Erdélyi-érchegység 2. — A Marostól a Vulkánig
Hazajáró műsorok

Erdélyi-érchegység 2. — A Marostól a Vulkánig

243. rész
"Szemünk fáradtan s lelkünk fájdalmasan pihen meg a panoráma után. Mert nekünk ez most már csak panoráma, s ha gyönyörködve felejtjük rajta szemünket szívünkhöz nőtt kincseinken, felriaszt egy profán hang, mely emlékezetünkbe hozza, hogy mi most csak vendégek vagyunk régi otthonunkban."
Kovács Rózsi: Az Erdélyi Érchegységről (1933)

Erdély­or­szág kapu­já­ban a mócok föld­jé­re lép­ve, az Ara­nyos, a Maros és a Fehér-Körös öle­lé­sé­ben hamar bele­ga­ba­lyod­hat a turis­ta az Erdé­lyi-szi­get­hegy­vi­dék leg­vál­to­za­to­sabb fel­épí­té­sű tag­ja, az Erdé­lyi-érc­hegy­ség zűr­za­va­ros ren­ge­te­gé­be. Híres Arany­négy­szö­gé­ben már jár­tunk, most dél­nyu­ga­ti hegy­cso­port­ja­it láto­gat­juk meg. Ami­lyen sok­szí­nű kőzet- és fel­szín­alak­ta­ni szem­pont­ból, olyan vál­to­za­tos volt tör­té­nel­me is, amit per­sze itt is a magyar­ság síny­lett meg a leg­job­ban. Főleg, ami­kor a karszt­fenn­sí­kok­ról lezú­du­ló móc job­bá­gyok meg­lá­to­gat­ták a meden­cék magyar neme­se­it. Gaba­lyod­junk hát bele az Érc­hegy­ség rej­tel­mes ösvé­nye­i­be, ame­lye­ken tör­té­nel­mi emlé­kek és karszt­je­len­sé­gek vezet­nek végig a Maros men­té­ről a Vul­kán mész­kő­szirt­jé­re.

Látnivalók / Erdély / Hunyad

Az Ákos nem­zet­ség ősi ura­dal­ma, Maro­sillye vára a 16. szá­za­di török elle­nes har­cok ide­jén az Alsó Maros-men­te fon­tos erő­dít­mé­nye lett.

Újdon­sült tulaj­do­no­sa, a vég­vá­ri har­cok­ban jár­tas iktá­ri Beth­len Far­kas négy­bás­tyás erőd­dé ala­kí­tot­ta. Ám a törö­kök állan­dó betö­ré­sei miatt a feje­de­lem­ség kény­te­len volt elren­del­ni lerom­bo­lá­sát. Kegyel­met csu­pán a Veres bás­tya kapott.

Az ura­da­lom később a Thö­kö­lye­ké, az Apa­fi­a­ké, majd a 18. szá­zad­tól a kászo­ni Bor­nem­isszá­ké lett, akik a régi kas­tély köve­i­ből épí­tet­ték a közel­be új udvar­há­zu­kat.

A Veres bás­tya  ma a Dévai Szent Ferenc Ala­pít­vány tulaj­do­ná­ban van, ahol a magyar tör­té­ne­lem­mel ismer­ked­het meg az ide­lá­to­ga­tó.

Bővebben...

Arany­ér­ce­it már a róma­i­ak bányász­ták, de a magyar kirá­lyok is szor­gos­kod­tak ásvány­kin­csei kiak­ná­zá­sá­ban. A Hunya­di csa­lád bir­to­kán maga Mátyás király is járt, aztán elaján­dé­koz­ta a Bátho­ryak­nak. 1746-tól 130 évig Zaránd vár­me­gye szék­he­lye volt. Mert bizony a tatá­rok és törö­kök is dúl­ták ren­de­sen Körös­bá­nyát, de magyar népe a leg­na­gyobb vér­vesz­te­sé­ge­ket az 1784-es és 1848-as móc­vi­dé­ki fel­ke­lé­sek alatt szen­ved­te el.

A magyar­ság egy­kor virág­zó, pezs­gő szel­le­mi köz­pont­ja, a feren­ces kolos­tor is mint­ha nyug­díj­ba vonult vol­na. A közép­kor­ban lete­le­pe­dő feren­ce­sek a mai temp­lo­mot és kolos­tort a régi helyén a 18. szá­zad­ban épí­tet­ték.

A móc­dú­lás után újjá­épí­tett egy­há­zat az 1950-es évek­ben újabb trau­mák érték: ide inter­nál­ták a feren­ces rend­tar­to­mány több tucat test­vé­rét.

