Nagy-Fátra — “Csöndes ősi Fátra”
Hazajáró műsorok

Nagy-Fátra — “Csöndes ősi Fátra”

48. rész
"A Kis- és Nagy-Fátra közét egy nem nagy terjedelmű, de igen kies völgymedencze foglalja el. A medenczét szegélyező magas, erdős és sziklás hegyek lépcsőzetesen ereszkednek alá a Túrócz vize felé. Keleten 45 kilométer hosszúságban, legterjedelmesb mészkőhegységeink egyike, a Nagy-Fátra szegélyezi; Itt-ott gnájsz és gránit is fordúl elő, de a legtöbb hegyet és csúcsot triasz és kréta-korszakbeli dolomit alkotja; ennek köszönhetik festői alakulásukat. Ez a rideg hegyvilág csak lejtős oldalágakat bocsát a Túrócz folyócska völgyébe, hol már számos helység szegélyezi a tövét, melyeknek határai a föld soványsága és az év nagyabb részét kietlenné tevő zordon időjárás miatt szűken teremnek; de nyáron gyönyörű zöld az egész táj…"
Lovcsányi Gyula: Túróczmegye (1899)

A pia­ris­ta tudós, Lov­csá­nyi Gyu­la leírá­sa óta nagyot for­dult a világ. Fel­ső-Magyar­or­szág­ból egy toll­vo­nás­sal Szlo­vá­kia lett, de a táj, a régi Turóc és Lip­tó vár­me­gye határ­hegy­sé­ge mit sem vál­to­zott. A Nagy-Fát­ra ma is régi fényé­ben emel­ke­dik a Fel­vi­dék közép­ső részén, a Kis-Fát­ra, az Ala­csony-Tát­ra és a Kör­mö­ci-hegy­ség szom­széd­sá­gá­ban, észak­ról a Vág, nyu­gat­ról a Turóc, kelet­ről a Revú­ca völ­gye öle­lé­sé­ben. Az ypszi­lon ala­kú, két pár­hu­za­mos hegy­lánc­ból és egy déli maga­sabb gerinc­ből álló hegy­ség gerin­ce­it kiter­jedt hava­si lege­lők takar­ják, min­den évszak­ban ide­á­lis tere­pet nyújt­va a gyep­ha­vas túrák­nak. A Haza­já­ró ezút­tal a ter­mé­sze­ti érté­kei miatt 2002-ben Nem­ze­ti Park­nak nyil­vá­ní­tott Nagy-Fát­ra őszi szín­vi­lá­gá­ra kíván­csi és leg­ma­ga­sabb, leg­lát­vá­nyo­sabb, 1500 méter fölé nyú­ló tető­it láto­gat­ja meg. Bekuk­kan­tunk még az egy­ko­ron virág­zó ura­dal­mak, őrt álló várak, dol­gos kis­ipa­ro­sok és sza­bad­ság­hő­sök ala­kí­tot­ta Turó­ci-meden­cé­be is, ahol magyar szó­val már nem talál­koz­ha­tunk, de egy-egy eldu­gott sír­kö­vön vagy emlék­mű­vön, azért a kíván­csi turis­ta előtt csak elő­sej­le­nek a magyar múlt lenyo­ma­tai.

Látnivalók / Felvidék / Liptó

Olyan nemes csa­lá­dok vál­tot­ták itt az őrsé­get, mint a Ber­ze­vi­ce­i­ek, a Don­csok, a Pong­rá­czok, a Necz­pá­li­ak, a Sza­po­lya­i­ak, a Pró­nayak és a 16. szá­zad­tól egé­szen 1945-ig a Révayak, akik Blat­ni­ca várá­ból köl­töz­tek le 18. szá­za­di barokk kas­té­lyuk­ba.

A kró­ni­kák sze­rint a zniói jezsu­i­ták taní­tot­ták meg a túró­ci fal­vak népe­it a növény­olaj saj­to­lá­sá­ra és a sáf­rány­ter­mesz­tés­re. A túró­ci gyó­gyí­tó-olaj áru­sok messze föld­re is elju­tot­tak. Ezek a máig meg­ma­radt jel­leg­ze­tes háza­ik, posz­tó­vá­nyo­ló és olaj­saj­to­ló mel­lék­épü­le­te­ik ma már csu­pán turis­ta-lát­vá­nyos­ság­ként szol­gál­nak.

