Kalotaszegi-dombság 1. – Sebesvártól Zsobokig
Hazajáró műsorok

Kalotaszegi-dombság 1. – Sebesvártól Zsobokig

296. rész
"Egyik jellemző tulajdonsága ennek a különös vidéknek, hogy a maga szépségeit nem tárja rögtön az ember elé; olyan, mint minden igazi nagy művészi alkotás: nem kirakatba való, tömeget vonzó reklámáru, de csak a hozzáértőnek és csak egy idő múlva leplezi le a maga igazi, nagy szépségeit. És csak annak, aki e szépségek forrásához, lelkéhez tud hozzáférni, aki megérti annak harmóniáját, logikus szervezettségét, következetes összefüggéseit. És ez a szépség sajátságosan magyar. Vonalaiban, foltjaiban, kompozíciójában, arányaiban: lényegében az. Elfogadhatatlanul és elvitathatatlanul a miénk."
Kós Károly: Kalotaszeg (1937)

Lassan egy évtizede, hogy Kalotaszeg lelkéhez először próbáltunk hozzáférni. Akkor Felszeg falvaiban és a Kalota-havason, most a Köröstől északra, az Almás folyóig domborodó Alszegen szegődünk az erdélyi polihisztor, Kós Károly nyomába. A színes dombvidék völgyhajlataiba bújt falvakban keressük azt az örök Kalotaszeget, amely – a beszivárgó idegen kultúra ellenében isát tudta hozni értékeit a 21. századba. Gótikus templomok kazettás mennyezetei, vár- és kastélyromok, cifra néphagyományt megélő magyar közösségek – „csak  néhány  szál  virág  abból  a  nagy  cinteremből,  amit  Kalotaszegnek  ösmer  ezer  esztendeje  Erdélyország”.

Látnivalók / Erdély / Kalotaszeg

„Sebesvár és Sólyomkő várurai jó barátságban éltek. Egyiknek daliás fia, a másiknak tündérszép leánya volt. Szüleik megegyeztek, hogy gyermekeiket összeházasítják. Később azonban, amikor kitört az országban a pártütés, a barátokból egyszerre ellenségek lettek, s gyermekeiket is szétválasztották. A fiatalok azonban nem akartak lemondani egymásról. Sólyomkő vára urának fia megszöktette Sebesvár urának szépséges leányát. A leány apja utolérte a fiatalokat, és levágta a fiút. A fiát vesztett apa bosszúból leromboltatta ellenfelének várát.” (Ricci József: A kalotaszegi Sebesvár, 1997)
Ma már csak a legendák lakoznak a kalotaszegi Sebesvár fedetlen Öregtornyában. Királyi várnak épült egy ősi földvár helyén, a tatárjárás után. Kalotaszeg vára és – uradalmi központja után – a Hunyad nevet is viselte. A török időkben Erdély nyugati kapuit hivatott őrizni. 1598-ban, amikor az oszmán Váradot ostromolta, Báthori Zsigmond itt húzta meg magát seregével. Két esztendő múlva már a fenesi csatában megsebesült II. Rákóczi Györgynek nyújtott menedéket. A kuruc szabadságharc után az osztrákok jó szokásuk szerint lerombolták.
Az 1800-as években egy részét újra felépítették, majd a 2020-as években felújították. A főútról 2 kilométert kell beautózni, hogy a vár alatti placcra érjünk; innen 200 méteres séta a vár. Szabadon látogatható, belépődíj nincs. Magyar nyelvű tájékoztató nincs, csak román és angol. (Sebesvár román település.) A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a vár.

Bővebben...

Ahogy az idő megkoptatta a Kalotaszeget nyugatról védő Sebesvár romjait, úgy bontotta meg az Erdélybe vándorolt románság Kalotaszeg összefüggő magyar tömbjét. A Köröstől északra, Alszegen is találunk elrománosodott falvakat. Itt lapul a dombok között Felsőfüld, amelynek 1727-ben épült görögkatolikus, utóbb ortodox fatemplomának fiatornyai is jelzik, az új honfoglalók előszeretettel vették át a kalotaszegi magyar népi építkezés elemeit. Ahogy Kós Károly találóan megfogalmazta: „Az öntudata és magabecsülése óvta meg attól, hogy az őt minden oldalról kerítő románságba beolvadjon, vagy annak másjellegű művészetéből egy cseppnyit is átvegyen; viszont ez a románságtól is elismert felsőbbrendűsége és kultúráltabbsága lett az oka annak, hogy a közötte élő román népre a kalotaszegi magyarság művészetének igen nagy hatása volt az idők folyamán mind a mai napig.”

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a templom kertje. Amennyiben be is szeretnénk jutni, hívjuk az alábbi telefonszámot: 0040785831410

Bővebben...

A Bábony-patak félreeső völgyében találjuk Kalotaszeg egyik legeldugottabb községét, Bábonyt. Bábonyban szerencsére van kivel magyar szót váltani. És van gótikus eredetű temploma is, melynek helyére maga Kós Károly tervezett új Istenházát, 1935-ben.
A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a templom előtti utca. Amennyiben be is szeretnénk jutni, hívjuk az alábbi telefonszámot: 0040762766304

Bővebben...