32-es határvadászok emléktúrája 2018

32-es határvadászok emléktúrája 2018

2018. augusztus 10. péntek 10:00 - 2018. augusztus 19. vasárnap 0:00

Helyszín


Gyergyóremete, Hargita, Románia

GPS: 46.7963, 25.44266

Az Erdé­lyi Kár­pát Egye­sü­let és a Kelet-Magyar­or­szá­gi Spe­ci­á­lis Men­tő­egye­sü­let idén is meg­szer­ve­zi a 32-es határ­va­dá­szok emlék­tú­rá­ját 2018. augusz­tus 10 . és 19. között.

A túra prog­ram­ja:

Augusz­tus 10. pén­tek: érke­zés Gyer­gyó­re­me­té­re

Augusz­tus 11. szom­bat: Kereszt­hegy emlék­tú­ra az Árpád-vonal sza­lár­di erőd­jé­be 
Indu­lás: 10 óra­kor a sza­lár­di par­ko­ló­ból (Gyer­gyó­re­me­te — Sza­lárd: kb. 52 km, 1 óra autó­út)
Túra­ve­ze­tő: Nagy József tör­té­nész

“A m. kir. 21/6. határ­va­dász erőd­szá­zad a Maros-völ­gyé­nek szű­kü­le­té­ben vet­te fel a har­cot a Gyer­gyó­ból vissza­vo­nu­ló csa­pa­tok­kal meg­erő­sít­ve 1944. szep­tem­ber utol­só nap­ja­i­ban a táma­dó szov­jet csa­pa­tok­kal szem­ben. A küz­de­lem nem­csak a völgy­zár kör­le­té­ben zaj­lott, hanem a kör­nye­ző hegyek­ben is októ­ber 8‑ig, ami­kor a Jan­zer Kor­nél szá­za­dos vezet­te ala­ku­lat éjsza­ka kitört az erőd­ből és vissza­vo­nult a Mező­ség irá­nyá­ba. A sza­lár­di erőd volt Szé­kely­föld védel­mé­nek utol­só tám­pont­ja 1944 őszén, az innen és a Gör­gény-völ­gyé­ből vissza­vo­nu­ló magyar-német csa­pa­tok a Tisza vona­lán vet­ték fel újra a har­cot. A szik­lás tere­pen kiépí­tett erőd lát­vá­nyok­ban gaz­dag, hiszen kötö­ző alag­út­tól a beton­bun­ke­re­kig sok máso­dik világ­há­bo­rús emlék­hely tekint­he­tő meg.
A mai Sza­lárd­te­lep falu észa­ki olda­lán maga­sod­nak a Sze­re­csen szik­lák, melyek az erőd terü­le­té­re esnek. Sza­lárd­te­lep 550 m‑en fek­szik, Sze­re­csen-szik­lák felett maga­so­dik a Sze­re­csen-tető 1043, a maxi­mum magas­ság amed­dig fel­me­gyünk a túra alatt. A tető­ről gyö­nyö­rű kilá­tás nyí­lik a Gör­gé­nyi- és a Kele­men-hava­sok között kanyar­gó Maros folyó­ra. A túra hossza kb. 6 km.” Nagy József

Augusz­tus 12. vasár­nap: 10 óra­kor meg­em­lé­ke­zés a Hősök par­cel­lá­já­ban a gyer­gyó­re­me­tei teme­tő­ben.
Innen lovas­ko­csis kirán­du­lás a Kecs­ke­kő­re.

Augusz­tus 13., hét­fő: Kat­ro­sa — 24-es határ­va­dá­szok emlék­tú­rá­ja

Túra­ve­ze­tő: Nagy József tör­té­nész, Szima Csa­ba hely­tör­té­nész, 24. szé­kely határ­va­dász hagyo­mány­őr­ző és Kovács Lehel, az Erdé­lyi Kár­pát Egye­sü­let elnö­ke.

