Horthy Miklós Emléktúra – határozatlan időre ELHALASZTVA!

Horthy Miklós Emléktúra – határozatlan időre ELHALASZTVA!

2020. szeptember 5. szombat 7:00 - 17:00

Helyszín

Korponai-dombság
Drégelypalánk, 2646 Magyarország

GPS: 48,0546, 19,04679

A koronavírus-járvány miatt a Horthy Miklós Emléktúrát határozatlan időre elhalasztjuk.  Ha a körülmények engedik, még idén egy későbbi időpontban megrendezzük.

A Horthy Miklós emléktúra célja, hogy megismertesse a Korponai- dombvidék Ipolyra lefutó végső nyúlványainak világát. Utunk során végig szemmel tarthatjuk a Börzsönyt, az Ipoly völgyét, és a Selmeci-hegységet. Ez az a táj, amelyet Trianonban elcsatoltak, de Horthy Miklós kormányzósága idején, 1938-ban visszatért hazánkhoz. Erre is emlékezzünk, miközben az azóta újra leszakított, de lélekben hazai és máig magyarlakta vidéken járunk! A túrát egyben barátunk, Gál József, a Horthy Emléktúra egyik leglelkesebb házigazdájának emlékének ajánlunk.

Online nevezés itt: https://hazajaroegylet.hu/tura-nevezes/

Rajt: Drégelypalánk, vasútállomás
2020. 09. 05. 07:00-09:00
Nevezési díj: 1000 Ft (Hazajáró Egylet tagoknak 500 Ft) Nevezési díj fizetése a rajtban a helyszínen.

Cél: Ipolyhídvég, Ipoly-híd (991 10 Veľký Krtíš 242)
2020. 09. 05. 19 óráig

Útvonal: Drégelypalánk > Ipolyhídvég > Kelenye > Ipolyfödémes > Magas-hegy > Ipolyhídvég

Táv: 33 km
Szintemelkedés: 900 m
Szintidő: 10 óra

Információ: 00421/908433762 Jakab Sándor
E-mail: 

Szálláslehetőség: Drégelypalánk, Kemencés Vendégház (3000 Ft fő/éj)
www.kemencesvendeghaz.hu
Telefon: 06-30-393-6296 vagy 06-35-367-395

Térkép: Korponai-dombság. A túra majdnem körtúra, rajtja (Drégelypalánk) és célja (Ipolyhídvég) közt 1300 méter a távolság.

A túra a Hazajáró Kupa része.

2017 szeptemberében, évekig méltósággal viselt súlyos betegség után 71 éves korában hunyt el Gál József, a Horthy Emléktúrák egyik leglelkesebb házigazdája.

Igaz, becsületes magyar emberrel lett kevesebb a tesmagi közösségünk. Egy olyan ember hagyott itt bennünket, aki mindvégig kitartott magyarsága mellett, gyermekeinek és unokáinak is példát mutatva, akiket ebben a szellemben nevelt fel. Minden jelentősebb magyar ünnep, megemlékezés alkalmával házán büszkén szállt a szélben a magyar trikolor, jelezvén, hogy mi itthon vagyunk a szülőföldünkön. Elsők között volt, aki visszaigényelte a jogtalanul államosított termőföldeket. Földhöz és röghöz ragadt jelleme élete végéig kitartott, halála előtt két hónappal még művelte azokat, pedig tudta, hogy számára már nincs jövő. Régi, mára letűnt korok tanításai szerint élve, negyven évet dolgozott egy munkahelyen. Nyugdíjas éveit sem töltötte dologtalanul. Szerette a természetet, az állatokat. Kis falunk templomának felújítási munkálatainál is serényen tevékenykedett. Az ő közbenjárásának köszönhetően szólaltak meg a harangok június 4-én fél ötkor a magyarság leggyalázatosabb emléknapján.

A mindig jó kedélyű, mosolygós ember – családjával együtt – éveken keresztül szívesen látta vendégül a Horthy Emléktúra résztvevőit a Magos-hegy lábánál fekvő présházukba. Egy pohár hűs bor és egy jó falat pogácsa mellett – hű lokálpatriótához híven – sok túrázó tőle tudta meg, hogy a városi ember nevezte el tévesen Kopasz-hegynek a présházuk felett elterülő domborulatot. Az már csak Magos-hegy marad, míg világ a világ. Ahogy Gál József emléke is köztünk marad, míg jó szívvel emlékezünk rá.