Visói-havasok — Huculföld koronája, a Várkő
Hazajáró műsorok

Visói-havasok — Huculföld koronája, a Várkő

70. rész
"A szülőföldet és a hont nem lehet szeretni, ha nem ismerjük azt úgy, amint a különböző tájak sajátosságában és szépségében szemtől szembe áll velünk. Önmagunkat sem ismerjük és nem értjük, csak abban az összefüggésben, amelyben élünk."
Tavaszy Sándor

Akad­nak elzárt szeg­le­tei a Kár­pá­tok­nak, ahol mint­ha las­sab­ban bal­lag­na az idő. A „bús, boron­gós” Mára­ma­ro­si-hava­sok vonu­la­ta is úgy áll ott, az Észak­ke­le­ti-Kár­pá­tok szí­vé­ben, mint­ha bele­der­medt vol­na a min­den­ség­be. Csak néha-néha moc­can egyet, hogy leráz­za magá­ról a modern­ség ide­gen uni­for­mi­sa­it, aztán szé­pen komó­to­san vissza­fek­szik a Mára­ma­ro­si-meden­ce fölé, némán tűr­ve a háta­in lege­lé­sző álla­to­kat és völ­gye­i­ben az orga­ni­kus falu­si lét­for­ma utol­só kép­vi­se­lő­it. Az erdős-hegyes Mára­ma­ros koráb­ban lakat­lan kirá­lyi gye­pű­vi­dé­két az idők során magyar urak, szász ven­dé­gek, hava­si olá­hok és a leg­hű­sé­ge­sebb nem­ze­ti­ség, a ruszi­nok népe­sí­tet­ték be. Aztán dara­bok­ra szag­gat­ták „ter­ra Mára­ma­rost”, és szét­osz­tot­ták két újdon­sült állam között. Déli, Romá­ni­á­hoz csa­tolt része, a Tiszá­ba futó Visó völ­gye és a fölé maga­so­dó kris­tá­lyos hegy­tö­meg, a Visó-men­ti hegy­cso­port, mely­nek leg­ma­ga­sabb hegy­sé­ge, a Vár­kő tömb­je cso­dás ter­mé­sze­ti érté­kei mel­lett azért is von­zó cél­pont­ja a Haza­já­ró­nak, mert ezen az elszi­ge­telt vidé­ken a hegy­vi­dé­ki ruszi­nok kele­ti nép­raj­zi cso­port­ja, a hucu­lok átörö­kí­tet­ték azt az ősi, archa­i­kus élet­vi­tel­rend­szert, amit az úgy­ne­ve­zett „civi­li­zá­ció” már kiír­tott szin­te min­den vidék­ről. Euró­pa egyik utol­só transz­hu­mán gaz­dál­ko­dá­sú terü­le­te kivé­te­les ter­mé­sze­ti érté­ke­ket is meg­őr­zött. Ezek után kutat­nak magyar­or­szá­gi föld­rajz­tu­dó­sok, hogy fel­tár­ják, miként ala­kult a mára­ma­ro­si hegy­vi­dék kör­nye­ze­te az elmúlt évez­re­dek­ben.

Látnivalók / Kárpátalja / Máramaros

A Visói-hava­sok egy­ko­ri erdő­ki­ter­me­lő és fafel­dol­go­zó köz­pont­já­ban, Fel­ső­vi­són nagy a jövés-menés. Tri­a­non előtt még a néme­tek és a magya­rok adták a több­sé­get, ám miu­tán a máso­dik világ­há­bo­rú végén a kom­mu­nis­ták ezre­ket inter­nál­tak és űztek el innen, nem meg­le­pő, hogy ma már 15 ezer lako­sá­ból csak­nem 14 ezer román. A ruszi­nok jelen­lé­té­re utal egy­ko­ri görög kato­li­kus fatemp­lo­muk, melyet ma már az orto­dox egy­ház bir­to­kol.

Szem­ben a neo­gó­ti­kus római kato­li­kus temp­lom hir­de­ti a meg­ma­radt néhány száz fős magyar és német közös­ség hitét.

A város­ka éppen ott fek­szik, ahol a Visó­ba folyik leg­je­len­tő­sebb jobb olda­li mel­lék­vi­ze, a Vas­ér. Innen indul a híres Mára­ma­ro­si-kis­vas­út, a Mok­ani­ca, ami a faszál­lí­tás mel­lett ma már első­sor­ban a turiz­must szol­gál­ja. A vonat több helyen is meg­áll, van, ahol fa rako­dás cél­já­ból, más­hol meg hogy a patak­ból vizet szi­vattyúz­za­nak a gőz­moz­dony­ba.

Közel vagyunk a tör­té­nel­mi határ­hoz, ezt világ­há­bo­rús erő­dít­mé­nyek marad­vá­nyai is jel­zik. Elsu­ha­nunk egy szik­lá­ba vájt kato­nai kór­ház mel­lett, mellyel szem­ben még lőszer­rak­tá­rat is rej­tet­tek a szik­la­üre­gek.

A gőz­ma­si­na Pal­tin meg­ál­ló­ig viszi az uta­so­kat.

Bővebben...

Havas­me­ző lakói, a kis­tes­tű lova­ik­ról is ismert hucu­lok a 16. szá­zad­tól szi­vá­rog­tak be Galí­ci­á­ból és Buko­vi­ná­ból és foko­za­to­san népe­sí­tet­ték be a mai Hucul­föl­det. A falu képe jól ábrá­zol­ja, hogy a helyi gaz­da­ság máig meg­ha­tá­ro­zó ága­za­tai a ter­mé­sze­ti adott­sá­gok­ból faka­dó­an a faki­ter­me­lés, a hagyo­má­nyos, önel­lá­tó hegy­vi­dé­ki állat­tar­tás és a zord éghaj­la­ton igen­csak fárad­sá­gos föld­mű­ve­lés.

Bővebben...

Hucul­föld ékkö­ve, a Vár­kő. Aki föld­rajz- és tör­té­ne­lem­köny­vek helyett az élet­ből sze­ret­ne tanul­ni tör­té­nel­mi hazánk észak­ke­le­ti zuga, az ősi Mára­ma­ros múlt­já­ról és ter­mé­sze­ti érté­ke­i­ről, vagy csak egy­sze­rű­en meg akar sza­ba­dul­ni az asz­falt porá­tól, láto­gas­sa meg a Visó-völ­gye rej­tett kin­cse­it és jöj­jön fel ide körül­néz­ni a Vár­kő kereszt­jé­től.

A gerinc mel­lett talál­ha­tó a Vér­cse-tó, ami egy hófolt eró­zi­ós tó, tehát nincs kifo­lyá­sa, így ami­kor meg­nő a víz­szint­je, akkor a vize átcsu­rog a gerin­cen.

 

 

Bővebben...