Hazajáró képekben

Hazajáró képekben

„A turis­ta­ság nem csak kel­le­mes öncél, hanem köz­hasz­nú műkö­dés is. Hazánk kies tája­i­nak meg­is­mer­te­té­se, az uta­zó közön­ség­gel való meg­ked­vel­te­té­se, hoz­zá­fér­he­tő­vé téte­le (…) köz­hasz­nú és haza­fi­as vál­lal­ko­zás„ – fogal­ma­zott több mint 100 évvel ezelőtt a jeles orvos, dr. Téry Ödön, a magyar turis­ta­moz­ga­lom egyik elin­dí­tó­ja és fárad­ha­tat­lan szer­ve­ző­je.

Ha léte­zik csu­pa nagy­be­tű­vel íran­dó köz­szol­gá­la­ti­ság, annak meg­tes­te­sí­tő­je a köz­mé­dia Haza­já­ró című műso­ra. A turisz­ti­kai és hon­is­me­re­ti soro­zat egye­dül­ál­ló misszi­ót tel­je­sít azzal, hogy a magyar turis­ta­ság leg­jobb hagyo­má­nya­i­ra épít­ve a leg­ma­ga­sabb szín­vo­na­lon, erköl­csi­leg és szak­ma­i­lag egy­aránt meg­al­ku­vás nél­kül mutat­ja be a tör­té­nel­mi Magyar­or­szág ter­mé­sze­ti érté­ke­it, kul­tu­rá­lis örök­sé­gét és magyar közös­sé­ge­it. Az egész hazát és az egész nem­ze­tet magá­hoz öle­lő műsor a szó leg­ne­me­sebb értel­mé­ben a köz szol­gá­la­ta, a múlt és a jövő össze­kö­té­se, gyö­nyö­rű­sé­ges nem­zet­épí­tés.

A tíz évvel ezelőtt indult, szá­mos kitün­te­tés­sel, töb­bek között Magyar Örök­ség-daj­jal, Bocs­kai-díj­jal, Tisz­te­let­be­li Szé­kely cím­mel, Pri­ma Pri­mis­si­ma-díj­jal, Össze­fo­gás a Magyar­sá­gért-díj­jal elis­mert soro­zat­ból néhány esz­ten­dő alatt Kár­pát-meden­cei moz­ga­lom nőtt ki, a Haza­já­ró Hon­is­me­re­ti és Turis­ta Egy­let, amely tag­ja­i­nak napi szin­tű kap­cso­lat­tar­tá­sa maga a hét­köz­na­pok civil nem­zet­po­li­ti­ká­ja. A Haza­já­ró tavaly könyv for­má­já­ban is tes­tet öltött, a for­ga­tá­sok során készült külön­le­ges képek még köze­lebb hoz­zák a közön­ség­hez a műsor szel­le­mi­sé­gét, bete­kin­tést nyújt­va az epi­zó­dok készí­té­sé­be is. A Haza­já­ró szem­mel című impo­záns kül­ala­kú album 2020-as első köte­te az első évad fel­vé­te­le­it tar­tal­maz­ta több mint  330 olda­lon, most pedig itt a foly­ta­tás szin­tén bőven 300 oldal fölöt­ti kép­anyag­gal a máso­dik évad­ból.

– Húsz év alatt a fia­ta­los szen­ve­dély­hez és elszánt­ság­hoz tuda­tos­ság tár­sult – mél­tat­ta a Haza­já­rót készí­tő Dext­ra­me­dia Kft. csa­pa­tá­nak tag­ja­it a kötet bemu­ta­tó­ján egy­ko­ri men­to­ruk, Sik­ló­si Beat­rix, a Kos­suth Rádió csa­tor­na­igaz­ga­tó­ja. Bán János, az M5 tele­ví­zió csa­tor­na­igaz­ga­tó­ja szin­tén elis­me­rő­en szólt a stáb mun­kás­sá­gá­ról, kiemel­ve annak egye­dül­ál­ló­sá­gát. A műsor állan­dó haza­já­rói, Jakab Sán­dor és Kenye­res Osz­kár, vala­mint a for­ga­tó­könyv­író-ren­de­ző Moys Zol­tán a sze­mé­lyes indít­ta­tá­son és élmé­nye­ken túl a műsor­nak a közön­ség­re gya­ko­rolt hatá­sát hang­sú­lyoz­ták – mint elhang­zott, az egyik, Szé­kely­föld­ről szó­ló epi­zód nyo­mán egy kőbá­nyai panel­la­kás­ban élő erdé­lyi csa­lád úgy dön­tött, haza­köl­töz­nek a szü­lő­föld­jük­re.

Az est ven­dé­ge volt Var­ga Csa­ba, aki min­den meg­hó­dí­tott csú­cson meg­lo­bog­tat­ja a magyar zász­lót. Az eddig öt nyol­cez­res bér­cet oxi­gén­pa­lack és ser­pák nél­kül legyű­rő nagy­vá­ra­di hegy­má­szó idén tavasszal a Mount Eve­res­tet vet­te cél­ba, de a tar­tó­san ked­ve­zőt­len idő­já­rás miatt a csúcs­tá­ma­dás meg­hi­ú­sult. Őszi nepá­li expe­dí­ci­ó­ja során viszont fel­ju­tott a 8167 méter magas Dha­u­la­gi­ri­re – e két kül­de­tés­ről saját maga készí­tett izgal­mas fel­vé­te­le­ket.

A Haza­já­ró tíz év, több mint 300 rész után is foly­ta­tó­dik, a magunk részé­ről pedig meg vagyunk győ­ződ­ve róla, hogy a misszi­ót tel­je­sí­tő műsort a közép­is­ko­lai okta­tás­ba és neve­lés­be is helyes vol­na beépí­te­ni.

For­rás: Ágos­ton Balázs, demokrata.hu

Fotó: Far­kas Ani­ta (Magyar Hír­lap)