“A kéz­di­vá­sár­he­lyi m. kir. 24. szé­kely hon­véd határ­va­dász-zász­ló­alj a máso­dik világ­há­bo­rú végén, 1944 őszén az Ojto­zi-szo­rost és a kör­nye­ző magas­la­to­kat véd­te. Túránk a m. kir. 24/2. erőd­szá­zad Kat­ro­sai völgy­zá­rá­nak marad­vá­nya­i­hoz és a Kászon­ja­kab­fal­va mel­let­ti Nyír­ponk 1051 magas­lat­ra vezet. A 24. határ­va­dász gép­pus­kás­szá­zad egyik sza­ka­sza, Mező Ferenc tar­ta­lé­kos zász­lós parancs­nok­sá­ga alatt 1944. szep­tem­ber 2‑án fel­tar­tóz­tat­ta több­szö­rös túl­erő­vel táma­dó szov­jet csa­pa­to­kat, mely­nek követ­kez­té­ben Mező zász­lós hősi halált halt és posz­tu­musz kitün­tet­ték a Magyar Tisz­ti Arany Vitéz­sé­gi Érem­mel hős­tet­té­ért. A túra után sétát teszünk a Kászo­ni fal­vak­ban és meg­néz­zük a helyi táj­há­zat. A kászo­ni fal­vak, a maguk elzárt­sá­guk­ban ma egyi­ke azon szé­kely­föl­di vidé­kek­nek, melyek leg­hi­te­le­seb­ben őrzik a hagyo­má­nyos épí­té­sze­ti örök­sé­get.” Nagy József
Az esti szál­lás az innen 40 km-re lévő Berec­ken lesz.

Augusz­tus 14. kedd: Kéz­di­vá­sár­hely — Reg­gel meg­lá­to­gat­juk a kéz­di­vá­sár­he­lyi refor­má­tus teme­tő­ben Mező Ferenc sír­ját és ismer­ke­dünk a város szép­sé­ge­i­vel, meg­néz­zük a 24-es határ­va­dá­szok tör­té­nel­mi lak­ta­nyá­ját. Innen tovább uta­zunk Ojtoz­te­lep­re és Sós­me­ző­re, az Ojto­zi-szo­ros­ba, ahol a 24. határ­va­dász-zász­ló­alj har­ca­it vív­ta 1944 őszén, Pozso­nyi Atti­la alez­re­des veze­té­sé­vel. 1944. augusz­tus 28-án az első szov­jet táma­dás a zász­ló­alj 4. szá­mú tisz­ti­őr­sét érte Sós­me­ző­nél, ahol Cseh György főhad­nagy és kato­nái, mint­egy 70 fő, egyet­len sze­mély kivé­te­lé­vel hősi halált hal­tak.
Ezen a napon emlé­ke­zünk meg a m. kir. sop­ro­ni 18-as hon­véd gya­log­ez­red 1917-ben vívott har­ca­i­ról.

Augusz­tus 15. szer­da: Uta­zás a Bra­to­csa-hágó­ba (kb. 106 km, 2 óra autó­út)
Túra a Csu­kás-hegy­ség­ben Kovács Lehel, az EKE elnö­ké­nek túra­ve­ze­té­sé­vel.
Szál­lás: Árkos tele­pü­lé­sen (kb. 63 km, 1 jó óra autó­út)

Augusz­tus 16. csü­tör­tök: Uta­zás Szász­her­mány­ba, majd Bras­só­ba (30 km, fél óra autó­út). Kovács Lehel veze­té­sé­vel ismer­ke­dünk a Bar­ca­ság és a város neve­ze­tes­sé­ge­i­vel.
Szál­lás: Árkos tele­pü­lé­sen

Augusz­tus 17. pén­tek: Uta­zás a Gyi­me­sek­be (kb. 100 km, 2 óra autó­út), majd kora dél­után, 14 óra­kor szent­mi­sét celeb­rál Ber­szán Lajos atya az Ugra-tetőn, Sebő had­nagy kereszt­jé­nél. Ezek után hagyo­má­nya­ink­hoz híven meg­ko­szo­rúz­zuk Gyi­mes­kö­zép­lo­kon a temp­lom mögöt­ti teme­tő­ben Kövendy Ferenc zász­lós úr és baj­tár­sai kereszt­jét, ily módon emlé­kez­ve a I. világ­há­bo­rú áldo­za­ta­i­ra.

Augusz­tus 18. szom­bat: “32-es határ­va­dá­szok útja” emlék­tú­ra immár 9. alka­lom­mal
Gyü­le­ke­zés és regiszt­rá­ció 8 órá­tól Hideg­ség­ben a Fatá­nyé­ros pan­zi­ó­nál. 9 óra­kor indu­lunk Csík­szent­do­mo­kos­ra. Utunk során meg­em­lé­ke­zést tar­tunk a Kond­ra-kereszt szom­széd­sá­gá­ban álló, a Kele­ti-Kár­pá­tok­ban hősi halált halt kato­nák emlé­két őrző kereszt­nél. Csík­szent­do­mo­ko­son ünne­pi köszön­tő és műsor vár­ja a túrá­zó­kat, majd egy tál meleg étel mel­lett pihen­he­tünk.

