Harasztiban a 1980-as évek második felétől működött helytörténeti múzeum, melyet Gyurkovics Hunor festő- és grafikusművész rendezett be, aki egész életében előszeretettel gyűjtötte a régiségeket. Bár a délszláv háború miatt a múzeum is bezárt, a megmentett tárgyakat 2010-ben ismét kiállították Gyurkovics Néprajzi Gyűjtemény néven. A haraszti tájház ma a vidék egyik leggazdagabb néprajzi gyűjteménynek ad otthont.
A 90-es évek végén, Horvátország más területeihez hasonlóan, itt is megkezdődött a felújítás. Közben a parókiába egy fiatal lelkészházaspár költözött, így a pusztulástól megmentett néprajzi gyűjteménynek új helyet kellett találni.
2010-ben az örökség a haraszti református templom tövében található kicsi, fehérre meszelt, piros tetős épületbe került, amely a falu egyik legöregebb háza. A három helyiséges parasztház egykor a módosabb családi házak egyike volt a településen, azonban az idő megtette a hatását, így a múzeumi tárgyak beköltöztetése előtt alapos felújításra volt szükség.
Jelenleg ez a legjobban megőrzött öröksége a haraszti magyarságnak. Sok munkát igényel az a törekvés, hogy a magyar nyelvet éltessék ezen a településen a beszéd és éneklés terén egyaránt, ebben pedig segít a néprajzi gyűjtemény, ugyanis arra emlékezteti a falu népét, hogy milyen változatos és sokszínű volt a magyar néphagyomány e területen, amit meg is kell őrizni.
Ugyancsak fontos a helyiek számára, hogy segítségével bemutathatják a régi magyar falusi életmódot a fiataloknak.