Felvidéki utakon a Zsitvától a Vágig

Felvidéki utakon a Zsitvától a Vágig

Arany­mo­sás: a folyó­víz rom­bo­ló mun­ká­ja révén ter­mő­he­lyé­ről kibon­tott és elszál­lí­tott arany­rö­gök­nek, szem­csék­nek a folyó men­ti hor­da­lék­tól való elkü­lö­ní­té­se, szennye­ző anya­gok­tól való meg­tisz­tí­tá­sa.

A Tri­becs arany­kész­le­te bár már rég kime­rült, de miért ne pró­bál­hat­nánk meg ara­nyat mos­ni a hegy­ség patak­ja­i­ban. Vagy miért ne pró­bál­hat­nánk meg az évszá­za­dok hor­da­lé­ká­tól elkü­lö­ní­te­ni magyar emlé­ke­in­ket, korunk szennye­ző anya­ga­i­tól meg­tisz­tí­ta­ni sok pró­bát kiállt érté­ke­in­ket? Az egy­kor a Tri­becs gerin­cén húzó­dó nyelv­ha­tár úgy csú­szott az évszá­za­dok során dél felé, miként az arany­szem­csé­ket sodor­ja a Zsit­va déli irány­ba. A hor­da­lék között azon­ban ott van­nak Bars vár­me­gyei kas­té­lya­ink, vára­ink, zarán­dok­he­lye­ink, hőse­ink, melyek­nek igyek­szünk vissza­ad­ni a becsü­le­tét az által, hogy való­di nevü­kön nevez­zük őket a Tri­becs köz­pon­ti részét bejá­ró túrán­kon.

Arany­mo­sás

Tava­lyi bar­si haza­já­rá­sunk során a nagy­ve­ze­ké­nyi csa­ta emlék­he­lyé­ig jutot­tunk, ahon­nan csak néhány kilo­mé­ter a malo­nyai arbo­ré­tum, ahol már a Migaz­zi­ak föld­jén járunk. Itt for­gat­tuk az első koc­ká­kat júli­us utol­só nap­ja­i­ban a Tri­be­cset bemu­ta­tó fil­münk­höz. A Migaz­zi­ak miatt néz­tünk be Ara­nyos­ma­rót­ra, majd a Zsit­va völ­gyé­ből az arany­mo­sók ösvé­nye­it jár­va emel­ked­tünk fel a Tri­becs­be, köz­ben nem felej­tet­tünk el bekö­szön­ni a hru­ssói vár­ba, a ski­cői kas­tély­ba és a kis­ta­polc­sá­nyi bölény­re­zer­vá­tum­ba.

Kisa­ra­nyos hatá­rá­ban meg­pró­bál­koz­tunk az arany­mo­sás­sal, majd a falu­ból meg­mász­tuk a haj­dan szebb napo­kat látott Feke­te­vá­rat. A Központi‑, avagy Nagy-Tri­becs leg­szebb orma­i­ról már isme­rős helye­ket köszönt­het­tünk, hisz a szom­szé­dos hegy­sé­gek (Mada­ras, Újbá­nyai, Zobor­hegy) mind­egyi­kén meg­len­get­tük már a magyar lobo­gót. És isme­rős volt a vidék is aho­va leeresz­ked­tünk, hisz Zobor­al­ját már 2012-ben úgy-ahogy bejár­tuk. Akkor kima­radt Bars­lé­dec és Gímes, ám most pótol­tuk a hiá­nyos­sá­got: a két tele­pü­lés magyar közös­sé­ge iga­zán kitett magá­ért.

Igen nehe­zen sza­kad­tunk el a Kár­pát-meden­ce leg­észa­kibb magyar­lak­ta vidé­ké­től, de igye­kez­nünk kel­lett, mert a követ­ke­ző nap már Érsek­új­vár kör­nyé­két for­gat­tuk. Ez a vidék nem fel­tét­le­nül turisz­ti­kai lát­vá­nyos­sá­ga­i­ról neve­ze­tes, ez eset­ben mi inkább az asszi­mi­lá­ció front­vo­na­lá­ban élő magyar fal­vak­ra vol­tunk kíván­csi­ak.

