Atyina

Atyina

A Pozse­ga-hava­sa észa­ki domb­haj­la­tán, a közel ezer­éves Atyi­na viha­ros tör­té­nel­met tud­hat maga mögött. Közép­ko­ri vára már a 14. szá­zad ele­jén állt, az alat­ta álló közép­ko­ri Szent Mik­lós plé­bá­nia­temp­lo­mot pedig már 1334-ben emlí­tik a kró­ni­kák. A mai Szűz Mária tisz­te­le­té­re szen­telt plé­bá­nia­temp­lo­ma 1494-ben épült, de ekkor emel­ték az Újla­ki­ak a feren­ces és kla­rissza kolos­tort. Ezt a fej­lő­dést vág­ta ket­té a török, mikor 1543-ban elfog­lal­ta az atyi­nai várat és vele a tele­pü­lést. A török idők­ben a kolos­to­rok és a temp­lom is elpusz­tul­tak. 1686-ban sike­rült vissza­fog­lal­ni Atyi­nát, amely során a vár tel­je­sen elpusz­tult, mára csak néhány fal maradt belő­le. A temp­lo­mot a 18. szá­zad­ban épí­tet­ték újjá, sőt ami­óta a lourdes‑i szűz­anya szob­ra ide került, híres zarán­dok­hellyé vált. Mikor Atyi­na 1920-ban Hor­vát­or­szág­hoz került, a tele­pü­lés negye­de még magyar volt. A szer­bek és a hor­vá­tok között 1942-ben tört ki az első véreng­zés, mikor a hor­vát usz­ta­sák 200 szer­bet gyil­kol­tak meg itt. Ennek elle­né­re 1991-re Atyi­na 2/3‑a szerb volt, amit meg is szállt a jugo­szláv nép­had­se­reg. Mire a hor­vá­tok fel­sza­ba­dí­tot­ták 1991 decem­be­ré­ben a tele­pü­lést, a szer­bek már 45 hely­be­li hor­vá­tot gyil­kol­tak meg, és a házak több­sé­gét, illet­ve a temp­lo­mot is lerom­bol­ták. Cse­ré­be a hor­vá­tok is fel­gyúj­tot­ták a szer­bek pra­vo­szláv temp­lo­mát. Ha ehhez hoz­zá­vesszük, hogy a Jan­ko­vich-csa­lád egy­ko­ri kas­té­lyát a helyi parasz­tok nem­ze­ti és anti­fe­u­dá­lis hevü­le­tük­ben 1918-ban szin­tén fel­gyúj­tot­ták, akkor tény­leg azt lát­juk, hogy Atyi­na viha­ros tör­té­nel­met tud­hat maga mögött.
A XXI. szá­zad­ban egy­elő­re nem tör­tént sem­mi hadi tudó­sí­tá­sok­ba való ese­mény, Atyi­na éli a jól meg­ér­de­melt békés hét­köz­na­po­kat. A vár­rom, a pra­vo­szláv temp­lom és a góti­kus épü­let­ré­sze­ket rej­tő Sar­lós Bol­dog­asszony plé­bá­nia­temp­lom is vár­ja a kirán­du­ló­kat, és ezt teszi a Geo­ló­gi­ai Infor­má­ci­ós Köz­pont is. A 2021-ben átadott láto­ga­tó­köz­pont érde­kes kiál­lí­tá­sok­kal, három­di­men­zi­ós mozi­val segít meg­ér­te­ni, hogy miért a Papuk Hor­vát­or­szág geo­ló­gi­a­i­lag leg­vál­to­za­to­sabb hegy­sé­ge. Hon­lap­ján magyar nyel­vű menüt is talá­lunk.

A jel­vény­szer­ző moz­ga­lom iga­zo­ló­pont­ja a vár­rom.
Magas­ság: 253 m
Nyit­va: 0–24
Meg­kö­ze­lí­tés: a Geo­ló­gi­ai Infor­má­ci­ós Köz­pont­tól 200 méter­re torony­iránt a hegy olda­lá­ban.

