Fogarasi-havasok 2. — Téli gerinctúra a Moldovánra
Hazajáró műsorok

Fogarasi-havasok 2. — Téli gerinctúra a Moldovánra

63. rész
"Erdélyország, áldás földje, gazdag és erős anyánk! Zöld vetésből szőtt ruhád övét, Kárpát bércek fonják itt köréd, bort s aranyt termő hazánk!"
Erdélyi Szász Himnusz

Aki való­di magas­he­gyi kaland­ra vágyik, és köze­li helye­ken sze­ret­ne hegy­má­szó élmé­nyek­kel gaz­da­god­ni, leg­job­ban teszi, ha elmegy télen a Déli-Kár­pá­tok leg­ma­ga­sabb, leg­hosszabb és leg­na­gyobb töme­gű kris­tá­lyos hegy­sé­gé­be, a Foga­ra­si-hava­sok­ba. Az erdé­lyi meden­cé­ből fel­gyű­rő­dött hegy­vo­nu­lat 70 km-es víz­vá­lasz­tó főge­rin­ce ezer éven át hatal­mas déli véd­fa­lát jelen­tet­te hazánk­nak. Völ­gye­i­ben vad pata­kok zúg­nak, olda­la­it sűrű feny­ves és lomb­er­dő borít­ja, de a hegy­ség iga­zi nép­sze­rű­sé­gét az erdő­ha­tár felett a jég­kor­sza­ki gleccser­kat­la­no­kat lezá­ró, 2000 métert meg­ha­la­dó hóföd­te szik­la­or­ma­i­nak és csip­ké­zett gerin­ce­i­nek köszön­he­ti. Miu­tán nyá­ron a nyu­ga­ti gerin­cen Erdély leg­ma­ga­sabb ormát, a Negojt ost­ro­mol­tuk, most télen eljöt­tünk a köz­pon­ti öve­zet már Óro­má­ni­á­ba átnyú­ló leg­ma­ga­sabb csú­csá­ra, a Mol­do­ván­ra. A Kár­pá­tok egyik leg­va­dabb és leg­lát­vá­nyo­sabb sza­ka­szán a téli körül­mé­nyek garan­ci­át nyúj­ta­nak a magas­he­gyi körül­mé­nyek­re és a felejt­he­tet­len lát­vány­ra. Oda­lent, a Kár­pát-meden­ce déli gye­pű­i­re tele­pü­lő hon­fog­la­ló magya­rok majd a szá­szok lak­ta foga­ra­si ura­da­lom egy­kor Erdély egyik leg­fon­to­sabb köz­pont­ja volt. Aztán a tör­té­ne­lem vas­fo­ga fel­szán­tot­ta Foga­ras­föl­det, s a hegyen túl­ról, Mun­té­ni­á­ból és Olté­ni­á­ból jövő romá­nok ver­tek új gyö­ke­ret az ősi Király­föl­dön, így ma már csak üres épü­le­tek emlé­kez­tet­nek a feje­del­mi arany­kor­ra.

Látnivalók / Erdély / Királyföld

A foga­ras­föl­di Nagy­sink 13. szá­za­di ere­de­tű szász erőd­temp­lo­má­ról híres. No és Kis­sink Árpád-kori erőd­temp­lo­ma, ami las­san-las­san újjá­épül, a turis­ták mel­lett vár­va a fehér hol­lót, s meg­hagy­va egy csepp reményt az utó­kor­nak.

Szin­te hihe­tet­len, de száz esz­ten­de­je még 800 ezer német élt Erdély­ben. A több­nyi­re evan­gé­li­kus szá­szok ősei 800 éve tele­pül­tek ide, a Magyar Király­ság dél­ke­le­ti hatá­rá­nak védel­mé­re, vala­mint a kul­tú­ra, az ipar és a keres­ke­de­lem fel­len­dí­té­sé­re. A II. világ­há­bo­rú után az itt marad­ta­kat a kom­mu­nis­ták depor­tál­ták, vagy elűz­ték. Akik kitar­tot­tak, azo­kat Cea­us­es­cu adta el Német­or­szág­nak, a fáma sze­rint fejen­ként 8000 már­ká­ért. Mára alig 20 ezren marad­tak egész Szász­föl­dön.

Alsó­szom­bat­fa híres közép­ko­ri vásár­hely, a 18. szá­zad­ban az erdé­lyi görög kato­li­kus püs­pök­ség szék­he­lye volt. A volt erdé­lyi kor­mány­zó, Bruc­kent­hal Sámu­el báró kas­té­lya park­já­ban 1875-ben hoz­ták lét­re Kis­bér, Mező­he­gyes és Bábol­na után hazánk negye­dik ménes­ura­dal­mát. A mező­he­gyes­ről szár­ma­zó világ­hí­rű lipi­cai tenyész­lo­vak­ból álló ménes cél­ja a hegy­vi­dé­ki lóte­nyész­tés fej­lesz­té­se és az erdé­lyi lóál­lo­mány lipi­cai vér­rel való neme­sí­té­se volt. A foga­ra­si ménest végül 1914-ben osz­lat­ták fel, az állo­mány végül Bábol­ná­ra került.

Bővebben...

A Foga­ra­si-hava­sok leg­ma­ga­sab­ban fek­vő turis­ta­szál­lá­sa a Pod­rág mene­dék­ház. A Pod­rag-tó kele­ti olda­lán a Szász Kár­pát Egye­sü­let nagy­sze­be­ni osz­tá­lya által 1885-ben épí­tett kőkuny­hó helyé­re a Román Nem­ze­ti Bank 1950-ben húz­ta fel a mene­dék­há­zat. A turis­ta­ház a téli sze­zon­ban zár­va tart, s csak a mel­let­te álló, fűtet­len épü­le­tet hasz­nál­hat­ják a turis­ták.

Bővebben...

Az egész Foga­ra­si-hava­sok leg­ma­ga­sabb csú­csa a Mol­do­ván, ahon­nan cso­dás pano­rá­ma nyí­lik a Foga­ras-gerinc­re. Nyu­gat felé Erdély leg­ma­ga­sabb csú­csa, a Negoj-csúcs lát­ha­tó.

Bővebben...