Hargita – A székelyek szent hegye
Hazajáró műsorok

Hargita – A székelyek szent hegye

12. rész
"E havas hosszu lánczolata csak nem párhuzamosan vonul el a határszéli Kárpátokkal, egy sokkal szilárdabb és nemesebb anyagu belső védfalát képezve a hon keleti határának. E nagyszerü havas zöme az egész székelyföldet, s fél Erdélyt befutó hegylánczolatoknak, onnan mint középpontból oszlanak szét a hegysorok minden irányban, onnan erednek a völgyeket termékenyitő patakok, ott teremnek a drága érczek, ott tenyésznek a sudar fenyvesek, de annak az ég felhői közé felnyuló tetején szülemlik a vihar, onnan támad a mindent elsodró szélvész és árviz is, azért a székely félelmes tisztelettel tekint mindig ezen három csucsos ős havasra, melynek tetejét hó ezüstözi gyakran még akkor is, midőn alant ért kalászt lengetnek a szellő fuvalmai. Ezen havas egészen székely, s én mint olyan valódi székely gobé, nem állhatok ellent a vágynak, hogy annak e bérczes kis hazába mindenüvé ellátszó viharos tetejét meg ne másszam(..)."
Orbán Balázs: A Székelyföld leírása (1868)

Ide, Szé­kely­föld föld­raj­zi és nép­raj­zi közép­pont­já­ba érke­zik a Haza­já­ró, aho­vá a Terem­tő Erő egy hatal­mas kiter­je­dé­sű vul­ka­ni­kus ere­de­tű hegy­lán­co­la­tot növesz­tett. Udvar­hely­szék és Csík­szék közé ékel­ve – mint­egy ter­mé­sze­tes határ­nak kije­löl­ve — a Har­gi­ta úgy 70 km hosszan elnyú­ló hegy­tö­me­gét. Ám a Kele­ti-Kár­pá­tok leg­hosszabb, egy­ben leg­fi­a­ta­labb vul­ká­ni hegy­sé­ge nem elvá­laszt­ja, hanem láva­for­má­i­val, gaz­dag élő­vi­lá­ga­i­val, éle­tet adó föld­jé­vel, örök­zöld feny­ve­se­i­vel, friss patak­ja­i­val, gyó­gyí­tó ásvá­nya­i­val inkább össze­kö­ti egy­más­sal a hava­son és a völ­gyek­ben élde­gé­lő szé­kely nép­cso­por­tok sor­sát. Nem vélet­le­nül neve­zik a szé­ke­lyek „szent hegy­nek” a Har­gi­tát, amely­nek leg­ma­ga­sabb csú­csa, a miti­kus Mada­ras olyan iga­zo­dá­si pont, ame­lyet egy­szer — éljen bár­hol is — min­den magyar ember­nek meg kell láto­gat­nia. A messze föl­dön híres ven­dég­sze­re­tet, az élet nehéz­sé­ge­i­nek saját­sá­gos humor­ral való elüté­se, az ízes beszéd és a szé­kely éle­tet kör­be­öle­lő ter­mé­sze­ti kör­nye­zet való­sá­gos újjá­szü­le­tést nyújt az ember­nek. Hát ez az, ami­ért a Haza­já­ró az adven­ti vára­ko­zás ide­jén a leg­ma­gya­rabb hegy­ség, a Har­gi­ta ren­ge­te­ge­i­be igyek­szik, annak is a köz­pon­ti részé­be, meg­is­mer­ni a hegy­tömb köz­pont­ját ura­ló hatal­mas vul­ká­ni kal­de­ra kúp­ja­it, és a hava­sok között élő szé­kely test­vé­re­ink min­den­nap­ja­it.

Látnivalók / Székelyföld / Csíkszék

A falu a Nagy-Kükül­lő völ­gyé­ben terül el. Zete­vár­al­ja ma egy 800 lel­ket szám­lá­ló szín­ma­gyar tele­pü­lés, amit a Mil­le­ni­um ide­jén az itte­ni fafel­dol­go­zó mun­ká­sok ala­pí­tot­tak.

Bővebben...

A tanya­vi­lág követ­ke­ző bás­tyá­ja, ami az Ivó-patak völ­gyé­ben fek­szik. Az Ivó-völ­gyi tanya­vi­lág szét­szórt falu­si házai ma már a nagy­vá­ros­ban élők hét­vé­gi lak­he­lye­ként szol­gál.

Bővebben...

A szór­vány­te­le­pü­lés a Har­gi­ta fenn­sík­ján, a Nagy-Kükül­lő völ­gye felett, csak­nem 1000 méte­res magas­ság­ban fek­szik. A Zete­la­ka kör­nyé­ki tanya­vi­lá­got, így Des­ágot is a túl­né­pe­se­dett fal­vak­ból a távo­labb eső hegy­vi­dé­kek­re fel­köl­tö­zők ala­kí­tot­ták ki; miu­tán a szű­kü­lő élet­tér szük­sé­ges­sé tet­te, hogy műve­lés alá fog­ják az addig ter­mé­ket­len terü­le­te­ket is. Így vál­tak a ter­mé­sze­tes lege­lők szán­tók­ká, s a kez­det­ben alkal­mi szál­lás­he­lyek vég­le­ges lak­he­lyek­ké.

Bővebben...

A Tün­dér­kert koro­ná­ja a Mada­ras. A tetőt a magyar közös­sé­gek kereszt­jei és kop­ja­fái éke­sí­tik. A kör­nyék turis­ta­köz­pont­ja a Mada­ra­si-Mene­dék­ház.

Bővebben...

Innen cso­dás kilá­tás nyí­lik a hegy­ka­réj kiemel­ke­dé­se­i­re: a Mihály­ha­vas­ra; a Mada­ra­si; a Ráko­si; és a Madé­fal­vi Har­gi­tá­ra.

Bővebben...

Szé­kely­föld messze híres, több mint 1300 méte­res magas­ság­ban fek­vő hegy­vi­dé­ki für­dő­köz­pont­ját 1941-ben a magyar hon­véd­ség tisz­ti üdü­lő­te­lep­pé és síok­ta­tó köz­pont­tá fej­lesz­tet­te. Ekkor épült a Csí­ki EKE által szál­lás, az Úz Ben­ce mene­dék­ház is.

Bővebben...

Har­gi­ta­für­dő­ről alig két kilo­mé­te­res könnyű sétá­val érhe­tő el a Kos­suth-szik­la, amit 1891-ben nagy ünnep­ség kere­té­ben nevez­tek el a kor­mány­zó­ról.

Bővebben...

Az Udvar­helyt Csík­kal össze­kö­tő főút hágó­ja neve­ze­tes tör­té­nel­mi emlék­hely is egy­ben, amely­re három hatal­mas fake­reszt emlé­kez­tet, ami­ket a Hon­fog­la­lás 1100 éves évfor­du­ló­já­ra, az első csík­som­lyói búcsú emlé­ké­re, vala­mint Már­ton Áron püs­pök úr tisz­te­le­té­re emel­tek 1996-ban.

Bővebben...