Zejmár-szakadék

Imrik­fal­vá­hoz közel nyí­lik a karszt­vi­dék leg­rö­vi­debb szur­do­ka, a Zej­már-sza­ka­dék. A Gera­va-fenn­sík­ról dél­re lefo­lyó patak rövid útja alatt igen komoly víz­esés­rend­szert alko­tott.

A szo­rost 1963-ban nyi­tot­ták meg, azóta itt is lét­rák, lán­cok és fém­tál­cák segí­tik az elő­re jutást.

A szur­dok leg­ma­ga­sabb víz­esé­se, a Nálep­ka.

Róth-szakadék

Az első ismert turis­ták, akik végig­jár­ták a völ­gyet, az iglói tanár, Róth Már­ton és tár­sai vol­tak 1898-ban. Ők fedez­ték fel a völgy fel­ső részén szű­kü­lő hasa­dé­kot, azaz a gugyort.

Vörös-szakadék

A Székás­men­ti-domb­ság nyu­ga­ti szé­lén tátong a Vörös-sza­ka­dék. A jó 800 méter szé­les és 100 méter magas ter­mé­sze­ti rit­ka­ság egy tör­me­lé­kes-üle­dé­kes kőzet­ré­teg­ben ala­kult ki, való­szí­nű­leg egy hatal­mas föld­csu­szam­lás követ­kez­té­ben. Ero­dált fel­szí­ne már messzi­ről ragyog­tat­ja vörös­agyag, homok­kő, már­ga és mész­kő öltö­ze­tét.

Rozsda-szakadék

A Rozs­da-sza­ka­dék 600 m szé­les és több mint 100 m mély rozs­da­szí­nű hasa­dé­kok­kal tagolt víz­mo­sás.

Mérági-szakadék

A Pan­non ten­ger üle­dé­ke­it kimo­só Mérá­gi patak ala­kí­tot­ta sza­ka­dé­ko­kat lát­vá­nyos vörös homok­kő­fa­lak sze­gé­lye­zik. Mivel ma is igen aktív eró­zió zaj­lik a fel­szí­nen, a Mérá­gi-sza­ka­dék folya­ma­to­san bővül, s éle­sen kiásó­dott rozs­da­szí­nű sza­ka­dék­ja­i­val egy­re inkább kezd emlé­kez­tet­ni – per­sze csak kicsi­ben – a pád­isi Rozs­da-sza­ka­dék­ra.

A kilá­tás viszont vál­to­zat­la­nul szép­sé­ges: a Belé­nye­si-meden­cé­ben ülő apró fal­vak és szem­ben a vég­te­len Bihar-hegy­ség néma vonu­la­tai fölött csak a fel­hők cse­ré­lőd­nek.

Mögöt­tünk a Béli-hegy­ség sza­ka­dat­lan erdők­kel benőtt hátai hul­lá­moz­nak.