EKE Marosvásárhely

Bemutatkozás

Az Erdé­lyi Kár­pát-Egye­sü­let (rövi­den EKE) 1891-ben ala­kult szer­ve­zet. Hánya­tott sora volt egye­sü­le­tünk­nek, a tör­té­nel­mi vál­to­zá­so­kat meg­síny­let­te, jobb idők­ben pedig hamu­já­ból támadt fel. Nap­ja­ink­ban 15 osz­tállyal és 3 társ­szer­ve­zet­tel műkö­dünk Erdély kisebb-nagyobb váro­sa­i­ban. Tag­ja­i­nak lét­szá­ma 1300 felett van.
A maros­vá­sár­he­lyi osz­tály 1991-ben ala­kul újra az EKE hár­mas cél­ki­tű­zé­sét tart­va szem előtt: a ter­mé­szet­já­rás és hon­is­me­ret nép­sze­rű­sí­té­sét, a ter­mé­szet­vé­del­met.

Tevé­keny­sé­ge­ink is ezt köve­tik:

Ter­mé­szet­já­rás: magas­he­gyi túrák, expe­dí­ci­ók, erdei túrák, kerék­pár­tú­rák, sízés, sítú­rák, sítá­bo­rok, bar­lan­gá­szás, jel­zés­fes­tés, turis­ta­utak kar­ban­tar­tá­sa, infor­má­ci­ós-eliga­zí­tó táb­lák készí­té­se és kihe­lye­zé­se, tábor­szer­ve­zés, előadások‑, vetítések‑, élmény­be­szá­mo­lók, kiál­lí­tá­sok, túra­ve­ze­tő tan­fo­lya­mok szer­ve­zé­se.

Hon­is­me­ret: néprajzi‑, történelmi‑, épí­té­sze­ti érté­ke­ink fel­ke­re­sé­se autó­bu­szos és kerék­pá­ros kirán­du­lá­sok során, ezen érté­kek bemu­ta­tá­sa elő­adá­sok, vetí­té­sek kere­tén belül, a közé­pe­u­ró­pai Mária zarán­dok­út Maros megyei sza­ka­sza­i­nak kijel­zé­se és kar­ban­tar­tá­sa.

Ter­mé­szet­vé­de­lem: Isten­szé­ke ter­mé­szet­vé­del­mi terü­let hiva­ta­los véd­nö­ke vagyunk, öko­ló­gi­ai neve­lés, együtt­mű­kö­dünk a váro­si ter­mé­szet­vé­dő szer­ve­ze­tek­kel, nagy­ta­ka­rí­tá­si akci­ók, 4 tagunk kör­nye­zet­vé­del­mi önkén­tes a Maros megyei Kör­nye­zet­vé­del­mi Hiva­tal kere­te­in belül.

Az EKE Maros­vá­sár­he­lyi Osz­tá­lyá­nak tör­té­ne­te

Az 1891-ben, Kolozs­vár köz­pont­tal meg­ala­kult Erdé­lyi Kár­pát-Egye­sü­let 34 osz­tá­lya között ott talál­juk már az ala­ku­lás évé­ben a Maros­szé­ki osz­tályt Maros­vá­sár­hely köz­pont­tal, vala­mint a Kükül­lő­men­ti (Dicső­szent­már­ton), illet­ve a Kele­men (Szász­ré­gen) osz­tá­lyo­kat.
A spor­tot- kul­tú­rát- ter­mé­szet­já­rást min­dig is ked­ve­lő-támo­ga­tó maros­vá­sár­he­lyi pol­gár­ság rög­tön aktí­van kap­cso­ló­dik be az új egye­sü­let mun­ká­já­ba. 1891. októ­ber 3.-án Maros­vá­sár­he­lyen für­dő­kong­resszust szer­vez­nek, hisz az EKE egyik cél­ki­tű­zé­se az üdü­lő­he­lyek-für­dők-bor­víz­for­rá­sok kiépí­té­se-nép­sze­rű­sí­té­se. Az 1892-ben meg­je­le­nő, Erdély című folyó­irat­ban olvas­ha­tunk tudó­sí­tá­so­kat az osz­tály éle­té­ről: a túrákról‑a hegyek­ben, a Szé­kely­föl­dön, a Mező­sé­gen-Erdély min­den táj­vi­dé­kén. A fény­ké­pe­zés­nek is teret biz­to­sí­tot­tak az EKE kiad­vá­nyok­ban, az első komoly fotó­ki­ál­lí­tás­ra, ver­seny­re Maros­vá­sár­he­lyen került sor 1933 októ­be­ré­ben. A nem­zet­kö­zi kiál­lí­tá­so­kon díja­zott, Goró Lajos által fes­tett Erdély­ré­szi Dísz­al­bum képei közt ott van­nak pél­dá­ul a Maros szo­ro­sá­nak szik­la­tor­nya­i­ról készül­tek is.

