. A régvolt magyar iskola épülete, ami egykor az anyanyelv temploma volt, most omladozva várja végső pusztulását. Úgy tűnik, csak emlékünk marad itt: a messze látszó, égbe kiáltó Árpád-kori templom, melynek falait míves középkori falfestmények díszítik. Kertjében egykori lelkészei pihennek, de nem nyughatnak békében, mert nincs már, akinek utódaik prédikálhatnának
Bővebben...A falu neve az ősi magyar bő, azaz nemzetségfő szóból származik, ami arra utal, hogy az Olsva partján már Árpád magyarjai is megtelepedtek. Ahol ezer éven át a magyarság volt többségben, a kommunista diktatúra gépezete itt is gőzerővel dolgozott, hogy a néphagyományairól messze földön híres falut magyartalanítsa. A hatvanas években felszámolták az anyanyelvi oktatást, közben új lakókat telepítettek a községbe. Így ma már annak is örülhetünk, hogy a református templomban még van magyar istentisztelet. Magyarbőd 1400 lakójából mára alig kétszázan beszélik anyanyelvüket.
Bővebben...