Királykút

Királykút

Uticélok / Felvidék / Turóc
Nehézségi szint:
7/10

„A Királykút nevű gerinc a tetőn fakadó forrástól vette nevét. A fátlan turóci hegyekre és a vadregényes sziklás harmaneci völgyekre látunk. “Össze-vissza hányt óriási kövek hevernek a sivár mezőn, mintha gygászok harca lett volna ezen a helyen egykor. Sem fa, sem bokor nincs közelben, még a fű is száraz, kiégett, avar. Szomorú, kietlen csatatér ez. Állítólag hajdan Mátyás király szarvasvadászat közben itten pihent meg, s ivott a forrás vizéből, ezért nevezik Királykútnak. Bizony a régi dicsőségből már semmi sem maradt szegény Králova studnának, mert fölséges vadászok és büszke szarvasok helyett tót pásztorok itatják belőle teheneiket.” (Szerelemhegyi Móczár Jolán: Sturec és vidéke, 1895)
A teheneket nyaranta ma is kicsapják a Királykút környéki legelőkre, de tót pásztort már nemigen látni erre. Annál több turistát, akik ma már fel tudnak autózni a Királykút alatti hegyi hotelhez (Felsőhermándtól 13 km, 30 perc), hogy onnan hódítsák meg a Király-sziklát, a Krizsnát, a Nagy-Fátra legmagasabb csúcsát, a Közép-ormot, vagy akár a Ploskát és a Borisovot is. A Királykút vályús forrása 1,1 kilométerre van a piros jelzésen a hoteltől. Innen a sárga jelzésen további 300 méter a Király-szikla, amelynek tetejéről elénk tárul mind a Krizsna-Ostredok gerinc, mind a Nagy-Fátra nyugati része. Érdekes, hogy a Királykútból feltörő víz a Gáder-völgybe tart, majd onnan a Turócba és a Vágba jut. Ettől a forrástól 180 méterre, a hegy déli oldalán fakad a Beszterce forrása, amelyről Besztercebánya is kapta a nevét. A Beszterce innen 22,9 kilométert tesz meg a városig, ahol a Garamba ömlik.
670 méterre a hegyi szállodától találjuk a Nagy-Fátra áldozatainak szimbolikus temetőjét. A sziklatömbön egy acélkereszt található. Alatta, egy sziklás szirtfokon található egy emléktábla, amelyen az áldozatok nevei szerepelnek 1954 óta, amikor a nyilvántartásuk megkezdődött.
A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a Királykútnál álló feszület.

Hazajáró epizódban szerepelt: