Takcsány

Takcsány

Véres har­cok hely­szí­ne volt az első világ­há­bo­rú­ban az ezer­éves hatá­run­kon, a Ciró­ka-folyó völ­gyé­ben fek­vő Tak­csány. Az észa­ki hágó­kon 1914 őszé­től betö­rő musz­ká­kat hon­vé­de­ink kemény ellen­ál­lá­sa végül meg­hát­rá­lás­ra kész­tet­ték. 1915 tava­szá­ra a Magyar Király­ság fel­sza­ba­dult. A küz­de­lem súlyos vár­ál­do­zat­tal járt: a harc­té­ren több tíz­ezer kato­na lel­te halá­lát. Sír­ja­ik ma is ott dom­bo­rul­nak a Kele­ti-Besz­ki­dek kato­na­te­me­tő­i­ben.

Dujava-hegyi temető

Dujava-hegyi temető

Az erdős Kár­pá­tok­ban, az Ala­csony-Besz­ki­dek­ben Sáro­si határ­hegy­ség­nek is neve­zik azt a terü­le­tet, ahol 1914 őszé­től 1915 máju­sá­ig véres har­cok foly­tak. A magyar hon­vé­dek­nek végül sike­rült meg­vé­de­ni a Magyar Király­sá­got, de közü­lük ren­ge­te­gen estek el az itt folyó har­cok­ban. Ők itt, a Duja­va-hegyi teme­tő­ben lel­tek vég­ső meg­nyug­vás­ra.

Biharó

Biharó

Az első nagy hábo­rú­ban véres har­cok foly­tak a Fel­vi­dé­ken. Biha­ró teme­tő­jé­ben több tíz­ezer oszt­rák és magyar kato­na alussza örök álmát.

Ahogy a cso­dás domb­vi­dék vér­rel szen­telt föld­jén tovább megyünk, gon­dol­junk azok­ra, akik a négy­éves véres küz­de­lem­mé tere­bé­lye­se­dett Nagy Hábo­rú­ban adták éle­tü­ket eze­kért a föl­de­kért. Máig nem hever­tük ki a hábo­rú tra­gi­kus vég­ki­me­ne­te­lét, hazánk szét­hul­lá­sát. De sor­sunk nem a monar­chia kato­ná­in múlt, ők helyt­áll­tak és sok száz­ez­ren adták éle­tü­ket a hazá­ért. Hősi­es­sé­gük­re emlé­ke­zünk a követ­ke­ző teme­tő­ben, Alsó­pa­gony mel­lett, ahol az oszt­rák-magyar sere­gek meg­se­gí­té­sé­re érke­zett német csa­pa­tok hősi halot­tai nyug­sza­nak.

A hős haza­fi­ak­nak ren­ge­teg vér­ál­do­zat árán sike­rült az oro­szo­kat kiver­ni ősi föl­dünk­ről. Rájuk emlé­kez­zünk, már a galí­ci­ai olda­lon, Grab hősi teme­tő­jé­ben.

Alsóverecke

Alsóverecke

Az egy­kor mező­vá­ro­si ran­gú határ­őr-tele­pü­lés, Alsó­ve­rec­ke ruszin népe a 19. szá­zad­ban nehéz sor­ba került, miu­tán a gaz­da­sá­gi élet min­den szá­la a Galí­ci­á­ból beáram­lott zsi­dó­ság kezén össz­pon­to­sult és szét­hul­lott az ősi, parasz­ti közös­sé­gen ala­pu­ló rend. Az adós­rab­szol­ga­ság nyo­mo­rá­ba süllyedt ruszin­ság meg­men­té­se érde­ké­ben, a mil­len­ni­um ide­jén a magyar kor­mány „hegy­vi­dé­ki akció” néven gaz­da­sá­gi prog­ra­mot indí­tott, amely az uzso­ra vissza­szo­rí­tá­sá­val fel­emel­ke­dé­si lehe­tő­sé­get nyúj­tott Verec­ke népé­nek. A sike­res prog­ram­nak Tri­a­non vetett véget, majd a kom­mu­niz­mus újra évti­ze­dek­re vissza­ta­szí­tot­ta az itt élő­ket a kilá­tás­ta­lan­ság­ba.

A szov­jet romok­ból las­san-las­san ébre­de­zik a vidék. A hely­bé­li ruszi­nok régi rend­hez való ragasz­ko­dá­sát jel­zi, hogy most épü­lő fatemp­lo­mu­kat Szent Ist­ván­nak fog­ják fel­szen­tel­ni.

A teme­tő­ben az I. világ­há­bo­rú­ban elesett magyar és német hon­vé­dek alusszák örök álmu­kat.

A vezér­lő feje­de­lem 1703-ban Rákó­czi­szál­lá­son bocsá­tot­ta ki híres fel­hí­vá­sát a nem­zet­hez, itt talál­ko­zott Ber­csé­nyi Mik­lós gróf­fal és dra­go­nyo­sa­i­val, majd 1711-ben itt hagy­ta el könnyek között hazá­ját Vere­be­sen át.