Minél távolabb kerül az ember a hazájától, annál inkább érzi ellenállhatatlan vonzását. „Más föld, más ég, más táj, más nép” fogadja messze idegenben. De vannak idők, amikor bármennyire is nehéz, menni kell. A Hazajáró meg már csak olyan, hogy ahol magyarok élnek, oda előbb-utóbb el kell látogasson. Legyen az egy rejtett zuga a Kárpát hazának, vagy akár a lehető legtávolabbi: a „Terra Australis Incognita” – az ismeretlen déli földrész. A legkisebb, legalacsonyabb és legszárazabb kontinens, egyben Földünk legnagyobb és legősibb táját hordozó szigete: Ausztrália. Elszakadva a többi szárazföldtől, páratlan, ősi élővilágot őrzött meg. És bizony, annyira elbújt a déli féltekén, hogy a fehér ember csak a 18. században telepedett meg az „ötödik kontinensen”. Azóta is csupán 25 millióan élnek itt, közülük mintegy 120000 magyar gyökerű ember, akiket a történelem kényszere vagy a kalandvágy indított útnak. A diaszpórát járó utunk most hozzájuk is elért. Mert a magyarok után, ha kell, a világ végére is elmegyünk.
Dél-Ausztrália — Adelaide-ből az Outback-be
259. rész
A mintegy 800 kilométer hosszan húzódó Mount-Lofty-Flinders Ranges hegylánc tetejéről csodálatos kilátás nyílik Adelaide-re és környékére.
Bővebben...Ausztrália belső része, az Outback a 19. századig teljesen ismeretlen volt az európaiak számára. Az első expedíciókat John McDouall Stuart, skót felfedező vezette. Az őslakók évezredes ösvényeit követve első európaiként jutott át a sivatagon Adelaide-től Darwinig. A róla elnevezett 3000 kilométeres út, a Stuart Highway Ausztráliát délről észak felé szeli át.
A sivatag persze ezen a részen nem jelent valódi sivatagot, hisz annyi harmat azért van, hogy a szívósabb növényeket a hosszú, esőtlen időszakokban is ellátja nedvességgel. Mindenesetre a táj európai szemmel nézve szokatlan.
Bővebben...Ausztrália egyik legismertebb nemzeti jelképe az Ayers-szikla, vagy ahogy az őslakosok hívják: Uluru lekoptatott tanúhegye. A szigetszerűen kiemelkedő sziklaformáció egy ősrégen itt húzódott hegylánc maradványa.
A nagy, vörös szikla különlegessége, hogy a nap különböző időszakaiban ideeső fény hatására úgy tűnik, mintha változtatná a színét. Érdemes körbejárni a 10 km kerületű sziklatömböt.
1873-ban William Gosse fedezte fel és nevezte el Dél-Ausztrália akkori főkormányzója, Sir Henry Ayers tiszteletére az őslakosok által Ulurunak nevezett sziklát.
Az aboriginal őslakosok is évezredek óta szent helyként tisztelik az Ulurut.
Bővebben...A helyi nyelven Kata Tjuta hasonlóan alakult ki, mint az Uluru, de az erózió már jobban kikezdte. A szűk szorosokban érdemes egy sétát tenni.
Bővebben...