A Tri­a­non után meg­szün­te­tett egye­sü­let 1930-as évek­ben újjá­ala­ku­ló osz­tá­lyai között talál­juk a Maros­szé­kit is. 1933 ele­jén Maros­szék tag­lét­szám sze­rint a 3‑dik 72 tag­gal (a 11 osz­tály­nál 979 tag). A Tor­dai Hasa­dék mene­dék­ház alap­kő­le­té­te­lé­nél 1934.06.03-án Maros­vá­sár­helyt 20 sze­mély kép­vi­se­li. 1939-ben 145 tag­ja volt, fogad­ták a hon­vé­dek bevo­nu­lá­sát, sok túrát szer­vez­tek, tár­sas össze­jö­ve­te­le­ket, íjj­azó dél­utá­no­kat. 1940-ben sike­res fotó­ki­ál­lí­tást hir­det­nek meg, meg­em­lé­kez­nek Orbán Balázs halá­lá­nak 50. évfor­du­ló­já­ról, illet­ve a Bodor Péter halá­lá­nak 80. évfor­du­ló­já­ról (meg­pró­bál­ják meg­ke­res­ni a sír­ját Kolozs­vá­ron). 1942-ben Len­gyel Lász­ló és Both Károly‑a Maros­s­szé­ki osz­tály tag­jai az Erdély­ben meg­ír­ják a “Túra­le­he­tő­sé­gek a Kele­men hava­sok­ban” cik­ket, mely majd különnyo­mat­ban is meg­je­le­nik. 1940-ben kez­dőd­tek a komoly túrák a Kele­men Hava­sok­ban Len­gyel Lász­ló, Both Károly és Cso­ma Ist­ván veze­té­sé­vel. Nagy siker­rel vet­tek részt a Mátyás túrá­kon. 1943-ban az orszá­gos túra­prog­ram rész­vé­te­li ará­nyát tekint­ve a 2‑dik volt osz­tá­lyunk.  Pró­bál­ták meg­ol­da­ni a mene­dék­há­zak prob­lé­má­ját — bérel­tek, vagy épí­tet­tek — per­sze azo­kat több­ször is fel­gyúj­tot­ták, kira­bol­ták a cso­bá­nok. Az évek folya­mán több túrát szer­vez­tek a mi álta­lunk is járt uta­kon (az Isten­szé­ké­re, Nyer­ges­re, a város kör­nyé­ké­re), néha külön­va­gont bérel­tek, lévén 60–80 részt­ve­vő is volt eze­ken a túrá­kon.

A „nagy rom­lás” ide­jén meg­szün­tet­ték az egye­sü­le­tet, 1947-ben a maros­szé­ki osz­tály utol­só elnö­ke Mát­hé János, míg tit­kár­nő­je Mát­hé Bor­csa — a lánya. Ezután sem állt le a ter­mé­szet­já­rás, a tagok nagy része tovább­ra is együtt túrá­zott első­sor­ban a Szak­szer­ve­ze­tek Háza turis­ta­kö­ré­ben Both Károly, Kiss Ernő, majd Nagy Lajos veze­té­sé­vel. Érde­mes azt is meg­em­lí­te­ni, hogy az első tudo­má­nyos expe­dí­ci­ón a Likasban 1958-ban a 9 részt­ve­vő közül 6 Maros­vá­sár­hely­ről volt ebből 3 szá­mít­hat EKE tag­nak (Mát­hé Bor­csa, Both Károly, Kere­kes Péter Pál).

1990 feb­ru­ár­já­ban Maros­vá­sár­he­lyen meg­ala­kul a Kár­pát Ter­mé­szet­já­ró Kör több túrát szer­vez, talán a leg­fon­to­sabb 1990 ápri­li­sá­ban az Orbán Balázs emlék­tú­ra Szej­ke­für­dőn (szü­le­té­sé­nek 100. évfor­du­ló­ja). Érde­kes tud­ni, hogy az Erdé­lyi Kár­pát-Egye­sü­let címe­rét a maros­vá­sár­he­lyi osz­tály volt tit­ká­ra, Pun­gucz Károly ter­vez­te.

A mai osz­tály tevé­keny­sé­ge is igen gaz­dag. Erről és éves prog­ram­ja­ink­ról min­den infor­má­ció meg­ta­lál­ha­tó a www.ekemvh.ro olda­lon. E‑posta címünk: