Görgény-fennsík 1. — A székely tanyavilág zsindelyországa
Hazajáró műsorok

Görgény-fennsík 1. — A székely tanyavilág zsindelyországa

31. rész
„Vagyunk, akik voltunk, s leszünk, akik vagyunk, Isten minket úgy segéljen!"
Székelykapu felirat Fenyőkúton

Az Erdé­lyi-meden­ce és a Kele­ti-Kár­pá­tok nyu­ga­ti vonu­la­tá­nak hatá­rán egy hosszan elnyú­ló pla­tó von­ja magá­ra a Haza­já­ró figyel­mét. A Gör­gény-Har­gi­ta-fenn­sík a vul­ká­ni tevé­keny­ség és a víz eró­zi­ós mun­ká­já­nak össz­já­té­ka­ként ala­kult ki a föld­tör­té­ne­ti korok­ban. Ezút­tal a vul­ká­ni tör­me­lék­ből fel­épült fenn­sík észak­nyu­ga­ti részé­re, a Gör­gény-pla­tó­ra igyek­szünk, ame­lyen az évszá­za­dok során az erdé­lyi hegyi szór­vány­te­le­pü­lé­sek leg­na­gyobb kiter­je­dé­sű lán­co­la­ta fej­lő­dött ki. A Láz tető­nek is neve­zett hegy­hát a XIX. szá­zad máso­dik felé­ben vált a bir­to­kos köz­sé­gek­ből a havas­ra köl­tö­ző szé­ke­lyek állan­dó szál­lá­sá­vá. A havas népe azóta is főleg növény­ter­mesz­tés­ből, állat­tar­tás­ból és kéz­mű­ves­ség­ből él. S van még itt vala­mi meg­fog­ha­tat­lan, titok­za­tos erő, talán a hegyek szel­le­me, ami az elsza­kí­tott­ság és az ate­is­ta dik­ta­tú­ra elle­né­re is meg­őriz­te az itt élők hitét, öntu­da­tát, ősi erköl­cse­it és szo­ká­sa­it. Így van az, hogy aki a Gör­gé­nyi-hava­sok vul­ká­ni pla­tó­já­ra indul, bevá­sár­ló­köz­pon­tot, ipa­ri par­kot és asz­falt­uta­kat nem talál, de még skan­zent sem, „csu­pán” az élő szé­kely magyar nagy­be­tűs Éle­tet, orga­ni­kus kul­tú­rát, a hagyo­mány és a ter­mé­szet har­mó­ni­á­ját.

Látnivalók / Székelyföld / Udvarhelyszék

Pál­pa­ta­kán közel 500 magyar él. A tele­pü­lé­sen 1994 óta áll a Szent Péter és Pál­nak szen­telt fatemp­lom, ahol a szé­kely népi fafa­ra­gó mes­te­rek mun­ká­it cso­dál­hat­ja meg a ván­dor.

Bővebben...

A Koron­di-hegyen, közel 1000 méte­res magas­ság­ban fek­szik a hegy­vi­dé­ki szór­vány­fa­lu, Fenyő­kút, a szé­kely tanya­vi­lág egyik gyöngy­sze­me. A falu első lakói elő­ször csak nya­ran­ta jár­tak fel Korond­ról, majd a múlt szá­zad ele­jén vég­leg itt marad­tak. 1903-ban még csak 31 ház állt itt, ma már isko­lá­ja, óvó­dá­ja is temp­lo­ma is van Fenyő­kút közel 400 lakó­já­nak.

Bővebben...

A Nagy-Kükül­lő for­rás­vi­dé­kén fek­szik a hatal­mas kiter­je­dé­sű tanyai szór­vány­te­le­pü­lés, Szé­kely­var­ság­ra. A szín­ma­gyar hegyi tele­pü­lés Orosz­he­gyi hava­si szór­vány­te­le­pek­ből szer­ve­ző­dött önál­ló tanya­köz­ség­gé, 1907-ben. A kris­tály­tisz­ta pata­kok völ­gye­i­vel tagolt fenn­sí­ki köz­ség 8 tanya­bo­kor­ból áll. A falu jel­leg­ze­tes­sé­ge, hogy min­den ház fából készült, ezért hív­ják Var­sá­got más néven „zsin­dely­or­szág­nak”.

Bővebben...