Vala­hol egy­szer azt írták, hogy az első világ­há­bo­rú után a Fel­vi­dé­ken egy új hábo­rú kez­dő­dött. Ennek a hábo­rú­nak első évé­ben még való­di fegy­ve­rek ját­szot­ták a fősze­re­pet a cseh legi­o­ná­ri­u­sok és a magyar vörös­ka­to­nák között, aztán a későb­bi évti­ze­dek­ben a ki- és bete­le­pí­tés, a jog­fosz­tás és a resz­lo­va­ki­zá­ció vált a cseh­szlo­vák állam leg­főbb fegy­ve­ré­vé. A XXI. szá­zad­ra már nincs szük­ség ilyen drasz­ti­kus esz­kö­zök­re, az asszi­mi­lá­ció és az önfel­adás kor­sza­ká­ban szép csen­de­sen eltel­nek az évek, mi magya­rok pedig nap, mint nap arra ébre­dünk, hogy a leg­fon­to­sabb front­vo­na­la­kon, az isko­lák­ban és a nyelv terü­le­tén egy­re keve­sebb siker­él­mény ér ben­nün­ket. Saj­nos nincs ez más­ként az egy­ko­ri Újvá­ri Vila­jet terü­le­tén sem, ahol egy­ko­ron csak kard által tud­tunk meg­ma­rad­ni… Talán ezért is nagy dolog, hogy Palóc­föld, Zobor­vi­dék és Mátyus­föld talál­ko­zá­sá­nál, a Vág és a Nyit­ra közé eső Érsek­új­vá­ri-lapá­lyon, Czu­czor Ger­gely és Jed­lik Ányos szü­lő­föld­jén milyen kin­csek­re, milyen közös­sé­gek­re buk­kan­tunk.

Három esz­ten­de­je a vág­far­kas­di kom­pon utaz­va búcsúz­tunk el Mátyus­föld­től, és bár azóta sok víz lefolyt a Vágon, mi még csak most értük el a túl­ol­dalt. (Sze­re­tünk össze­köt­ni ily módon Haza­já­ró fil­me­ket, remél­jük, egy­szer össze­ér egy­más­sal min­den rész!) Szí­ve­sen foly­tat­tuk vol­na utun­kat kenu­val a folyón, de mielőtt ezt meg­tet­tük, meg­lá­to­gat­tuk az egy­ko­ron árvi­zek jár­ta, török és labanc pré­dál­ta Vág bal part­ját, de szi­go­rú­an csak a Nyit­rá­ig. Tar­dos­kedd­re a cite­ra­ze­ne, Rákó­czi és 1848 szel­le­me csa­lo­ga­tott be ben­nün­ket, Érsek­új­vár­ra a kíván­csi­ság: túl­él­ve törö­köt, laban­cot, vajon a szláv nyo­más­sal miként bir­kó­zik meg ‘Újvár magyar­sá­ga? Andód­ra már Czu­czor Ger­gely, míg Szi­mő­re egy másik ben­cés szer­ze­tes, Jed­lik Ányos ked­vé­ért tér­tünk be, és per­sze a magyar közös­sé­gek miatt. Szi­mőn aztán tény­leg kenu­ba száll­tunk, és meg sem áll­tunk a kamo­csai gaszt­ro­fesz­ti­vá­lig, ahol ismét meg­ál­la­pít­hat­tuk, hogy a XXI. szá­zad­ban a falu­na­pok és fesz­ti­vá­lok nem csak a hagyo­má­nya­in­kat élte­tők sereg­szem­lé­je, hanem a nyel­vünk és kul­tú­ránk meg­je­le­ní­té­sé­nek egyik leg­ha­tá­so­sabb esz­kö­ze is. A vég­szó­ért tovább kenuz­tunk a Vágon, hogy azt Gút­án kap­juk meg Ver­mes Ist­ván lovas­íjász bará­tunk­tól.

A két új epi­zód ősszel kerül a köz­mé­dia műso­rá­ra.