Bucsecs-hegység — Emléktúra az ezeréves határon
Hazajáró műsorok

Bucsecs-hegység — Emléktúra az ezeréves határon

41. rész
"A Bucsecs első rangú hegyormaink egyike. Magasságra az ismertek közt harmadik helyen áll. Legmagasb csúcsa, a La Omu. Két fő csúcsa között, melyek egyike hazánkba, más Oláhhonba esik, szelíd völgy terül, s közepén egy tó tiszta tükre ragyog. Felemelkedve a határszéli hegy gerinczére, hol egyszerű kereszt, mellette egy kaliba s néhány határőr katona jeleli, hogy az útas Erdély határán áll. Honnan visszapillantva e hazára, gyönyörű látványképen terül el az alattunk elnyúló messziségben: Barcza és Háromszék térsége."
Kővári László: Erdély földe ritkaságai (1853)

Ez az, ami­ért a Haza­já­ró már oly rég­óta sóvár­gott a Déli-Kár­pá­tok leg­ke­le­tibb hegy­sé­gé­nek cir­kusz­völ­gyek­kel, külön­le­ges ala­kú misz­ti­kus szik­lák­kal és magas fek­vé­sű szé­les pla­tók­kal cico­má­zott biro­dal­má­ba. Az Erdé­lyi-Alpok leg­nép­sze­rűbb hegye, az üle­dé­kes kőzet­ből fel­épült rob­osz­tus Bucsecs-hegy­ség pat­kót for­máz­va emel­ke­dik a kör­nye­ző meden­cék és ala­cso­nyabb szom­szé­dai fölé. Ma már határ­őrök­kel nem talál­koz­ha­tunk gerin­cén, de azért jó nyug­táz­ni, hogy van­nak még, akik nem hagy­ják a múlt homá­lyá­ba vesz­ni a haza ezer­éves hatá­rá­nak emlé­két. Kísér­jük hát el egy dara­bon a szé­kely határ­tú­ra moz­ga­lom tag­ja­it, régi határ­kö­vek után für­kész­ni a tör­té­nel­mi mezs­gyén­ken.

Látnivalók / Erdély / Barcaság

A Vidom­bár-patak part­ján fek­szik a barca­rozs­nyói vár, Erdély leg­na­gyobb paraszt­vá­ra. Rozs­nyó váro­sá­nak lakói egy­ko­ron egy való­sá­gos falut épí­tet­tek az erős falak közé, ahogy kell: temp­lom­mal, isko­lá­val és 80 lakó­ház­zal. Aztán ha sereg köze­le­dett, csak fel­köl­töz­tek az ide­ig­le­nes lakó­épü­le­tek­be és szé­pen kivár­ták, míg a veszély elvo­nul. Utol­já­ra 1848-ban volt erre szük­sé­gük, ami­kor éppen Bem apó sere­ge elől kel­lett ide­me­ne­kül­ni­ük. Ma már kato­nák helyett turis­ták hada ost­ro­mol­ja a sza­bály­ta­lan alap­raj­zú várat, ami ked­ve­ző fek­vé­se miatt is nép­sze­rű, hisz fala­i­ról remek a kilá­tás a Bar­ca­ság­ra és a kör­nye­ző hegyek­re.

Bővebben...

A Kis-Vidom­bák patak völ­gyé­ben halad­va érde­mes bepil­lan­ta­ni a mész­kő­szik­lák­ba fara­gó­dott Rozs­nyói-szik­la­szo­ros­ba, mely mere­dek fala­i­val, kőtör­me­lék­be öltö­zött csú­csa­i­val fel­eme­lő lát­ványt nyújt.

Bővebben...

A Bucsecs-fenn­sík pere­mén talál­ha­tó a Bab­ele-mene­dék­ház. A pazar kilá­tás mel­lett az itt talál­ha­tó szik­la­kép­ződ­mé­nyek vonz­zák a turis­tá­kat. A kopár pla­tón a szél és az eső külön­le­ges kőalak­za­to­kat fara­gott ki a homok­kő és kong­lo­me­rá­tum réte­gek­ből. Itt lát­ha­tó a hegy­ség véd­je­gyé­nek szá­mí­tó hatal­mas szfinx is.

Bővebben...

A csúcs­ról gyö­nyö­rű lát­vány tárul elénk. Innen lát­ha­tó a Buk­soj-csúcs. E csú­cso­kon és gerin­ce­ken húzó­dik az ezer­éves határ.

Bővebben...

A Bucsecs-csúcs után a Fehér-kő hava­sa maga­so­dik, kilá­tás­sal a pat­kó­ra.

Bővebben...