Belényesi-medence – Határtalan túra a Fekete-Körös völgyében
Hazajáró műsorok

Belényesi-medence – Határtalan túra a Fekete-Körös völgyében

66. rész
"Valami van e hegyek alján, csak azt nem tudom, hogy mi lehet - Egy patak tán? - a Körözs maga? egy csipkebokor, mely valaha, régen megbűvölt engemet? S a béli hegyek rőt bíbora, ha fölragyogott kék időben, azt véltem: egy sereg angyal jött át Erdélyből, s én virág-haranggal üdvözlöm őket elmenőben..."
Sinka István: Bihari táj (1938)

Így látta a „fekete bojtár,” Sinka István Biharországot, s 75 év után a Hazajáró is felkerekedik, hogy megbűvölődjön a Körös fonta hegyektől. Két világ, Erdély és az Alföld határa a regényes Belényesi-medence, ahol a Biharból eredő Fekete-Körös, felső szakaszán, a Királyerdő és a Béli-havasok között elterpeszkedve tág völgyet vájt magának. A folyók, a szelek és az éghajlatváltozások alakította Felsővölgy hegyeinek gyomrában sokféle érc halmozódott fel. Ebben a tájban jelent meg az ember, hogy a természeti kincseket kiaknázva otthonává tegye e gazdag medencét. E zárt, archaikus világ felfedezését Györffy István néprajztudósnak köszönhetjük. Tőle tudjuk, hogy a magyarság már a kora Árpád-korban megtelepedett a Fekete-Körös völgyében, s hiába a tatár, a török és a legújabb kori hódítók pusztításai, a határtalan erdőségek oltalmazásában megőrizte hitét és sajátos népi kultúráját. Az évszázadokig a váradi püspökség birtokolta, majd a 16. században reformátussá lett Belényesi-medence magyarsága a román térhódítással szórvánnyá morzsolódott. De van remény a megmaradásra, mert élnek még itt, a forrásvidéken lokálpatrióták és a csonka országban lelkes természetjárók, akik azon munkálkodnak, hogy a lebontsák a Körösök völgyében magyar és magyar közé emelt gátakat.

Látnivalók / Partium / Biharország

Mielőtt a Fekete-Kőrös a Borzi-szorosnál elhagyná a Belényesi-medencét, Belényesújlak határában szépen megkerül egy kopár hegyet. Ez a hegy a Pontos-kő, egy remek igazodási pont. Éppen arra való, hogy felmásszon rá az ember, és végig tekintsen az alant elterülő Belényesi-medencén. Innen többféle szempontból is szemügyre lehet venni a tájat. Egyrészt földrajzilag, ugyanis a medence és a környező bihari hegyek innen remekül megmutatják magukat. Balra a Királyerdő, jobbra a Béli-hegység látható, a két hegységet a Pontos-kő alatt nyugat felé rohanó Fekete-Körös választja el egymástól. A Belényesi-medencét ölelő hegységek közül a legmagasabbra a Bihari-hegység nőtt, éppen szemközt a Pontos-kővel. A legenda szerint a Pontos-kő alatt egy tengerszem van, amit, ha megbontanának, a víz elöntené a Belényesi-medencét.
De történelmi szemszögből is vizsgálhatjuk a tájat a hajdan erődítménnyel is díszített Pontos-kőről: a medence magyar népén próbált már eret vágni a rác és a török is, mégis a románok öldöklései hagyták itt a legmélyebb nyomot. 1919-ről Köröstárkány és Kisnyégerfalva, 1944-ről Magyarremete tudna mesélni, de nem teszi, inkább hallgat.

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a Pontos-kő 300 méter magas orma, amelyet Belényesújlak felől tudunk megközelíteni. A hegy alá érve, a folyó partjától indulva toronyiránt, juhcsapásokon kell legyőznünk a 150 méteres szintkülönbséget.

Bővebben...

A fekete-körösi völgyfüzér gyöngyszeme, a Bihar-hegység lábánál, a Mézgedi-patak mentén megbújó Magyarremete. A kisközség büszkesége a 13. századi román stílusú, reformátussá lett templom. Egyedülálló a Kárpát-medencében, hogy falfreskóin együtt láthatjuk Árpád-házi szent királyainkat: Istvánt, Imrét és Lászlót. (A templomba való bejutáshoz hívjuk Bajnai Balázs lelkészt: 0040748771008)
Volt idő, amikor szentjeink együtt sem védhették meg magyar híveiket. A templomi áhítatba egy 1944-es tragédia emléke nyilall bele. 1944. szeptember 24-én a bevonuló román katonák megöltek 43 ártatlan magyar embert. Először végig járták a magyarlakta házakat és az ott talált férfiakat a község központjába vitték. Az ellenszegülőket megverték és helyben agyonlőtték. A község bíróját kérték a katonák, nézze meg, nincs-e köztük román. Ezután agyonlőtték az embereket, majd kifosztották a holttesteket, értéktárgyaikat elvették. Az áldozatok nevét ott olvashatjuk az 1944-es magyarirtás kopjafás emlékművén a református templom mellett. 2020-ban Szent László is szobrot kapott ugyanitt. Magyarremete büszkesége a falu keleti határában, a Mézged felé vezető út mentén álló 400 éves tölgy.

A jelvényszerző mozgalom igazolópontja a magyarirtás emlékműve.

Bővebben...