Vukovári Magyarok Egyesülete — Vukovár

Vukovári Magyarok Egyesülete — Vukovár

A Duna part­ján fek­vő Vuko­vár igen apró magyar közös­ség­gel ren­del­ke­zik, aki­ket a 2008-ban ala­kult Vuko­vá­ri Magya­rok Egye­sü­le­te fog össze. Az Egye­sü­let­ben pezs­gő magyar élet folyik, hiszen tag­jai nagy hang­súlyt fek­tet­nek a hagyo­mány­őr­zés­re és a magyar nyelv ápo­lá­sá­ra. Az Egye­sü­let köz­pont­ja a vuko­vá­ri Magyar Ház, ahol szin­te min­den nap össze­jön­nek a helyi­ek, akár az asszony­kó­rus pró­bá­i­ra vagy egy kis közös sütés-főzés­re.

Az Egye­sü­let min­den évben részt vesz a május­ban meg­ren­de­zés­re kerü­lő vuko­vá­ri Város­na­po­kon, ami­re lán­gos­sal és kür­tős­ka­láccsal készül­nek. A helyi magya­rok leg­na­gyobb és leg­nép­sze­rűbb ren­dez­vé­nye a min­den év feb­ru­ár­já­ban meg­ren­de­zés­re kerü­lő Vuko­vá­ri Magyar Bál.

A vuko­vá­ri magya­rok híre­sek határ­ta­lan ven­dég­sze­re­te­tük­ről, így beje­lent­ke­zés alap­ján min­den oda érke­ző haza­já­rót szí­ve­sen lát­nak a Magyar Ház­ban, ahol egy kiál­lí­tás kere­te­in belül meg­is­mer­he­tik, hogy régen hogyan éltek a magya­rok itt, Vuko­vá­ron, vala­mint bete­kin­tést nyer­het­nek a helyi közös­sé­gi élet­be. Ha vala­ki meg­éhez­ne, aza a váro­si stan­do­kon vagy akár a Magyar Ház­ban is vehet egy lán­gost vagy egy kür­tős­ka­lá­csot.

A helyi magya­rok tevé­keny­sé­gét az Egye­sü­let Face­book cso­port­já­ban lehet nyo­mon követ­ni: https://www.facebook.com/groups/293459114055040/about/

Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központ

Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központ

Az 1986-ban épí­té­sze­ti nívó­dí­jat, 1994-ben Euró­pa Nost­ra díjat nyert SZÁNTÓDPUSZTA, a XVIII-XIX. szá­za­di párat­lan major­sá­gi műem­lék-együt­tes, mely a Bala­ton déli part­ján, a 7‑es szá­mú főút mel­lett talál­ha­tó.
A pusz­ta mint­egy har­minc épü­le­te ere­de­ti álla­pot­ban őrzi egy major­ság képét.

Szán­tód­pusz­tán ma IDEGENFORGALMI ÉS KULTURÁLIS KÖZPONT műkö­dik, mely szá­mos kép­ző­mű­vé­sze­ti, kul­túr­tör­té­ne­ti és nép­raj­zi kiál­lí­tás­nak ad ott­hont:

- Hely­tör­té­ne­ti kiál­lí­tá­sok
— Itt talál­ha­tó a Bala­ton egyet­len akvá­ri­u­ma, mely a tó élő­vi­lá­gát mutat­ja be.
— Fest­mény­ga­lé­ria
— Lovas­cent­rum
— Állat­si­mo­ga­tó
— Lak­osz­tá­lyok

Célunk és fel­tett szán­dé­kunk a kap­cso­lat­épí­tés, bemu­tat­ko­zá­si lehe­tő­sé­get kíná­ló, hagyo­má­nya­in­kat fel­ele­ve­ní­tő, az ősi magyar érté­ke­ket min­den­ki szá­má­ra meg­is­mer­te­tő és őrző közös tevé­keny­ség. Bemu­tat­ko­zá­si alkal­mat kívá­nunk terem­te­ni nem­csak a somo­gyi, hanem dél- és nyu­gat dunán­tú­li kéz­mű­ve­sek, ková­csok szá­má­ra. Ezt az ősi magyar emlék­he­lyet sze­ret­nénk még job­ban, több ren­dez­vénnyel élet­re kel­te­ni.
Ennek szel­le­mé­ben sze­re­tet­tel vár­juk azo­kat az alko­tó­kat, részt­ve­vő­ket, akik az álta­lunk kép­vi­selt célt magu­ké­nak érzik és közös ren­dez­vé­nyek kere­te­in belül hagyo­mány­te­rem­tő cél­lal, prog­ra­mok­kal gaz­da­gí­ta­nák ősi magyar érté­ke­in­ket!

