Szinevér — A Gorgánok gyöngyszeme
Hazajáró műsorok

Szinevér — A Gorgánok gyöngyszeme

85. rész
„A Halicsból bevándorolt bojkó a patak mellett, ahol a völgy kiszélesedik, vagy a hegyoldalon kiirtott egy darab földet és annak közelében kunyhót, házat épített. Itt élt elszigetelten, szomszéd nélkül. Később egyre több és több házikót ragasztottak a patak partjára vagy a hegy oldalára, és megvolt az új telep, az új falu.”
Bonkáló Sándor: A Rutének

Kár­pát­al­ja hegy­vi­dé­ke min­dig is tör­té­nel­mi hazánk egyik leg­va­dabb tája, gyé­ren lakott, való­di perem­te­rü­le­te volt. Zord éghaj­lat, ter­mé­ket­len talaj, vég­te­len őser­dők, sebes folyó­vi­zek raj­zol­ják e vidé­ket, ahol az ember­nek nincs könnyű dol­ga, ha élni akar. Kelet és nyu­gat hatá­rán az átme­nő for­ga­lom foly­ton élénk volt, de a lete­le­pe­dés­sel járó embert pró­bá­ló élet­mó­dot csak keve­sen válasz­tot­ták. Hon­fog­la­ló őse­ink itt kel­tek át a Kár­pát-meden­cé­be, aztán erre vonul­tak kele­ti had­já­ra­ta­ik­ra. De innen jöt­tek a hódí­tó tatá­rok is, akik után német tele­pe­sek majd ruszi­nok ára­mol­tak ide, akik az első nagyobb tele­pü­lé­se­ket is ala­pí­tot­ták. Talán ennek az elha­gya­tott­ság­nak is köszön­het­jük a táj­ké­pi és nép­raj­zi tisz­ta­sá­got, a táj és a nép egy­faj­ta vad­ság­ban is érin­tet­len őster­mé­sze­tét, lel­kü­le­tét. Kár­pát­al­ja észak­ke­le­ti része, a hegyek­kel és erdők­kel borí­tott Gor­gá­nok hegy­lán­ca, a Tala­bor folyó for­rás­vi­dé­ke erő­sen fel­csi­gáz­ta érdek­lő­dé­sün­ket. Az öko­ló­gi­ai egyen­súly fenn­tar­tá­sa mel­lett a turiz­mus fej­lesz­té­sét is célul tűző Szi­ne­vé­ri Nem­ze­ti Park gaz­dag és vál­to­za­tos élő­vi­lág­gal, feled­he­tet­len táj­ké­pek­kel, szí­vé­ben ten­ger­szem­mel, pere­mén ősi boj­kó hegyi tele­pü­lé­sek­kel vár­ja a Haza­já­rót.

Látnivalók / Kárpátalja / Máramaros

A Kár­pá­tok szűk, vad­re­gé­nyes kele­ti átjá­rói min­dig is kivá­ló, ter­mé­sze­tes védel­met nyúj­tot­tak a betö­rő ellen­ség­gel szem­ben. Az út men­ti harc­ko­csi­aka­dá­lyok már a Kár­pát­al­ja 1939-es vissza­té­ré­se után, a Szov­jet­uni­ó­val szem­ben a kele­ti hatá­ron kiépí­tett védel­mi vona­lat jel­zik. Az Árpád-vonal Tala­bor-men­ti bun­ke­rei hazánk védel­me helyett saj­nos ma már csak a turiz­must szol­gál­ják. Tan­ös­vé­nyen jár­hat­juk végig vas­be­ton szer­ke­ze­tű erőd­rend­szer marad­vá­nya­it.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...

A Gor­gá­nok hegyei ölel­te völgy­be a mai Fel­ső­szi­ne­vér­re a 17. szá­zad­ban tele­pí­tet­ték az első boj­kó ruszi­no­kat. A helyi közös­ség a régi rend sze­rint éli éle­tét e mesés kör­nye­zet­ben, távol a világ szem­fény­vesz­té­sé­től. Itt aztán nem a leg­újabb kütyük kötik le az embe­rek éle­tét. A moni­to­rok előtt gör­nye­dő vir­tu­á­lis ten­gő­dés helyett az iga­zi, nagy­be­tűs éle­tet élik, min­den sze­rény és kemény körül­mény elle­né­re, jó kedéllyel. A boj­kók min­den­nap­ja­it a ter­mé­sze­ti kör­nye­zet ele­mei, a hava­si élet­tér, az álla­tok, a növé­nyek, a víz, a föld és a fa hatá­roz­zák meg.

A temp­lom­domb­ról cso­dá­la­tos hava­si táj­kép tárul elénk, de itt talál­ha­tó a 18–19. szá­zad­ban a Meg­vál­tás tisz­te­le­té­re épült görög kato­li­kus fatemp­lom is.

Bővebben...

A közel 1000 méter maga­san fek­vő Szi­ne­vé­ri-tó köze­pét egy apró szi­get éke­sí­ti. A tó gya­log­szer­rel kör­be­jár­ha­tó, de tutaj­jal is lehet.

A Szi­ne­vé­ri-tótól vezet az út a ten­ger­szem fölé maga­so­dó Tó-havas­ra. Innen cso­dás kilá­tás nyí­lik a tóra és a Gor­gá­nok hegye­i­re-völ­gye­i­re.

Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...
Bővebben...