Tarcal-hegység – A déli végek ékszere
Hazajáró műsorok

Tarcal-hegység – A déli végek ékszere

21. rész
"Mennyei Atyánk, te vagy a végtelen, Derűdet hintsd szét a déli végeken. Új évezred van, adj nekünk új szívet, El ne merüljön végleg - e kis sziget."
Bogdán József: Fohász a déli végeken

Újra itt vagyunk a déli végeken, ezen a mostoha, véráztatta tájon, dermesztő hideg télben, kutakodni természeti szépségei, a múlt még megmaradt magyar emlékei és a jelenkor életjelei után. A végtelennek tűnő Alföldön délnek folydogáló Duna útját a Szerémség északi határán egy szigethegy állja, amit kikerülve keletnek folytatja útját. Ez a természetes akadály a zivataros évszázadok néma tanújaként az Al-Duna fölé hajoló Tarcal-hegység. Az alig 500 méter magas, mintegy 80 km hosszú vonulat ma már kicsinosított Nemzeti Parkként várja a szépre vágyó turistákat. Ide indul most a Hazajáró, meglátogatni a Duna két oldalán fekvő régi és új vidékeket, a Tarcal erdőit és a lábainál fekvő falvakban látleletet venni: mi maradt belőlünk odalent, az Al-Duna partján.

Látnivalók / Délvidék / Bácska

A történelmi Bács-Bodrog vármegyében, a Duna bal partján fekszik Újvidék. A legenda szerint a várost a török kiűzése után a folyó túlpartján fekvő Péterváradról áttelepült katonák alapították. 1748-ban kapott városi jogokat Mária Teréziától. Újvidék ugrásszerű fejlődésen ment keresztül a Monarchia idején, ekkor épült a központ legtöbb, ma is régi fényében ragyogó épülete.

Bővebben...

A Duna jobb partján fekvő kiterjedésű, többszörösen erődített vár. Építése 1698-ban kezdődött, és 88 éven át tartott. A Hódoltság idején a törökök kezén volt, majd visszaszerzése után a magyar csapatok jelentősen megerősítették.

Bővebben...

Pétervárad szomszédjában van a Báthoriak ősi birtoka, a 170 éven át török uralom alatt álló Karlóca. 1699-ben itt köttetett a béke a törökök és a Habsburgok között. Ennek emlékét a Békehozó Miasszonyunk Kápona őrzi.

Bővebben...

A Tarcal legmagasabb pontja, az antenna tornyáról felismerhető a szerény, 539 méteres Vörös-bérc.

Bővebben...

Van egy apró, sajátos hangulatú falu a Tarcal-hegység délkeleti csücskében, aminek neve egy szóban mindent elmond a szerémségi szórvány helyzetéről: Maradék. Így hívják a települést, ahol mára 500-an maradtak magyarok.

A helybéli eredetlegenda szerint a település helyén valamikor réges-régen véres csata dúlt, melynek következtében kő kövön nem maradt – csak egy ház, és annak a tornáca. Ez a ház lett aztán az újjáépítés alapja, köré épült fel a jelenlegi falu.

A török hódoltság idején szinte elnéptelenedett Szerémséget szerb és horvát telepesek lakták be.  Aztán  a 19. században dunántúli és bácskai magyarok érkeztek, így hamarosan ők váltak Maradék legnépesebb nemzetiségévé.

Bővebben...