Ter­mé­sze­te­sen idén is lesz lehe­tő­ség busszal vissza­utaz­ni Hideg­ség­ben hagyott autó­ink­hoz, mely­re a regiszt­rá­ci­ó­nál lehet, illet­ve kell jelent­kez­ni!

Augusz­tus 19. vasár­nap: Láto­ga­tás erdé­lyi bará­ta­ink­nál (sza­ba­don választ­ha­tó)

Tud­ni­va­lók:

  • Az egyes napok önál­ló prog­ram­ként is láto­gat­ha­tók!
  • A túrák köze­pes edzett­sé­get igé­nyel­nek, azon­ban magas­hegy­ség­re jel­lem­ző föld­raj­zi és hir­te­len vál­to­zó idő­já­rá­si viszo­nyok­ra kell készül­ni (bejá­ra­tott túra­ci­pő, eső­ka­bát)! Ele­gen­dő mennyi­sé­gű folya­dék­ról és éle­lem­ről min­den részt­ve­vő maga gon­dos­kod­jon igé­nye­i­nek meg­fe­le­lő mér­ték­ben!
  • A ren­dez­vé­nyek ingye­ne­sen láto­gat­ha­tók, a túrá­kon neve­zé­si díj nincs. Az emlék­tú­rá­kon min­den­ki a saját fele­lős­sé­gé­re vesz részt, kár­té­rí­tés sem­mi­lyen címen nem igé­nyel­he­tő!
  • Hason­ló­an a tava­lyi évhez idén is segí­tünk fél­pan­zi­ós szál­lás­he­lyek fog­la­lá­sá­ban Gyer­gyó­re­me­tén, Berec­ken és Árko­son. (A múlt évi reme­tei beosz­tás akár élhet 2018-ban is.) Árko­son 2 ágyas, für­dő­szo­bás szo­bák­ban száll­ha­tunk meg. (A tava­lyi lét­szá­munk­nak meg­fe­le­lő mennyi­sé­gű szo­bát ide­ig­le­ne­sen lefog­lal­tam.) Fon­tos len­ne minél hama­rabb lát­ni az idei lét­szá­mot, ezért kérem jelez­zé­tek az igé­nye­i­te­ket, hogy vég­le­ge­sít­hes­sem a fog­la­lást. A Gyi­me­sek­ben az idén is egyé­ni­leg (és idő­ben!) fog­lal­já­tok le a szál­lás­he­lye­ket!
  • Az első négy nap veze­tő­je újból Nagy József tör­té­nész bará­tunk lesz, a Bar­ca­ság­ban és Bras­só­ban pedig Kovács Lehel, az EKE elnö­ke. Elő­re is köszön­jük a segít­sé­gü­ket.
  • Az első alka­lom­mal meg­szer­ve­zé­se kerü­lő 24. szé­kely határ­va­dá­szok emlé­két őrző túrát Szima Csa­ba veze­ti, aki fel­ku­tat­ta és azo­no­sí­tot­ta a har­cok hely­szí­ne­it.
  • Meg­em­lé­ke­zé­se­ink ünne­pé­lyes­sé­gét és mél­tó­sá­gát Pre­gi­tzer Fru­zsi­na Jászai Mari díjas szín­mű­vész­nő, a Magyar Kul­tú­ra Lovag­ja és Bata Haj­nal­ka nép­ze­nész, nép­dal­éne­kes köz­re­mű­kö­dé­se biz­to­sít­ja, dísz­őr­sé­get a Hon­véd Hagyo­mány­őr­ző Egye­sü­let Sop­ro­ni Tago­za­tá­nak “kato­nái” áll­nak Igler Atti­la veze­té­sé­vel. 

Őriz­zük meg emlék­tú­rá­ink poli­ti­ka fölött álló mél­tó­sá­gát, sze­re­tet­tel várunk min­den jó szán­dé­kú, ter­mé­sze­tet és túrá­zást ked­ve­lő tár­sun­kat!

 

Info: Kohl And­rás (túra­szer­ve­ző, Kelet-magyar­or­szá­gi Spe­ci­á­lis Men­tő Egye­sü­let, e‑mail: , tel: +36 309147819)