Lesz még jövő­je a kolos­tor­nak, hála Böj­te Csa­ba test­vér­nek, aki gon­do­zá­sá­ba vet­te. Lehet még lel­ki köz­pont, de egy­ben az érc­hegy­sé­gi túrák bázi­sa is.

Bővebben...

A zöm­mel vul­ká­ni érc­hegy­ség sajá­tos­sá­ga, hogy fel­szí­nén néhol a mész­kő is elő­buk­kan. És azt már meg­ta­nul­hat­tuk: ha egy víz­fo­lyás mész­kő­vel talál­ko­zik, abból min­dig vala­mi külö­nös jelen­ség sül ki. Így van ez a Gro­hot patak­kal is. A völgy mélyén egy bar­lan­gi folyo­só tátong, amit Gro­ho­ti-szik­la­híd­nak hív­nak.

Bővebben...

Útban a csúcs felé, már a Vul­kán-hágó­ról is remek kilá­tá­sok kísér­nek az Érc­hegy­ség kör­nye­ző hegy­cso­port­ja­i­ra. Az elő­tér­ben a Veres­pa­ta­ki-hegy­cso­port kér­ke­dik a hatal­mas Detu­ná­ták­kal. Hát­tér­ben a Gya­lui-hava­sok is elő­tűn­nek. A szom­szé­dos Bihar-gerinc is ide­kö­szön, köz­pont­já­ban a Nagy-Bihar­ral.

A mész­kő­szir­te­ket meg­mász­va cso­dás kilá­tás tárul elénk a kör­nye­ző hegyek felé.

Bővebben...

Az Erdélyi-érchegység az Erdélyi-szigethegység déli részén helyezkedik el. Keleten és délen a Maros völgye határolja, ily módon a Zalatnai- és Nagyági-hegység a déli nyúlványait képezik. Nyugati határa zegzugos hegyi utakon vezet a Maroskapronca és Alsóváca közti hegyi átjárón, a Zarándi-hegység keleti peremén. Északi határát már nehezebb követni, mert igen szabálytalanul húzódik a Fehér-Körös völgyétől az Aranyos völgyéig, amelyeken túl a Bihar-hegység, majd a Gyalui-havasok jelentik a szomszédságot. Keleten az Alsószolcsva és a Zalatna közti vonal jelenti a határt az Érchegység és a Torockói-hegység közt.

Az igen tagolt hegyvidéken nehéz bármiféle rendszerességet felfedezni, nehezen követhetők a völgyek és a gerincek. A kőzettani sokszínűség mozaikszerű tájat hozott létre, a főbb hegycsoportok a következők: nyugaton, a Maros és a Fehér-Körös között emelkedik a Malu (905 m). A Déva-Brád átjárótól keletre, Zalatna és az Aranyos közt találjuk a híres Aranynégyszöget, benne a Verespataki-hegyekkel, a Vulkán mészköves takaróroncsával és a Detonáták bazaltvilágával. Az Ompolytól délre emelkedik a Nagyági-hegység és a Zalatnai-hegység, melyek közt a Gyógy völgye képez határt. A hegycsoportok közt találjuk a mócok lakta medencéket (Brádi, Mócföldi, Zalatnai).

A hegység alapját erősen metamorfizálódott kőzetek alkotják, amelyre a középidőben üledékes kőzetek települtek. A későbbi kéregmozgások hozták létre a takaróredős szerkezetet, amelyet előbb andezit-, majd a legújabb földtörténeti korokban bazalt vulkánosság tört át. Ez a viharos földtani múlt, a vulkanizmussal járó ércesedés alakította ki a hegység altalajkincsekben kimeríthetetlen gazdagságát.

Úgy tartják, az Érchegység szemnek tetszetős hegyvonulat, de a természetjárásnak a bányászat, a nehéz megközelíthetőség, a móc zárkózottság miatt nincsenek évszázados hagyományai. Mára a mócok már megszokták az embereket, így a jelentősebb látnivalókhoz jól jelzett turistajelzések vezetnek, ilyen például a Vulkán festői mészkőröge vagy a Detonáták bazaltoszlopai. A legmagasabb csúcsra, az 1437 méter magas Pojenicára jelzetlen ösvényeken juthatunk fel, de ezek viszonylag jól ki vannak taposva. A bányászat pusztításának nyomaival sok helyen találkozhatunk, de a móc tanyavilág szalmakupolás házai és a varázslatos táj valódi vonzerővel bírnak. Ezt az érintetlenséget fedezték fel az ortodox szerzetesek is, akik egyre-másra építik kolostoraikat a civilizációtól távoli völgyfőkben. És ez az érintetlenség vár az Erdély egyik legeldugottabb szegletébe induló honfitársainkra is!