A Blat­ni­ca patak völ­gye fölöt­ti hegy­csú­cson maga­so­dik a vár­rom. Kora­be­li jelen­tő­sé­gét jel­zi, hogy fény­ko­rá­ban a turó­ci kirá­lyi ispá­nok visel­ték egy­ben a blat­ni­cai vár­nagy tiszt­sé­gét is. A közép­kor­ban nemes urak és her­ce­gek épí­tet­ték, szé­pí­tet­ték, majd lak­ták a Ber­ze­vi­czyek, a Pong­rá­czok, a Nec­pá­lyak, és még Mátyás király­nak is akadt dol­ga itt, ami­kor le kel­lett ver­nie a vár akko­ri len­gyel ura­i­nak össze­es­kü­vé­sét. Az ura­dal­mat a XVI. szá­zad­ban a Révay famí­lia kap­ta meg ado­má­nyul. A vár később meg­ha­jolt Bocs­kai, Beth­len, majd Rákó­czi kato­nái előtt is. Aztán 1790-ben a Révay csa­lád utol­só sar­jai is kiköl­töz­tek Blat­ni­ca várá­ból. Azóta por­la­doz­nak falai, ám jó lát­ni, hogy fel­is­mer­ték turisz­ti­kai jelen­tő­sé­gét, és ma is dol­gos kezek mun­kál­kod­nak hely­re­ál­lí­tá­sán.

Bővebben...

Közel ezer éves falu Nec­pál. A 13. szá­zad­ban temp­lo­mot is épí­tet­tek maguk­nak, amit Szent Lász­ló király tisz­te­le­té­re szen­tel­tek fel. A Necz­pá­li­ak ősi bir­to­ka a 15. szá­zad­ban lett a Justh csa­lá­dé, akik egé­szen a 19. szá­zad végé­ig bir­to­kol­ták, és fel is virá­goz­tat­ták a tele­pü­lést. A csa­lád tag­ja­i­val ma már csak a temp­lom mel­let­ti sír­em­lé­kük­nél talál­koz­ha­tunk.

A falu köz­pont­já­ban 17. szá­za­di két­tor­nyos eme­le­tes rene­szánsz vár­kas­té­lyuk vár­ja sor­sa jobb­ra for­du­lá­sát. A kas­tély park­já­ban nem lel­he­tett örök nyu­go­dal­mat Rákó­czi kivá­ló tábor­no­ka, Pet­rő­czy Ist­ván sem, akit egy­ko­ron itt temet­tek el, de hiá­ba keres­nénk sír­em­lé­két, az egy­ko­ri díszes kert­ben már a gaz az úr. A falu­ban az evan­gé­li­kus temp­lom­nál, ahol 2000 óta hir­de­ti emlék­táb­la, hogy az e temp­lom helyén állt egy­ko­ri fatemp­lom­ban keresz­tel­ték meg a Nec­pá­lon 1791-ben szü­le­tett Hrúz Mári­át, Pető­fi Sán­dor édes­any­ját.

Az alsó kas­tély kert­jé­ben talál­ha­tó egy újabb nec­pá­li szü­le­té­sű magyar haza­fi, az ara­di vér­ta­nú, Lah­ner György tábor­nok emlék­osz­lo­pa.

Bővebben...

Szkla­bi­nya 13. szá­za­di ere­de­tű várát a zólyo­mi ispán, Doncs mes­ter épít­tet­te. A Révayak több­ször is meg­erő­sí­tet­ték, átépí­tet­ték, és oly naggyá tet­ték, hogy a vár­kas­tély a 18. szá­zad köze­pé­ig Turóc vár­me­gye szék­he­lye volt. Aztán az új rend kiköl­töz­tet­te innen az ura­kat, hogy vég­ső pusz­tu­lá­sát a máso­dik világ­há­bo­rús par­ti­zán­har­cok hoz­zák el.

Bővebben...

A Raki­tor-csúcs­ról cso­dás pano­rá­ma tárul elénk. Észak­nyu­gat­ra tekint­ve a Fenyő­há­zi-völgy felett húzó­dó Fát­ra gerinc­re érde­mes innen egy pil­lan­tást vet­ni, de cso­dás kilá­tás nyí­lik a Feke­te-kőre, a Plosz­ka gyep­há­tá­ra és a Bori­sov csúcs­ra. Tovább halad­va elér­jük a Bori­sov-házat, ami ide­á­lis köz­pont­ja a csil­lag­tú­rák­nak. Innen indul­va érhe­tő el töb­bek között a Bori­sov-csúcs.

Az Oszt­re­dok, vagy más néven Közép-Orom­ról a Bori­sov és a Sop­ron-gerinc mögött a távol­ban a Túró­ci-meden­ce fölött húzó­dó Kis-Fát­ra vonu­la­ta is kiraj­zo­ló­dik. A kel­le­me­sen hul­lám­zó déli gerinc­sza­kasz utol­só kiemel­ke­dő csú­csa a Krizs­na, vagy­is a Kereszt-hegy.

Bővebben...

A mész­kő­bérc­ről cso­dás kilá­tás nyí­lik a szé­dí­tő mély­sé­gű Óhegy-völgy­re, vala­mint az Ala­csony-Tát­rá­ra.

Bővebben...