A sze­zon folya­mán szá­mos cso­por­tot tudunk fogad­ni elő­re meg­be­szélt prog­ra­mok­kal, ebéd­del, bor­kós­to­ló­val. Isko­lás gyer­me­kek részé­re ked­vez­mé­nyes belé­pő a terü­let­re. Kérés­re meg­szer­vez­zük a kéz­mű­ves fog­lal­ko­zá­so­kat, íjá­sza­tot kor­hű vise­let­ben, nép­tánc bemu­ta­tót. Nyá­ron lovas tábo­rok működ­nek. Min­den beté­rő ven­dég szá­má­ra lovag­lá­si, kocsi­ká­zá­si, póni­zá­si lehe­tő­ség áll ren­del­ke­zés­re. Meg­szer­vez­zük eskü­vők, csa­lá­di és céges ren­dez­vé­nyek lebo­nyo­lí­tá­sát.

 

Hadimúzeum — Oroszka

Hadimúzeum — Oroszka

A magyar több­sé­gű falu kör­nyé­kén a máso­dik világ­há­bo­rú “vég­órá­i­ban” meg­tor­pant a front, majd iszo­nyú pusz­tí­tást maga mögött hagy­va vonult tovább. Hogy ne merül­je­nek fele­dés­be a hero­i­kus har­cok hősei és áldo­za­tai, erre tet­te fel az éle­tét az orosz­kai Zsá­ko­vics Lász­ló, aki lenyű­gö­ző had­tör­té­ne­ti múze­u­mot ren­de­zett be itt a két világ­há­bo­rú emlé­ke­i­ből.

A kiál­lí­tott tár­gyak anya­ga rész­ben az első, de java­részt a máso­dik világ­há­bo­rú­ban hasz­ná­la­tos fegy­ve­re­ket, har­ci jár­mű­ve­ket, kitün­te­té­se­ket, és az egyéb hasz­ná­la­ti tár­gya­kat mutat­ja be.
Az Alsó-Garam-men­te terü­le­tén 1944 kará­cso­nyá­tól 1945 hús­vét­já­ig állt a front. Zsá­ko­vics Lász­ló a hábo­rú ide­jé­ből szár­ma­zó relik­vi­á­kat gyer­mek­ko­rá­tól gyűj­ti, immár 30 esz­ten­de­je. Itt min­den tárgy­nak tör­té­ne­te van. Jelen­leg a kiál­lí­tott anyag közel 1000 négy­zet­mé­te­ren terül el. A kézi­fegy­ve­rek szá­ma jelen­leg kb. 400 dara­bot tesz ki. Ám nem csak relik­vi­ák, egyen­ru­hák és kézi­fegy­ve­rek sora­koz­nak itt szá­zá­val. Repü­lő­gép ron­csok, nehéz­fegy­ve­rek, műkö­dő­ké­pes harc­jár­mű­vek és külön­bö­ző tüzér­sé­gi esz­kö­zök gon­dos­kod­nak arról, hogy rádöb­ben­jünk: való­já­ban a Kár­pát-meden­ce (ha nem egész Kelet-Euró­pa) leg­na­gyobb magán­gyűj­te­mé­nyét tekint­het­jük meg Orosz­kán! Aki­nek ez nem len­ne elég, azt min­den év augusz­tu­sá­ban felejt­he­tet­len hadi­be­mu­ta­tó­val vár­ják a múze­um terü­le­tén beren­de­zett had­szín­té­ren. A kora­be­li Garam-men­ti had­mű­ve­let alap­ján elne­ve­zett, “Süd­wind” hadi­be­mu­ta­tó már sok­éves hagyo­mánnyá vált ugyan, de évről-évre meg­úju­ló kore­og­rá­fi­á­val ele­ve­ní­ti fel a máso­dik világ­há­bo­rú­ban itt zaj­lott véres har­co­kat.

Az Orosz­kai Hadi­mú­ze­um Haza­já­ró Pont is egy­ben, így jó szív­vel ajánl­juk min­den tag­tár­sunk­nak első­sor­ban cso­por­tos prog­ram­ként. A múze­um az év min­den nap­ján láto­gat­ha­tó, ám előt­te min­den­kép­pen szük­sé­ges a tárlatvezetésről‑, illet­ve igény ese­tén a szál­lás­ról, ellá­tás­ról egyez­tet­ni a fen­ti tele­fon­szá­mon!